Türkiye- Rusya İlişkileri

Başlatan ayibarishi, Ara 03, 2015, 08:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ayibarishi

Ben açayım konuyu bari. Gelişmeleri bu başlık altında toparlayalım ayrıca. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

putty

Rusya Tayyip Erdoğan ın oğlunun işid petrollerini pazarladığını iddia eden basın açıklaması yapmış

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/439913/ISiD_petrolu_uc_guzergahtan_Turkiye_ye_gidiyor.html

ABD de bunun saçmalık olduğunu belirtmiş
Ne dolaplar dönüyor acaba
Mesajı Paylaş

Tolga Özbek

Sukhoi Su-24'ün düşürülmesinde ilginç detaylar:
http://kokpit.aero/sukhoi-su24-nasil-vuruldu Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Boğazdan geçen Rus çıkarma gemisinin üzerinde Manpads ile poz veren bir Rus askerinin bulunması ne anlam taşıyor?

Sanki hangarlarındaki silahı ilan ediyor gibiler. IŞİD'in ve muhaliflerin hava araçları olmadığına göre, bölgede sürtüşme yaşadıkları bir güç için olduğu belli. Eh silahı nerede teşhir ettikleri de yeterli bir fikir veriyor.

Peki Esad'ın askerlerine mi verirler? Böyle bir açıklama olsa Rusya'daki Putinist'ler bile inanmaz sanırım. Özellikle bir Atak helikopteri düşürtüp SU-24'e cevap vermek için zor beklediklerini tahmin ediyorum...

http://m.radikal.com.tr/dunya/bogazi-gecen-rus-savas-gemisinde-fuzeli-asker-1487192 Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

BETONBEY

Üstadım yazınız bilgi babında son derece doyurucu olmuş, tebrikler :)

Lakin bu bilgiler sonuçta teknik bilgiler, malumunuz olduğu üzere Pac-1'de körfez savaşı öncesinde son derece etkili bir sistem olarak kabul ediliyordu. Ama sahada bunun böyle olmadığı ortaya çıktı. Aynı durum S-300 ve S-400 içinde geçerli olacaktır. Yeni nesil uçaklar ve balistik yada seyir füzeleri üzerindeki etkisini görmeden bu sistemler rüşdünü ispat etmiş sayılmazlar.

Öte yandan bu durum sizinde üzerinde durduğunuz üzere bizim bu konuda büyük bir zaafımız olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Başka bir husus ise kendi hava sahamızda sınır ihlali yapan yabancı bir uçağı tekrar vurmamız durumunda çizdiğiniz senaryonun gerçekleşme olasılığı!!!

Bence gözardı ettiğiniz husus ulusal hava sahamızda hükümranlık haklarımızı kullanmamız karşılığında rusların S-400 ile karşılık vermesi durumunda yapabileceğimiz tamamen hukuki uygulamaları hafife almanız!

Böyle bir durum vukuunda Nato sözleşmesini geçtim, hukuki anlamda kendi inisiyatifimizle harekete geçme serbestisine sahip olduğumuz bir durumda Nato'nun en büyük 2. kara gücü ne işe yarar diye sorarım.

Ruslar hukuken hiçbir karşılığı olmamasına rağmen nasıl biz uçaklarını düşürdüğümüz andan itibaren bölgeye rahatça her türlü silah sistemini yığabiliyor, kafalarına göre sınırımızın dibide dahil olmak üzere heryeri fütursuzca bombalayabiliyorlarsa, kendi hava sahamız içerisinde misilleme babında dahi olsa bir uçağımızın vurulması durumunda Suriye içindeki her hedef bizim için rusların aksine tamamen hukuki statüde yok edilebilir hale gelir. Bunu seyir füzesi, balistik füze, topçu atışı, gemiler vasıtasıyla yada karadan bir operasyonla yapmak ise düşündüğünüzün aksine bence sadece bir tercihtir!!!

Burada esas sorun, mevcut hükümetin böyle bir durumda bu opsiyonları kullanabilme kararlılığını gösterip gösteremeyeceğidir diye düşünüyorum açıkçası...

Saygılarımla Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Ruslar hava sahamızı ihlal etti mi? Evet radar kayıtları ortada.
Ama hala inkar ediyorlar. dünya nezdinde kabul etmediler. bunun ispatıda yok.
Benim düşüncem yaran ayni olay olsa bu sefer S-400 veya SU-30SM ler ile anında karşılık verecekler. zaten ikiside sınıra yakın uçacağından yine iki üllkede kendi tezini savunaracak.
Ne NATO ne Rusya savaşa bir iki uçak için girmez. Hükümetimizi bilmem bizim genel kurmayda isterse 2 uçak düşşün.
Zaten dorsusuda bu.
Emekli general Erdoğan KARAKUŞ GES komutanlığı MİT e devredildiği için hava kuvvetleri telsiz konuşmasını dinleyemedi yoksa SU-24 ü dinler rus olduğunu anlardı demedimi?
Yani Yani hava kuvvetleri , Genel kurmay, Başbakan, Cumhurbaşkanı hepsi bir ağız olup Rus uçağı olduğunu bilmiyorduk dedi.Doğru bilmiyorlardı. Hatta bilsek farklı davranırdık dediler.Değil mi?
Evet bilselerdi vurmazlardı. Ben Ne türk ordusunda ne Amerikan ne İngiliz ordusunda sınırı 3-5 dakika ihlal etti diye Rus uçağını bile bile vuracak general olacağına inanmıyorum. Türkiyede ki siyasilerin bu kadar ufku yada başka hesapları olabilir ki bu olay spontane gelişti buda zor.
Şimdi ikinci bir Rus uçağını asla vurmayacaklar vuramazlar. Delilik edip vursalarda Ruslar karşılık verir tırmanma yaşanır ama savaş hayır. Hele NATO asla topa girmez.Avrupa şu an ... gibi korkuyor Ruslarla savaş çıkar diye. Rus ordusu nükleer olarak kat kat üstün .konvansiyonel olarakda hem sayı hem mobilite.
Dediğim gibi topyekün savaşa ruslar girmeyeceği için çünkü orda akıllı adamlar var NATO da bize arka çıkmayacakdır. Yoksa sizin dediğiniz ancak Rusların ülkeyi işgali ile olur. Topyekün savaş çıktığında sen Avrupa ve NATO ya yalvarsan gelmeyin diye gine dinlemezler Rusların boğazlar ve anadoluyu alması ve orta doğu ile direk komşu olması ihtimali bile NATO için direk müdehale için yeter ama tekrar ediyorum çıkacak bir kaç hava çatışmasında kimse NATO dan ve incirlikdeki F-15 lerden bişe beklemesin. Gördük desteklerinin keiş amaçlı tornado gönderecekmiş ingilizler bize destekmiş. Yalan Suriye bombardımanlarında ingiliz vatandaşı IŞID lilerin yerlerini tespit için.
ef-2000 dururken tornado gönderiyor. ABD de F-15 i SU-30SM karşısına çıkarıp karizmasını çizdiremez. Düşünzenize bir deli çıkıp SU-30SM ile F-15 vursa tersi zor. Dünya savaş uçağı piayasası hatta tüm abd savunma sanayi yerinden sallanır. en azından SU lar dünyada  artık ihale kaybetmez bu bile yeter.Sen hiç vurulmamış 30 yıllık bir uçağı vurmuşsun süper reklam.
iyi geceler. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ara 06, 2015, 10:38 ÖS Last Edit: Ara 06, 2015, 10:44 ÖS by BETONBEY
Üstadım, hükümet cephesinde uçak vurulduktan sonra bir şaşkınlık emaresi gördünüzmü ?

Yapılan serin kanlı açıklamalar, planlı programlı davranışlar...

Birde şokta olan Ruslara bir bakın!!! Uçakları vurulduktan sonraki davranışlarına, hareket tarzlarına, bizzat Putin'in ilk iki günki açıklamalarına...

O kadar bariz farklar varki!

Diğer taraftan emekli paşamızın yaptığı Ges açıklamasını ise ben başka taraflara yoruyorum bence konuyla bir alakası yok.

Malatya'daki radarın kapasitesini siz bizlerden daha iyi biliyorsunuzdur. Havada HİK uçağı var, bir dünya radarımız var ve bu uçağı kalkışından itibaren izlemediğimizi, sınıflandırmasını yapamadığımızı, kalktığı üste kimlerin uçağının olduğunu bilmediğimizi varsayıyorsunuz yani:)

Ben tvlerde siyasetçilerimizin sadece üç maymunu oynadıklarını gördüm. Birde timsah gözyaşlarını...

Bu olay bölgede değil, Nato bünyesinde bir farklılaşmanın işaretidir kanaatindeyim. Yakın gelecek çok şeylere gebe...

Saygılarımla Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Evet gördüm. C.B. den generallere kadar herkes rus uçağı olduğunu bilmiyorduk bilsek farklı davranırdık dediler mi. dediler.
ben gizli bilgilere vs. hakim değilim söylediklerine göre amel ediyoruz. gerçekten bilmiyorlar ise zaten sınırda türkmen bölgesini bombalayan ve hava sahamızı ihlal eden bir uçak vurmuşlar tamam rus bilseler vurmayacaklardı ama vurdular bir kere pişman olmanın bocalamanın anlamı yoktu böylede yapmadılar.
ancak bilmemeleri imkansız teorinize kesinlikle katılmıyorum.ne yani C.B. den hava kuvvetlerine kadar herkes yalan mı söylüyor bizlere.
Ben Türk ordusunda çok tehlikeli bişey yapmadığı halde yada iç bölgelere kadar girmediği halde sırf bir kaç dakika girdi diye rus uçağını vuracak bir general hayal edimiyorum.siyasetçiler başka onların hesabı herzaman hesap üzerine ama bir genaral üçüncü dünya savaşını çıkaran adam olmak istemez. siz hiç alaskada vurulan rus jeti duydunuzmu sadece bizim sahamı değerli ruslar hiç mi girmemiş bizzat duydum ABD den gelen birine fuarada abd li pilot anlatmış su larla f-22 ler geçen sene alaskada karşılaşıp önleme yapılmış vs.
Gelelim malatya diyarbakır yada hatay yayladağdaki radara. dünya yuvarlak olduğundan hiç bir radar alçaktan uçan bir uçağı 45 km kalana kadar göremez. yani bu uçak lazkiyede piste iken hiç biri görmedi ancak belli yüksekliğe gelince gördü.SU-24 suriyede de olduğundan milliyetini tespit edememiş olabilirler. Ancak büyük ihtimalle kalkıştan itibaren takip ettik 10 kere uyardık dediklerine göre bunu zaten sürekli bölgede devriye gezen E-7T gördü ki E-7T piste motor çalıştırınca bile görebilir.(lazkiye mesafesi düşünüldüğünde)
rusların şok yaşadığı doğru kesinlikle beklemiyorlardı.

bu konuda çok spekülasyon var ancak bence hiç birini yabana atmamak lazım her süprize açığım tek iddiam rusların dediği gibi IR güdümlü füze ile değil AIM-120 AMRAAM la vurulduğu.
1-Bugün rus yetkili Türkler bunu tek başına yapamaz mutlaka arkalarında amerika var onlar 1 tane düşürün dedi demiş

2-davutoğlu bizzat emri ben verdim dedi. bir yoruma göre putin sırtımızdan vurulduk derken Erdoğan'ı değil genel kurmay ve davutoğlunu kastetti çünkü kısa süre önce askerler koordinasyon toplantısı yapmış ve hükümetler ışıd operasyonu için anlaşmıştı putunle Erdoğanın arasıda iyi idi.

3-avrupa koridorlarında Türkler gine işin içine etti ne güzel ruslarla suriye konusunda anlaşmak üzereydik diyorlarmış amarikanın destek açıklamalarıda göstermelik bir tafaftan rusların kazrimasını çizdik diye seviniyorlar diğer taraftan topa girmiyorlar. Artık bizim F-15 lerimiz suriye üzerinde Türk hava kuvvetlerine nezaret etmesi mümkün değil diyorlarmış

4-Çok ilginç, yakında kokpitte bir silah fabrikasını tanıtacağım. çalıştığım özel şirkette silah ve savunma sanayi ile ilgisi yok, bir müşterim var kardeşi ile ABD de sialh fabriaksı var .kardeşi süper bir mühendis haberde silahları ve sitelerini görünce anlayacaksınız M-16 ya benzer piyade tüfekleri ve av tüfekleri yapıyorlar malum  ABD de halka 12,7 mm altında her türlü silah satışı serbest  ABD nüfusunun iki katı ruhsatlı tüfek varmış:)
neyse işi yapan bunlarda bir de amerikalı cumhuriyetçi ABD askerleri ile arası iyi ortakları varmış. Arkadaş rus uçağını vurduğumuz gün iş yerime geldi olayı değerlendirmeye  ve dediki.
Dün bizim ortak kardeşime şöyle demiş
" bizim (ABD) genel kurmay ikinci başkanı Türkiye ye gidiyor gitmişken sizinkilere bir tane rus uçağıda vurdurlarsa şaşırmam ruslar petrol fiyatlarının  düşmesine gıcık oldu obama ne olursa olsun bu rusları ve çinlileri ekonomik olarak bir şekilde zora sokmamız lazım demiş." sabah kalktım baktım uçak vurmuşuz.

tabiki tesadüfde olabilir ama bence bu olaya süprizlere açık bu arada sayı kamuoyundan saklanıyor ama durduk yere musula 30 000 askeri neden yığdık merak ediyorum.
ABD sözcüsü bugün biz dahil Türkiye dahil ırakta yabancı asker istemiyoruz herkes  çıkmalı diyor.bizim askerler ABD ye çaktırmadan nasıl gitti merak ediyorum.

Saygılarıma haşin yazmama bakmayın benim fıtratım bu cevabınıza teşekkürler. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ortaklarımız sahada yapılacak herşeyi biliyorlar, fakat   üç maymunu oynuyorlar diye düşünüyorum. Ne net bir şekilde destek veriyorlar nede açık bir hayır diyorlar dikkat ediniz.

Bunca zamandır bu olayları takip ederim, Irak ve Suriye konusunda bölgede bir ilk yaşanıyor diyebilirim. Ortalık tozduman lakin ağababaların bir tanesinden bile ses seda yok!!!

Sahada biz varız, işler yolunda giderse hepsi ortak, gitmezse ihale bizde kalacak gibi hissetmeye başladım.

Hayırlısı bakalım...
Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

"Rus uçağı olduğunu bilmiyorduk" açıklaması diplomatik alanda yapılmış bir açıklamadır. Uçağın kimliğini gizlediğine ve uyarılara cevap vermediğine, yani resmen kendini tanıtmadığına yapılan bir gönderme olması lazım.

Yoksa o uçağın kime ait olduğu ta en başından beri biliniyordu. Tüm telsiz uyarılarında uçağın kalkış yaptığı hava üssüne referans verilerek uyarıldığını rahatlıkla duyabiliyoruz: "Hımeymim hava üssüne göre 020 radyal 26 mil pozisyonundaki bilinmeyen hava trafiği!.. Türk hava sahasına yaklaşıyorsunuz, yönünüzü acilen güneye çevirin!"

http://youtu.be/-aPuZ2xiw2Q Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bu arada dikkatinizi çekti mi bilmem... "Kurtarılan" Rus pilot verdiği ropörtaj sırasında arada bir elindeki kağıda/nota bakarak soruları cevapladı.  Karşısındaki gazeteciler de çaktırmamaya çalıştı. Lakin bi ikisinin gözü pilotun başı öne eğilip okuma yapar bir hal aldığında pilotun eline odaklandı. Bir "mizansen ropörtaj" olduğu belli oluyor.

Acaba kriz baştan sona Rus mizanseni mi? Sanırım yine zaman gösterecek... Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Rus değilde sanki ABD, Genelkurmay ve Erdoğan' da dahil hükümet mizanseni olabilir diye düşünmeye başladım. 'helebidinle'  beyin soylediği mantıklı zaten dediğim gibi E-7T tespit etmiş olabilir ancak karltığı yeri bilmek rus olduğunu bi,lmekle ayni şey mi ? Mesajı Paylaş

Tolga

Ara 08, 2015, 11:42 ÖÖ Last Edit: Ara 08, 2015, 11:50 ÖÖ by Tolga
Biz daha önce Mil-Mi8 ve Mig-23'ü al aşağı ederken milliyeti konusunda kendimizden çok emindik.
Sıkıntı Rusların Suriye semalarında uçaması ile başladı.
Aynı tip uçaklar ve Suriye hava kuvvetlerinin kolaylıkla araya karışabilme gayretleri olabilir endişesi.
Hatta ilk Rus ihlali öncesinde bunun ilk emareleri yaşanmıştı.

Bölgedeki hava savunma yığınağımız şimdiye kadar alışıla gelmişin çok üstünde buna birde HİK kabiliyetide eklenip,  kıbrıs-NATO falan deyince, tüm uçuşlar mercek altında olmalı ama yinede bölgede hüküm süren müthiş bir karmaşa ve trafik de işin cabası.

Devletimizin açıklamasına güvenerek konuştuğumuzda; Suriye SU-24 lerinin aktif olarak iç savaşa katılıyor olması da önemli bir etken.
Hatta Mİg-23 ve SU-24 ayrımı bile çıplak gözle çok kolay değil (ikiside değişken kanat açılı falan) örneğin bu uçağa bir KMS. atış yapsaydı, nişancı suriye Mig-23'üne atış yaptığını bile zannedebilidi.

Diğer taraftan Hatay Kisecik (NATO) ve keldağ TRS-22XX, SU-24'ü en başından beri takip ettikleri düşünüldüğünde ise, bu vuruş üzerine daha çok konuşulacağı da kesin.

Ne Ruslar nede biz Türk halkı başımıza tam olarak ne geldiğini daha anlayabilmiş değiliz, belki de Sarıkamış harekatı gibi anlamaya pek fırsatımız bile olamayacak.
  Mesajı Paylaş

ayibarishi

Rusya BM de Türkiye özelinde bir kapalı oturum talep etti.

Irak varsayılan çarpık hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri nin topraklarından güya ültimatom verdi. Rusları topraklarına davet edeceğinin sinyalini de.

Ülke içinde teröristler gemi azıya aldı.

Rusya Azerbaycan hususunda mesaj vermekle kalmadı (petrol platformu faciası malum) Ermenistan daki birliklerine de takviye yapmaya başladı.

Aramızdaki ilişkiler sürekli daha da gerilir iken NATO yu Türkiye'ye hava savunma sistemleri vermemesi yönünde tehditte etti.

Suriye'de ikinci ve bizim topçu menzilimizde dışında bir hava üssü daha açmaya başladı.

Akdeniz'e sürekli deniz gücü takviyesi yapıyor.

Yunanlılar azıttı ve aidiyeti tartışmalı adalar hususunda sürekli daha büyük maraz çıkararak Rusya'nın işini kolaylamaya çalışıyor.

Kıbrıs'ta hızlı bir müzakere süreci yaşanılıyor ve oradaki askeri varlık ve avantajımızın tartışmalı hale getirilmesi hedefleniyor.

Ha keza aynı kapsamda bölgedeki deniz altı doğal kaynaklara dair hak ve erişimlerimizin de.

İşid bahanesiyle Türkiye üzerinde bir enerji baskısı kurulma çabası ve enerji ihtiyacının Türkiye ekonomisi ve halkını etkilemesi çabası da gözden kaçmıyor.

Müttefiklerimizin bir müslüman ülke için savaşa girmeyiz sözleri henüz kulağımıza çınlıyor.

Putin elini tükettiği için büyük bir gerginlik ve gerekirse savaş çıkararak, politik geleceğini garanti altına almak istiyor. Çünkü ekonomi iyice sorunlu sinyaller veriyor, para tükeniyor ve halkın yaşam biçimi ciddi etkilenmeye başladı.

Başka bir putin versiyonu için de savaş çıkarmak politik çıkarlarına uygun hizmet edebilirmiş gibi görünüyor.

Bölgedeki silah pazarı çok hareketleniyor ve bu daha da iştah kabartıyor.

Çin pasifik te durdurulmak zorunda ve şimdilik pasifik gelişmeleri birilerinin istediği gibi ikinci planda kalmaya başladı. Çin sessizce ilerlemeye devam ediyor.

Sanki bir şeyler geliyorum diyor ve biz ne kadar hazırız? Kimler ile müttefik olacak, ittifak kuracağız?.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter