Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

@Mootun, SCAR'la karıştırıyor olabilir misin? Mesajı Paylaş

Mootun

Neyi Hds hocam? Mesajı Paylaş

HDS

SCAR ile HK-41X'leri karıştırıyor olabilir misin Hocam, 416-7 tam bir piyade tüfeği diye yapıldı. AR-15'in gaz mekanizmasının güya eksiklerini kapatsın diye. Mesajı Paylaş

putty

Almanya neden seçmedi peki silahı. Amerika M4 ü seçiyor Türkiye seçiyor Almanya niye seçmedi dünyanın bayıldığı kendi silahı olan HK416 ları. Fiyat mı acaba Mesajı Paylaş

Mootun

Yok hocam karıştırmiyorum. Mesajı Paylaş

saito

Tüfek konusu ilgi alanımda değil ama Hk kullanan polisimizde sorunlar yaşadı diye hatırlıyorum namlu ömrü ve mermi  konusunda ,tabanca üretimleride dışarıya kaymış durumda, CZ başta bilinen yabancı markaların bazıları parçaları Türkiye`de ürettiriyor sonrası montaj ,amerika pazarında dengeler bozuldu Canik 2017 yılın tabanca seçildi bu şekilde giderse 10 yıl içinde o pazarda sağlam bir yer bulur kendine. Mesajı Paylaş

Mootun

Eki 19, 2018, 08:30 ÖS Last Edit: Eki 19, 2018, 08:32 ÖS by Mootun
Putty standart piyade tüfeği olamaz bu tüfek bir önceki mesajım da yazdım nedenini.

Hk 417 Sur da tutukluk yaşadı. Uzun süreli piyade tarzı muharabeye gelmiyor bu tüfekler. Sur çatışmalarını bilen biliyor nasıl olduğunu.

Cz'nin Türkiye de üretilen parçası yok sadece Hugluya poze ürettitip sattılar.
Sarsılmaz Jericho 941leri üretiyordu. Imi Kahra satilinca üretim durdu diye biliyorum.
Ek bilgi olarak Hkya ağır mühendislik çalışmaları fena patladı. Önce G36 gitti sonra Hk 417den Afganistan da gelen şikayetlere her ne kadar mantıklı cevap verebilseler de 10.000 atımı görmeden ciddi kirima uğrayan tabancalariyla imajı ciddi derece de zarar gördü. Şu an bize uygulanan silah ambargolarindan da oldukça rahatsızlar. Mesajı Paylaş

saito

Çok parça üretiliyor dışarıya özellikle kasa için CZ yazdım çok marka var.Sur olaylarında HK sınavdan geçemedi efsanenin sonu oldu,algı bir yere kadar sahada ne konuştuğun önemli keli çıkartıp belgesel yaptırırsın sonra bizim çocuklar ne olduğunu anlatır. Mesajı Paylaş

putty

Tutukluk MKE mermilerindendir Mesajı Paylaş

ayibarishi

Özel harekat ve diğer özel ihtiyaçlara cevap verecek, uygun kalitede ve "çeşitlilikte" silah üretimi.

Genel askeri ihtiyaçlara cevap verebilecek, "standart" piyade (hücum) tüfeği, makineli tüfek ve taktik keskin nişancı tüfeği üretimi.

Polis + Jandarma (kolluk kuvvetleri) ihtiyaçlarına cevap verebilecek, çeşitli ateşli silahların üretimi.

Seferberlik durumunda hizmet verecek, piyade tüfeği ve diğer ateşli silahların üretimi.

Korucu, sınır muhafızı, Türk PMC, müttefik dış birlikler için hizmet verecek, ateşli silah ailelerinin üretimi/özelleştirilmesi.

+

Piyade destek silahları, ağır ateş imkanlarına yönelik "geniş yelpazeli ve çeşitli" çözüm ihtiyaçlarına cevap verecek, silah ailelerinin üretimi.

Bunların özel harekat ihtiyaçları ve kolluk kuvvetleri için özel versiyonlarının üretimi.

+

Tüm bunlar için "tüm bileşenlerine / moleküllerine kadar yerli" ve yeterli adette fişek ve mühimmat üretimi.

=

Konuyu bu şekilde parçalara bölerek yaklaşmak daha iyi olacaktır kanaatindeyim.
Aslında çok da kötü durumda sayılmayız yerli savunma sanayimizin, gelişen kabiliyet ve ürünleri olarak.
MPT serisi hiçde fena değil, yukarıdaki maddelerin birçoğunda kullanılabilir özellikte.
Fakat bazı maddelerde de hiç iyi durumda değiliz.
Daha çok çalışmamız gerekecek çok... İnşallah "zaman" faktörü lehimize işler.

Arazi tecrübesi olarak hiçbir eksiğimiz yok, her türlü silah ve mühimmatı deneyimlemişliğimiz var şükür.

Beni endişelendiren hususlardan birincisi şu: fişek / mühimmat üretimi, hacmi, çeşitliliği, yerliliği.

İkincisiyse şu: Silahların bir namlu ömrü var, parça ömrü var. Bizde bunları oldukça yoğun kullanmaya başladık. Acaba bu üretim hızına paralel fabrika seviyesi bakım, tutum, onarım ve yenileme hızı da yakalayabilir miyiz? Gerekirse ileride misalen... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bazı silahlar mermi seçer Putty...

Bizim mermilerimizin tutukluk yapmasının genel nedeni genelde bir 40-50 yıldır depoda olmasıdır :)

O kadar da eziklemeyelim MKE'yi, beğenmesekte başka MKE yok sonuçta...

Mesajı Paylaş

musti

Polis PÖH birimleri temin edilen bütün Hk-417'leri depoya kaldırdığı beyan edilmişti. Son zamanlarda  basına akseden resimlerde Hk-417'lerin gözükmemesi iddiayı kuvvetlendiriyor.

H&K son zamanlarda  devamlı olarak çuvallıyor. Afganistan'da G-36 ciddi hayal kırıklığına yol açtı. Ayrıca Alman Ordusu için

üretmeyi tasarladığı manga nişancı silahı DM-28 için   yapılan değerlendirmelerde beğenilmedi.      Mesajı Paylaş

saito

417 dışarıdan alınan mermiyi istiyor oda zor işti olmazdı olmadığıda iyi oldu namlu ömürleri beklenen atım sayısının çok altında kaldı ,MKEK dünya pazarına mermi satan firma o kadar zorlamayın firmayı o kadar üstüne gidilmesininde içeriden dışarıdan yıpratılmasınında sebeplerini düşünün bu derenin balığı bu kadar adamı doyurmaz ,ellerinde bir arap pazarı kaldı avrupa`nın onlarda belli zaten.Bu ülkede artık kimse talimatla dışarıdan silah siparişi vermez ,başta gölbaşı. Mesajı Paylaş

murattekin

Twitter'de Kirpi ve Kobra hesabında paylaşılan garip silah.
https://twitter.com/kirpivekobra/status/1061915292811575312 Mesajı Paylaş
Murat Tekin

firtinabaskan

ÖKK özellikle afrindekiler hk kullanıyor şuanda Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter