Piyade Silahları Konusunda Gelişmeler

Başlatan ocay, Ara 16, 2015, 01:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Kimden: Kurumsal İletişim Müdürlüğü
Tarih: 16 Aralık 2015 Çarşamba 10:28
Konu: 2015 12 15-Modern Piyade Tüfeği Projesi Seri Üretim Dönemi (Dönem-2) Kalekalıp A.Ş.-SSM Sözleşme İmza Töreni

Değerli Basın Mensupları,

Müsteşarlığımızca yürütülmekte olan Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilen Seri Üretim Dönemi Sözleşmesi, Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. (Kalekalıp) ile Müsteşarlığımız arasında 15 Aralık 2015 tarihinde imzalanmıştır. Mesajı Paylaş

ocay

http://www.antipersonnel.net/sdllc/002.html

Bu dart tipi mühimmatlar pompalı tüfeklerin etkinliğini bir hayli arttırıyor Mesajı Paylaş

ÜNAL

Facebook sayfalarından birinde askerimizin elinde MPT-76 gördüm ..
Ayda 3000 civarı üretildiğini düşünürsek yaza kadar G.Doğuda daha doğrusu Hakkari Şırnak gibi sıcak bölgelerde aktif olarak G-3 kullanan kalmaz herhalde .
Milli makinalı tüfeği ve 12.7 mm tüfek projesi ile ilgili bilgi alsak   iyi olur var Mıdır haberdar olan üstadımız ? Mesajı Paylaş

malpsoy

Milli piyade tüfeği dürbünleri Sivas'ta üretilecek

2 yıl önce Sivas'ta temeli atılan ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi, deneme üretimine başladı. ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ilk üretimine milli piyade tüfeği olarak bilinen MPT-76 için dürbün üreterek başladı. Deneme üretiminin başlaması nedeniyle Belediye Başkanı Sami Aydın, Jandarma Komutanı Albay Bektaş Aslan ve Fabrikanın ortağı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım tesisleri ziyaret etti.Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin fotoğrafları sosyal medyadan paylaşıldı.

https://www.cihan.com.tr/tr/piyade-tufegi-milli-tufek-aselsan-hassas-optik-mpt-76-jandarma-komutani-bektas-aslan-sami-aydin-osman-yildirim-pCHMjAxODQ2OC8yNTE2Mjg1.htm

Mesajı Paylaş

ÜNAL

Dürbün işi EOS firmasında değil miydi ?
Ayrıca Mpt seri üretime tam olarak girdi değil mi ?
Başka bir forumda bir akrabası asker olan üye gelecek ay bize dağıtılacak diye haber aldım yazmış var Mıdır doğruluğu ?
Ayrıca 12.7 mm tüfek projesi ile ilgili tam bilgisi olan var mı ? Geçen sene SH dergisinde geliştirme projesi yazıyordu Lisans altı değildi diye hatırlıyorum .. Mesajı Paylaş

kimlikci

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76'ya ABD, Şili, Azerbaycan gibi ülkelerden talep olduğu bildirildi.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/milli-piyade-tufegi-mpt-76yi-abd-de-istiyor-sili-de/540517 Mesajı Paylaş

putty

Alttaki 5,56 galiba Mesajı Paylaş

ÜNAL

MPT seri üretimindeki gecikmenin sebebi hala testlerdeki böcek ilacı meselesi mi ? Yoksa tezgah kurulumu falan mı asıl sorun ?
İlk bir iki sene üretici sayısı 4 olsa iyi olmaz mı ?
Gerekirse sayı arttırılabilirdi diye hatırlıyorum ...

Birde bazı Twitter hesaplarında G.Doğu ile ilgili haber yapan muhtemel asker kullanıcılar MPT için : güzel tüfek ama ÖKK için yeni bir tüfek yapılmalı yazmışlar üstadlar ne der bu konuda ? Mesajı Paylaş

Kabardey

SSM Müsteşarı Sn. İsmail Demir TRT Haber'de yaptığı açıklamada, Temmuza kadar 500 tüfek teslim edileceğini daha sonra 18 ay içinde 35 bin adetin tamamının teslim edileceğini açıkladı. Ayrıca 2. parti siparişin yaklaşın 200 bin civarı olacağını, buna TSK'nın karar vereceğini söyledi. Bu durumda 2. parti siparişlerde belkide başka üreticilerde devreye girebilir tabi MKE lobisi araya girmezse. :) Mesajı Paylaş

ÜNAL

İlk parti 35.000 mi yoksa 5 sene için öngörülen 180k mü ?
Eğer 35k ise TSK artık yeter demiştir ... :)
Mesajı Paylaş

TEKVUM

5,56 versiyon Kale Kalıp'ın üzerinde çalıştığı silah olabilir mi? Mesajı Paylaş

HDS

Böcek ilacı meselesi nedir? Mesajı Paylaş

putty

Mar 20, 2016, 08:34 ÖS Last Edit: Mar 20, 2016, 08:36 ÖS by putty
MKE 5.56 tüfeği sergilemiş kimse iki laf etmiyor hakkında çok ilginç. Öbür forumda da kimse bahsetmiyor. Kaçırdığım bir şey mi var acaba daha önce gösterildi filan mı. SOM u ilk fotografını gördüğümüz gün gibi büyük haber değil mi bu.
Kesin öbür forumda konuşuyonuz bunuda Mesajı Paylaş

HDS

MKE ilk kez 556 tüfek sergilemiyor ki @putty.. Mesajı Paylaş

putty

Mar 20, 2016, 08:49 ÖS Last Edit: Mar 20, 2016, 08:56 ÖS by putty
HK 416 hariç ilk kez gösteriyor MKE. Daha önce Kale de gördük ama oda farklıydı biraz
Daha önce gördüğümüz tek 5.56 kalenin sergilediği bu silahtı. Biraz değişikler ve üzerinde kocaman KALE logosu var öbürünün. Belliki iki firma 7.62 de iş birliği yapıp 5.56 da yolları ayırmışlar sanki.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter