Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

SSM yabancı silaha kapıyı kapattı

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Demir, yabancı silah konusunda gelen talepleri bir süredir geri çevirdiklerini söyledi

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Emniyet teşkilatında SIG Sauer yerine yerli silah kullanılması" yönündeki açıklamasının ardından Müsteşarlığın bu konudaki yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
İsmail Demir, "Yabancı silah taleplerinin hepsine direndik biz. En son ret yazımızı yazalı 1 ay olmadı. Bakan'dan geldiği için Milli Savunma Bakanımız Nurettin Bey'e imza attırdık ve reddettik. Meşhur SIG Sauer'i reddettik." diye konuştu.

Herkesin yabancı silah istediğini dile getiren Demir, şunları kaydetti: "İlk başladığımız zaman "daha önce falancaya verdiniz, bize niye vermiyorsunuz" diye geliniyordu. Verdiğimiz satılmamak kaydıyla şeklindeydi. Daha sonra taleplerin hepsini reddetmeye başladık. Hiçbir yabancı silah talebini kabul etmiyoruz. Çünkü Türkiye'de var, niye bunu yabancı alıyorsunuz? Bazı durumlarda dürbünüydü ya da başka özelliklerini öne sürerek illa bu silah olması lazım gibi talepler geliyor. Hep direndiğimiz bir konuda Cumhurbaşkanımızın desteği bizi son derece memnun etti, sektörü de memnun etmiştir diye düşünüyoruz. Hedef seçtiğimiz ve direndiğimiz bir konuydu. Gelen baskıları sürekli püskürtmek için uğraştık."

"ZORLADIKÇA DAHA İLERİYE GİDİYORUZ"

Silah sanayisindeki yerlileştirme konusundaki çalışmalara ilişkin de bilgiler veren Demir, şöyle devam etti: "Bazı özel silahlar var belki onlar seçilebilir. Yerlileştirme her alanda devam ediyor. 5,56'lar var, 7,62'nin çeşitleri olacak, onun keskin nişancı tüfeği olacak, daha hafifleştireceğiz, zırhlı araç üzerine konulan silah kuleleri var, bunun 7,62'si, 12,7'si, 20 milimetresi var. 20 milimetre geliştirme projemiz var, 12,7 var. Bunların hepsiyle ilgili arka arkaya teklifler aldık. Bizde olmayan her türlü kalibre, silah montajına yönelik çalışmalarımız var. 7,62 var ama kuleye monte ettiğimiz 7,62. Bu sürekliliği olan bir konu. Bu konuda yerli sanayi de istekli. Namlu teknolojileri, malzeme teknolojileri var yabancı ürün olmasın diye zorladıkça daha ileriye gidiyoruz."

Demir, Milli Piyade Tüfeği üretiminin de önümüzdeki süreçte hızlanacağını vurguladı. İsmail Demir, tamemen özgün, sıfırdan tasarlanmış bir tabanca için başlattıkları Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi'nin de ilerlemeye devam ettiğini kaydetti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409639/ssm-yabanci-silaha-kapiyi-kapatti Mesajı Paylaş

ocay

Umarım 20mm top geliştirme işini MKEK'e vermemişlerdir. Mesajı Paylaş

HDS

Yok artık özel sektörde olacak. :)

Yeni 35mm falan da gelir herhalde. O kadar mühimmatını yaptık. Mesajı Paylaş

ocay

35mm Airburst yaptık da bir de HEI ve PELE/FAPDS gibi zırh delici lazım kara araçlarına karşı. Mesajı Paylaş

murattekin

#184
Eki 14, 2017, 04:15 ÖS Last Edit: Eki 14, 2017, 04:29 ÖS by murattekin
20 mm'de neden bu kadar ısrar var? 30-35 mm yapsak ta bir işe yarasa? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

ocay

Cobra'nın üstüne 35mm koyamazsınız Mesajı Paylaş

ocay

Yerli üretim silahta fark yaratmayı hedefliyorlar

https://www.dunya.com/sirketler/yerli-uretim-silahta-fark-yaratmayi-hedefliyorlar-haberi-386244

GİRSAN Silah Sanayi Fabrika Müdürü Nesil, Amerikalı üreticilerden daha iyi silahlar üretmeyi hedeflediklerini söyledi.


14 Ekim 2017

GİRSAN Silah Sanayi Fabrika Müdürü Yusuf Nesil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretim silahla ilgili açıklamalarının kendilerini son derece cesaretlendirdiğini belirterek, "Türk üreticilerin son 10-15 yılda neler yaptığını herkes gördü. Bundan sonra da çok daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum." dedi.

Karadeniz Silah Projesi kapsamında 1994'te kurulan ve 2001'de özelleştirilen GİRSAN Silah Sanayi Fabrikası'nda üretilen silahlar, 54 ülkeye ihraç ediliyor. NATO'nun belirlediği kriteri 6 kat aşan "MC 28 SA" adı verilen tabancayla dikkati çeken firma, Ar-Ge çalışmalarını ise her geçen gün artırıyor.

Nesil, yaptığı açıklamada, 23 yıldır hafif silah sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Savunma sanayisinin son 15 yılda geldiği noktanın çok güzel olduğunu belirten Nesil, gerek hafif gerekse ağır silahta yapmaları gereken daha çok iş olduğunu vurguladı.

Bu noktada dünyadaki gelişmeleri çok iyi takip ettiklerini anlatan Nesil, "Batılı, Amerikalı silah üreticilerinden daha iyi silahlar üretmeyi hedefliyoruz. Sadece Türkiye'de değil dünyadaki asker ve polis teşkilatlarına da silah sunuyoruz. Kolombiya Deniz ve Hava Kuvvetleri, Güney Afrika ile Gürcistan Polis teşkilatları gibi birçok yabancı devletin kolluk kuvvetlerine tabanca sunuyoruz." diye konuştu.

İğneli, horozsuz, kompozit gövdeli yeni nesil tabancaları kolluk kuvvetlerinin kullanımına sunduklarını belirten Nesil, "Jandarma teşkilatına en son 2 bin teslimat yaptık. Polis teşkilatının açmış olduğu 35 bin adetlik ihaleyi de kazandık. Şu anda 30 bin adedi teslim ettik, geriye kalan kısmın test aşaması devam ediyor. Jandarma teşkilatına 'Regard MC', polis teşkilatına da 'MC 28 SA' model tabanca verdik." ifadelerini kullandı.

Nesil, kendileri için gelişimin sonu olmadığını, yeni dönemde bu silahların üst versiyonunu pazara sunacaklarını dile getirdi.

ABD başta olmak üzere birçok devlet tarafından "MC 28" modellerdeki tabancanın talep edildiğini bildiren Nesil, "Özellikle ABD ve Batılı diğer ülkelerin polimer tabancamız dikkatini çekti ve ciddi oranda talep söz konusu. Amerika'daki özel kuruluşlar, büyük dağıtıcılar talep gösteriyor." dedi.

"Daha fazlasını yapmak üzere hazırız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretim silahla ilgili açıklamalarının kendilerini son derece cesaretlendirdiğini vurgulayan Nesil, şunları kaydetti:

"Omuzlarımıza ciddi bir yük yüklemiştir. Biz bu durumdan vazife çıkarıyoruz. Biz yerli mühendisler, işçiler, teknisyenler olarak savunma sanayinde Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bugünlere geldik ama bundan daha fazlasını yapmak üzere hazırız. Türk üreticilerin son 10-15 yılda neler yaptığını herkes gördü. Bundan sonra da çok daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum. İnşallah milli savunma sanayimiz çok çok daha iyi yerlere gelecek."

Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde 20 bin metrekarelik alanda Avrupa'nın en modern silah tesislerini yapacaklarını kaydeden Nesil, dünya çapında bir fabrika açacaklarına işaret etti.

"MC 4" tüfeğin seri üretimine geçildi

Nesil, "MC 4" adını verdikleri piyade tüfeği geliştirdiklerini söyledi.

Tüfeğin seri üretim aşamasına geçildiğini belirten Nesil, "Şu anda ihtiyaçları karşılaşacak düzeyde üretim yapıyoruz. MC serimizin piyade tüfeği, kolluk kuvvetlerimizin taktik özellikleri dikkate alınarak geliştirildi. Gerek muharebe gerek bina operasyonunda askerin ve polisin güvenle kullanacağı bir silah." dedi.

Nesil, piyade tüfeğinin özelliklerine ilişkin, "Operasyonlarda atıcıya kolaylık sağlaması, ayrıca keskin nişancı eğitimlerinde de kolaylık olması açısından kurma kolunun tasarımı, klasik tüfeklere göre değiştirildi. Ergonomi açısından da yenilikler var. Değişik kalibreden kalibreye geçişte birtakım imkanlar var. Uzun ömürlü, dayanıklı ve hassas bir tüfek." ifadelerini kullandı. Mesajı Paylaş

HDS

Kendisi söylemiş; "Türk üreticinin son yıllarda neler yapabileceğini herkes gördü." diye. O
İşte o biraz korkutuyor.

Neyse ki Girsan gibi ciddi firmalar da var. Mesajı Paylaş

ocayMKEK'in bu 40x53mm bombaatarından Pakistan'a 900 adet satış yapılmış, SADJ'in DSA-2016 fuar notundan
http://www.sadefensejournal.com/wp/?p=4096 Mesajı Paylaş


ocay

fark etmemiştim ama şaşırmadım :) Mesajı Paylaş

ocay


ocay

https://youtu.be/7eZ4MwgViQI

PKK/YPG'li teröristlerin 12.7mm Zagros ve 14.5mm Şer tüfekleri değerlendirilmiş Forgotten Weapons'da. Şu reziller bile bazen MKEK'dan daha vizyoner olabiliyor. Mesajı Paylaş

ocay

Jane's:

Profense has developed an advanced single barrel .50 caliber gun, called the PF 50, and a swivel-mounted six barrel 7.62 mm Gatling gun, called the PF M134, which company officials say could be ideal for maritime fast-craft missions.

The PF 50 features an electric chain drive and uses the stalwart M2 barrel, Profense president Travis Clement explained during the Association of the US Army (AUSA) annual meeting and exposition. The company recently test-fired the weapon and, Clement said, it is going through final design and engineering with plans for more firing tests in January 2018. "We should be going into LRIP [low-rate, initial production] in June," he said.

During AUSA, Profense also debuted its PF M134 articulated response mount (ARM) system, a collapsible Gatling gun that can be bolted to small boats or light-to-medium ground vehicles and spring into deployment in moments. "There's no need for a ring mount," he said. "It is modular - you can move it from one vehicle to another." Weapons like this are in demand for maritime patrols, he said, and special operations teams. The company already provides similar Gatling-gun systems for naval operations teams for Indonesia, Turkey and other countries. The company notes ARMs can be mated with Mk-5 special operations craft and rigid-hulled inflatable boats.

PF M134 gatling MT anladığım kadarıyla SAT tarafından sipariş edilmiş. Herhalde RHIB botlarda kullanacaklar. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Hem rhib e hem de SAT botlarina takdilar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter