TAI Şimşek

Başlatan Tolga Özbek, Oca 03, 2016, 11:01 ÖS

« önceki - sonraki »

Tolga Özbek

Şimşek saatte 735 kilometre hızla uçarken vuruldu
http://kokpit.aero/simsek-vuruldu Mesajı Paylaş

ocay

Şimşek'den çok iyi stand off hassas saldırı mühimmatı olur, yumuşak hedeflere karşı, bir laser arayıcı başlık gerekli.


Elindeki pasif RF arttırıcı lenslerle düşman hava savunmasını satüre edebilir; ama yine de aktif dekoy geliştirilmeli modern radarlara karşı
Mesajı Paylaş

T.M.U

Elde stand off mühimmat varken buna gerek var mı? Mesajı Paylaş

kosavalı1989

@Tmu

Ocay üstad muhtemelen maliyeti kısmak için söylemiştir. Mesajı Paylaş

Tolga


Technical Specifications:

Wing Span: 1.50 m
Length: 2.30m
Max Take-off weight: 75 kg
Max Speed: 555 km/h
Endurance: 60 min
Takeoff: Launcher
Recovery: Parachute

Daha önceleri yabancı motor kullanıldığını var sayarsak yeni ulaşılan (735km/h) hızına, yerli motor ile ulaşılmış olabilir mi?
Bu arada, Şimşeğin küt ve kısa kanatları, güdümlü kanat kitindeki gibi katlanabilir olsa, fırlatıcı rampa yerine, belki boster ile kanister içinden de atılabilir. Mesajı Paylaş

putty

#5
Oca 04, 2016, 03:33 ÖS Last Edit: Oca 04, 2016, 03:36 ÖS by putty
Böyle bir haber vardı bu sene başında.
ocay ın arzusunu bu motor çerçevesinde yorumlamak lazım. Elimizde SOM var diye ne gerek var demek doğru değil. Şimşek i gördüğümüz günden beri hep bunun hayalini kurdu forum. Bundan bir görüş ötesi küçük silah olurmu diye konuştuk hep. Bize hep olur gibi görünüyor umarız birileri uğraşıyordur. Bu motorla basit bir füze neden olmasın.TEI'nin TJ90 motoru ŞİMŞEK ile test uçuşuna başlayacak

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından ŞİMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemine TJ90 motoru geliştiriliyor.

ŞiMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemi için geliştirilen TJ90 motorunun kalifikasyon testleri devam ediyor. 2015 yılı içerisinde TAI tarafından geliştirilen ŞİMŞEK platformuyla ilk test uçuşu gerçekleştirilecek.

ŞİMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında geliştirilmeye başlandı.

ŞİMŞEK, hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, savaş uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacak. 60 dakika havada kalma süresi olan sistem 15 feet irtifaya çıkabiliyor. 
Mesajı Paylaş

radar

Şimşek milli donanımla havalandı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen Türkiye'nin ilk jet motorlu yüksek hızlı hedef uçak sistemi Şimşek programında, önemli bir test faaliyeti başarıyla tamamlandı.

TUSAŞ'ın kurumsal dergisi "TAI'nin Sesi"nin 103'üncü sayısında yer alan habere göre; Gerçekleştirilen 42. uçuşta, tamamen yerli olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş Şimşek Hedef Uçak Sistemi'nde milli sanayi ürünleri kullanıldı.

Alt aviyonik yazılımları tamamen TAI tarafından geliştirilen sistem, AKANA ve TAI firmaları tarafından tasarlanıp üretilen fırlatıcı ile fırlatılırken, TEI tarafından geliştirilmiş olan Türkiye'nin ilk yerli jet motoru TJ90 motoruyla uçuruldu. Ataletsel ölçüm birimi olarak Karel firmasına ait özgün EGI ve Tualcom firmasına ait milli veri linki ile testler başarıyla tamamlandı.

Sistem tasarımından alt sistem tasarımına giden milli çözüm yaklaşımı ve yan sanayi ile ortak çalışmalar sonucunda gelinen noktada, kullanıcılara maliyet etkin ve güvenilir çözüm sunmanın yanında, milli çözümlerle ürünün desteklenebilir özellikleri artırılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava savunma eğitimlerinde ve hava savunma sistemi geliştiren kuruluşların sistemlerinin test ve doğrulanmasında kullanılabilecek Şimşek, milli alt sistem çözümleriyle birlikte istenilen hedefe emin adımlarla ilerliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim ihtiyaçları için ilk paket hizmet satışı teslimatları gerçekleşecek olan Şimşek Sistemi için yurt içi ve yurt dışından gelen taleplere yönelik üretim ve geliştirme faaliyetlerine devam ediliyor.

ŞİMŞEK YÜKSEK HIZLI HEDEF UÇAK SİSTEMİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanmakta olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi; hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

TUSAŞ özgün tasarım ve üretimi olan ŞİMŞEK sistemi genel özellikleri:

45 dakika havada kalma süresi

Azami hız 400 kts

1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti

Menzil 50 km

Fırlatıcı ile kalkış

Paraşüt ile karaya veya denize iniş

Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol

İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı

Askeri standartlara uyumluluk

Özgün "YKİ Uçuş Kontrol Sistemi" ve "Otopilot Sistemi" sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti

Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği

Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş

Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme

Sayısal harita otomatik tanıma

Faydalı Yükler:

Pasif Radar İz Artırıcı

İlave Faydalı Yük Entegrasyon Çalışmaları:

MDI

CMDS

Duman jeneratörü

Radar Altimetre

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/simsek-milli-donanimla-havalandi.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter