Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları

Başlatan orko_8, Oca 27, 2016, 09:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

orko_8

(SSİK ile ilgili bir başlık vardı ancak bir türlü bulamadım)

8 Şubat'a planlanan toplantı 15 Şubat haftasına ertelendi. Mesajı Paylaş

ocay

Gündemde neler olacak? Altay ve STA, Loramids haricinde.. Mesajı Paylaş

orko_8

LORAMIDS'in bence %50. Eğer gündeme girerse muhtemelen proje başlangıç kararı alınması şeklinde olur. Henüz daha proje modeli vb hiç bir şey belli değil.

Altay da girmeyebilir, teklif değerlendirme çalışması yetişmeyebilir.

Bir süredir konuşulan yeni bir şirket kurulması kararı muhtemelen gündeme girecektir. Mesajı Paylaş

ocay

Yeni şirket mi? Hangi amaçla? Mesajı Paylaş

Göktuğ

Sanırım Nurol-BAE ortaklığında kurulan ve benim anladığım FX üzerine yoğunlaşacak olan Elektronik ekipman üretimi ve geliştirilmesi amaçlı şirket.

http://www.nurolmakina.com.tr/tr/haberler/haberler/53-nurol-and-bae-systems-to-cooperate-in-military-air-a-information-products.html Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

orko_8

Henüz basına yansımadığı için detay veremem ama zaten sektördeki güncel gelişme ve tartışmalarda ipuçları var.

"""Sanırım Nurol-BAE ortaklığında kurulan ve benim anladığım FX üzerine yoğunlaşacak olan Elektronik ekipman üretimi ve geliştirilmesi amaçlı şirket."""

Bu, iki özel şirket arasındaki bir anlaşma, bunun için SSİK kararı gerekmiyor. Mesajı Paylaş

TEKVUM

Bir babanın çocuğunun doğumunu beklediği gibi bekliyor ve sabırsızlanıyorum.  :) Mesajı Paylaş

ocay

1 hafta sonraki toplantı ile ilgili gelişmeler var mı? İptal söz konusu değil galiba bu kez. Mesajı Paylaş

warrior

-F-35A siparişi verilecek muhtemelen 12-14 adet arası.
-SAMP-T siparişi için yetki çıkabilir.
-ALTAY için Otokar tarafından verilen seri üretim fiyat değerlendirilmesinin onayı veya ihale süreci kararı.
-Rusya ile oluşan durumdan dolayı yeni savunma konseptinin değerlendirilmesi ve buna göre hazır alım veya projeler başlangıcı.
-EGM zırhlı araç alımı onayı.
....

Eklemeler.... Mesajı Paylaş

byemre

Bir kerede kısıtlama olmaksızın zamanında bir sey alsınlar. 4 batarya ihtiyacımız varsa biz 5 alalım. Projeler çok gecikmeli başlıyor. Altay'ı geliştirmeye başlıyorsun hangi motoru kullanacağın belli ama tam 5 yıl sonra motor geliştirme anlaşması imzalanıyor. Yada firma belli oluyor, ama 3-4 yıl "Teklif değerlendirme çalışmalarına devam edilmektedir" yazılı anlamsız gecikmeler. Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Warrior
" -Rusya ile oluşan durumdan dolayı yeni savunma konseptinin değerlendirilmesi ve buna göre hazır alım veya projeler başlangıcı. "

Nedir bu yeni savunma konsepti yada ne olabilir , keza aynı şekilde hazır alımlar ve projeler ?? Mesajı Paylaş

Destiny

Hava üslerimizi koruyacak önlemler alsınlarda ne yapıyorlarsa yapsınlar. Cidden yoğun bir seyir füzesi saldırısında üslerin durumu nolur aşırı ironik. Mesajı Paylaş

swat

Aslında warrior üstad'ın bahsettiği yeni savunma konsepti ve hazır alım kısmı Uzun Menzilli füze önleme kabiliyeti olan hava savunma sistemidir.

Biz bir miktar hazır alım ve yerli üretim olmak üzere iki aşamalı bir uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesine geçtik. Hatta bununla iligli Hakan Kılıç yakın zamanda bir yazı yayınladı orada Samp-T'nin yanı sıra MEADS sisteminde bahsetti.

AB ve ABD'nin kalbini kırmayan iki tarafada para kazandıran bir sistem. Atış kontrol Radar/Sensör ve rampa gurubu AB füze olarak PAC3-MSE kullanıyor, ama sanıyorum en tuzlu sistem ama bir şeylere sahip olmak adına paraya kıymak gerek.

Ayrıca sisteme IRIS-T daha sonra da IRIS-T SLS eklenmesi düşünülüyor. Dikkati çeken bir konsept. Farklı irtifa füzeleri tek bataryada toplama fikri bence çok yerinde bir hareket.

Dikkati çeken bir diğer konu, IRIS-T --> Hisar-A
                                      IRIS-T SLS --> Hisar-O

ile olan benzerlikleri MEADS sistemine Hisar füzelerinin entegre edilebilmesi ihtimalini doğuruyor. Hazır patriot ve SAMP-T alımından daha mantıklı fakat SAMP-T sistemine almanların MEADS sistemine yaptığı gibi, Hisar füzelerini entegre edebiliyor isek Kendi MEADS konseptimize sahip olmuş oluruz.

Bu arada ASELSAN REİS'in deli gibi çalışması gerek AESA tabanlı yeni radarlar gerekiyor. TPY-2 muadili bir üretimide düşünemek gerek... Bu işe cidden para akıtmalıyız...    Mesajı Paylaş

DenizKurdu

Hava üslerimizin seyir füzeleri tehlikesine karşı korunması için, uzun menzilli füze savunma sistemleri yerine kısa menzilli (korkut gibi) sistemlerin daha etkili olduğu konuşulmuştu. Bu durumda her üssümüze çok sayıda kısa menzilli sistem kurmak zor bir olaymıdır ? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Denizkurdu
Kesinlikle haklısınız. Uzun menzilli hava savunma sistemi ile seyir füzelerinin ilgisi yok. Seyir füzeleri için Korkut, Atılgan vs. gerekir...

@Swat
IRIS-T ile Hisar-A ve O'nun aynı sistemler olduğunu düşünmek bütük hata olur. Gövde dışında kalan komponentler tamamen millidir... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter