Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Bu arada, ürün kabul testleri, yani prototip testleri ile seri üretim kafile kabul testleri farklıdır. Her kafilede de olur şart koşulmuş ise. Mesajı Paylaş

ocay

http://mobil.hurriyet.com.tr/milli-piyade-tufegi-mpt-76-envantere-girdi-40333272


Hayırlı olsun diyelim.

Bakalım MKEK ilk 20binlik üretimi söylediği gibi bu sene içerisinde yetiştirebilecek mi? Mesajı Paylaş

ocay

https://youtu.be/u_qIzn4BM_w

MKEK hazırladığı video. Baya enteresan makineler var MKEK'de değil mi? Mesajı Paylaş

murattekin

Ben ilk olarak hangi birliğe verileceğini merak ediyorum. Yoksa bozulmasın diye depoya mı kaldırılır? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

@ocay, MKE'nin makine parkı konusunda pek bir eksiği yok. Bunlarla ne yapabildiği ise şüpheli.  ::) Mesajı Paylaş

hergeleci

O dipcik iki kez kaymis vidyoda... Mesajı Paylaş

petibor

Bu MPT 76 ları ilk önce kimlere vereceksin söyleyim. Silahı 7.62 mi 5.56 mı olsun diye sorulan birileri vardır orada kesin. Enteresanlık, aykırılık olsun diye yok 5.56 iyi değil 7.62 daha iyi demiştir birileri. Onların elinden HK33 leri alacaksın vereceksin bu odun gibi silahı alın diyeceksin size 7.62 çok istiyordunuz dolaşın bunla askerlik bitene kadar. Mesajı Paylaş

dum

#127
Oca 13, 2017, 09:57 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2017, 02:16 ÖS by dum
Çok zekice bir ceza gibi gözükse de sana; emin ol jandarma komandolar bile hararetle bu tüfeği bekliyorlar buyük hevesle. Kaldı ki kkk komandoları  da aynı durumda.

Senin karşındaki adam 7,62 çapta ak47 , svd, pkm veya etkili vuruş siddetine sahip m4 vb türevlerini kullanıyor.

Sen atıyorsun  hk33 ile pıf pıf, karşıdaki atıyor tok tok... sesten bile etkileniyor insan . Geçtim vuruş etkisinden, menzilinden.

Üstelik bu silah kutusunda bir çok aksesuar ile tam takım gelecek filan.

Aksesuarı ile 3,5/5 kg aralığında hk33 taşıyacağına, 4,5/6 kg aralığında mpt taşınır. Tercih de edilir. 

Bana göre tek dezavantajı olacak daha az mermi alınacak olması, en azından mühimmat yeleğine. Yine de sırt çantama koyacağım şarjörün hesabı beni ilgilendirir, istediğim kadar alırım.

Bizde bir laf vardır eşek gibi taşırım, kral gibi yaşarım diye.

Hk33'ten 4 mermi yiyip hala ateş eden kannasçı biliyorum yahu. Hem de kadın.1 tane dişi sığır yüzünden 4 saat koca tabur çakılıp kalmıştı arazide.  hallet, A/T yap, işi bitir , toparlan derken geceye kalınmış arazide kalınmıştı..O mermilerden biri 7,62 olsaydı , tabur geceyi arazide değil, işini bitirmiş dönmüş olarak merkezde geçirirdi örneğin. Mesajı Paylaş

sadalone

#128
Oca 13, 2017, 11:54 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2017, 01:58 ÖS by sadalone
5.56 mermilerde iyileştirme yapılamaz mıydı?

5.56 tüfeğin hafif olması bir yana 2-2.5 kat daha fazla mermi taşıyabiliyorsun ve ek olarak taşıyabileceğim 5.45 mermi sayısı daima 7.62'den fazla olacak.

7.62 mermide kullanılmayacak değil, marksman ve makineli olarak bulunacak.

Hadi bitli piyade neyse de komandolara bari MPT-55 verseler. :(

edit:5.56 Mesajı Paylaş

petibor

#129
Oca 13, 2017, 01:41 ÖS Last Edit: Oca 13, 2017, 01:45 ÖS by petibor
Ben bu silahın TSK lerinin standart piyade tüfeği olacağına inanmıyorum. Ana silahın 5.56 olması gerekir. Döner dolanır fikirler değişir öylede olur görürsünüz. Buda 50 000 tane filan üretilir yada üretilmez öyle bir öyküsü olur.
Bu silah da doğru olmayan bir şeyler var bu iş biraz garip yanlış gibi. Biz askerimize bu silahımı vereceğiz önümüzdeki 30 yıl kullan deyip bana hiç inandırıcı gelmiyor. Silah kötü değil ama yakışmadı hiç Mesajı Paylaş

sailordream

Putty trolü gerçekten sıkıyorsun artık. Forum okuma zevkini bozan bir mahluksun. Mesajı Paylaş

korat

Askerlik hizmetim esnasında acemilik döneminde HK 33 tanıma fırsatı bulmuştuk ilk orada gördüm fakat atış yapmadım. Silah astsubayı hk 33 anlatırken envantere yeni giriyor olmasına rağmen silahı överek anlatmamıştı. 5.56 konusuna girmeden silahı dayanıklılık konusunda G 3 ile karşılaştırma yaptı. HK 33 kaldırıp beton zemine dipçik tarafından düştüğünde veya vurduğunda silahta arıza yapabileceğini fakat aynı şeyin G 3 te olmadığını anlatmıştı. Aynı zamanda arazide G 3 le gerektiği anda yaralı tahliyesinde pratik olarak kullanılabildiğini HK 33 ün aynı şekilde kullanılamadığını anlatmıştı. G 3 ün namlusundan bir askerin dipçik tarafından başka bir askerin tutarak G 3 asker oturtularak taşınabileceğini HK 33 ün ise bu tip pratik bir yaralı taşıma için kısa kaldığını söylemişti. MPT 76 böyle farklı pratik çözümler için ne kadar uygun bilmiyorum ama sahada silah sadece ateş eden bir silahtan daha farklı işlere yarayabiliyor. Hatta tüfeğin dipçik kısmı isviçre çakısı gibi olmalı

  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

murattekin

Hiçbir güncel tüfeğin G-3 gibi yaralı taşıtabileceğini sanmıyorum. Zaten bu cok ekstrem bir durum olmalı.
Kalibre tartışmasında ise kuvvetin bir bildiği var ki 7,62 istemiş. Burada masada ahkam kesmek bence yanlış. Düşük kalibrenin olumsuzlukları forumda sürekli yazıldı ve çizildi. 5,56 ile 4-5 kurşunda telef edebildiğin rakibi 7,62 ile bir kerede halledebiliyorsun. Eee ne anlamı kaldı fazla mermi taşımanın? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

müstafi

#133
Oca 13, 2017, 08:14 ÖS Last Edit: Oca 13, 2017, 08:16 ÖS by müstafi
"Hk33'ten 4 mermi yiyip hala ateş eden kannasçı biliyorum yahu. Hem de kadın.1 tane dişi sığır yüzünden 4 saat koca tabur çakılıp kalmıştı arazide.  hallet, A/T yap, işi bitir , toparlan derken geceye kalınmış arazide kalınmıştı..O mermilerden biri 7,62 olsaydı , tabur geceyi arazide değil, işini bitirmiş dönmüş olarak merkezde geçirirdi örneğin."

Üstad, en başından 5.56 fantazisine karşıydık... 5.56'yı savunan argüman en baştan yanlış.. Ne dediler: "Efendim 5.56 ile düşmanı yaralarsın, yaralıyı tahliyeye gelen 3-4 düşmanı daha vurma şansın olur." Yahu ben bir dolu çatışma gördüm, hiçbirinde yaralı teröristin başına yardıma gelen 3-4'ü bırak 1 teröristi bile görmedim..

Bu mantığa göre bizim değil örgütün 5.56'ya geçmesi lazım.. 1 yaralı tahliyesinde 2-3 şehit verildiği yaşanmış tecrübeler..

Düzenli ordular yaralıyı tahliye eder, terör örgütleri değil.. Ki pkk tarihinde örneği yok.. Leş ve yaralılarını bırakır fare gibi Kobralar gelmeden tüymeye bakarlar..


Bir ikinci nokta da tam olarak senin değindiğin nokta üstad. G-3 ile vurulan adam eğer kol ya da bacaktan sıyrık şeklinde değilde, uzuvların orta noktasına yakın yerden mermi giriş-çıkışı yaşanmış biçimde vurulmuşsa yüzde 99 oyun dışı kalır.. Hk-33'de bu menzil/enerji etkisi görülmüyor. Kısa mesafede bile kafa veya kalp vurulmadıkça 1 kurşunla hedef öldürülemiyor.

Bir diğer nokta G-3'ün enerjisiyle ilintili. Bizim anti terör görevi yaptığımız dağlık-kayalık arazide g-3 atışıyla hedefi doğrudan vuramasak bile  hedefe yakın noktaya yapılan atışlarda isabet alan taş ve kayalar şarapnel etkisi yaparak hedefe özellikle de hedefin göz ve baş bölgesine zarar veriyor. Bu bile göğüs göğüse muharebelerde ciddi bir güç çarpanı. Kaya dibinde tam mevzilenmiş düşmana yapılan seri atışla, hedefin mevzilendiği kaya adeta el bombası etkisi yapıyor. Hk 33'le bu etki çok çok sınırlı kalıyor..

Son olarak g-3 ile iyi bir optik ve hünerli ellerle 400 m.'ye çok güzel atışlar yapılabilir. 380 m.'den manga keskin nişancısının g-3 ile leş aldığını görmüş biriyim..(7.62 merminin avantajları..)

Özetlemek gerekirse Abd'de açık arazide göğüs göğüse muharebeden bi haber birilerinin saçma sapan 5.56 argümanı(ki onlarda Afganistan'da hata yaptıklarını anlayıp 7.62'ye döndüler) ile hk-33 ve 5.56'yı savunmaya kalkmasın..

Pöh ya da şehir içinde jöak falan 5.56 kullanabilir ona sözümüz yok.. Ancak dağlık arazide anti terör görevleri için at avrat 7.62 silah diyorum..

Saygılarımla.

Mesajı Paylaş

anafor2016

peki 5.56 bir mermi ile G3 mermisinin etkisi yapılabilir mi? Daha hafif ve düşük kalibreli mermi ile daha ölümcül etki yaratma konusunda çalışmamız olabilir mi? Askerimize daha hafif silah ve daha fazla mermi taşıma imkanı sağlarken, vuruş gücünden kayıp vermeme gibi bir hedef konabilir mi?

Gelişen malzemebilimi  ve diğer disiplinler ile belki inovatif bir şey hedeflenebilir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter