Türkiye- Rusya İlişkileri

Başlatan ayibarishi, Ara 03, 2015, 08:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HAZERFEN

Baskın etkisini  (blitzkrieg taktiği) Almanlar 2. Dünya savaşı'nda Ruslara karşı da denedi. Fakat başarılı olamadı. Şuan biz O tarihteki Almanlar kadar kuvvetli değiliz. Ruslar ise şimdi 2. DS'daki Rusya'dan daha kuvvetli. Hal böyle iken biz de başarısızlığa mahkum oluruz gibi geliyor.  :)  Hürmetler... Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Rus fırkateyninden Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi

http://www.milliyet.com.tr/rusya-yla-ege-de-sicak-gelisme-gundem-2163004/

USS Caron getting rammed by the Russians in the Black Sea - Feb 1988

https://www.youtube.com/watch?v=N4jQhnXrWbg Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

cursedc

Rusya biraz iç kamuoyuna oynuyor sanırım; balıkçının dünyadan haberi yok.

http://www.cnnturk.com/turkiye/rus-gemisinin-uyari-atesi-yaptigi-balikci-teknesinin-sahibi-cnn-turke-konustu Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Her zamanki rus yalanları. İyice teyit alıp, görüntülerin ham halini basına dağıtarak dünya kamuoyu önünde rezil etmek lazım.

Yeterli görüntü yoksa radar izi kayıtları ile desteklenmeli

Kasıtlı şekilde imaj oluşturmaya çalışıyorlar
Rusya ile Karadeniz yine 'gemi krizi' iddiası
http://www.hurriyet.com.tr/rusya-ile-karadeniz-yine-gemi-krizi-iddiasi-40026729 Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket

HDS

Nasıl bizim memlekette durumdan vazife çıkarmaya meraklı bir dolu bürokrat, polis amiri, hakim savcı vs varsa, bunlarda da var. Benzer gariplikleri sergileyen Asyalı milletleriz.

Bizde RTE bir şeye esip gürlediğinde nasıl ki kimse aykırı bir iş yapmaya cesaret edemiyorsa, orada da edemiyor. Üstelik de herkes de bu işleri farklı yorumluyor. Abartıyor. Geçenlerde güneye güverte tepesine sırtında Strela'lı adamla geçen gemi geri dönerken bunu yapmamış. Demek ki "Abartma ulen" diye uyarılmış.

Türkiye de benzer. Ancak sıkıntı, bu işgüzar bürokrasi ekibinin Putin'in dahi kontrolünden çıkıp saçma sapan işler yapma riskinin olması. Korkarım ki bazı konularda pek bilgileri de yok ve nasıl ki Hatay'da krize sebep oldularsa, ikinci bir krize daha sebep olabilirler. Temkinli, çok kontrollü ve ama çok kararlı olmak gerek.

Bizim buradaki sıkıntımız ise, askeri olmayan, ve özellikle uluslararsı sularda bizi temsil eden balıkçılarımız gibi, ticari gemi personelimiz gibi insanların çok adam sendeci olması. Elalemin memleketinde değneksiz gezmeye alışkın insanımızın kurala riayete, temkine alerjisi olması.

Daha kural kaide sayar bir millet olsak, alimallah, alnımızın akı ile çıkardık bu meseleden.  ::) Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bence haklısınız hds kardeşim. Fakat bu iş burada bitmeyecek gibi geliyor bana. Aklın yolu Ruslar homurdar homurdar ama bu iş sıcak bir savaşa dönüşmez diyor. Lakin içimden bir seste dünya ölçeğinde ve çok cepheli bir savaşın gümbür gümbür geldiği istikametinde. Sessiz ama çok hızlı biçimde hazırlanmalıyız bence. Savaş ekonomisi dahil ve başta tüm adımları atmamız gerekiyor. Savunma projelerine ve direkt tedarik edilebilecek tüm gerekli ve mantıklı kalemlere yoğunlaşmamız da. Rus ayısını meşgul edecek başka cepheler açmanın yolunu da bulmamız şart oluyor. Tabi Çin ve İran ın da. Hakkımızda hayırlısı... Mesajı Paylaş

HDS

Bence "Putin'in intikam çiftesi"ni biz yanlış yerden bekliyoruz. Biz denizde, karada ya da havada askeri bir "hır" çıkmasından korkuyoruz. Oysa böyle olmayabilir.

Rusya'nın durumdan vazifeci ve fazlaca asyalı kafalı bürokrasi tayfası Türkiye'yi ve Türkiye ile krizde hareket edecek herkesi bulduğu her noktada vuracaktır. Örneğin; "Yav ne olacak Azeri'den alırız gazı" diye kolaysadığımız Azeri gazının teknik altyapısı Ruys'a dayanıyor. Azeri'nin bu sondajı ve pomplamayı idame edecek teknolojisinin olmadığını biliyoruz. Burada imtiyaz ahibi batılı enerji firmalarının da burası ile ilgili bilgi ve tecrübeleri son derece sınırlı. Yarın öbür gün, sıkışırız, Rus deteğini vermezse, bu hat da kurur.

Yahut,nükleer projesi devam eder de çalışır hale gelirse, buradaki bazı olayları kendisine yontmak isteyebilecektir. Nükleer konusundaki mevzuda Rusya'nın bu kadar heveskar olması, zaten bugün bize sattığı gazı yarın Avrupa'ya, ya da Çin'e, Hinditan'a satabilecekken, nükleerin bu kadar esnek olmaması.

Türkiye'nin belirli bir fırsat penceresi ar. 2019-2020'den sonra Çin'e montanlı gaz-petrol satışına başlayabilen Rusya ambargolara karşı daha immün ve daha eyvallahsız olacaktır. Ve, boru hattı döşeme teknolojilerinde Ruslar artık çok iyiler. Çok da hzılılar. Mesajı Paylaş

HDS

Bu arada, tabi ki vekaleten PKK'nın İskenderun'daki broulama ve stoklamaya, İran ve Irak'tan gelen boruy hatlarına, kamyon nakline yapacağı sabotajları da kalemlere eklemek gerek. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Hocam ben aslında bir sıcak savaş bekler hale geldim. Bu saydıklarımız elbette olacaktır ama bir ön savaşma misali. ;)

dünya halkları lükse ve serbest ticaretin getirdiği imkanlara çok alıştı. Bilgi çağına geçiş sürecinde de yaşam standartları ve beklentileri çok değişmeye başladı. Misalen internet ve akıllı telefonlar artık birçok kişi için zaruri ihtiyaç. Olmasa da olur kabilinden değil. Bu yüzden şimdilik tüm mücadele zihni zeminde gerçekleşiyor. Fiziki zemine sıçramıyor çünkü hiçbir ülke halkının yaşam tarzını değiştirecek yoğunlukta bir girişimin müsebbibi olmak istemiyor. Amma belli bazı fay hatları var ki, askeri güç kullanmak zaruri hale gelebilir. Ben gerek ortadoğu gerek uzakdoğu bölgesinde birçok gergin fay hattını görüyorum ve bu nedenle endişeleniyorum.

Çünkü biraz önce saydığım sebeple Rusya ve Çin, nasılsa sıcak savaş olmaz düşüncesi ile güçlerini oldukça kaba ve hoyrat kullanmaya başladılar. Dünya ekonomisi de iç içe girdiğinden, ihtiyaçların başka ülkelerin durumuna müdahaleden daha önemli olacağı ve batı dünyasının kılını bile kıpırdatmayacağı ön yargısına ulaştılar. Ayrıca birçok ABD ve Avrupa silah sistemi demode vaziyete geldi ve yeni nesil olanları ile henüz değiştirilemedi. Ayrıca Avrupa Birliği sayesinde bu kıtada yaşanan barış dalgası, Avrupa askeri gücünü de, hazırlık seviyesini de, bütçesini de oldukça olumsuz etkiledi. Buda Rus -  Çin ittifakı için önemli bir fırsat penceresi yarattı. Fakat bu gidiş hiç iyi bir gidiş değil.

Durum vekil savaşları ile kontrol edilebilecek halden gün geçtikçe çıkıyor. Ayrıca teknoloji kullanılarak savaşın şekli daha da değiştirilebilecek bir biçim alıyor. Artık Rus ve Çin ittifakına karşı bir silahlı ve sert tavır almak oldukça gerekli hale geldi ve malum: ön cephelerden biri de biziz. Endişemi doğal karşılayınız. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HDS

Avrupa'daki savunma harcalamarı, bütünleşik strateji eksikliği, kararsızlık, tereddüt aslında bizim tam da aradığımız şey. Bu bize çok büyük bir fırsat alanı yarattı. BU pencere bir süre daha açık kalacak. Umarım içini doldurup, çok kalıcı ve uzun dönemli, karşılıklı çıkara dayalı ve işler ilişkiler kurabiliriz. Mesajı Paylaş

putty

Ara 14, 2015, 06:11 ÖS Last Edit: Ara 14, 2015, 06:21 ÖS by putty
Bu arap coğrafyasının açmazı belli. Coğrafya da ülkeler demografik sorun ile cebelleşecek şekilde sınırları kötü niyetle çizilmiş. Sınırlar çizilirken ya etnik yada meshepsel olarak hakim gücü zorlayan şekilde ülkeler kurulmuş. Aslında coğrafyanın hakim gücü büyük resimde sünni arap nüfustur. Ancak bu nüfus Suriye de Sünni + Nusayri + Kürt + Hristiyan diye dengelenmiş, Lübnan da Hiristiyan + Şii + Sünni, körfez ülkelerinde yemende Şii Sünni dengesi hakim güce demokrasi şansı tanımıyor. Bu ülkelerdeki ilk seçimi hakim güç karşısındaki azınlıklar koalisyonu ele geçirir. Sünni nüfus deposu Mısır, Suudi Arabistan a Sünni nüfusu hapsedip etrafında problemli bir demografi yaratmışlar. Bunun çaresi bir tanedir ve dönüp dolanıp buna mecbur kalacak coğrafya. Bu çare Sünni nüfus çoğunluğunu yaratacak şekilde birleşik arap devleti oluşturmaktır. Kuzey Afrika ülkelerinin buna ihtiyacı yok belki onlar dışında da kalabilir ama Mısır dahil olmak üzere bu taraftaki tüm arap devletleri birleşip demografik çoğunluğu her türlü matematikte sağlayacak şekilde birleşmek zorunda kalacaklar. Bu bir kaç seçenekle de oluşabilir. Suudi Arabistan ve körfez ülkeleri yemen umman filan birleşir kuzeyde de Ürdün Irak Suriye Lübnan birleşir. Mısır biraz muamma ülke zor olabilir. Velhasıl matematiği yapılıp hangisi demografik sorunu çözüyor ise bir yada bir kaç birleşik arap devleti olabilir. Çokta ayıpta olmaz onlar kadar birleşmeyi kim hak ediyor bu dünyada. Fikrimce başka çaresi de zinhar yoktur. Bu bizim için iyi midir peki. Biraz iyidir şii yayılması hakimiyet alanları geri alınır biraz kötüdür Araplarda araptır yani yarın ne olacağı belli olmaz bir süper güç komşu yaratmak kimse istemez.
Tabi bu çözümde etnik ve meshepsel meseleyi çözdüm ama birde kökten dincilik var ona çözüm sunmuyor. Onun çaresi de sosyolojinin bu coğrafyayı adam etmesidir. Buda çok olasıdır. Demografik desen sorunu çözülünce demokratik seçim şansı olacak ve seçimlerde en fazla bizimki kadar kötü oluyor. Zaman böyle kötülerin hakkından gelebiliyor neticede. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Aybars Üstad kötü senaryoların vuku bulmasını daha ihtimalli görüyor ki gayet haklı sebepleri var.

Davutoğlu'nun Azerbaycan ziyareti sonrası petrol platformunda yaşanan "sabotaj"; Hazar Denizinde yapılan 50 gemilik tatbikat ve S-400 denemeleri; ayrıca orta Asya ülkelerine "kendi AB projesi" olan Asya birliği projesini dayatması; batısında da Ukrayna meselesi ve Baltık ülkelerine ilişkin planlarını gizlememesi aslında hem ne istediğini hem de istediklerini almak için bir savaşı göze aldığını gösteriyor.

Batı Afganistan operasyonu ile Orta Asya'da Rusya'yı sınırlamak istediğini belli etmişti. Baltık ülkelerinin NATO'ya alınması ve bir de Ukrayna'nın AB'ye katılımı ile çevreleme stratejisi büyük ivme kazanacaktı. Şimdi Rusya buna cevap üretmek istiyor ve savaşmayı tek seçenek olarak görürse aynı anda hem Batı'ya hem de Orta Asyaya doğru ilerleyecektir. Daha sonra da burada adı konmamış çarlık Rusya'sını teşekkül ettirecektir, yani kendi "AB"sini.

Batı bu olası Rus hamlesine hazırlıklı görünüyor mu? Bence hayır. Tek yapabildiği ekonomik tedbirlerle Rusya'yı örselemek. Fakat Ayıyı daha da yaralayarak daha da tehlikeli bir hale mi sokuyor yoksa tehlikesizleştiriyor mu şu an bunu tam manasıyla göremiyoruz. Ama en azından gidişat şu an B şıkkını eletiyor. Bakalım süreç bize neler gösterecek. Hürmetlerimle... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın hds görüşünüze katılıyorum ve vakit bulursam bu konuda yazmaya çalışacağım. Fakat gönlümden geçeni söylemek isterim önce...

Şu konjonktürde ben olsam şunu gerçekleştirmek isterdim. Öncelikle ABD den 40 ila 80 arası iyi durumda F-16 Block 40 transfer etmeye yada kiralamaya çalışırdım. Olmadı desek ADF versiyonu alalım bir miktar eski versiyon Amraam füzesi ile birlikte derdim.

40 kesin 40 adet te opsiyon (transfer durumuna göre) yeni Block 50+ F-16 siparişi verirdim. Amma bu yeni uçakların yanına bir süpriz eklerdim. Ne gibi? Vietnam ile ABD onayı ve desteği ile anlaşır, onların eskiyen MiG-21 filosunu değiştirmek için, 80 kesin 40 opsiyon F-16 Block 50+ üretimini de Tai de yapardım. Ayrıca ileride yerli hava hava ve hava yer mühimmatlar ını da bu ülkeyle birlikte üretme ve ekstra kar ederken iyi ve uzun soluklu bir işbirliği geliştirme imkanını zorlardım. Malum Vietnam Çin e karşı batı üretimi savaş uçakları almak istiyor. Ayrıca son zamanlarda oldukça cazip bir yatırım merkezi olmaya başladı. Bizim ve onların ihtiyaçları bütünleştirilebilir.

Ayrıca bu Rus tutumu devam ederse, İran agresifliği devam ederse, geçici olarak envantere aldığımız 2.el F-16 lar modernize edilerek kardeş Azerbaycan'a da transfer edilebilir. Politik olarak bu durumun önündeki engeller hafifleyecektir.

Bu ihtimaller hem elimizi güçlendirir,  hem de Rus - Çin ittifakına karşı çok ciddi bir mesaj teşkil eder. Keşke karar alıcıların kulağına gitse de, biraz konu üstünde çalışsalar, yoklama yapsalar. Gönlümden geçen işte bunlar değerli arkadaşlarım. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Üstadların yanında bize laf düşmez ancak bende bazı görüşlerimi belirtmek isterim .
2-3 yıldan beri kardeş forumda hava filomuzun yetersiz olduğunu yazıyordum.Örnek olarakta sadece Yunan'ların 190 küsür uçağa sahip olduğunu barış durumu için belki ancak olası krizde filonun yorgun ve yetersiz olduğunu belirtiyordum.
Tabi çok karşı ses çıktı ,genellikle de tam tartışmadan  konular Eurofighter,F-15hatta F-15SE alımına doğru gitti..
Şimdi durumumuza bakıyorda o Zaman az bile endişelenmişiz.
Şöyle bir envantere bakınca uçak ve gemi filomuz bana göre coğrafyamız açısından küçük geliyor .
1991den sonra malum herkes bütçeyi kıstı,yardımlarda aciliyet kazanmadığı için yavaşladı; zaten savunmada dışa bağımlı Türkiye gittikçe yaşlandı üstüne birde yerli savunma sanayi için verilen sürelerden dolayı ordu planlananlardan hem eski hemde vurucu güç olarak düşük kaldı.
Benim isteğim başta hava savunma ,uçak hatta daha büyük tonajda gemilerin abilerden acilen talep edilmesi.
Yıllar evvel başka bir forumda sayın Harzemşah Türk savunma sanayisi için hedef(Rusya) büyüdü menzillerde uzadı demişti .
E madem kalıbımızdan büyük işlere bulaşacağız kalıbı bir iki beden büyütmek gerekmez mi ?
Bundan 10 sene evvel çift motorlu uçak desek burada kaç kişi karşı gelirdi şimdi kaç kişi gelir ?
Kısacası acilen Orduyu bence uçak,gemi,füze,savunma sistemleri gibi konularda büyütmeli ve kapasitesini arttırmalıyız.
Eğer seri üretim fazına girdiysede eldeki etkin mühimmatları yavaş yavaş ortaya çıkarmalıyız (SOM B2,Som Naval,Atmaca,Bora?..)
Koralın bu kadar piyasa yaptığı yerde misal Bora yeri göğü inletir.

Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Ara 15, 2015, 09:47 ÖÖ Last Edit: Ara 15, 2015, 09:54 ÖÖ by Çınar Çakmak
Bundan sonra ne dünyada ne de Türkiye de kimse Rusya'yı savunamaz. Türk-Rus ilişkilerinin başladığından beridir yaşanan bunca haince olayın tekrarından ibaret. çarlık dönemi , sscb dönemi ve sonrası. Hepsinde aynı tekrar.

Bu olayla Rus etkisindeki Türki devletler ve dünya ülkeleri bu iki yüzlülüğü ve sadece kendi çıkarını düşünen yayılmacı , istilacı Rus devletini bir kez daha gördüler.

Rusya, Türk gemisiyle sürtüşme bahanesiyle Çernomorneftegaz'ın platformunu kaçırmış!

http://www.denizhaber.com.tr/rusya-turk-gemisiyle-surtusme-bahanesiyle-cernomorneftegazin-platformunu-kacirmi-haber-65476.htm Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter