Mısır

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 29, 2015, 07:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Bak sen şu Mısır'a? Aynı anda hem Amerika hem de Rusya ile tatbikat yapıyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

Rusya Doğu Akdeniz enerji havzasında kritik bir adım daha atarak Mısır'ın Zohr gaz yatağında ki %30 hissesini Rosneft eliyle satın aldı
https://www.kommersant.ru/doc/3434058 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Mısır'da polis konvoyuna saldırı: En az 50 ölü

Mısır'da güvenlik güçlerini hedef alan silahlı saldırıda en az 50 polis ve asker hayatını kaybetti.

Mısır'da güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, cuma akşamı ihbar alınan bir eve baskın düzenlemek üzere yolda olan polis ve askerlerden oluşan konvoy, pusuya düşürüldü ve silahlı saldırıya uğradı. Güvenlik birimleri ve doktorlardan edinilen bilgiye göre saldırıda en az 50 güvenlik mensubu hayatını kaybetti. Ölenlerin 21'inin polis, 29'unun ise asker olduğu aktarıldı.

Polis konvoyunun tahrip gücü yüksek patlayıcı ve roketlerle hedef alındığı saldırı, başkent Kahire'nin yaklaşık 300 kilometre güneybatısında bulunan Bahariya Vahası'nda gerçekleşti. Saldırıyı doğrulayan Mısır İçişleri Bakanlığı, ölü ve yaralı sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

"Hasm Hareketi" iddiası

Yerel basına yansıyan haberlerde, saldırıyı Hasm Hareketi'nin üstlendiği iddia edildi. Ancak bu bilgi bağımsızlık kaynaklarca teyit edilemezken, AFP haber ajansı Hasm'a mâl edilen açıklamanın gerçek olmadığını bildirdi. Hasm Hareketi'nin genelde açıklamalarını yaymak için kullandığı Twitter hesabının da 2 Ekim'den bu yana aktif olmadığı görüldü. Hasm Hareketi, Kahire'de güvenlik ve yargı mensuplarına düzenlediği saldırılarla biliniyor.

Öte yandan Mısır güvenlik güçleri, Sina Yarımadası'nda da militanlara yönelik baskınlar düzenledi. Bu baskınlarda aralarında IŞİD militanlarının da bulunduğu iki büyük grup tespit edildiği kaydedildi. Sina Yarımadası'nın kuzeyinde etkili olan Ensar Beyt el Makdis 2014 yılında IŞİD'e biat ettiğini açıklamıştı.

http://www.dw.com/de/viele-tote-bei-gefechten-mit-islamisten-in-%C3%A4gypten/a-41059104 Mesajı Paylaş

matmat26

Hüsnü Mübarek öldü. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır'da halk cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor

Mısır'da halk yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor.

İki turlu seçimde yaklaşık 60 milyon Mısırlının oy kullanması bekleniyor. 28 Mart'a kadar sürecek seçimlerin ilk tur sonuçları ise 2 Nisan'da açıklanacak.

Haziran 2013'te askeri darbe ile ülke yönetimini ele geçiren Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi'nin seçimi kazanarak ikinci dört yıllık dönemi garantilemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimlerde Sisi'nin tek rakibi ise halk nezdinde fazla tanınmayan Ghad Partisi lideri Musa Mustafa Musa.

Musa seçim öncesi verdiği bir röportajda, "Cumhurbaşkanına meydan okumak için aday olmadığını" ifade etmişti. Ayrıca, adaylığını açıklamadan önce Facebook sayfasında 23 Ocak tarihli paylaşımında "Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi'yi desteklediğini" duyurmuştu.

Kazanmaktan emin olan Sisi ise seçimlere katılımın az olmasından endişe ettiğini belirtmişti.

Sisi, 2014'te ilk girdiği cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 96,9 oyla kazanmıştı. Ancak İhvanü'l-Müslimin aday gösterememesiyle halkın büyük bir kısmı oy vermemişti.

Müslüman Kardeşler Örgütü üyesi olan Muhammed Mursi, halk ayaklanmaları sonucu görevinden ayrılan Hüsnü Mübarek'in yerine 30 Haziran 2012'de ilk serbest seçimlerde cumhurbaşkanı seçilmişti.

Abdulfettah El Sisi tarafından 2013'te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından tutuklanarak cezaevine konulan Muhammed Mursi, yaklaşık 4 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/m-s-r-da-halk-cumhurbaskan-n-secmek-icin-sand-k-bas-na-gidiyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır medyası: Sisi yüzde 92 oyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi

Mısır medyası, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yüzde 92 oyla yeniden göreve seçildiğini duyurdu.

İlk sonuçlara göre Yarın Partisi Genel Başkanı Musa Mustafa Musa ise oyların sadece yaklaşık yüzde 3'ünü alabildi.

Kalan oylar ise diğer adaylar arasında paylaşıldı.

Ülkenin resmi haber ajansı MENA'nın haberine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 milyon kayıtlı seçmenden yaklaşık 23 milyonu oy kullandı. Yani katılım oranı yüzde 38'de kaldı.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 gün süren oy verme işlemi dün sona ermişti.

Resmi sonuçların ise Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43583170 Mesajı Paylaş

Terra

Mısır ordusunun Sina Operasyonu'ndaki kayıpları artıyor

Mısır ordusunun "2018 Sina Operasyonu"nun 52'nci gününde öldürülen silahlı unsur sayısı 163'e yükseldi. Mısır ordusunun kaybı ise 24'e ulaştı.

Mısır ordusunun Sina Yarımadası'nda düzenlediği operasyonlarda son bir hafta içinde 2'si asker, 6'sı silahlı unsur olmak üzere 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Ordu Sözcüsü Albay Temir er-Rifai, televizyonda yayımlanan görüntülü açıklamasında, operasyonlarda bu hafta 2 askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin yaralandığını belirtti.

Operasyonlarda, "tekfirci" olarak nitelediği 6 silahlı unsurun  öldürülerek etkisiz hale getirildiğini aktaran Rifai, 513 suçlu, şüpheli ve aranan kişinin de yakalandığı bilgisini verdi.

Hava kuvvetlerinin tekfirci unsurlara ait birçok noktayı hedef aldığını söyleyen Albay Rifai, batı ve güney sınırlarında tam kontrolün sağlandığını ifade etti.

Son açıklamalara göre, Mısır ordusunun "2018 Sina Operasyonu"nun 52'nci gününde öldürülen silahlı unsur sayısı 163'e yükseldi. Mısır ordusunun kaybı ise 24'e ulaştı.

Mısır ordusu, 9 Şubat'ta Sina Yarımadası'ndaki terör unsurlarına karşı kara, hava ve deniz birliklerinin katıldığı "2018 Sina Operasyonu"nu başlattığını duyurmuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/419525/misir-ordusunun-sina-operasyonundaki-kayiplari-artiyor Mesajı Paylaş

Atılgan

Mısır petrol ve doğalgaz aramalarına hız verdi

Mısır, Kuzey Sina Yarımadası'nın Akdeniz açıkları ve Süveyş Körfezi'nde petrol ve doğalgaz aramaları için harekete geçtiğini duyurdu.
Petrol ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili 2'si İngiliz 1'i Mısır şirketi olmak 3 arama kuruluşu ile anlaşma imzalandığı belirtildi.

Anlaşmalardan ilkinin İngiliz şirketi "GHP" ile yapıldığı kaydedilen açıklamada, söz konusu anlaşmayla 4 kuyu açılmasının planlandığı ve bunun Mısır'a maliyetinin 6 milyon dolar olduğu kaydedildi.

İkinci anlaşmanın bir diğer İngiliz şirketi "Bronco", üçüncü anlaşmanın ise "Mısır Devlet Petrol Şirketi" ile yapıldığı aktarılırken bu iki anlaşmanın maliyeti hakkında kamuoyuna herhangi bir bilgi verilmedi.

Mısır Petrol Bakanı Tarık Molla daha önce yaptığı bir açıklamada, ülkesinin 2013 yılından bu yana petrol ve doğalgaz aramalarına hız verdiğini ve bu bağlamda Mısır'da faaliyet gösteren şirketlerle 83 anlaşma imzalandığını belirtmişti.

https://www.denizhaber.com.tr/misir-petrol-ve-dogalgaz-aramalarina-hiz-verdi-haber-82900.htm Mesajı Paylaş

meraklı

Sisi ilk yurtdışı gezisi için Sudan'da

Seçimi kazanmasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini Sudan'a gerçekleştiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ile bir araya geldi

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, "Sudan ve Mısır, her alanda stratejik bir ilişki kurmaya başlıyor." dedi.

El-Beşir ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sudan'ın tarih, coğrafya ve Nil nehri gibi farklı alanlarda Mısır ile aile ilişkileri olduğuna değinen Beşir, "Sudan ve Mısır, her alanda stratejik bir ilişki kurmaya başlıyor. Özellikle ekonomik ilişkilerimizi daha fazla yükseğe çekmeliyiz. Bunun için gerekli çalışmalarımızı yürütüyoruz." diye konuştu.

Beşir, iki ülkenin üç asfalt yolla bağlantılı olduğuna dikkati çekerek, elektrik şebekesi için gerekli imzaların atıldığını, ayrıca Sudan ve Mısır'ı iki tren ağıyla birbirine bağlamaya çalıştıklarını bildirdi.

İkili ilişkilerdeki siyasi ve diğer engelleri ortadan kaldırmanın önemli olduğunu aktaran Beşir, Sudan ve Mısır'ın "yan meselelerde" yıllarca vakit harcadığını sözlerine ekledi.

Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi de ziyaretini, ikili politikalarda tam koordinasyonu sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğini belirtti.

Sudan ve Mısır vatandaşları arasındaki bağları kimsenin koparamayacağına vurgu yapan Sisi, "Mısır ile kardeşlik ilişkilerini korumaya çalışan Sudan'a teşekkür ediyoruz. İki ülke için verimli toplantılar gerçekleştirildi. İkili iş birliğinin gelişmesi ve ortaya çıkan zorlukların kaldırılması açısından ziyaretimiz önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

Sisi, iki ülke ilişkilerinin istenen düzeye gelebilmesi adına önlerinde uzun bir yol olduğunun da altını çizdi.

Seçimleri kazanmasının ardından ilk yurt dışı gezisini Sudan'a gerçekleştiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'nin iki gün sürecek ziyaretinde, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki sorunların giderilmesi amacıyla temaslar gerçekleştirilecek.

https://www.dunyabulteni.net/afrika/sisi-ilk-yurtdisi-gezisi-icin-sudan-da-h425942.html Mesajı Paylaş

Energy

Mısır, İsrail'den doğalgaz alımına 2019'da başlayacak

Mısırlı enerji şirketi Dolphinus, İsrail doğalgazının alımına önümüzdeki yılın başlarında başlayacak.
İsrail basınına göre, Mısır merkezli Dolphinus Holdings, İsrail'den doğalgaz alımına 2109 yılının ilk çeyreğinden başlamayı planlıyor.

Dolphinus'un İsrail'den 10 yılda 15 milyar dolar tutarında doğalgaz almasına dair anlaşma Şubat ayında imzalanmıştı. Anlaşma çerçevesinde Mısır'a 10 yılda 64 milyar metreküp gaz gönderilmesi bekleniyor. Dolphinus'un doğalgaz alımının önce düşük miktarlarda olacağı ve giderek artacağı kaydediliyor. Şirket İsrail'den aldığı gazı yeniden ihraç edecek.

Zohr gaz sahasının ardından dünyanın en büyük gaz sahası Nur'u da keşfeden Mısır, kendi gazını çıkarana kadar İsrail gazı ile bölgesel gaz Hub'ı olma hedefini gerçekleştirmek istiyor.

https://www.denizhaber.com.tr/misir-israilden-dogalgaz-alimina-2019da-baslayacak-haber-83521.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstatlar, bilmem yeterince izliyor musunuz? Mısır her hafta başka bir Batılı ülke ile tatbikat yapıyor, ordusunu sürekli büyütüyor, agresif ve her konuya müdahil olacak bir dış politika izliyor.

İsrail ve Yunanistan'dan cesaret alıp boyundan büyük işlere giriştiği kesin. Sisi'nin geleceği pamuk ipliğine bağlı. Yaptığı hesapsız harcamaların kaynağı Suudi Arabistan. Bari Yunanistan'ı kendine örnek alıp da yakın gelecekte karşılaşacağı durumu görebilseydi? Mesajı Paylaş

putty

Her adil seçim bugünün Türkiye si  yanlısı adamları iktidara getirecek Mısır da. Nereye kadar sürer bu dayatma er geç Türkiye Mısır kanka olacak bundan kaçış imkansız. Hemen her Sünni Müslüman ülke için bu böyledir ilk adil seçimde bir birini anlayan adamlar olacak ülkelerin başında. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

O nedenledir ki Mısır'ın başına öyle bir çorap ör(dür)üyorlar ki, başa her kim gelirse gelsin, Mısır'ın bir daha belini doğrultamayacağı garanti olsun.

Şu anda tezgahlanan yıkımın boyutu budur. Aynı Yunanistan gibi olacaklar.


Kendisi yüksek değerde gaz bulmuş bir ülkenin, İsrail gazına HUB olmayı hedeflemesi de neyin nesi?.. HUB olacaksa kendi gazına HUB olur. Mesajı Paylaş

matmat26

Neden olmasın ki? İsrail gazını tuketmeyecekler. Muhtemelen piyasaya satacak. Al-sat yapacak.

Rusya kendi Gazını çıkardığı halde bir cok ülkeden ve özellikle Kazakistan dan gazı alıp bize satıyor.

İran'da ayni şekilde. Tukettigimiz gazın büyük kısmı Türkmenistan gazı. Bu ülkeden alıp, bize satıyor.

Biz kendimize yanalim.


Bölge de deniz komşumuz da dahil tum ülkelerde gaz ve Petrol rezervi var.. Sadece bizim yok

Nasıl bir günah isledik... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Mısır bugün de sahibi Suudi Arabistan ile Kanada arasındaki krizde, Suudi Arabistan'ı desteklediğini açıklamış... :)

@Matmat26

Bu tür alımların nedeni farklı olabiliyor. Örneğin Türkiye yurt dışından buğday ithal ediyor. Kendi üretimimiz kendimize yetmediği için değil. Türkiye aynı zamanda Dünyanın en büyük un ve ikinci büyük makarna ihracatçısı. Buğday ithal etmemizin nedeni, un ve makarnaya dönüştürerek ihraç etmek...

Ayrıca İran'ın doğal gaz ithalatının nedeni iç tüketimi. Doğal gazı tüm ülkeye boru hatları ile taşımak yerine, doğu bölgelerinde, doğal gaz dağıtımını, kendi batı bölgelerinden taşımak yerine dışarıdan satın alarak hallediyor...

Aslında bu fikir bize aitti. Biz Türkmenistan'dan doğal gaz almak istiyorduk. Ama doğal gaz hattı hem çok masraflı hem de İran çok istekli değildi. Bu nedenle İran'a, Türkmenistan'dan gelen Türkmen doğal gazı kadar, Türkiye'ye İran doğal gazı vermesini önerdik. Ama kabul ettiremedik... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter