Türkiye - Ukrayna Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan ocay, Oca 24, 2016, 07:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Göktuğ

Çok fazla değil mi kırk  proje.Beş havacılık beş füze,üç beş'te başka proje olsa anca onbeş bilemedin yirmi proje çıkar.Ne var ki bu kadar ortak yapılabilecek ? Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

murattekin

Havacılık ve füze teknolojilerinden bile 40 ayrı proje çıkar. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

prospero

http://mobil.hurriyet.com.tr/turkiye-ile-ukrayna-ortak-radar-uretecek-40247082

Türkiye ile Ukrayna arasında ilk kez savunma alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Ukrayna Devlet Savunma İşletmesi UkroboronProm bünyesindeki Ukrinmaş şirketi ile Havelsan Hava Elektronik Sanayi, radar üretimi konusunda anlaşmaya vardı.


UkroboronProm basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre anlaşma, Havelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci ile Ukrinmaş Genel Müdürü Sergey Slyusarenko arasında, Kiev'deki Silah ve Güvenlik Fuarı'nda imzalandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Slyusarenko, "Türkiye ile Ukrayna arasında ilk defa savunma alanında işbirliği öngören bir anlaşmaya imza atılıyor. Türkiye ile işbirliği, yalnızca daha gelişmiş ürün elde edilmesini değil, NATO ülkeleri için yeni pazarlar açılmasını da sağlıyor" dedi.

Havelsan ile Ukrinmaş arasında işbirliği mutabakatına geçtiğimiz nisan ayında varıldığı belirtildi
Mesajı Paylaş

kimlikci

Ukrayna ile ortak askeri projelere başlanıyor


Türkiye ile Ukrayna savunma alanında işbirliğine yönelik girişimlerini sürdürüyor. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Kiev'de dün Ukraynalı yetkililerle görüşmelerde bulundu.
Sputnik'te yer alan habere göre Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel'in de yer aldığı görüşmede, iki ülke arasında ortak askeri projelerin hayata geçirilmesi konusu masaya yatırıldı. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ukrayna'nın zırhlı araçlar, füze, insansız hava aracı ve diğer askeri araçların üretimi konularında çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.
Konuyla ilgili ortak çalışma grubu kurulduğunu belirten Turçinov, Ukrayna savunma sanayine Türkiye'den yatırım çekilmesine yönelik girişimlerde bulunulduğunu söyledi. Türkiye'nin savunma sanayi alanında Ukrayna ile işbirliğini geliştirmekten yana olduğunu vurgulayan Savunma Sanayi Müsteşarı Demir, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma alanında önemli projelerin hayata geçirilmesi aşamasına gelindiğini belirtti.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/381876/ukrayna-ile-ortak-askeri-projelere-baslaniyor Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Rusya ile aramızın düzelmesi, Ukrayna ile olan savunma sanayi projelerimizi ve anlaşmalarımızı etkiler mi? Mesajı Paylaş

nokta

Kiev'e Savunma Çıkarması

Ukrayna'da düzenlenen uluslararası savunma fuarı "Arms and Security - 2017" kapılarını bugün ziyaretçilerine açıyor. Fuara Türkiye'den ROKETSAN, ASELSAN, Ares Tersanesi, BMC gibi firmalar katılıyor.

Fuar, savunma sanayi alanında Türkiye-Ukrayna iş birliği konusunda büyük önem arzediyor. Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, fuarın resmi açılışından önce katılımcı Türk firmalarını ziyaret ederek, hangi ürünlerin sergilendiği ve Ukrayna firmaları ile ne gibi iş birlikleri yapılacağı konularında bilgi aldı. Demir, fuarda Ukrayna Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Alexander Turchinov ile de savunma sanayi alanında iş birliği hakkında görüşmeler yürütecek.

Fuarda katılan isimler arasında SSM Müsteşar Yardımcısı Köksal Liman, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Alpman, ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Repkon Yönetim Kurulu Başkanı Azer Aran ve TEI CEO'su Faruk Akşit bulunuyor. STM ve HAVELSAN'dan yetkililer de fuarı ziyaretçi olarak izliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kiev-e-savunma-cikarmasi/4959/1 Mesajı Paylaş

derece

AA-Göksel Yıldırım

Ukrayna ile savunma sanayisinde eylem zamanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinde savunma sanayisinde yürütülen iş birliği arayışları eylem planlarına geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinde, iki ülke arasında savunma sanayisinde bir süredir yürütülen iş birliği arayışları eylem planlarına döküldü.

    ASELSAN Ukraynalı şirketle 44 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Türkiye ve Ukrayna'nın savunma sanayisine yönelik bu yıl imzaladığı mutabakat muhtıralarının hayata geçirilmesine yönelik yeni bir adım atıldı.
Mutabakat muhtırası imzalandı

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman'ın mart ayındaki Türkiye ziyaretinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile bu ülkenin devlet sanayi işletmesi Ukroboronprom arasında iş birliğine yönelik mutabakat muhtırası imzalanarak, "hava ve kara araçları motorları, zırhlı araç koruma sistemleri ve teknoloji iş birliği" başta olmak üzere birçok konuda ortak çalışma yapılması kararlaştırıldı. Muhtırayla, kara sistemleri kapsamında sadece motor, transmisyon ve diğer alt sistemle sınırlı olmamak kaydıyla tasarım ve üretim, kara sistemlerinin geliştirilmesi ve modernizasyonunda bilgi paylaşımı, Türkiye, Ukrayna ve üçüncü ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan silah projeleri ve teknoloji transferinde iş birliği yapılması konularında mutabakat ortaya konuldu.

Mayıstaki 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda da SSM ile Ukroboronprom arasında "hava aracı ve kompozit malzeme geliştirilmesi ve üretilmesi"ne yönelik bir mutabakat muhtırası imzalandı.
Savunma sanayisinde iş birliği derinleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü Ukrayna ziyaretinde ise daha önce mutabakata varılan konulara ilişkin eylem planları ortaya konuldu.

Erdoğan, ortak basın toplantısında, çeşitli alanların yanı sıra askeri ilişkiler ve savunma sanayisinde iş birliğini ilerletmek için atacakları adımları da ele aldıklarını belirtirken, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, savunma sanayisi, havacılık ve uzay alanlarında da iş birliğini derinleştirdiklerini söyledi.
Teslimatlar 2018'de gerçekleştirilecek

Ziyaret kapsamında, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Coğrafi Bilgi Alanında İşbirliği Uygulama Protokolü"ne imza koydu.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile Ukroboronprom Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Kostaritskiy, SSM ile Ukroboronprom arasındaki 14 Mart 2017 tarihli iş birliği memorandumunun uygulanmasına yönelik eylem planıyla (kara platformları) 10 Mayıs 2017 tarihli iş birliği memorandumunun uygulanmasına yönelik eylem planını (hava araçları) imzaladı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özkol ile Ukrayna devlet dış ticaret şirketi Spets Techno Export Müdür Vekili Vladislav Belbas da ASELSAN Taktik Telsiz ve İç Haberleşme Sistemleri Satış Sözleşmesi'ne imza attı. Haberleşme sistemleri tedarikine yönelik 43,6 milyon dolarlık sözleşme kapsamında teslimatlar 2018'de gerçekleştirilecek.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ukrayna-ile-savunma-sanayisinde-eylem-zamani-/931440 Mesajı Paylaş

Alkyone

SSM Müsteşarının açıklamaları

Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayisi iş birliğinde en somut gelişmenin ASELSAN'ın telsiz satışının hayata geçmesi olduğunu söyleyen Demir, Ukrayna ile savunma yönündeki işbirliğinin alım-satım kadar çeşitli alanlarda iş birliklerini de kapsadığını hatırlattı.

Tank modernizasyonu, havacılık ve elektronik gibi çeşitli projeler üzerinde iki ülke arasında iş birliği alanları olduğuna dikkati çeken Demir, "İş birliği konusunda çok geniş bir yelpaze var. Ukrayna'nın savunma sanayisindeki kriteri belli, bizim kriterimiz belli. İki ülke olarak savunma sanayisinde birbirimizi tamamlayan unsurlar olduğunu düşünüyoruz. Görüşmelerimiz devam ettikçe bunların detaylarını daha yakından çalışma fırsatımız oluyor. Geniş anlamda iş birliği yapabilmek için birbirimizi ve teknolojilerimizi tanımamız gerek." diye konuştu.

Savunma sanayisi projelerinde ticari anlamda rakamdan ziyade o projelerin arkasından gelecek projelerin daha önemli olduğuna işaret eden Demir, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ortak bir şekilde deklare ettikleri 2023'te 10 milyar dolar ticaret hacmine erişme yönündeki iradenin en büyük unsurlarından birisi savunma sanayisi olacaktır." dedi.

Demir, iki ülke arasındaki yol haritasının alım satım kadar ortak proje geliştirme, ortaklık kurma, ortak şirketlere sahip olma ve ortak ürün geliştirmeye kadar gittiğini kaydederek, "Onun için burada ticari olarak hacim ve rakam kadar, ürün ve teknoloji olarak nasıl bir iş birliği yapılması ve konuşulması önemli. Biz sırf ticari rakamlardan ziyade biraz da bunu önceliklendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ukrayna-ile-savunma-sanayisinde-is-birligi-/932652 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

#68
Eki 12, 2017, 03:32 ÖS Last Edit: Eki 12, 2017, 04:26 ÖS by ocay


Ukraynalı Yuzmash tarafından geliştirilen Mach-5 hipersonik füzesi, konsept tasarımını Arms and Security fuarında göstermişler. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Gemisavar mı bu acaba ? Mesajı Paylaş

Alkyone

Ukrayna ile 40 ortak çalışma:
• TBMM Milli Savunma Komisyonu, Ukroboronprom ve Antonov'u ziyaret etti
• AN-178, AN-132D, AN-70 ve AN-225 uçakları incelendi
• AN-BK-1 model İHA tanıtıldı
• Komisyon Başkanı Beyazıt: 2 ülke arasında 40'ı bulan ortak çalışma hızlandırılmalı
https://twitter.com/gooksel/status/956608525425348608 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

swat

An-132D'nin CN-235'ler yerine peyderpey hizmete alınması taraftarıyım. Aviyonik olarak platform ile aşırı oynayabiliriz. Mesajı Paylaş

murattekin

AN-132'nin bir dolu batılı tedarikçisi var hocam. Bu bize sorun çıkarmaz mı? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Alkyone

Ukrayna haber ajansı OPK, ABD'nin 2016 yılında Ukrayna-Türkiye ortak projesine engel olduğunu belirtti. Haberde, Kiev ve Ankara'nın 2016 yılında askeri ve teknik işbirliği konusunda aktif görüşmeler yaptığı ve ortak füze, uçak ve hassas silahlara karşı savunma sistemlerinin üretimi konusunda anlaşmaya yaklaştığı ifade edildi. Ajansa konuşan bir kaynak, ABD'nin bu anlaşmaya şiddetle karşı çıktığını söyleyerek, "ABD, Türkiye'nin kontrolsüz güçlenmesinden korktu" dedi.
https://goo.gl/7Xs5wC Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Ukrayna'ya İHA ihracatı

Ukrayna'dan yayın yapan Ukranews.ua sitesine göre Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Ukrainian National Security and Defence Council (NSDCU) Ukrayna'nın Türkiye'den İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik edeceğini açıkladı.

Türkiye ile Ukrayna'nın düzenlediği askeri-teknik iş birliği ortak komisyonunun Ankara'daki oturumunun sonunda Ukrayna ve Türk yetkililerin Ukrayna'ya insansız hava araçlarının (İHA) tedariki ve ortak işletmenin açılması konusunda memorandum imzaladı.

Konseyin basın dairesine dayandırılan haberde, "Komisyonun çalışmaları sonucunda taraflar, Ukrayna'ya İHA tedariki ve ortak işletmenin açılması konusunda memorandum imzaladı" ifadelerine yer verildi.

Türk yetkililerin Ankara'nın Ukrayna'dan An-178 uçakları satın almak istediğini teyit ettikleri ayrıca kaydedildi.

İki taraf tank, uzay ve uçak yapım sanayii alanındaki projelerin uygulamasını da ele aldı, taraflar insansız silah sistemleri alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi, zırhlı araçlar için yeni motor numunelerinin geliştirilmesi amacıyla ortak bir tasarım bürosunun kurulması konularında anlaşmaya vardı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukraynaya-iha-ihracati/6623/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter