Mısır

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 29, 2015, 07:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Bak sen şu Mısır'a? Aynı anda hem Amerika hem de Rusya ile tatbikat yapıyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

Rusya Doğu Akdeniz enerji havzasında kritik bir adım daha atarak Mısır'ın Zohr gaz yatağında ki %30 hissesini Rosneft eliyle satın aldı
https://www.kommersant.ru/doc/3434058 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Mısır'da polis konvoyuna saldırı: En az 50 ölü

Mısır'da güvenlik güçlerini hedef alan silahlı saldırıda en az 50 polis ve asker hayatını kaybetti.

Mısır'da güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, cuma akşamı ihbar alınan bir eve baskın düzenlemek üzere yolda olan polis ve askerlerden oluşan konvoy, pusuya düşürüldü ve silahlı saldırıya uğradı. Güvenlik birimleri ve doktorlardan edinilen bilgiye göre saldırıda en az 50 güvenlik mensubu hayatını kaybetti. Ölenlerin 21'inin polis, 29'unun ise asker olduğu aktarıldı.

Polis konvoyunun tahrip gücü yüksek patlayıcı ve roketlerle hedef alındığı saldırı, başkent Kahire'nin yaklaşık 300 kilometre güneybatısında bulunan Bahariya Vahası'nda gerçekleşti. Saldırıyı doğrulayan Mısır İçişleri Bakanlığı, ölü ve yaralı sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

"Hasm Hareketi" iddiası

Yerel basına yansıyan haberlerde, saldırıyı Hasm Hareketi'nin üstlendiği iddia edildi. Ancak bu bilgi bağımsızlık kaynaklarca teyit edilemezken, AFP haber ajansı Hasm'a mâl edilen açıklamanın gerçek olmadığını bildirdi. Hasm Hareketi'nin genelde açıklamalarını yaymak için kullandığı Twitter hesabının da 2 Ekim'den bu yana aktif olmadığı görüldü. Hasm Hareketi, Kahire'de güvenlik ve yargı mensuplarına düzenlediği saldırılarla biliniyor.

Öte yandan Mısır güvenlik güçleri, Sina Yarımadası'nda da militanlara yönelik baskınlar düzenledi. Bu baskınlarda aralarında IŞİD militanlarının da bulunduğu iki büyük grup tespit edildiği kaydedildi. Sina Yarımadası'nın kuzeyinde etkili olan Ensar Beyt el Makdis 2014 yılında IŞİD'e biat ettiğini açıklamıştı.

http://www.dw.com/de/viele-tote-bei-gefechten-mit-islamisten-in-%C3%A4gypten/a-41059104 Mesajı Paylaş

matmat26

Hüsnü Mübarek öldü. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır'da halk cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor

Mısır'da halk yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor.

İki turlu seçimde yaklaşık 60 milyon Mısırlının oy kullanması bekleniyor. 28 Mart'a kadar sürecek seçimlerin ilk tur sonuçları ise 2 Nisan'da açıklanacak.

Haziran 2013'te askeri darbe ile ülke yönetimini ele geçiren Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi'nin seçimi kazanarak ikinci dört yıllık dönemi garantilemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimlerde Sisi'nin tek rakibi ise halk nezdinde fazla tanınmayan Ghad Partisi lideri Musa Mustafa Musa.

Musa seçim öncesi verdiği bir röportajda, "Cumhurbaşkanına meydan okumak için aday olmadığını" ifade etmişti. Ayrıca, adaylığını açıklamadan önce Facebook sayfasında 23 Ocak tarihli paylaşımında "Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi'yi desteklediğini" duyurmuştu.

Kazanmaktan emin olan Sisi ise seçimlere katılımın az olmasından endişe ettiğini belirtmişti.

Sisi, 2014'te ilk girdiği cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 96,9 oyla kazanmıştı. Ancak İhvanü'l-Müslimin aday gösterememesiyle halkın büyük bir kısmı oy vermemişti.

Müslüman Kardeşler Örgütü üyesi olan Muhammed Mursi, halk ayaklanmaları sonucu görevinden ayrılan Hüsnü Mübarek'in yerine 30 Haziran 2012'de ilk serbest seçimlerde cumhurbaşkanı seçilmişti.

Abdulfettah El Sisi tarafından 2013'te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından tutuklanarak cezaevine konulan Muhammed Mursi, yaklaşık 4 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/m-s-r-da-halk-cumhurbaskan-n-secmek-icin-sand-k-bas-na-gidiyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır medyası: Sisi yüzde 92 oyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi

Mısır medyası, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yüzde 92 oyla yeniden göreve seçildiğini duyurdu.

İlk sonuçlara göre Yarın Partisi Genel Başkanı Musa Mustafa Musa ise oyların sadece yaklaşık yüzde 3'ünü alabildi.

Kalan oylar ise diğer adaylar arasında paylaşıldı.

Ülkenin resmi haber ajansı MENA'nın haberine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 milyon kayıtlı seçmenden yaklaşık 23 milyonu oy kullandı. Yani katılım oranı yüzde 38'de kaldı.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 gün süren oy verme işlemi dün sona ermişti.

Resmi sonuçların ise Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43583170 Mesajı Paylaş

Terra

Mısır ordusunun Sina Operasyonu'ndaki kayıpları artıyor

Mısır ordusunun "2018 Sina Operasyonu"nun 52'nci gününde öldürülen silahlı unsur sayısı 163'e yükseldi. Mısır ordusunun kaybı ise 24'e ulaştı.

Mısır ordusunun Sina Yarımadası'nda düzenlediği operasyonlarda son bir hafta içinde 2'si asker, 6'sı silahlı unsur olmak üzere 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Ordu Sözcüsü Albay Temir er-Rifai, televizyonda yayımlanan görüntülü açıklamasında, operasyonlarda bu hafta 2 askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin yaralandığını belirtti.

Operasyonlarda, "tekfirci" olarak nitelediği 6 silahlı unsurun  öldürülerek etkisiz hale getirildiğini aktaran Rifai, 513 suçlu, şüpheli ve aranan kişinin de yakalandığı bilgisini verdi.

Hava kuvvetlerinin tekfirci unsurlara ait birçok noktayı hedef aldığını söyleyen Albay Rifai, batı ve güney sınırlarında tam kontrolün sağlandığını ifade etti.

Son açıklamalara göre, Mısır ordusunun "2018 Sina Operasyonu"nun 52'nci gününde öldürülen silahlı unsur sayısı 163'e yükseldi. Mısır ordusunun kaybı ise 24'e ulaştı.

Mısır ordusu, 9 Şubat'ta Sina Yarımadası'ndaki terör unsurlarına karşı kara, hava ve deniz birliklerinin katıldığı "2018 Sina Operasyonu"nu başlattığını duyurmuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/419525/misir-ordusunun-sina-operasyonundaki-kayiplari-artiyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter