Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları

Başlatan orko_8, Oca 27, 2016, 09:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün toplandı. Başbakan Yıldırım, Savunma Sanayii Müsteşarlığında yapılan toplantıya ilk kez başkanlık yaptı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, ilk kez Komite'de yer aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir'in de katıldığı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) modernizasyonu ve savunma sanayii altyapısının geliştirilmesine yönelik önemli milli projeler ve faaliyetler ele alındı.

RUSYA'YLA UZUN  MENZİLLİ FÜZE

Özellikle Rusya ile yeni döneme giren ilişkiler çerçevesinde, başta uzun menzilli füze savunma sistemi olmak üzere yürütülecek projelerle başta havacılık olmak üzere milli projeler değerlendirildi. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin ardından Moskova yönetimi ortak çalışma önerisinde bulunmuştu. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz, bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz, gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz" sözleriyle özetlediği yeni güvenlik konseptine uygun projeler masaya yatırıldı ve bu kapsamda TSK'nın öncelikli ihtiyaçları ele alındı.

Milli Uzay Ajansı için geri sayım

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ayrıca, ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ve kurulması için geri sayımın başladığı 'Milli Uzay Ajansı'nın görev alanına girecek konularla FETÖ'nün darbe girişiminin ardından şehir dışına taşınan askeri birliklerle ilgili detaylar da görüşüldü.

Gündem milli jet

Türkiye'nin en önemli milli savunma projelerinin masaya yatırıldığı toplantıda, çalışmaları devam eden Türkiye'nin ilk milli jeti TF-X Projesi'nde gelinen nokta ve İngiliz motor devi Rolls Royce'un, 'ortak üretim', 'bilgi-teknoloji taransferi' ve 'üçüncü ülkelere satış' haklarının Türkiye'de bulunmasını da öngören, 'jet motoru üretimi' teklifi de değerlendirildi.

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/savunmada-milli-projeler-hizlaniyor/haber-561437 Mesajı Paylaş

ocay

DzKK'ne muhtelif gemi alımları

1.Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu : DERSAN-DESAN-SEFİNE

2.Süratli Devriye Botu Tedariki Projesi: ARES ya da YONCA Onuk

3.Yeni SAT Botu Projesi: ARES ve YONCA Onuk

olduğunu düşünüyorum.Bir ihtimal 600 Sınıfı Sahil Güvenlik Botu Projesi karara bağlanmıştır


1.    Anadolu Deniz İnşaat Kızakları San. ve Tic. A.Ş.
2.    Dearsan Gemi İnşaat Sanayii A.Ş.
3.    Desan Deniz İnşaat Sanayi A.Ş.
4.    İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş.
5.    RMK Marine
6.    Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.
7.    Sefine Denizcilik Tersanecilik Turizm San. ve Tic A.Ş.
8.    Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş. Mesajı Paylaş

tfist

Yeni toplantı ne zaman acaba? Referandum öncesi yeni sözleşme onayları gelebilir mi? Mesajı Paylaş

orko_8

Bir ara Şubat ortası gibi konuşuluyordu Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bugünkü MGK küçük bir SSİK olacak. Toplantıda bazı projelerle ilgili kararlar alınacak... Mesajı Paylaş

ocay


ÜNAL

Ek Leopard alımı ? :) Mesajı Paylaş

HDS

Hakikaten Altay konusunda duyumu olan var mı? Ben ihtimal vermiyorum. Mesajı Paylaş

ocay

Tank modernizasyonu daha muhtemel. M60T, M60A3 ve Leo2 Mesajı Paylaş

Göktuğ

ocay tam da beklediğin gibi olmuş,200 tank modernize eilecekmiş.120 M60T,40 Leo IIA4 ve 40 M60A3.Modernizasyon zırh kitleri ve aktif koruma sistemlerini içerecek ve 500 milyon dolar bütçeli olacakmış.İhale yerli üreticilere açık,Otokar,Fnss,BMC,Aselsan ve Roketsan'dan teklif istenecek.

http://www.defensenews.com/articles/turkey-launches-500-million-tank-upgrade-contest Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

bnb

Dağılım neden bu sekilde acaba? Misal 200 Leopard2 neden dusunulmedi. Catismalarda hasar goren tanklar zaten toplanacak bari sınırĺı bi modernizasyondan da gecirelim diye mi dusunduler?

Suriye'de 40 leo2, 40 M60A3 hasar almis olabilir ama 120 M60T biraz yuksek rakam. Bu arada M60T'lere sadece akkor takilir herhalde.. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bugünkü MGK'ya dikkat...
Yeni proje ve modernizasyon kararları alınabilir. Mesajı Paylaş

swat

Önümüzdeki SSİK tarihini belli oldu mu? Mesajı Paylaş

orko_8

Mart ortası deniyordu en son ama Mart bitti. Referandumdan dolayı Nisan da pek olası görünmüyor. Çok acil bazı kararlar elden imza ile halledilebilir. Zaten bir süre yeni bir proje kararı kimse beklemiyor, bütçe sorunları nedeniyle. Mesajı Paylaş

ocay

Yakında toplantı var mı? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter