Suudi Arabistan Krallığı

Başlatan ayibarishi, Oca 04, 2016, 04:43 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Suudi Arabistan öncülüğünde 34 ülkenin dahil olduğu tatbikatın ardından, Riyad merkezli bir ordu koordinasyon merkezi kurulacağı öğrenildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366364/riyadda-koalisyon-karargahi-kuruluyor
Mesajı Paylaş

kimlikci

Suudi Arabistanın Hillary Clintonu seçimlerde finanse ettiği iddia ediliyor. Söylentilere göre bu bağış Clinton a yapılan bağışların %20 sini oluşturuyormuş

http://www.dunyabulteni.net/manset/367197/suudilerden-clintona-finansal-destek Mesajı Paylaş

Defence

BM, Somali'li Mülteci Katliamında Suudi Arabistan'ı Suçladı


Birleşmiş Milletler, geçen Mart ayında içinde 42 Somalili mültecinin hayatını kaybettiği botu Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine ait helikopterin vurduğunu ortaya çıkardı.

BM araştırmacılarının Somalili mültecileri taşıyan bota koalisyon güçlerine ait helikopterlerce ateş edilerek içindekilerin ölümüne yol açtığının tespit ettiği belirtildi. Bombalamada koalisyon güçlerine ait helikopterlerin kullanılmasının koalisyona katılan herhangi bir ülkenin bireysel olarak suçlanmasına engel olmak için yapıldığı iddia edildi.

BM tarafından hazırlanan 184 sayfalık araştırma raporunda, helikopter saldırısında bottaki 140'dan fazla mülteciden 42'sinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Raporda, sivil bota silahlı bir helikopterden 7.62 mm çapında silahla saldırı yapıldığı belirtilerek, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonda silahlı helikopterlerin yalnızca Suudi Arabistan tarafından kullanıldığına dikkat çekildi. Helikopterin bir gemiden havalanmış olabileceğine işaret edildi.

BM raporu, saldırının BM insan halkları, hukukuna karşı olduğu, Yemen'in istikrar, güvenlik ve barışına tehdit oluşturduğu belirtildi. Raporda yine Mart ayında bir deniz helikopterinden balıkçı gemisine yapılan saldırıda 11 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı yer aldı. Koalisyona katılan devletlerin BM'nin sorularına cevap vermediği, koalisyon güçlerinin ABD silahları kullandığı ifade edildi.

BM İnsan Hakları Gözlemci kuruluşunun yardımcısı Akshaya Kumar, koalisyon güçlerine silah sağlayan ülkelere silah satışını durdurmaları ve BM'nin bu ihlalleri soruşturmak üzere bağımsız bir mekanizma kurması çağrısında bulundu.

Yemen'deki Husilere karşı ortak mücadele eden koalisyon, Mart ayında Hudeyde Limanı yakınlarında bota yapılan saldırıyı inkâr etmişti. Yemen'de Husiler ve devrik başkan Ali Salih'in güçlerine karşı Yemen'in resmi hükümetini desteklemek üzere 2015'de oluşturulan koalisyona Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Ürdün katılmıştı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46513/42-kisinin-olumune-yol-acan-bombardimani-suudi-deniz-helikopteri-gerceklestirdi.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Suudi Arabistan'ın yeni prensinden bikini kararı


Suudi Arabistan, Kızıldeniz çevresinde oluşturulacak yeni turizm bölgesinde bikini giyilmesine izin verecek.

Suudi arabistan, petrol fiyatlarının düşmesinin ardından yeni gelir kapılarına yöneldi. Stratejik belgelerinde turizme ağırlık verdiği görülen Krallık'ta yeni politikaların mimarı Muhammed bin Salman'ın veliaht seçilmesiyle de dönüşüm hızlandı.

 
Son olarak Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz'in çevresinde oluşturulacak yeni turizm bölgesinde bikini yasağını kaldıracağı açıklandı.

Gulf Insider'ın haberine göre Suudi yönetimi, 2022'de tamamen bitmesi hedeflenen 50 adadan oluşan turizm bölgesinde kadınların bikini giymesine izin verecek.

Yeni turizm bölgesi, yeni prensin kararıyla "uluslararası standartlarla benzer yasalarla" yönetilecek.

2030 HEDEFİ

Muhammed bin Salman'ın 2030 yılına kadar sosyal hayatı kapsayan yeni reformlar yapmak istediği biliniyor. Konuyla ilgili olarak konuşan eski Suudi diplomat Mesud Maalouf, "Bu şüphesiz Prens Muhammed'in 2030 vizyonuyla ilgili. Krallığın kadınlara davranışıyla ilgili negatif algıyı değiştirmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'da kadınların kamusal alandaki kıyafetlerini düzenleyen sert yasalar bulunuyor. Yasalara göre kadınlar başlarını ve kollarını tamamen kapatacak kıyafetler giymek zorunda.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46562/suudi-arabistanin-yeni-prensinden-bikini-karari.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Arabistan'ın kayıp prensleri: Son 2 yılda 3 muhalif prens ortadan kayboldu


Son 2 yılda, yaşamlarını Avrupa'da sürdüren 3 Suudi prens ortadan kayboldu. Suudi hükümetini eleştiren açıklamalar yapan prenslerin her birinin kaçırılarak uçakla Suudi Arabistan'a götürüldüğüne ilişkin deliller bulunuyor. Sonrasında ise kimse onlardan bir haber almadı.

1932 yılında İbni Suud olarak bilinen Kral Abdulaziz, Suudi Arabistan krallığını kurduğundan bu yana ülke mutlak krallıkla yönetiliyor. Ve ülkede muhalefete hoşgörü gösterilmiyor. Bir zamanlar Suudi polis teşkilatında üst rütbeli bir pozisyonda olan Prens Turki bin Bandar, bir miras anlaşmazlığı sonrası hapse atılmıştı. Cezaevinden çıkışta Fransa'nın başkenti Paris'e kaçtı ve 2012 yılından itibaren Suudi Arabistan'da reform çağrıları yapan videoları YouTube'da paylaşmaya başladı.

Suudi yönetimi Prens Turki'yi geri dönmeye ikna etmeye çalıştı. Bunu reddeden Turki, ikna için kendisini arayan İçişleri Bakan yardımcısı ile yaptığı telefon konuşmasını da kaydederek bunu sosyal medyada paylaştı. O konuşmada bakan yardımcısı, Turki'ye, "Herkes dört gözle senin dönmeni bekliyor" diyordu.

Turki'nin buna yanıtı ise,"Dört gözle beni mi bekliyorlar? Peki ya memurlarının, 'Seni o….. çocuğu, seni Sultan Bin Türki gibi geri getireceğiz' diyen mektuplarına ne demeli?" şeklindeydi.

Bu çıkışa cevaben ise bakan yardımcısı ikna edici olmaya çalışarak "Sana dokunmayacaklar. Ben senin kardeşinim" diyordu.
Turki'nin buna yanıtı şöyleydi: "Hayır o mektuplar senden geliyor. Onları bakanlık bana yolladı" Prens Turki bin Bandar 2015 yılı Temmuz ayına kadar video paylaşmayı sürdürdü. O yılın kalan bölümü içindeki bir zamanda da ortadan kayboldu.

Telefon konuşmasında "seni onun gibi geri getireceğiz" denilen kişi Sultan Bin Turki de 2016 yılında Paris'ten Kahire'ye kalktığını sandığı bir uçağa binmiş ancak o uçak Riyad'a inmişti.

'Kaçırılacağımı ya da beni öldürüleceklerini biliyorum'

Turki'nin kayboluşu sonrası Fas gazetesinde ismi geçen bir haber yer aldı. Bu habere göre muhalif prens, Fas'tan Paris'e dönmeye hazırlanırken bu üllkede yakalanıp hapse atılmıştı. Ardından Suudi Arabistan'dan gelen talep sonrası, çıkarıldığı Fas mahkemesinin de onayıyla sınırdışı edildi.

Turki bin Bandar'a tam olarak ne olduğu bilinmiyor ancak kayboluşundan önce bir arkadaşına verdiği ve kendi yazdığı kitabın kopyasındaki bir not böyle bir sonu beklediğini düşündürüyor: "Sevgili Wael, bu yazdıklarım ancak kaybolmam ya da suikaste uğramam halinde paylaşılabilir. Kaçırılacağımı ya da beni öldürüleceklerini biliyorum. Benim ve Suudi halkının haklarını nasıl sömürdüklerinin de farkındayım."

'Ulusumuza baskı çağrısı yapıyorum'

Prens Turki'nin ortadan kaybolduğu tarihlerde, Avrupa'daki kumarhanelere ve pahalı otellere düşkün olan bir başka Suudi prens, Suud bin Saif al-Nasr da benzer bir sonu paylaştı.

2014 yılında Suud bin Saif, Twitter hesabı üzerinden krallığı eleştiren paylaşımlar yapmaya başladı. Saif, Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesini destekleyen Suudi yetkililerin yargılanması gerektiği çağrısını da yapmıştı.

2015 Eylül ayında bin Saif biraz daha ileri gitti. İsmini açıklamayan bir Suudi prensin, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın darbe ile devrilmesi çağrısı için iki mektup kaleme alması sonrası bu çağrıya açık olarak destek veren tek kraliyet ailesi mensubu oydu. Suud bin Saif şöyle bir tweet attı ve sonra Twitter hesabı sustu: "Ulusumuza bu mektupların içeriğini baskı aracına dönüştürme çağrısı yapıyorum."

'Bu da özgürlüğümün bedeli'

2013 yılında Almanya'ya kaçarak sığınma talep eden bir diğer muhalif prens, Prens Halid bin Farhan, bin Saif al-Nasr'ın bir iş görüşmesi tuzağına düşürülerek Milano'dan Roma'ya uçmaya ikna edildiğine inandığını açıklıyor: "Bir özel uçak gelerek prensi Milano'dan aldı. Ama o uçak Roma yerine Riyad'a indi. Anlaşılan tüm bu iş anlaşması kurgusunu Suudi istihbaratı düzenledi. Şimdi onu bekleyen tek kader yeraltı hapishanesi."

Prens Halid kendisinin de Riyad'a zorla götürülmek için planlar yapıldığına inanıyor: "Avrupa'da kraliyet ailesinden olan 4 kişi vardı. Biz aileyi ve Suudi Arabistan'daki iktidarını eleştirdik. Üçümüz kaçırıldı. Bir tek ben kaldım. "Buna çok uzun zamandır inanıyorum. Eğer bugüne kadar yapabilselerdi, yaparlardı. Ama ben çok tedbirliyim. Bu da özgürlüğümün bedeli."

Haberle ilgili yorumu istenen Suudi Arabistan hükümeti BBC'nin çağrısını yanıtsız bıraktı.

http://www.bbc.com/news/magazine-40926963 Mesajı Paylaş

Alkyone

Suudi Arabistan da darbe resmiyet kazanmak üzere
Muhammed bin Selman ın resmen kral ilan edilmeden önce ülkenin önde gelen muhalif kesimlerine operasyon başlattı.
Halkın protesto için yarın sokaklara dökülmesi bekleniyor
https://goo.gl/dfuyhK

https://goo.gl/As2f7h Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter