Siber Güvenlik ve Siber Saldırılar

Başlatan HARZEMŞAH, Ara 15, 2015, 11:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

TİKA'dan Meksikalı polislere siber suçları araştırma kursu

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi" kapsamında Meksikalı polislere siber suçları araştırma kursu verildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) yapılan yazılı açıklamaya göre, emniyet mensuplarının karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunmaları, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirmeleri amacıyla yürütülen "Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi" kapsamında, 25 Meksika polisine ülkelerinde siber suçları araştırma kursu düzenlendi.

Siber suç araştırmalarının nasıl yapılacağına ilişkin bilgilendirmelerin aktarıldığı kursta Meksikalı polislere, ağ ile iletişim temelleri, açık kaynak araştırma teknikleri, sosyal mühendislik, tarayıcı eklentileri, gizlenme yöntemleri, örnek olay incelemeleri konu başlıklarında görsel ve uygulamalı eğitimler verildi.

Kursun tamamlanmasının ardından düzenlenen sertifika törenine TİKA Doğu Güney Asya Pasifik Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ayhan, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Erdal Çetinkaya, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, eğitmenler, Meksika Emniyet yetkilileri ve kursiyerler katıldı.

Açıklamada ayrıca, Guatemala İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı ile de Guatemala ile Türkiye arasında yapılacak muhtemel eğitim programlarının planlamasına yönelik görüşmelerin yürütüldüğü belirtildi.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/401027/tikadan-meksikali-polislere-siber-suclari-arastirma-kursu Mesajı Paylaş

The Thing

Geçtiğimiz aylarda tüm dünyayı etkileyen siber saldırının etkisiz hale getirilmesini sağlayan İngiliz siber güvenlik uzmanı göz altına alınmış.


'Siber kahraman' gözaltında


ABD'de, İngiliz vatandaşı olan siber güvenlik uzmanı bir genç gözaltına alındı.

23 yaşındaki Marcus Hutchins adlı şahıs, kişisel banka hesaplarına giriş bilgilerine ulaşan bir program yazıp, bu programı satmakla suçlanıyor.

Hutchins, geçtiğimiz Mayıs ayında, İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmeti'nin sistemini hedef alan siber saldırıyı kısa sürede etkisizleştirmiş ve başarısı takdir toplamıştı. Bu olayın ardından Hutchins 'siber kahraman' olarak anılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, Hutchins'in 2 Ağustos'ta, Las Vegas'ta gözaltına alındığını ve hakkında altı ayrı suçlama olduğunu duyurdu. Açıklamada, Hutchins'in Temmuz 2014 ile Temmuz 2015 arasında işlenen suçlardan sorumlu olduğu iddia edildi.

http://tr.euronews.com/2017/08/03/siber-kahraman-gozaltinda Mesajı Paylaş

Trilogy

Zaharova: Rus konsolosluk ve büyükelçiliklerinin internet sitelerini Rusya'daki sunuculara taşıyacağız


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus büyükelçilikleri ve konsolosluklarının internet sitelerinin sunucularını yerel sağlayıcılardan Rusya'daki sunuculara taşıyacaklarını söyledi.
Zaharova "Yurtdışında Rus temsilciliklerine ait 171 site var. Bu siteler Rusya Dışişleri Bakanlığı sunucusu platformunda çalışıyor. Uzmanlarımız 69 site üzerinde daha çalışıyor. Bu siteleri de yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Hâlâ yerel sunuculara bağlı Rus büyükelçilik ve başkonsosluk internet siteleri mevcut" dedi.

Zaharova, tüm sitelerin birbirine uyumlu hâle getirileceğini, bunun için içlerinden seçim yapılacak üç tasarım olduğunu belirtti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709121030104000-zaharova-rus-konsolosluk-buyukelcilerini-internet-sitelerini-rusyadaki-sunuculara-tasiyacagiz/ Mesajı Paylaş

ocay

https://www.softwar.net/protego.html

CIA Amerika'nın Türkiye'ye de sattığı hava hava füzelerini imha eden bir casus yazılımı kaybetmiş!

Wikileaks sızdırmış bu bilgiyi. Mesajı Paylaş

The Thing

Yukarıda paylaşılan mesajdaki yazı çok düşündürücü. Bozdoğan ve Gökdoğan başta olmak üzere milli füze programlarının önemi de böylece kanıtlanmış oldu. Eğer ABD kendi ürettiği füzelerini uzaktan imha edecek bir yazılıma sahipse, niçin benzer yazılımları uçaklar için de geliştirmemiş olsun? Mesajı Paylaş

ocay

Çok da sürpriz değil.. JDAM'ları kullanamıyorduk PKK'nın bazı hedeflerine karşı Mesajı Paylaş

putty

Hiç inandırıcı değil bu casus yazılım ve onu kaybetme olayı Mesajı Paylaş

meraklı

Siber saldırılar başka bir boyut kazandı

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Müdürü Rob Wainwright, tüm dünyayı tehdit eden siber saldırıların başka bir boyut kazandığını bildirdi.
Europol Müdürü Wainwright yaptığı yazılı açıklamada, teşkilatın hazırladığı 2017 Organize Siber Suç Örgütleri Raporuna göre, bu yıl dünya genelinde milyonlarca kişiye zarar veren "WannaCry" gibi kötü amaçlı yazılımların etkilerinin siber saldırı tehditlerini başka bir boyuta taşıdığını belirtti.

Wainwright açıklamasında, "Europol ve diğer polis teşkilatlarının büyük önlemler almalarına rağmen bankaların ve büyük şirketlerin daha önce görülmemiş bir siber saldırıya maruz kalması, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu gösteriyor" ifadesine yer vererek, hükümetlerin bu konuyla mücadeleye daha çok kaynak ayırması gerektiğini vurguladı.

Geçen mayıs ayında, dünya çapında bilgisayar ağlarını etkileyerek çok sayıda ülkede kurumsal hizmetleri felç eden WannaCry yazılımı, bulaştıktan sonra kilitlediği bilgisayarlara bir mesaj gönderiyor ve talep edilen bedelin ödenmemesi halinde tüm verileri silmekle tehdit ediyordu.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/siber-saldirilar-baska-bir-boyut-kazandi,NS6cuKGKNUiKnBRW2q880w

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dün Boğazlardan geçerek Karadeniz'e ulaşan Rus oşinografi gemisi Yantar aslında bir casus gemisi. İlginç bir tesadüftür ki yaklaşık 5.000 mil süren yolculuğu çoğunlukla uluslararası internet ve iletişimi sağlayan denizaltı kablolarının üzerinde gerçekleşti. Belli ki bir kriz anında bu kabloların kullanımı söz konusu olamayacak. Uydu haberleşmesi de güvenli olmadığına göre şimdiden B hatta C planlarımızı hazırlamakta fayda var... Mesajı Paylaş

ocay

Tropo ve görüş hattı mikrodalga hızlı haberleşme için iyi alternatif.

HF/VHF/UHF bandı için epey jammer var her ülkede. Ama LF/MF/VLF için pek yok. Acil durum mesajlaşma sistemi olarak kullanılabilir;  denizciler zaten iyi kötü kullanıyor da kara ve hava üslerinde de kurulabilir Mesajı Paylaş

Merkator

Batı, özellikle de Amerikan basınında, Kuzey Koreli hackerların, Amerika'daki nükleer santraller başta olmak üzere enerji santrallerine sızmak için yoğun bir çaba içinde oldukları yönünde haberler yer alıyor.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4970158/North-Korea-hackers-targeted-power-companies.html

https://www.infosecurity-magazine.com/news/north-korea-targets-us-power-grid/

https://www.cnbc.com/2017/10/11/north-korean-hackers-target-us-electric-companies-with-malicious-emails.html Mesajı Paylaş

Trilogy

Kötü Tavşan en çok Rus, Türk, Alman ve Ukrayna şirketlerini vurdu

Rus siber güvenlik geliştiricisi Kaspersky Lab şirketinin yetkilisi Vyaçeslav Zakorjevskiy, yeni virüsün başta Rusya'yı vurarak Türkiye, Almanya ve Ukrayna'da yayıldığını belirtti.

Kaspersky Lab'ın antivirüs araştırmaları departmanının başkanı olan Zakorjevskiy, "Gözlemlerimize göre saldırının kurbanlarının büyük kısmı Rusya'da bulunuyor. Ayrıca Ukrayna, Türkiye ve Almanya'da benzer saldırıları gözlemliyoruz ama daha az. Virüs Rus medyasına ait siteler üzerinden yayılıyor" dedi.
Tüm izlerin, bunun kurumsal ağlara yönelik amaçlı saldırılar olduğunu gösterdiğini kaydeden Zakorjevskiy, "ExPetr saldırısında gözlemlediğimize benzer yöntemler kullanılıyor ama ExPetr ile bağlantılı olduğunu teyit edemiyoruz. Durumu incelemeye devam ediyoruz" diye ekledi.

ÖDEME YAPILIRSA 48 SAAT İÇİNDE ŞİFRE GÖNDERİLİYOR

Bad Rabbit (Kötü Tavşan) virüsü ele geçirdiği bilgisayarın tam randımanlı çalışabilmesi için 0.05 bitcoin yani yaklaşık 280 dolar fidye istiyor. 48 saat içerisinde fidyenin ödenmesi durumunda, virüsü etkisiz hale getirecek ve sistemi çalıştıracak bir şifre gönderiliyor.

Kaspersky Lab tarafından yapılan açıklamada ise antivirüs yazılımlarının güncel ve çalışır vaziyette olması gerekirken, WMI hizmetlerinin kapatılmasının virüsün ağ içerisinde yayılmasını engelleyeceği kaydediliyor.

Ayrıca, fidyenin ödenmemesi gerektiği vurgularken, verilerin de başka depolama araçlarına aktarılarak orada güvenle saklanması gerektiği ifade edildi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710251030735592-kotu-tavsan-en-cok-rus-turk-alman-ukranya/ Mesajı Paylaş

Alkyone

İngiltere WannaCry fidye yazlımı saldırılarının arkasında K.Kore olduğu iddiasında
https://twitter.com/AmichaiStein1/status/923823755574595584 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

İHA'lar gelecekte 'dronejacking' ile ele geçirilebilir


Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından hazırlanan raporda, Wi-Fi bağlantılardaki güvenlik açıklarına dikkat çekildi.

Şirket, Temmuz-Eylül 2017 dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu'nu açıkladı.

STM raporunda, öne çıkan siber tehditlerin başında 2011'den beri faaliyette olan siber korsan grubu Dragonfly'a dikkat çekildi. Doğu Avrupa kökenli bu espiyonaj grup, geçen yıllarda değişik ülkelerdeki enerji firmalarına ait kritik altyapılara karşı gerçekleştirdiği karmaşık siber casusluk saldırılarından sorumlu olarak biliniyor. 2015 yılı Aralık ayına kadar sessiz kalan grubun, bu kez tahrip amaçlı DragonFly 2.0 saldırılarının hedeflerinde özellikle İsviçre, ABD ve Türkiye'deki kritik enerji tesislerinin olduğu belirtiliyor. İstanbul ile Trakya Bölgesi'nde yaşanan geniş çaplı elektrik kesintilerinin ana nedeninin de Dragonfly saldırıları ile ilişkili olduğu değerlendiriliyor.

Raporda, ayrıca ilk dijital para birimi "Bitcoin" cephesinde gerçekleştirilen siber saldırılara yer verildi. Son dönemde yaşanan Bitcoin hırsızlıkları anımsatılan raporda, Bitcoin kullanımına paralel olarak bu para birimini hedef alan siber saldırıların artacağı belirtildi.

"BlueBorne" saldırıları ise 5 milyardan fazla cihazı etkileyebilecek büyüklükte bir risk olarak gösterildi. Akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, saatler hatta bazı otomobillerin ses sistemleri gibi Bluetooth özelliği olan hemen hemen tüm cihaz, bu saldırı tehdidi altında bulunuyor. "BlueBorne" saldırılarının geçen aylarda dünya genelinde birçok şirket ve kuruluşa zarar veren WannaCry'a benzer şekilde yayılabileceğinden endişe ediliyor.

Otomotiv sektörünü de olumsuz etkiledi
Raporda, benzer yöntemlerle modern otomobillerin de tehditlere hedef olabildiğine yer verildi. Son dönemde gerçekleşen Renault saldırısı dikkate alındığında otomobillerin hava yastığı, fren, park sensörü ve benzeri güvenlik sistemleri gibi değişik bileşenlerinin yerinde veya uzaktan erişimle saldırganlar tarafından devre dışı bırakılabildiği vurgulandı.

Otomobil üreticilerinin ağ güvenliğine yönelik alacakları karşı tedbirlerle zafiyeti azaltabilecekleri, tam çözümün ise ancak gelecek kuşak otomobillere uygulanabileceğini ifade ediyor.

Mini İnsansız Hava Aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla "drone"ların da gelecekte tehlike oluşturabileceği belirtiliyor. Mini İHA'ların basit ve hızlı kuruluma sahip olması, çoğunlukla şifresiz iletişim kanalı kullanması ele geçirilmesini kolay hale getiriyor. Dronejacking olarak da adlandırılan mini İHA ele geçirme saldırılarının yakın gelecekte siber suçlar arasında popülerlik kazanacağı öngörülüyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ihalar-gelecekte-dronejacking-ile-ele-gecirilebilir/951760 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

https://colonelcassad.livejournal.com/3805364.html

Rusya'nın hazırladığı siber güvenlik bilinçlendirme posterleri.

Fark ettiyseniz her yerde bir cep telefonu iması var; çünkü cidden hepsi birer cassusluk aracı haline dönüştü. Ruslar bunun farkında. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter