Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Bombaatar işini ATA Arms "BA 40" ile yapacağını sanıyordum ki şöyle bir haber çıktı

"Güvenlik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen ihaleye katılan Konya'daki Akdaş Silah firması, Kara Kuvvetlerine 8 bin adet "AK40-GL" bomba atar yapacak."

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/yerli-bomba-atarlar-kisla-yolunda/1278635 Mesajı Paylaş

Mootun

Tsk'da şu an resmen tek er modernizasyonu yapılıyor. Yeni nesil piyade tüfeği, litaretur de olmayan baskı atış tüfekleri her askere kompozit kask balistik yelek özel birlikler de ops core kasklar gpvn 18ler gibi ust düzey pahalı ekipmanlar gibi.

Yalnız elimiz de ara bir At 4 türevi roket atar yok. Amerika Afganistan ve Irak ta kullanmış bayağı bir memnun kalmışlardı.
Mkek de Rpg launcherını baz alarak biraz da know how desteği alarak yapabiliriz . Mesajı Paylaş

dum

Şimdilik rpg silahı ile idare edeceğiz.. rpg için 1000 metreye kadar giden mühimmatlar ; nişangah ve çatalayak mevcut..    üstelik termobarik gibi başlıklar da görülmekte. Mesajı Paylaş

swat

Alman ordusunun tedarik edeceği piyade tüfeği için açılan ihalede finale kalan olmadı

Almanya'da piyade tüfeği olarak kullanılacak silahın belirlenmesi için başlatılan çalışmalarda Bundeswehr'in testlerini tamamlayabilen tüfek olmadı. 1996 yılından beri Alman envanterinde yer alan G36 tüfeklerinin yenilenmesi için Nisan 2017'de duyurulan ihalenin yedi ay süren testlerinde hiç bir tüfek şartnamelere uyacak performansı gösteremedi.  İhale  iki ayrı klasmanda 7,62x51mm ve 5,56x45 mm mühimmat ateşleyebilen silahlara açık olsa da yalnızca 5,56x45 mm mühimmat ateşleyebilen silahlar ihaleye katıldı. Bundeswehr, bazı birimlerde görevlendirmek üzere 7,62x51mm tüfek için de çağrı dosyası yayınlamıştı.

Katılımcı firmalara Şubat 2019'a kadar eksiklerini gidermeleri için süre tanındı. İhalenin sonuçlanmaması ise Almanya'ya en az sekiz aya ve ilave 750 bin Euro'ya mal oldu. Eğer katılımcılar ikinci aşamada da başarılı olamazsa sıklıkla sorun çıkaran G36 tüfekleri birkaç yıl daha Alman envanterinde kullanılmaya devam edecek.

Kaynak; http://www.c4defence.com Mesajı Paylaş

putty

#244
Eki 19, 2018, 08:25 ÖÖ Last Edit: Eki 19, 2018, 08:35 ÖÖ by putty
HK 416 - 417 nin nesini beğenmediler Mesajı Paylaş

Mootun

Hk 416 417 standart piyade taarruz tüfeğinden ziyade özel birimlerin kullandığı kaliteli ve oldukça pahalı tüfekler ayrıca dayanım ve kullanım olarak piyade taarruz tüfeğine uygun değil. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Heh heh

Yunanistan biraz daha bekleyecek hibe ikinci el G36 lar icin desenize :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

@Mootun, Eğer HK-417/16 piyade tüfeği olmaya uygun değil ise, biz MPT-76 ile de, MPT-55 ile de, KCR'ler ile de halt ettik demektir.

Bak emin misin Hocam?..  :) Mesajı Paylaş

Search and rescue

@Mootun,

Ne alakası var? Minareye göre kılıf uydurmayın.
Mesajı Paylaş

sadalone

Fransa standart piyade tüfeği olarak seçmemiş miydi? Mesajı Paylaş

putty

Bullpup ve dahili optik konusunda ne çok yanlışa düştü Avrupa. Taşıma kulpuda biraz
Mesajı Paylaş

putty

Nutuk bunu Yunanlıları kızdırmak için WAFF a koymuş
Doğru düzgün bir tüfek yok Avrupa da. En iyisi biziz galiba şu anda

Mesajı Paylaş

Mootun

#252
Eki 19, 2018, 03:36 ÖS Last Edit: Eki 19, 2018, 03:38 ÖS by Mootun
Sar,
Ne diyorsun git bir araştır düşün öyle yaz.
Hk 416 417 özel birim silahı olarak tasarlanmıştır. Hatta Hk 416 tasarımı ve isterleri socoma aittir.
Hk 416yı sadece bir ordu taarruz tüfeği kullanıyor o ordunun da mevcudu belli
Bir de araştırmadan kalite ve dayanım nedir aralarında ki farklar nedir önce bunu araştır.
Sonra standart piyade ve özel birimlerin sahadaki görev ve harekat tarzlarını araştır.
Bunları benim sana anlatmam zor kendin araştır bir once. Mesajı Paylaş

Search and rescue

#253
Eki 19, 2018, 04:35 ÖS Last Edit: Eki 19, 2018, 04:39 ÖS by Search and rescue
Özel birim silahı diye kategori var mı literatürde? Assault rifle'ı Türkçe'ye piyade tüfeği diye çevirince özel kuvvetlerin kullandığı silahlara da ''özel birim silahı'' gibi abuk kategoriler çıkıyor. Yok var diyorsanız açıklayınız.

Geçen sene Fransa Famas'ı bırakıp HK 416'yı standart tüfek olarak seçip 100 bin sipariş geçti HK'ya ki adamları batmaktan kurtardılar bu sipariş ile. Şimdi size göre bütün Fransız ordusu özel kuvvetçi mi oluverdi HK 416 tutunca?

Velhasıl zaten bu silah Alman ordusunun ''yeni piyade tüfeği'' testlerine de katıldı halefi HK 433 ile. Mesajı Paylaş

Mootun

Fransizlarin o yuzbin adeti nasıl ve ne kadar sürede aldığı belli. Tüm Kara Hava Deniz kuvvetlerine Hk 416Fyi 11 yıl gibi uçuk bir süre de alacaklar ellerin de 1970 ten kalma Famaslar olmasına rağmen. Bun da da tahminen cogunlukla tufegi bizde ki komondo veya joh gibi birimleri kullanacak. Fransa yarın bir gün bu kaliteli tüfeklerin sağı solu vuruk günde bilmem kaç saat soğuk ta yıllarca kalınca üstelik yüzey ağırlığı fazla atim hızının çatışmalar da düşüugunu anlayınca pişman olacaklardır. Fransa aldı diye doğru diye de bir şey yok.

Özel Birim silahı diye bir sınıf yok ama tabirı var buna göre de kullanımı var.
Örneğin Sig 5.56yı Fn F2000ini standart taarruz tüfeği olarak kullanan ülke göremezsiniz. Ak 103 Çoğu parcasi Ak 47 ile uyumlu olmasına rağmen spetsnaz kullanıyor Rusya da sadece.
Standart piyade tüfeği basitlik sağlamlık ve ucuzluk parametreleri göz önüne alınarak yapılır ve seçilir. Piyade tüfeği basit olacak ki eğitimi kullanımı kolay olsun. Sağlam olmalı ki piyadenin her türlü şartta personel den personele geçişler de çalışsın. Ucuz olmalı ki standart piyade tüfeği siparişleri öyle 10.000 20 000 gibi düşük olmaz en az 200.000 300.000 adet ister.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter