Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları

Başlatan orko_8, Oca 27, 2016, 09:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

2. İ sınıfı üretimi için; SEDEF+ADİK+İstanbul tersanesi ve DEARSAN yarışıyormuş; karar alınmış ancak Cumhurbaşkanı imzasına kalmış.
5. Çok Maksatlı Açık Deniz Römorku Projesi DEARSAN'a verilmiş (3 adet)

Savunma projelerin dagitimina bakarsak Sedef, Adik, Istanbul almistir o zaman. Umarim hizli ilerler su proje. Motor konusunda ne yapacagiz, belli mi?8. 700+ BMC 4X4 TTZA VE 116 BMC Kirpi siparişi verildi.

Yeni tip 700 kusur arac daha, sorsan para yok LWRa...11. ARGE işlerinin SSM'den alınıp MSB'ye devredilmesi kararı alınmış.

Bu neden yapildi?

Mesajı Paylaş

HDS

Arkadaşlar hurafe çıkarmayın ne olur. LWR'a para vardı ve takılıyor da. LWR da mucize değil. Yahu sanki LWR olunca her şey çözülüyor. Kaç tane LWR tetikleyecek mühimmat yedik? Mesajı Paylaş

ocay

LWR Suriye'de pek işimize yaramayabilir hatta.. Mesajı Paylaş

HDS

Mk 1 Eyeball. ;) Mesajı Paylaş

hergeleci

Demek ki bazi seyleri yazarken kelimeleri iyi secmek gerekiyormus. LWR orada tank modernizasyon projelerine atif; gidipte iki sensor takip tanki sur demek degil tabii ki.

Mesajı Paylaş

HDS

Zamanla başka şeyler de takılacaktır tanklara. Bu şimdilik.

M-60T bir çok füzeye direnebilir ama şu lazerle güdülenlerde sorun olabilir.

Yine de Mk-1 Eyeball, her derde deva... Mesajı Paylaş

orko_8

15 Temmuz'dan sonra MSB ArGe dairesi kapatılmış, projeleri SSM'ye aktarılmış, tüm kadrosu da SSM'ye geçmişti. MSB ArGe'nin yeniden kurulduğu bir süredir konuşuluyordu. Bu en son SSİK'le birlikte resmiyet kazandı galiba. SSM'e gitmiş personel gerisin geri MSB'ye geçecek sanırım. Göktuğ vb gibi MSB projeleri de geri dönecek mi? Eğer öyleyse bu, projelerde gecikmelere ve aksamalara neden olacaktır, zaten 15 Temmuz sonrası düzenlemelerden sonra büyük kaos oluşmuştu.

SSM'ye 15 milyona kadar acil alım yetkisi verilmesi de sektör açısından önemli. TSK + güvenlik birimlerinin her türlü acil ihtiyaçları şimdiye kadar STM üzerinden tedarik ediliyordu. Bu yetki STM'den SSM'ye geçmiş görünüyor. Tabi gözden kaçan önemli bir ayrıntı da, SSİK'e maaş belirleme yetkisinin verilmesi (KHK696 ile). STM'nin, SSM bünyesinde çalışan çok sayıda uzman danışmanı bulunuyor.

RMK, askeri denizcilik sektöründen en azından Türkiye pazarında çekilmiş gibi görünüyor. İ sınıfı için ADİK+İstanbul+Sedef ile Dearsan'ın teklif vermesi ilginç. Dearsan'a bir de römorkör ihalesi verildiyse, AİS konsorsiyumu muharip gemide ana yüklenici olacak sanırım.

ÖMTTZA projesinde sanırım bir "deus ex machina" durumu hasıl oldu :) Mesajı Paylaş

ocay

"Zamanla başka şeyler de takılacaktır tanklara. Bu şimdilik."

@HDS

M60T'deki gözetleme mastı 2.5m yükseğe çıkabiliyormuş. Çok fazla örneği yok bu tip şeylerin ana muharebe tankları arasında. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter