Suudi Arabistan Krallığı

Başlatan ayibarishi, Oca 04, 2016, 04:43 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

Suudi Arabistan öncülüğünde 34 ülkenin dahil olduğu tatbikatın ardından, Riyad merkezli bir ordu koordinasyon merkezi kurulacağı öğrenildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366364/riyadda-koalisyon-karargahi-kuruluyor
Mesajı Paylaş

kimlikci

Suudi Arabistanın Hillary Clintonu seçimlerde finanse ettiği iddia ediliyor. Söylentilere göre bu bağış Clinton a yapılan bağışların %20 sini oluşturuyormuş

http://www.dunyabulteni.net/manset/367197/suudilerden-clintona-finansal-destek Mesajı Paylaş

Defence

BM, Somali'li Mülteci Katliamında Suudi Arabistan'ı Suçladı


Birleşmiş Milletler, geçen Mart ayında içinde 42 Somalili mültecinin hayatını kaybettiği botu Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine ait helikopterin vurduğunu ortaya çıkardı.

BM araştırmacılarının Somalili mültecileri taşıyan bota koalisyon güçlerine ait helikopterlerce ateş edilerek içindekilerin ölümüne yol açtığının tespit ettiği belirtildi. Bombalamada koalisyon güçlerine ait helikopterlerin kullanılmasının koalisyona katılan herhangi bir ülkenin bireysel olarak suçlanmasına engel olmak için yapıldığı iddia edildi.

BM tarafından hazırlanan 184 sayfalık araştırma raporunda, helikopter saldırısında bottaki 140'dan fazla mülteciden 42'sinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Raporda, sivil bota silahlı bir helikopterden 7.62 mm çapında silahla saldırı yapıldığı belirtilerek, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonda silahlı helikopterlerin yalnızca Suudi Arabistan tarafından kullanıldığına dikkat çekildi. Helikopterin bir gemiden havalanmış olabileceğine işaret edildi.

BM raporu, saldırının BM insan halkları, hukukuna karşı olduğu, Yemen'in istikrar, güvenlik ve barışına tehdit oluşturduğu belirtildi. Raporda yine Mart ayında bir deniz helikopterinden balıkçı gemisine yapılan saldırıda 11 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı yer aldı. Koalisyona katılan devletlerin BM'nin sorularına cevap vermediği, koalisyon güçlerinin ABD silahları kullandığı ifade edildi.

BM İnsan Hakları Gözlemci kuruluşunun yardımcısı Akshaya Kumar, koalisyon güçlerine silah sağlayan ülkelere silah satışını durdurmaları ve BM'nin bu ihlalleri soruşturmak üzere bağımsız bir mekanizma kurması çağrısında bulundu.

Yemen'deki Husilere karşı ortak mücadele eden koalisyon, Mart ayında Hudeyde Limanı yakınlarında bota yapılan saldırıyı inkâr etmişti. Yemen'de Husiler ve devrik başkan Ali Salih'in güçlerine karşı Yemen'in resmi hükümetini desteklemek üzere 2015'de oluşturulan koalisyona Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Ürdün katılmıştı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46513/42-kisinin-olumune-yol-acan-bombardimani-suudi-deniz-helikopteri-gerceklestirdi.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Suudi Arabistan'ın yeni prensinden bikini kararı


Suudi Arabistan, Kızıldeniz çevresinde oluşturulacak yeni turizm bölgesinde bikini giyilmesine izin verecek.

Suudi arabistan, petrol fiyatlarının düşmesinin ardından yeni gelir kapılarına yöneldi. Stratejik belgelerinde turizme ağırlık verdiği görülen Krallık'ta yeni politikaların mimarı Muhammed bin Salman'ın veliaht seçilmesiyle de dönüşüm hızlandı.

 
Son olarak Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz'in çevresinde oluşturulacak yeni turizm bölgesinde bikini yasağını kaldıracağı açıklandı.

Gulf Insider'ın haberine göre Suudi yönetimi, 2022'de tamamen bitmesi hedeflenen 50 adadan oluşan turizm bölgesinde kadınların bikini giymesine izin verecek.

Yeni turizm bölgesi, yeni prensin kararıyla "uluslararası standartlarla benzer yasalarla" yönetilecek.

2030 HEDEFİ

Muhammed bin Salman'ın 2030 yılına kadar sosyal hayatı kapsayan yeni reformlar yapmak istediği biliniyor. Konuyla ilgili olarak konuşan eski Suudi diplomat Mesud Maalouf, "Bu şüphesiz Prens Muhammed'in 2030 vizyonuyla ilgili. Krallığın kadınlara davranışıyla ilgili negatif algıyı değiştirmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'da kadınların kamusal alandaki kıyafetlerini düzenleyen sert yasalar bulunuyor. Yasalara göre kadınlar başlarını ve kollarını tamamen kapatacak kıyafetler giymek zorunda.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46562/suudi-arabistanin-yeni-prensinden-bikini-karari.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Arabistan'ın kayıp prensleri: Son 2 yılda 3 muhalif prens ortadan kayboldu


Son 2 yılda, yaşamlarını Avrupa'da sürdüren 3 Suudi prens ortadan kayboldu. Suudi hükümetini eleştiren açıklamalar yapan prenslerin her birinin kaçırılarak uçakla Suudi Arabistan'a götürüldüğüne ilişkin deliller bulunuyor. Sonrasında ise kimse onlardan bir haber almadı.

1932 yılında İbni Suud olarak bilinen Kral Abdulaziz, Suudi Arabistan krallığını kurduğundan bu yana ülke mutlak krallıkla yönetiliyor. Ve ülkede muhalefete hoşgörü gösterilmiyor. Bir zamanlar Suudi polis teşkilatında üst rütbeli bir pozisyonda olan Prens Turki bin Bandar, bir miras anlaşmazlığı sonrası hapse atılmıştı. Cezaevinden çıkışta Fransa'nın başkenti Paris'e kaçtı ve 2012 yılından itibaren Suudi Arabistan'da reform çağrıları yapan videoları YouTube'da paylaşmaya başladı.

Suudi yönetimi Prens Turki'yi geri dönmeye ikna etmeye çalıştı. Bunu reddeden Turki, ikna için kendisini arayan İçişleri Bakan yardımcısı ile yaptığı telefon konuşmasını da kaydederek bunu sosyal medyada paylaştı. O konuşmada bakan yardımcısı, Turki'ye, "Herkes dört gözle senin dönmeni bekliyor" diyordu.

Turki'nin buna yanıtı ise,"Dört gözle beni mi bekliyorlar? Peki ya memurlarının, 'Seni o….. çocuğu, seni Sultan Bin Türki gibi geri getireceğiz' diyen mektuplarına ne demeli?" şeklindeydi.

Bu çıkışa cevaben ise bakan yardımcısı ikna edici olmaya çalışarak "Sana dokunmayacaklar. Ben senin kardeşinim" diyordu.
Turki'nin buna yanıtı şöyleydi: "Hayır o mektuplar senden geliyor. Onları bakanlık bana yolladı" Prens Turki bin Bandar 2015 yılı Temmuz ayına kadar video paylaşmayı sürdürdü. O yılın kalan bölümü içindeki bir zamanda da ortadan kayboldu.

Telefon konuşmasında "seni onun gibi geri getireceğiz" denilen kişi Sultan Bin Turki de 2016 yılında Paris'ten Kahire'ye kalktığını sandığı bir uçağa binmiş ancak o uçak Riyad'a inmişti.

'Kaçırılacağımı ya da beni öldürüleceklerini biliyorum'

Turki'nin kayboluşu sonrası Fas gazetesinde ismi geçen bir haber yer aldı. Bu habere göre muhalif prens, Fas'tan Paris'e dönmeye hazırlanırken bu üllkede yakalanıp hapse atılmıştı. Ardından Suudi Arabistan'dan gelen talep sonrası, çıkarıldığı Fas mahkemesinin de onayıyla sınırdışı edildi.

Turki bin Bandar'a tam olarak ne olduğu bilinmiyor ancak kayboluşundan önce bir arkadaşına verdiği ve kendi yazdığı kitabın kopyasındaki bir not böyle bir sonu beklediğini düşündürüyor: "Sevgili Wael, bu yazdıklarım ancak kaybolmam ya da suikaste uğramam halinde paylaşılabilir. Kaçırılacağımı ya da beni öldürüleceklerini biliyorum. Benim ve Suudi halkının haklarını nasıl sömürdüklerinin de farkındayım."

'Ulusumuza baskı çağrısı yapıyorum'

Prens Turki'nin ortadan kaybolduğu tarihlerde, Avrupa'daki kumarhanelere ve pahalı otellere düşkün olan bir başka Suudi prens, Suud bin Saif al-Nasr da benzer bir sonu paylaştı.

2014 yılında Suud bin Saif, Twitter hesabı üzerinden krallığı eleştiren paylaşımlar yapmaya başladı. Saif, Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesini destekleyen Suudi yetkililerin yargılanması gerektiği çağrısını da yapmıştı.

2015 Eylül ayında bin Saif biraz daha ileri gitti. İsmini açıklamayan bir Suudi prensin, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın darbe ile devrilmesi çağrısı için iki mektup kaleme alması sonrası bu çağrıya açık olarak destek veren tek kraliyet ailesi mensubu oydu. Suud bin Saif şöyle bir tweet attı ve sonra Twitter hesabı sustu: "Ulusumuza bu mektupların içeriğini baskı aracına dönüştürme çağrısı yapıyorum."

'Bu da özgürlüğümün bedeli'

2013 yılında Almanya'ya kaçarak sığınma talep eden bir diğer muhalif prens, Prens Halid bin Farhan, bin Saif al-Nasr'ın bir iş görüşmesi tuzağına düşürülerek Milano'dan Roma'ya uçmaya ikna edildiğine inandığını açıklıyor: "Bir özel uçak gelerek prensi Milano'dan aldı. Ama o uçak Roma yerine Riyad'a indi. Anlaşılan tüm bu iş anlaşması kurgusunu Suudi istihbaratı düzenledi. Şimdi onu bekleyen tek kader yeraltı hapishanesi."

Prens Halid kendisinin de Riyad'a zorla götürülmek için planlar yapıldığına inanıyor: "Avrupa'da kraliyet ailesinden olan 4 kişi vardı. Biz aileyi ve Suudi Arabistan'daki iktidarını eleştirdik. Üçümüz kaçırıldı. Bir tek ben kaldım. "Buna çok uzun zamandır inanıyorum. Eğer bugüne kadar yapabilselerdi, yaparlardı. Ama ben çok tedbirliyim. Bu da özgürlüğümün bedeli."

Haberle ilgili yorumu istenen Suudi Arabistan hükümeti BBC'nin çağrısını yanıtsız bıraktı.

http://www.bbc.com/news/magazine-40926963 Mesajı Paylaş

Alkyone

Suudi Arabistan da darbe resmiyet kazanmak üzere
Muhammed bin Selman ın resmen kral ilan edilmeden önce ülkenin önde gelen muhalif kesimlerine operasyon başlattı.
Halkın protesto için yarın sokaklara dökülmesi bekleniyor
https://goo.gl/dfuyhK

https://goo.gl/As2f7h Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanmasına izin verilecek


Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud, kadınların araba kullanmasına izin verilmesine yönelik bir kararname yayınladı.
Saudi Press Agency'ye göre bakanlar bu konuda hazırlamaları gereken raporları 30 gün içinde bitirdikten sonra Haziran 2018'den itibaren ehliyet alacak.

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan'da kadınlar yıllardır bu uygulamayı protesto ediyordu.
Kurallara uymayı reddeden bazı kadınlar araba sürdükleri için hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu yıl araba sürdüğü için 73 gün cezaevinde kalan Loujain al-Hathloul, kararnameyi Twitter'da yaptığı "Allaha şükür" paylaşımıyla kutladı.
Araba sürme hakkı için kampanya yürüten aktivistlerden Manal al-Sharif ise "Suudi Arabistan bir daha asla eskisi gibi olmayacak" dedi.

'Hayalimdeki arabayı alacağım: Üstü açılır bir Mustang'

Manal al-Sharif, daha önce araba kullandığı için hapis yatmış, arabanın anahtarını kendisine veren erkek kardeşi iki kere gözaltına alındıktan sonra ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

BBC'ye konuşan ve Cidde kentinde yaşayan bir diğer aktivist Sahar Nassif, kararın ardından "çok çok heyecanlıyım - olduğum yerde sevinçten zıplayım gülüyorum" dedi ve ekledi: "Hayalimdeki arabayı alacağım: Üstü açılır bir Mustang. Renkleri siyah ve sarı olacak."

ABD Dışişleri Bakanlığı da yönetmeliğin "doğru yönde atılmış bir adım" olduğunu söyledi.
Yasak nedeniyle Suudi Arabistan'da aileler, kadın akrabalarına hizmet etmeleri için şoför tutuyor. Suudi internet sitesi Al Arabiya'ya göre çoğu Güney Asya'dan 800 bin erkek bu işte çalışıyor.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41411799 Mesajı Paylaş

putty

#52
Eyl 27, 2017, 08:58 ÖS Last Edit: Eyl 27, 2017, 09:03 ÖS by putty
Yanlarında aileden bir erkek olmak zorunda filan demesinler de. Kuzen olmaz tabi ona nikah düşüyor abi baba koca filan olmak zorunda o zaman.
Buraya yazıyorum bir gün gelecek Suudi Arabistan İsveç gibi olacak.
O gün geldiğinde Türkiye yi hayal edin nasıl olabilir. Yaşam denen şey herkesi evirir çevirir doğru yoluna sokar. Kimse imam hatipli filan olmayacak yani teog filan alavere dalavereleri ile merak etmeyin. Hayat bizden yana bu bize yetecek sadece sabır gerek. Tek sorun bizlerin ölümlü olması ve mutlu günleri kendi hayatımızda görmek hakkımızın olması. Burası üzücü olan kısım işte. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Suudların Ruslardan S-400, TOS-1, Kornet-EM, AK-103, AGS-30 almak için görüştüklerine dair haberler uçuşuyor. Mesajı Paylaş

Trilogy

Suudi Arabistan S-400 sistemlerine niçin ihtiyaç duyuyor?

Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, Suudi Arabistan yönetiminin S-400 füze savunma sistemlerine niçin ilgi gösterdiği ve Rusya'nın hangi şartlarda anlaşmaya razı gelmesi gerektiği konularına açıklık getirdi.

Rus Zvezda televizyonuna konuşan Korotçenko, "Suudi Arabistan, niyetlerinden yüzde 100 emin olabilmemiz için bu kontrat kapsamında yüzde 100 avans ödemesi yapmalı. Geçmişte Suudi Arabistan'ın girişimiyle kendileriyle askeri-teknik alanda anlaşma yapılmaya çalışıldı. Riyad, eğer Rusya İran'a S-300 sistemlerini satmazsa on milyarca dolarlık silah alım anlaşması imzalama sözü vermişti, fakat kontrat bir türlü imzalanmadı. Bu nedenle Moskova, Suudi Arabistan'dan gelen bilgi sızmalarına pragmatik yaklaşmalı" ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:
"Rusya Suriye'de terörle mücadelede ikna edici bir zafer kazanıyor ve Suudi Arabistan, bugün Ortadoğu'daki süreçlerin ABD'ye değil, Rusya'ya bağlı olduğunu anlıyor. Bu anlayış çerçevesinde dış politikasını çeşitlendirme bağlamında Suudi Kral, Moskova'ya geldi. Bu tamamen doğal bir şey, zira bugün Rusya, Ortadoğu'daki gidişatı belirleyen en güçlü dünya ülkelerinden biri ve bu bağlamda ziyaret, siyaset yaparak etkisini kaybetmemesi ve aynı zamanda Rusya ile ilişkileri geliştirmesi bakımından Suudi Arabistan için çok önemli."

S-400'lerin dünyanın en iyi uzun menzilli füze savunma sistemi olduğuna dikkat çeken Korotçenko, söz konusu sistemlerin ABD'nin ürettiği Patriot sistemlerinden daha üstün olduğunu da vurguladı.

https://tr.sputniknews.com/analiz/201710051030454728-rus-uzman-suudi-arabistan-s400-sistemlerine-nicin-ihtiyac-duydugunu-acikladi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'den Suudi Arabistan'a 15 milyar dolarlık THAAD füze sistemi © REUTERS/ ABD Savunma Bakanlığı

ABD Dışişleri Bakanlığının, Suudi Arabistan'a 15 milyar dolar değerinde THAAD füze savunma sistemi satılmasına onay verdiği bildirildi.
ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Suudi Arabistan'a silah satışıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığının, Suudi Arabistan'a 15 milyar dolar değerinde Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze savunma sistemi satışına onay verdiği ve konuyla ilgili olarak Kongreyi bilgilendirdiği belirtildi. Kongrenin itiraz etmemesi halinde söz konusu satışın önünde herhangi bir engel kalmayacak.

Amerikan Lockheed Martin ile Raytheon'un ana yüklenici firmalar olduğu sistemlerin satışıyla ilgili olarak ajans, "Dost bir ülkenin güvenliğinin gelişimine katkı yapmak, ABD'nin ulusal güvenlik ve dış politika amaçlarına destek olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Tipik olarak 6 fırlatma platformu, 48 önleyici ve birer ateş kontrol, haberleşme ve radar ünitelerinden oluşan THAAD füze savunma sistemi, özellikle ABD'nin Kuzey Kore tehdidine karşı Güney Kore'ye konuşlandırmasıyla dünya gündeminde tartışılan konular arasında yer alıyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710061030474481-abd-suudi-arabistan-thaad-fuze-sistemi/
Mesajı Paylaş

Trilogy

Suudi Arabistan'da saraya silahlı saldırı: 2 ölü

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan Selam Sarayı güvenlik kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda 2 güvenlik görevlisi öldü.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan İçişleri Bakanlığının resmi sözcüsü Tümgeneral Mansur et-Turki'nin açıklamasında, sabah saatlerinde Cidde kentinde bulunan Selam Sarayı'nın kraliyet muhafızlarının bulunduğu kontrol noktasında gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği, 3 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı belirtildi.
Silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişinin 28 yaşında Suudi Arabistan vatandaşı olduğu ifade edilen açıklamada, saldırganın da olay anında kraliyet muhafızlarının karşılık vermesi sonucu olay yerinde öldürüldüğü aktarıldı.

Olay ile ilgili soruşturma açıldığı, sonuçlarının daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA SEYAHAT UYARISI

ABD'nin Cidde Konsolosluğu, Suudi Arabistan'daki ABD vatandaşlarını, Cidde'deki Selam Kraliyet Sarayı çevresindeki bölgelerde dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Konsolosluktan yapılan yazılı açıklamada, "Medyada bugün Cidde'de Selam Sarayı'na saldırı düzenlendiği haberleri yer aldı. Saray, Endülüs yolu çevresinde bulunuyor. Polisin çalışmalarının devam etme ihtimali nedeniyle bu bölgelerdeki ABD vatandaşlarına dikkati olmalarını tavsiye ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710081030481798-suudi-arabistan-saray-silahli-saldiri/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Arabistan Veliahdı: Tüm dinlere açık bir ılımlı İslam ülkesi olacağız

Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Salman, ülkesinde "ılımlı İslamın" hakim olması için çalıştığını açıkladı. Salman, "Eskiden olduğumuz yere geri döneceğiz, dünyaya ve tüm dinlere açık bir ılımlı İslam ülkesi olacağız. Çok yakında radikalizmi bitireceğiz" dedi.

Başkent Riyad'daki bir yatırım etkinliğinde konuşan Salman, 1979'dan sonra ülkenin durumunun değiştiğini fakat yetkililerin yakın gelecekte dini radikalizmi saf dışı bırakmayı planladığını söyledi. Veliaht, "Suudi Arabistan önümüzdeki 30 yılı yıkıcı fikirlerle uğraşmakla geçirmeyecek" dedi.

Analistler Prens Salman'ın, kadınların araba kullanmasına izin verilmesi de dahil olmak üzere ülkedeki pek çok reformun arkasındaki itici güç olduğunu düşünüyor.

Reuters haber ajansına göre Salman, ülkede yasak olan sinemaların tekrar açılabileceğini işaretini de vermişti.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41726653 Mesajı Paylaş

putty

Daha sinemaları açacaklar ölme eşşeğim ölme. Eş cinsel evliliğe ne zaman sıra gelir acaba

Yinede bu espirimin altına gerçe kdüşüncemi de belirteyim tekrar.
Bir gün bu yüz yıl aşılmadan Suudi Arabistan İsveç gibi bir ülke olacak Mesajı Paylaş

Terra

Bu günleri de görmek nasip oldu. Ne zaman Amerika bizi 'ılımlı islam modeli' diye tanıttı başımız dertten kurtulmamıştı. Şimdi çile çekme zamanı Suudilerde :D Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter