2016/2017/2018 Yıllarından Askeri Beklentiler

Başlatan ocay, Oca 01, 2016, 01:59 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Adetleri yorumlarken topçu roketlerinide göz önüne alarak düşünmeliyiz.
TSK lerinin topçu yeteneği aslında artık topçu roketleri üstüne seyir izliyor.
Namlulu sistemlerdende vazgeçilmiyor kafi derecede edinildi ama asıl beklenti roketlerde bundan sonra.

Mesajı Paylaş

ocay

2016 yılı sonuna gelmişken bir değerlendirme yapalım

2016 yılından beklentilerim.

1. 20'nin üzerinde T129B1 teslimatı--> Kısmen gerçekleşti. Toplamda teslim edilen T129 sayısı galiba 18i geçti
2. CH-47F teslimatı---> Gerçekleşti, 2018e kadar da devam edecek
3. MPT-76'nın yaygın kullanımı--->  şimdilik sadece limitli sayıda envantere girdi; 2017ye kaldı
4. Altay'ın seri üretim kontratı---> 2017'ye kaldı
5. STA da kontrat imzalanması ve ÖMTTZA Projelerinde firma seçimi---> STA gerçekleşti; ÖMTTZA 2017'ye kaldı
6. OMTAS-UMTAS teslimatlarının başlaması-->Son aşamalara geldiğini biliyoruz; L-UMTAS en azından enavntere girdi
7. Kasırga-G'nin seri üretimi--> ilk teslimatlar gerçekelşti
8. Korkut ve 35mm Oerlikon projelerinde seri üretime girilmesi--> Korkut için seri üretim sözleşmesi imzalandı, Oerlikon?
9. 105mm Boran'ın seri üretime girmesi---> Boran'la ilgili olumlu gelişme yok
10. Milli Makineli Tüfek için seri üretim kontratı--> Daha kalifikasyonu yapılmadı inşallah 2017'ye
11. Mızrak-K Projesinde geliştirme kontratı---> imzalandı
12. Yeni nesil bir SRBM'nin tanıtımı--> Sızan bir fotoğraftan başka resmi tanıtım gerçekleşmedi
13. Yüklü miktarda Kirpi, Cobra-1/2 alımlarına devam edilmesi--> Bu alımlar devam ettiği gibi 2017'de de hızla devam edecek
14. Kara konuşlu EW sistem teslimatları--> KORAL Resmen kabul edildi; 2015 yılında imzalanan EW Sistemleri ise 2017 ve sonrasında enavntere girecektir. KORAL Seri Üretim sözleşmesi duyurulmadı
15. Taktik İHA'ların operasyonel olarak silahlı kullanımı---> gerçekleşti ve 100'den fazla terörist öldürüldü
16. Sabit kanatlı ISR platform ve silahlı platform projeleri--> Silahlı hazır alım turboprop şimdilik rafta görünüyor; ancak Jandarmaya Kin Air 350 ISR platformu teslim edilmeye başlandı
17. LST; LDG projelerinde denize indirilmeler--> gerçekleşti
18. MOSHIP-RATSHIP teslimatları---> kabul testleri tamamlanmak üzere
19. Milgem-3 denize iniş--> gerçekleşti
20. Atmaca ön üretim---> en azından testleri devam ediyor
21. Akya'de testlerin devam etmesi-->Sözleşme imzalandı diye haber çıktı?
22. Milli EW'li Yavuz'un teslimatı---> henüz yeni EW'li MEKO-200TRack-1 fotroğrafı göremedik, proje devam ediyor
23. Milli Hücumbot seçim---> gerçekleşmedi
24. 600t Sahil Güvenlik seçim---> gerçekleşmedi
25. Keşif Podlarının teslimatın bitmesi ve ek sipariş--> teslimatlar tamamlanma aşamasında ama ek sipariş gelmedi
26. F16 AIDEWS ve MWR Projeleri---> AIDEWS teslimatları devam ediyor, MWR'de karar yok
26. F16 Yapısal Mod.---> ilan edilen gelişme yok
27. Erciyes seri üretim teslimatları--> devam ediyor
28. A400M teslimatları--> duraksadı ama devam ediyor
29. 6-8 adet F35 siparişi--> 24 sipariş verildi
30. BAE Systems ile  TF-X sözleşmesi---> gerçekleşmedi
31. Milli Uzun Menzilli Uçaksavar Füze tasarım fazı---> proje ön hazırlık olarak devam ediyor
32. Hazır alım Uzun menzilli uçak savar füze kontratı---> tabii ki gerçekleşmedi
33. SOM-J ve Hava-Hava Milli Füze testleri--> SOM-J testleri 2017'de, hava-hava projeleri hakkında malumat yok
34. SOM HGK KGK LGK TEBER seri üretim---> bazıları seri üretimde
35. Temren? Seri üretim--> bu sistemle ilgili yeni bilgi yok
36. Leguan Proje bitişi--> projenin bitmiş olması gerek
37. AAAV üretici seçimi--> FNSS ile kontrat aşamasında
38. Göktürk-1 fırlatılması--> Fırlatıldı
39. Göktürk-3 üretim kontratı--> Son faz kontrat aşamasında, henüz imzalanmadı
40. Göktürk-4 tasarım kontratı--> henüz bir gelişme olmadı
41. Preveze mod. STM seçimi---> gerçekleşmedi
42. DzKK SGK çeşitli bot projeleri seçimi--> son SSIK'de bazı kararlar çıktı, açıklanmadı
43. SeaHawk DzKK-SGK genel maksat seçimi--> Sikorsky ile sözleşme imzalanmadı
44. Milli Minyatür Bomba ve Ramjet ARM testleri--> duyurulmadı
45. Milli Deniz Mayınları Üretimi---> duyurulmadı
46. Çok sayıda sınırgüvenliği sistem projesi--> Bu konu aktif olan ve çok sayıda proje. Devam ediyor
47. ANKA'nın ELINT versiyonun bir kullanıcı tarafından satın alınması--> ANKA Teslimatları 2017'de kaldı; sadece 2 ANKA-A KKK tarafından Elazığ'da kullanılmaya başlandı
48. LCAC RFP--> yayımlanamdı
49. DİMDEG firma seçim ve inşa kontratı---> gerçekleşmedi
50. Barbaros sınıfı Mod RFP--> gerçekleşmedi
51. KORAL seri üretim---> henüz duyrulmadı
52. 2 SoJ üretim anlaşması--> SAVRONİK seçildiği söylense de henüz yeni gelişme duyrulmadı; ancak tahminen 2-4 adet Challanger-605 SGINT kontratı imzalandı
53. ASELSAN çeşitli hava trafik radar geliştirme kontratı-->4 adet EİRS Radar alımı ile beraber ASELSAN la sözleşme imzalandı
54. Doğan Projesi imzalanması--> sözleşme aşamsında ancak imzalanmadı
55. JGK helikopter mod. proje bitimi--> muhtemelen proje sonlanma aşamasında
55. TSK HEWS RWR-ECM-LWR seri üretim--> bilgi bulunmamakta
56. SİHA Geliştirme kontratı--> Bayraktar TB2 üzerinden sipariş alındı, AKINCI Projesi imzalanmadı
57. Hedef Uçak alım kontartı--> gerçekleşmedi
58. EGM yüksek miktarda ZPT siparişi-->  EGM 400 civarında COBRA-2 ve EJDER Siparişi verdi
59. AKTAN Projesi kontrat--> BMC ile imzalandı
60. C130SIM Projesi--> henüz gerçekleşmedi
61. ASELPOD Seri Üretim Kontrat--> henüz gerçekleşmedi ama ihraç edildi
62. BEU Projesi seçim--> Super Mushak seçildi
63. Özgün Tabanca Firma Seçim---> seçilmedi
64. F-16 Hazır Alım--> gerçekleşmedi
65. Yeni Sualtı Silah Projeleri: Milli Hafif Torpido - Milli Asroc vs.. bu konudaki gelişmeler ASELSAN Sonobuoy ve Intercept Sonarı oldu
66. Sahil Güvenlik Radar Ağ teslimat--> ilk sistemler teslimat aşamasında
67. Pasif Radar test--> Ukrayna ile geliştirme?
68. Taktik Rotorlu İHA ile ilgili bir proje--> henüz bir gelişme olmamakla beraber EGM'nin bir kaynaktan? Taktik Rotorlu İHA siparişi bulunuyor.
Mesajı Paylaş

orko_8

27. Erciyes seri üretim teslimatları--> devam ediyor
Erciyes'te geçen ay itibariyle ikinci prototip kabulü yapılmamıştı diye biliyorum.

Bir de CN235 aviyonik modernizasyon işi SSM'den 2. HİBM'ye devredilmişti diye aklımda kalmış. Mesajı Paylaş

ocay

Bir ara bunun 2017 versiyonunu yapayım. Mesajı Paylaş

anafor2016

Son dakika golü; Aselpod sözleşmesi

http://www.milliyet.com.tr/aselsan-dan-25-8-milyon-dolarlik-ekonomi-2370406/

ASELSAN'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan  açıklamasında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Aselsan arasında "ASELPOD  Hedefleme Podu" ile ilgili olarak toplam bedeli 25 milyon 806 bin 300 dolar olan  ek sözleşme imzalandığı belirtildi.

Sözleşme kapsamında teslimatların 2017-2018 yılları içinde  gerçekleştirileceği bildirildi. Mesajı Paylaş

dum

1 adet Türk şirketi, 1 adet Türk hava kuvvetleri, 1 adet Türk SSM, 1 adet Türk lisanslı mal...

Sözleşme dolar üzerinden..

Yine de neticelenen bir ürün daha görmek sevindirici. Mesajı Paylaş

dmc

Ayrıca rakam 16 adet ise ihraç edilen ülke ile aynı fiyattan almış TSK. Pakistana yapılan satışın ek maliyetleri olur diye tahmin ediyordum. Aradaki fark kur farkı mı acaba? Mesajı Paylaş

sntrk34

@dum
Birçok türk olmayan parça Mesajı Paylaş

Alkyone

Oca 01, 2018, 12:09 ÖS Last Edit: Oca 01, 2018, 04:50 ÖS by Yönetim
2018 yılından beklenti listeniz nedir millet? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Donanma

Oca 01, 2018, 01:41 ÖS Last Edit: Oca 01, 2018, 04:49 ÖS by Yönetim
TCG Sancaktar (LST) ve TCG Burgazada (Milgem korvet) envantere girecek.
Türk tipi hucumbot ve TF-2000 projelerine başlanacak. Mesajı Paylaş

ocay

Oca 01, 2018, 04:16 ÖS Last Edit: Oca 01, 2018, 04:49 ÖS by Yönetim
DİMDEG Projesinde tersane seçimi yapılabilir, ayrıca yine destek gemileri sınıfında 4 tane Akaryakıt gemisi ve 3 tane Açık Deniz Römorkörü projesinde seçim olabilir. Ama şu Milli Hücumbot işi Akdeniz'de sular ısındıkça kritik hale geliyor. Mesajı Paylaş

ocay

Oca 01, 2018, 04:23 ÖS Last Edit: Oca 01, 2018, 04:49 ÖS by Yönetim
MPT-76, MMT, Boran gibi MKEK Projeleri sıkıntılı devam ediyor. Belki 2018'de artık bu işler çözümlenir. Hafif silah mühimmatları üretimi özel sektörün bu işe girmesi ile rahatlayabilir. Bir gerçek var ki şu an TSK'nın ihtiyacı olan her cins mühimmat için yurtiçi temininde ve kalitesinde sıkıntı var gibi duruyor.

ÖMTTZA Projesinde 6x6/8x8 araç seçimi yapıldı; ama herhalde kamuoyundan tepki alacakları için açıklamaya çekiniyorlar. Artık nasıl bir seçim yapıldığını siz hayal edin.

Altay tankı için karar bu yıl ilk çeyrekte çıkacak gibi.

Mesajı Paylaş

Terra

Oca 01, 2018, 04:30 ÖS Last Edit: Oca 01, 2018, 04:48 ÖS by Yönetim
Roketsan'ın omuzdan atılan tanksavar (Tek-At) ve uçaksavar (Karaok) füzelerinde de bu yıl gelişme olabilir. Mesajı Paylaş

meraklı

Bildiğim kadarı ile Tek-At ve Karaok aynı projeler. Milli manpads'in ismini bilmiyorum. Mesajı Paylaş

augustine

Benim ilk beklentim 2. el fırkateyn alımı. Çok gerekli oldugunu düşünüyorum.

2. olarak da bol bol siha'nin envantere girmesi. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter