ASELSAN İhracat Haberleri

Başlatan ocay, Ara 31, 2015, 09:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Bence de Koral. Seri üretim sözleşmesinin eli kulağındaydı.

Koral da KKK ED/ET sistemleri de inanılmaz pahalı sistemler. Ama değer mi? Değer.  ;) Mesajı Paylaş

saladin

#16
Haz 01, 2016, 02:30 ÖS Last Edit: Haz 01, 2016, 02:40 ÖS by saladin
Yaninda cok iyi hava savunma sistemi olmadan Koral biraz riskli bence. Savas sirasinda yeri en belli olacak sistem budur sanirim. En azindan yakin ve orta mesafe hava savunma semsiyesiyle  cok iyi korunmasi lazim.   

Yanlis hatirlamiyorsam, hava kuvvetlerinde sabit yerleskeler icin zipkin var, ama araziye yonelik, daha cok sayida fuzeye sahip  atilgan oldugunu hatirlamiyorum. Hawk'larda bir suru bolgeyi korumada kullanilacak.  Kisa donemde, koruma gorevi KKK'da olabilir mi? Atilgan, ve yakin zamanda gelecek Korkut+Hisar-A/O. Tabi boyle bir durum HvKK'de karizma bozuklugu yapabilir. Mesajı Paylaş

HDS

Peki sizce teslimatlar neden 2018'de başlayabiliyor?

Koral'sa da, Korkut'sa da..  :) Mesajı Paylaş

saladin

Hisar'i mi bekliyorlar yani? Mesajı Paylaş

HDS

Yok yok. Hisar değil.
Ohoo. Onu beklersek.  :P


Eğer Koral'sa mesela, bugün verseler hepsine ihtiyacımız var aslında. Ama her ne platform ise, demek ki bir de ciddi bir seri üretim çalışması yapılması gerekiyor yine. Koral aslında prototipti. Korkut'lar, prototip halen. Belki seri üretimlerin su jetleri falan olmayacak. vs vs.

Ben bundan olduğunu düşünürüm. Mesajı Paylaş

saladin

#20
Haz 01, 2016, 03:41 ÖS Last Edit: Haz 01, 2016, 05:07 ÖS by saladin
Teknik kisminda haklisin. Zaten hic bir degisiklik olmasa bile bence bir senede seri uretim teslimi zor  olur. Robust un her zaman dedigi gibi alt sistemlerin kontrati, hazirlanmasi, teslimi, entegrasyonu  derken zaman gecer. Mesajı Paylaş

ocay

ASELSAN seri üretim entegrasyon işleri için ayrı bir fabrika kurmayı planlıyordu Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Birgün Africom gibi bir birliğimiz olursa eğer T90ları modernize edip kullandıralım.
Çok güzel olur.Hem bizim T90 modernizasyonumuzun kalitesini görürüz. Mesajı Paylaş

kimlikci

Kazakistan'da düzenlenen Kadex-2016 fuarında Kazakistan, Aselsan'ı tercih etti


Kazakistan Ordusu, Türkiye'nin en büyük savunma sanayi şirketlerinden bir tanesi olan Aselsan şirketinin üretimi silah kulelerini ve optik sistemlerini tercih etti.

Konuyla ilgili olarak fuarda alınan bilgiler neticesinde, Kazakistan'ın "Kazakhstan Paramount Engineering" şirketinin üretimi olan ''ARLAN'' mayına karşı korumalı zırhlı araçlarına(MRAP) (''MARAUDER'') Aselsan şirketinin üretimi ''SARP'' insansız silah kulesi (RCWS-UKSS) yerleştirilecek bunun yanı sıra SSCB/Rusya üretimi ''IGLA'' omuzdan atmalı çok alçak irtifa hava savunma füzesi sistemleri(MANPADS) için Aselsan şirketinin geliştirmiş olduğu ''IGLA Kaide Monteli'' hava savunma füzesi sistemi fırlatıcısı kullanılacak.

Aselsan IGLA kaideye monteli hava savunma füzesi sistemi bir platformda 4 adet ''IGLA'' çok alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi yerleştirilmiş olup elektro-optik ve lazer mesafe ölçer sistemleri ile desteklenmiştir.Bunun haricinde IGLA'nın, Batı muadili FIM-92 Stinger içinde ürün geliştiren Aselsan'ın sistemleri hali hazırda Türk ve Hollanda Ordusu tarafından kullanılıyor.

Kazakistan'ın kendi imkanları ile modernize ettiği SSCB üretimi T-72 2+ nesil ana muharebe tanklarına(AMT) ayrıca üzerine Aselsan ürünü ''SARP'' insansız silah kulesi(RCWS-UKSS) yerleştirilmiş olup tankın içerisindeki personeller tanka anti-tank roketi ateşlenmeden Sarp sayesinde düşman unsurlarını tespit edip öncesinden ağır makineli tüfek ve uçaksavar silahı ile ateş altında bırakarak etkisizleştirecek.

Aselsan şirketi tarafından Kazakistan'da kurulmuş ''Kazakhstan ASELSAN'' şirketi ürün geliştirmeye devam etmektedir ayrıca.

http://az.azeridefence.com/12728-2/

Mesajı Paylaş

HDS

Az uz sistem değil. Aklı olan Aselsan burada kurulan bu ilişkiyi alabildiğine geliştirir. Hatta artık, Türkiye'de, ODTÜ'de, İTÜ'de okuttuğu Kazak mühendisler ile tasarım kabiliyeti kurar. Buradan on kadar tecrübeli mühendisini oraya gönderir. Onların en çok ihtiyaç duyduğu konularda ürün ve tasarıma girişir. Hep bir adım yanında tutarsın. Kendi tank atış kontrol sistemlerini geliştirtir, ama sensörlerini buradan gönderirsin. Falan filan.

Bir bakmışsın, senin yerine Kazaklar Tayland'ın, Vietnam'ın modernizasyon ihalelerine katılmış. Hem Rus'tan, hem İsrailli'den iş kapmış. Cebinden tek kuruş çıkmaz, ama hem Kazakistan'da pazar yaratırsın, hem Asya'da çok fonksiyonel bir lojsitik ve pazarlama/iş geliştirme dayanağın olur. Sen Batılı sistemlere odaklanırken onlar Rus sistemlerine konsantre olurlar. Tam da göbeklerinden sana bağlı olurlar. Bu arada da Rus boyunduruğundan kurtulabilmek için bir basamakları daha olur.

Ha Aselsan bunu yapar mı?  :-X
Yapabilir mi?  :-\
İnsan gücü var mı?  :(
Farkında mıdır?  ::) Mesajı Paylaş

kimlikci


warrior

Ya da ALTAY tankları için TAKS. Mesajı Paylaş

kimlikci

Kazak Ordusu KAE ürünlerini satın almayı planlıyor

Kazakistan'ın en güçlü yerel firması Kazakhstan Engineering ile 5 yıl önce Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE)  firmasını kuran ASELSAN şimdi Kazak Ordusuna teslim edeceği ürününün seçilmesini bekliyor.

Kazakistan'ın Güney Afrika Cumhuriyeti firması Paramount ile kurduğu Kazakhstan Paramount ürünü Arlan Kazak Ordusnun envanterine girecek. Kazaklar Arlan Zırhlı Muharebe Aracından 800 adet satın alacak. Aracın kulesine konulmaya aday üç sistem bulunuyor. Bunlar Rus yapımı alçak hava savunma sistemi İgla füzelerinin kaideye monteli olarak atıldığı sistem, üzerinde Rus yapımı 12.7 mm SARP sistemi bulunan Arlan aracı ki bu aracın Rus silahı kullanan bütün ülkelere pazarlanmasına da  çalışılıyor. Son olarak üzerinde 40 km menzilli Acar milimetre radarı ve gece gündüz elektro-optik sensörler bulunan Keşif Gözetleme aracı. Kazakistan hangi sistemi tercih ederse etsin KAE ürünleri kullanılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/kazak-ordusu-kae-urunlerini-satin-almayi-planliyor/838/1 Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

S&H son sayısında aslında yeni anlaşmanın ne için olduğuna dair bazı ipuçları var hem Aselsan söyleşisi içinde hem de İGK/ISR haberinde.... Koral değil diye biliyorum... Mesajı Paylaş

orko_8

Koral kesinlikle değil. Korkut kesinlikle değil. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter