Mısır Yönetiminin Cambazlıkları

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 29, 2015, 07:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Mısır'da seçimle iktidara gelen Müslüman Kardeşler lideri Mursi'nin, icraatları ve şeriata doğru hızlı yöneliş nedeni ile dönemin genel kurmay başkanı Sisi tarafından devrilmesinin ardından, demokrasi tanımı açısından değil ama demokrasinin korunması açısından, Türkiye ve Katar dışında tüm dünya tarafından, söz konusu ihtilal, meşru bir eylem olarak değerlendirilmişti. Katar'ın da daha sonra fikrini değiştirmesi ile, Mısır'da yaşananları darbe olarak nitelendiren tek ülke olarak Türkiye kaldı.

Sisi yönetimi ise her ne kadar yurt dışında güçlü destekleri olsa da Mısır içinde desteğinin zayıf olduğunun, iktidarının pamuk ipliğine bağlı ve siyasi hasmı Müslüman Kardeşlerin hala güçlü olduğunun farkında. Bu nedenle hem yurt içinde Mısır Ordusunun daha da güçlendirilmesi, ama daha çok uluslararası desteğini sürdürebilmek adına türlü türlü cambazlık yöntemlerine başvuruyor. Müslüman Kardeşler tehlikesinin kendisine de sıçramaması adına Suudi Arabistan da, tehlikeyi henüz kaynağında yok etmek adına Mısır'a milyarlarca ABD Doları yardım akıtıyor. Sisi de bu paraları, uluslararası destek alabilmek adına rüşvet olarak ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan silah satın alarak sağlamaya çalışıyor. Şimdi sırada tek eksik halka olarak Çin kaldı. Çok kısa süre içinde, Mısır'ın Çin'den de silah aldığını duyarsak bu sürpriz olmamalı.

Sisi ve Mısır hükümetinin cambazlıkları daha bir süre daha süreceğe benziyor. Ama Müslüman Kardeşler hala güçlü ve tetikte... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Değerli üstadım.  Öncelikle birinci hususu dikkatinize sunayım.  Malum ülkeler arası silah anlaşmalarının kamuya açıklanan ve açıklanmayan birçok ilave maddeleri de vardır.  Misalen:

Altay tankı için Güney Kore Rotem firmasından teknik destek talep etmiştik. Bu kapsamda açıklanan şartlardan biri de bu tankı ve alt teknolojilerini Çin, Kuzey Kore gibi ülkelere satma ve paylaşma yasağı idi.  Şimdi mantık çerçevesinde düşünecek olursak; Fransa ile Rafale anlaşması imzalayan bir Katar, bu tayyare ve kullandığı silah sistemlerini asla İran ın hizmetinde görmemeyi taahhüt altına almış demektir.

Aynı şekilde Suudi finansmanında gerçekleşen Mısır silah alımlarının da,  hem Suudi hem Mısır ulusal çıkarları için bazı maddeler ihtiva ettiğini öngörmemek büyük yanlış olur.  Bu tip bir anlaşmanın önemli bir hedefi de elbette ambargo baskısından kurtulan İran dır.  Fakat başka ne gibi maddeler ihtiva  edebilir bu soruyu sormak önemlidir. Ayrıca bu maddelerin içinde ülkemizi de ihtiva eden hususlar var mıdır? Politik, askeri, teknolojik vb...

Bu konuyu sanki Mısırlı imişiz gibi,  rakip bakış açısıyla değerlendirmenizi önemli görüyorum. Ayrıca daha önemli ikinci hususta görüşlerimi daha sonra aktaracağımı belirterek, sözü tekrar sizlere bırakıyorum. Saygılarımla...  Mesajı Paylaş

ÜNAL

SSF'yi tabiri caizse bol bol kurcalamıştım.
Orada Yunanların olası FREMM alımı ile ilgili Harzemşah üstadımızın; eğer böyle bir alım olursa bizim deniz projelerimiz hızlanır kara projelerimiz yavaşlar diye bir değerlendirmesini okumuştum.
Yine Rafale alımında mevcut hükümetin eline geçmez diye düşünüyorduk denilmişti.
Şu anki durum tam olarak nedir bilmiyorum Mısır'da ancak şu anda Sisi hükümetinin elinde Rafale ve FREMM mevcut, üstelik İtalyanlarla büyük bir doğalgaz rezervi bulmuşken..
Benim merakım şu ki bölge giderek karışıyor ve her cins millet doluşmaya başladı.
Türkiye olarak önümüzdeki süreçte sorun olur mu ?
Mistrallerin Mısır'a devredilmesi , Rusların bölgeye gelmesi ,Çin'in çıkışları ve Abd'nin bölgede bizi yalnız bırakması hep bahsettiğimiz İsrail-Türkiye yakınlaşmasını sağlar mı ?
Düne kadar Mısır,İsrail ve Rumlar müttefik geçinirken bölgeye Rus ve Çin donanmalarının gelmesi İsrail ile yakınlaşmamıza olanak sağlar mı ?
Bu konuyu bence detaylıca konuşmalıyız.Özellikle üstadların görüşlerini almak isterim. Mesajı Paylaş

warrior

Eğer Suriye'de ki Rus varlığı,ABD ile danışıklı döğüş değilse yakın dönemde ABD'nin askeri manada Türkiye'yi destekleyebileceği düşünüyorum.Artık buna Deniz sistemleri de dahil olur haliyle.Önümüzdeki dönem epey sürprizlere gebe. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için özellikle hava savunma fırkateyni ihtiyacı biraz daha kuvvetlendi ve aciliyet de kazandı kanaatindeyim. Fakat bunu hakkı ile yerli olarak yapabilmemiz için ciddi zaman gerekiyor. Öyle ise ihtiyacı bir nebze olsun şimdiden karşılayacak tek alternatif olan Aegis donanımlı fırkateyn yada muhriplerin transferi yada ortak üretimi hususunda süpriz bir gelişme bekliyorum. Şahsi bir beklenti ve analiz açıkçası. Bir resmi kaynak yada habere dayalı değil.

Amma velakin bu tip bir gelişme olmaz ise en azından önümüzdeki 8-10 yıl ciddi bir zafiyet içinde olacağımız muhakkak. Derken şimdi aklıma geldi, acaba Güney Kore yada Japon tersanelerinde üretilecek yada üretilmiş olan Aegis donanımlı bir gemiyi satın alma şansımız nedir?.. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HDS

Peki, biraz daha başa saralım; Hava Savunma Fırkateyni'ne niye ihtiyacımız var?

Yahut, derdimiz aslında iç denizler ve Doğu Akdeniz'de daha iyi filo hava savunması yapmak ise, acaba mevcut sistemlere SM-2 vs gibi bir kabiliyet kazandırarak, buna kısa yoldan ulaşabilir miyiz? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Hocam uzmanları daha iyi bilir amma mevcut kule yapısı ve tasarımıyla biraz zor olsa gerektir diye düşünüyorum. Hava savunmaya özel bir tasarım ve planlama şart olur kanaatindeyim... Mesajı Paylaş

nokta

Mısır, Kızıldeniz'deki 2 adayı Suudi Arabistan'a devrediyor

Mısır'a ait olan Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a devredilmesini engelleyen mahkeme kararı bozuldu.

Yüksek İdare Mahkemesi, Kızıl Deniz'de bulunan stratejik öneme sahip iki adanın devredilmesini "Anayasa'ya aykırı" olduğu gerekçesiyle reddetmişti. Ancak Mısır'daki Acil İşler Mahkemesi bu hukuki engeli kaldırınca, halk sokaklara döküldü.

Alınan son kararın temyiz edilebileceği belirtilirken, devir kararında parlamentonun da onayı gerekiyor.

Muhalifler Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin "Milyar Dolarlık yardım karşılığında anayasayı çiğneyerek adaları sattığı" görüşünde.

2013'te Sisi'nin göreve başlamasından bu yana Suudi Arabistan'dan mali destekte bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/misir-kizildenizdeki-2-adayi-suudi-arabistana-devrediyor-haber-73570.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır'da bir Kıpti kilisesinde patlama

Yetkililer, Nil deltasındaki Tanta şehrinde bulunan kilisedeki patlama sonucu en az 13 kişini öldüğünü, 42 de yaralı olduğunu bildirdi.

Mısır devlet televizyonu, patlamanın sebebinin henüz bilinmediğini duyurdu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de geçtiğimiz Aralık ayında Kıptilere ait bir katedrali hedef alan bombalı saldırıda 25 kişi yaşamını yitirmiş, 49 kişi de yaralanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/04/09/egypt-at-least-13-dead-and-42-injured-in-explosion-at-coptic-christian-church-in-northern-city-of-tanta-on-palm-sunday Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

May 28, 2017, 02:27 ÖS Last Edit: May 28, 2017, 02:31 ÖS by HARZEMŞAH
Askeri forumların en kıdemli gediklilerinden Putty, henüz Petibör ve Flinta isimlerini kullanmadan ve kendine avatar olarak süpürge hanımı seçmeden önce minik bir kedi yavrusu fotoğrafı kullanırdı. Fotoğrafın üzerine de "Güçsüz görürse affetmez" yazardı...

Yönetime Batı tarafından bir askeri darbe ile getirilen Sisi, her korkak ve güçsüzün uyguladığı taktiği uyguluyor. Normal şartlarda yapamayacağını, rakibi güçsüzken başarmaya çalışıyor. Tıpkı İran Devriminin ardından Saddam Irak'ının İran!a saldırması gibi. Bugün de Mısır Devlet Başkanı Sisi, iç politika ve ekonomideki sıkıntılardan ötürü yitirdiği desteği kazanmak için bir "fetret devri" yaşayan Libya'ya saldırıyor. Bu amaçla da olağan şüpheli İŞİD'i bahane ediyor...

Önümüzdeki günlerde yepyeni bir uluslararası kriz bizleri bekliyor: Mısır/Libya gerilimi. Dikkatle izlemekte yarar var...

Putty, seni özledik nerelerdesin yahu? :) Mesajı Paylaş

korat

Konuyu geriden takip ediyorum fakat Mistraller topal ördek durumundalar. Gemiler hem donanım olarak hem görev olarak hazır değiller. Mısır hemen bu iki gemiye görev buldu donanmasına kuzey ve güney filosu şeklinde iki farklı yapı oluşturma yoluna gitti fakat elinde bu iki filo grubunu destekleyecek gemi grubu da yok. Hatta mistralleri desteklemeyi geçiyorum bu gemilerin asıl görevi olan başarılı bir amfibi operasyon için gerekli tamamlayıcı yeterli araçlar ve gemilerde yok. Şuan sadece helikopter gemisi olarak kullanılabilir diyeceğim fakat bu gemilerde asıl görev alması planlanan helikopterler Rusya'dan mısır'a gelmedi. Mistrallerin iyi silahlar olduğu kesin fakat şuan Mısır donanması için görünen donanmanın dengesini bozduğu. Tamam iyi bir silah alırsınız ama bunun gücünüzle doğru orantılı bir yapısı olması lazım. Bu aynı evi olmayan bir adamın kirada oturan bir adamın ilk önce rolls royce marka araba almaya kalkması gibi bir durum. Ben Mısır'ın mistrallerden böyle ekonomik zorluklar devam edipte eksiklikleri tamamlayamazsa bir 10 yıl daha verim alamayacağını düşünüyorum.
Tabii Fransızları da büyük bir yükten kurtardılar iki mistral Fransa'ya aylık olarak 2-5 milyon avro arasında limanda beklerken maliyeti vardı şimdi bu maliyetler mısıra yıkıldı.      Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter