Türkiye - Ukrayna Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan ocay, Oca 24, 2016, 07:59 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Ocay üstadım, Laser jiroskop işi ile yalnızca Aselsan mı ilgileniyor?
Ayrıca test sonuçlarını görüp mü değerlendiriyorsunuz? Mesajı Paylaş

ocay

Bildiğim kadarıyla hala Raytheon alt sistemleri kulanılıyor INS sistemlerinde. Yazılım algortimalarını yaptık, core sistem yabancı diyorlardı IDEF'de. Tabi bilemem belki de çok sular akmıştır bunların üzerinden Mesajı Paylaş

ÜNAL

Bizim; uçak motoru,tank motoru ve balistik füze haricinde Ukrayna'dan alabileceğimiz birşey yok mu ?
Ukrayna Seyir füzeleri ve motorları konusunda ne durumda ?
Zaman'ında Fransa'dan aldığımız Som motorları karşılığında da birşeyler vermiştik ama ne olduğunu bilmiyorum eğer Ukrayna'nın kapasitesi varsa kullanılsa iyi olmaz mı ?
Şu anda tanıtılacak SOM B2(ER) yada Gezgin güzel mesaj olurdu ..
Yine inkarımda gemisavar füze projesi vardı işbirliği olabilir belki ? Mesajı Paylaş

wolvarin

Bence Ukrayna bize uçak motoru , gemi motor ve gaz tribinleri konusunda başlayıp geliştirebileceğimiz başlangıç sağlasa kara araçları güç gurupları içinde fayda sağlasa ihracat ihtimallerimize muhteşem bir katkı yapmış olur. Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Daha da önemlisi Rus radar ve EW techizatı hakkında detaylı bilgi. Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

7Skies

Mar 07, 2016, 02:29 ÖS Last Edit: Mar 07, 2016, 02:47 ÖS by 7Skies
16-17 Şubatta Ukrayna genelkurmay başkanı Türkiye yi ziyaret etmiş sizler yukarda bu konuları konuşurken ziyaretler birbirini izlemiş..kesin birşeyler dönüyor.. Görüşme hakkında fazla detay olmasada, 19 Şubatta çıkan şu yazıda Ukraynalılar Türkler Rus ayrılıkçılarla yapılan savaştaki tecrübelerimizle ilgilendiler demiş.

http://en.interfax.com.ua/news/general/325980.html

Mesajı Paylaş
.

ocay

Türkiye Ukrayna Donanması'nın yeniden yapılandırılmasına katkı sağlamalı; başlangıç olarak 2 Ay Sınıfı denizaltımızı bedelsiz olarak kiralayabiliriz. Mesajı Paylaş

7Skies

Kronoloji

20 Mart 2015 Cumhurbaşkanı Erdoğan Kiev ziyareti
17 Nisan 2015 Ukroboronprom heyeti ziyareti
30 Kasım 2015 Paris Erdoğan - Petro Poroşenko görüşmesi
21 Ocak 2016 Ulusal Güvenlik ve Savunma Komisyonu Sekreteri Oleksandr TURÇİNOV ziyareti
29 Ocak 2016  Ukrayna Dışişleri Bakanı Sn. Pavlo KLİMKİN  ziyareti
16 Şubat 2016 Ukrayna Genelkurmay Başkanı Muzhenko ziyareti
9 Mart 2016 Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ziyareti

20 Mart 2015 Cumhurbaşkanı Erdoğan Kiev ziyareti

17 Nisan 2015 Ukroboronprom heyeti ziyareti

30 Kasım 2015 Paris Erdoğan - Petro Poroşenko görüşmesi

21 Ocak 2016 Ulusal Güvenlik ve Savunma Komisyonu Sekreteri Oleksandr TURÇİNOV ziyareti

29 Ocak 2016  Ukrayna Dışişleri Bakanı Sn. Pavlo KLİMKİN  ziyareti

16 Şubat 2016 Ukrayna Genelkurmay Başkanı Muzhenko ziyareti

Bugün;  9 Mart 2016 Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ziyareti

Törenin ardından tokalaşarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek ve Türkiye-Ukrayna 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'na katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti.

http://www.tccb.gov.tr/haberler/410/40093/ukrayna-devlet-baskani-porosenko-cumhurbaskanligi-kulliyesinde.html

Mesajı Paylaş
.

ocay

Türkiye-Ukrayna yakınlaşması sağlam askeri endüstriyel temellere oturtulursa doğu'nun ve batı'nın askeri teknolojilerinin güzel bir kesişimi ortaya çıkabilir.

İsrail'de SSCB'den göç eden Yahudiler bir miktar bu kesişimi yakalamıştı, ve ortaya Merkava'dan Jericho'ya bir seri ürün çıktı. Mesajı Paylaş

7Skies

Şu anda devam eden basın toplantısında söylelenlere göre büyük ölçüde savunma sanayii ve Rusya ya karşı alınacak önlemler konuşulmuş.

Mesajı Paylaş
.

dum

Ukrayna c.başkanı,

Savunma, havacılık ve uzay ağırlıklı işbirliği yapılacağını söyledi.

Özelleştirme planlarında Yatırıma çağırdı. Serbest ticaret ve turizm gibi konularda anlaşıldığını da söyledi. Ve daha birçok konudan bahsetti.

Galiba ilk defa stratejik bir ortak bulduk.

---------------------

Motor fabrikası devlet teşekkülü mü orada?  Kıllandım şimdi.

-------------

Sırları açıklamak istemiyorum ama başka ülkelerde bu ortaklığa katılacak dedi.

Gürcistan? Azerbaycan? Mesajı Paylaş

warrior

SA,Katar??!! Mesajı Paylaş

Altarinoglutarkan

Ukrayna'nin tam olarak neler yapabildigini anlatacak bir arkadasimiz var mi? Motor, füze olsun.Ne motoru yapabiliyorlar, kac km menzilli fuzeler ? Mesajı Paylaş
Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.

farabi

Mar 09, 2016, 10:21 ÖS Last Edit: Mar 09, 2016, 10:37 ÖS by farabi
@Altarinoglutarkan , üstadım donbass savaşının alevli olduğu 2014 sonu 2015 başı aynı soruyu ben de sormuştum. Ancak ben daha çok demografik denge ile savaştan arda kalabilecekler bazında yaklaşmıştım.  Aşağıda yazılanları , o dönem içinde değerlendirirseniz , benim bakkal hesabım şu şekilde olmuştu:

Kırım artık rusya açısından bir kazanım olduğuna göre ve Donbass savaşı neticesinde, Luhansk ( hatta Donetsk) bölgelerinin de elden çıkması an meselesi olduğuna göre gelin sırada hangi bölgeler var beraber bakalım :

Zaporizhia tarihi tatar yerleşim bölgesi , uzun zamandır ise rus yerleşim bölgesi.
Dünyanın en büyük helikopter ve uçak motoru fabrikalarından birine ev sahipliği yapıyor. Ukrayna motor sanayisinin kalbi.
Ivchenko(motor-sich) motorlar Zaporizhia'da tasarlanıp bütünleniyor. Bununla birlikte aliminyum endüstrisinin en yoğun olduğu şehir ayrıca,  radyo-elektronik komponentlerin üretiminde ukraynanın lider kenti durumunda.

Kharkiv , rus çoğunluklu yerleşim bölgesi
Ukrayna'da makina sanayisinin kalbi. Ülkenin en büyük teknik üniversitesi de buradaydı.
Sovyetlerin ünlü Malyshev tank fabrikası buradaydı. KMDB Kharkiv kökenli bir şirket ( T-84,  Btr-4 vs.)
Bunun dışında uydu taşıyıcı roketler için kontrol sistemleri , ve yine aviyonik ve uzay teknolojileri alanında çeşitli kontrol yüzeyleri ve alt sistemler üreten Kommunar , Kahrkiv'de faaliyet göstermekte.

Dnipropetrovsk kısmi olarak tarihi Kazak yerleşim bölgesi , uzun zamandır ise ağırlıklı rus yerleşim bölgesi.
Sovyet rusyanın stratejik endüstri bölgelerinden ve "ziyarete kapalı şehir" ilan ettiği bölgelerden biriydi.Kimya endüstrisinde ve roket teknolojileri araştırmalarında sovyetlerin kalbi sayılan bölgelerden biriydi .
Aynı zamanda dayanıklı tüketim malları ve mekanik ürünler ve  metalurji alanında ukraynanın en büyük  fabrikalarından bir kaçını ve ülkenin pek çok seçkin teknik üniversitesini bulunduruyor. 2013 yılına dek ülkedeki toplam sanayi üretiminin beşte biri bu şehrini merkezi olduğu oblastta gerçekleşiyordu. Uydu sistemleri, Kademeli uzay roketleri ve balistik füze alt sistemleri,  çeşitli tipte türbin , otobüs-troleybüs imalatları içerisinde faaliyet gösteren Yuzmash makina üretim yerleşkesi Dnipropetrovsk'da faaliyet göstermekte. Yuzmash'ın tasarım ofisi olan Yuzhnoye Design Bureau'da uydu sistemleri , kademeli taşıyıcı roketler ve kıtalararası balistik füze sistemleri tasarımı alanında bu şehirde faaliyet göstermekte. Bu iki kuruluş kadar stratejik bir diğer kurum ; katı yakıtlı roket motorların ve kıtalararası balistik füzelerin alt montaj test ve kalifikasyonunu yapan PMZ'nin ( Pavlograd Mechanical Plant ) aynı oblastın Pavlograd kentinde faaliyet gösteriyor.Ayrıca ülkenin en büyük entegre demir çelik tesisi ArcelorMittal , ülkenin demir cevheri ve kömür kaynakları alanında lider kuruluşlarından Metinvest Donetsk ve Dnipropetrovsk oblastlarında faaliyet gösteriyor.

Mikolayiv eski tatar yerleşim bölgesi , uzun zamandır rus ağırlıklı yerleşim bölgesi.
Ukrayna gemi inşa merkezlerinden biri, eski ukrayna sınırları içerisinde büyük tonajda askeri gemi inşaa kabiliyetine sahip iki şehirden biri. Mikolayıv içerisinde bulunan 3 büyük tersanenin dışında , ukraynanın gemi yan sanayi ve makina imalatınında önemli kısmını içerisinde bulundurmaktadır. Bu anlamıyla dünyanın önemli tersanecilik merkezlerinden biriydi. Bunun yanı sıra içerisinde bir de zırhlı araç üretim fabrikasını (Mykolaiv Armored Factory) bulundurmaktadır.
Karadeniz Tersanesi(Nikolaev), sahip olduğu biri 400 metrelik 3 kuru havuz , 40 tonluk portal vinçleri ve 900 ton taşımalı kızakları ile geçmişte Sovyet donanmasının belkemiğini oluşturmuş Moskva, Kiev ve kuznetsov sınıfı uçak gemileri , Sverdlov sınıfı kruvazör gibi projelerin yanısıra sovyet sivil nakliye filosuna ait çok sayıda handymax ve üstü gemiyi inşaa etmiştir. Mıkolayiv ayrıca Panamax boyunda tankerler üreten Okean tersanesine ayrıca yine sovyetlerin önemli tersanelerinden biri olan ve Kara ve Slava sınıfı kruvazörlerin yapıldığı tersaneyi de içerisinde barındırmaktadır. Ukroboronprom'un gas türbin üretim fabrikasında da ( Zorya-Mashproekt ) bu şehirde olduğunu belirtmek gerek.Bu şehir aynı zamanda 2014 öncesi dahil "kırımın özel statüsünden ötürü" Ochakiv ile birlikte ukrayna donanmasının iki büyük deniz üssünden biri(Odessa'nın ardından) durumundadır.

Örnekler uzar gider neticede rus azınlığın bulunduğu doğu ukrayna, stratejik endüstriyel alanların büyük kısmını ülkenin toplam üretim kapasitesinin ise yarısından fazlasını elinde tutuyor. Kırım 2014 öncesinde de gayri resmi bir rusya bölgesiydi ancak diğer oblastlarında elden çıkması demek , ukraynayı açıkça örnek vermek gerekirse onu avrupaya eklenmeye çalışan romanya , bulgaristan gibi avrupanın alt sınıf sınıf ülkelerinin seviyesine indirgeyebilir. Ayrıca rusya desteğindeki DPR-LPR koalisyonu gibi , oluşacak yapılarla ukrayna bu yukarıda  saydığım bölgelerde endüstriyel altyapıyı olduğu gibi gayri meşru bir devlete bırakırsa , bu bölgelere bir daha geri dönmesi çok mümkün değildir. O nedenle şu an savaş kritik bir seyirde ilerlemekte. Donetsk kritik, düşerse ve cephe dnipropetrovsk'a kadar ilerlerse , işin ucunda ukrayna'nın varlık-yokluk mücadelesi olacaktır , toprak mücadelesi değil.

Aşağıdaki haritada şu kırmızı çizginin doğusu belki odesa(yedisan) ve kherson için çok gerçekçi görünmesede(neticede harita 2010 seçimlerini göstermektedir) ve öyle ya da böyle Rusya'nın Ukrayna merkezi yönetiminden fiili olarak koparmak , koparmanın mümkün olamayacağı durumlarda ise sanayi altyapısını tammen yok etmek istediği alan. Kırım'da işlem tamam , en başta söylediğim gibi Luhansk tamamen düşerse onunla birlikte Donetsk'te kopması muhtemel öncelikli oblastlar.

http://www.abc.net.au/news/linkableblob/5297958/data/ukraine-ethnic-divide-data.png

Üstadlar stratejik savunma teknolojilerinde Ukrayna'nın aşabileceği eşikleri daha net ortaya koyabilirler. Benim açımdan net olarak görülen yönü ise Ukrayna ve Türkiye'yi saran şartlar adeta sn Dum hocamın söylediği gibi doğal bir stratejik ortaklık ilişkisi ortaya çıkarmakta. Bu tarihi bir fırsat her iki ülke için. Her iki ülke için bağımsızlık yolunda çok sağlam bir adım olacaktır.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Teşekkürü bir borç bilirim Farabi hocam. Cidden aydınlandım. Sağolasın... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter