Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 08:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

ABD, B-52 tipi 3 stratejik bombardıman uçağını Avrupa'ya gönderdi.

2 ABD bombardıman uçağı, İngiltere'deki Fairford hava üssüne konuşlanırken, 1 uçak da olumsuz hava koşulları nedeniyle Mildenhall hava üssüne indi. ABD'nin B-52 tipi nükleer bombardıman uçaklarını İngiltere'ye göndermesindeki amacın bilinmediği belirtildi.

Ekim ayında ABD basınında yer alan haberlerde, ABD Hava Kuvvetleri'nin, Kuzey Kore ile ilişkilerde tırmanan gerginliğin ardından Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçirme emri beklediği belirtilmişti.
http://www.kokpit.aero/abd-avrupaya-uc-ucak-gonderdi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Haberin sonu yanlış...

B-52'ler en son 2004'te Irak'ı bombalamak için kullanıldılar. Yanlış hatırlamıyorsam Fairford'dan kalkan B-52'lerin menzili gidip dönmeye yetmiyordu ve istenilen sıklıkta görev yapamıyordu. Sonra gene emin olmamakla birlikte İncirlik Üssünü kullandıklarını hatırlıyorum.

Eğer mutad bir değişim değilse o uçaklar bence boşa gelmiyordur... Mesajı Paylaş

Alkyone


Amerika Almanya da stinger uçaksavarlarıyla eğitimlerini artırmaya hazırlanıyor. Amerika'dan özel eğitmen gönderecekler
https://www.armytimes.com/news/2018/01/16/army-brings-back-the-stinger-missile-in-the-face-of-russian-aggression/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Çin'den ABD'nin yeni nükleer doktrinine tepki

Çin Savunma Bakanlığı, ABD'nin yeni nükleer doktrininde Çin'in nükleer potansiyelini tehdit olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in kalkınma planları hakkında absürt öngörülerin yer aldığı, Çin'in nükleer güçlerinin tehdidinin abartıldığı yeni nükleer doktrinini yayınladı. Bu doktrine kesinlikle karşı çıkıyoruz" dendi.
Pekin'in barışçıl kalkınma ve savunma politikasına kati biçimde bağlı olduğunun altını çizen bakanlık, hiçbir zaman ve hiçbir halükarda nükleer silahı ilk kullanan taraf olmama, nükleer silahı olmayan ülkeleri tehdit etmeme prensibinin yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurguladı.

'ABD'NİN SOĞUK SAVAŞ ZİHNİYETİNİ GERİDE BIRAKMASINI BEKLİYORUZ'

Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, nükleer silahların geliştirilmesi konusunda her zaman en üst seviyede itidalli davrandıklarını ve nükleer silah kapasitesini, ulusal güvenlik için gerekli asgari düzeyde tuttuklarını ifade etti.

'ABD'nin soğuk savaş zihniyetini geride bırakmasını ve nükleer silahsızlanma için kendi birincil sorumluluğunu üstlenmesini' beklediklerini dile getiren Rın, "Washington yönetiminin Çin'in stratejik niyetlerini doğru şekilde anlamasını, ulusal savunma ve askeri gelişimine adil şekilde bakmasını umuyoruz" dedi.

Sözcü ayrıca, ABD'ye Çin'in askeri ilişkilerini ikili ilişkilerde istikrar faktörü olarak kullanma çağrısında bulunarak, iki ülkenin dünyada barış, istikrar ve refahı korumak için ortaklaşa çalışması gerektiğini bildirdi.
Pentagon, dün yeni ABD Nükleer Doktrini'ni (Nükleer Durum İnceleme Belgesi) yayınlamıştı.

Doktrinde ABD'nin, nükleer silahların yayılmasını önleme ve nükleer silah sayısını azaltma taahhüdünü üzerine aldığı belirtilmişti.

Doktrinde ABD'nin Rusya ve Çin'i düşman olarak görmek istemediği ve bu ülkelerle istikrarlı ilişkiler kurmaya çalıştığı ifade edilmişti.

 "ABD, Rusya ve Çin'i düşman olarak değerlendirmek istemiyor ve onlarla istikrarlı ilişkiler arıyor" denen belgede Rusya, Kuzey Kore, İran ve Çin, 'olası tehdit unsuru' ülkeler arasında yer almıştı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201802041032099192-cin-abd-nukleer-doktrin/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Trump'tan Rus balistik füzelerine inceleme talimatı

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri ve Savunma bakanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne, Rusya'nın RS-26 tipi balistik füzeleri ile 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan nükleer kuvvetlerle anlaşmaları ihlal edip etmediğini inceleme talimatı verdi.

Beyaz Saray tarafından duyurulan tebligatta, Trump'ın, 2018 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın 1245'inci maddesinde yer alan Rus RS-26 balistik füze programının incelenmesi için Dışişleri ve Savunma bakanları ile Genelkurmay Başkanı ve Ulusal İstihbarat Direktörü'nü yetkilendirdiği bildirildi.

Donald Trump'ın 12 Aralık 2017'de imzaladığı yasanın 1245'inci maddesinde, yasanın kanunlaşmasından sonra 90 gün içerisinde, Dışişleri ve Savunma bakanları ile Genelkurmay Başkanı ve Ulusal İstihbarat Direktörü'nün, Başkan'ın talimatıyla gerekli incelemeleri yapıp ABD Kongresi'ne iletmesi gerektiği belirtiliyor.

Söz konusu madde, ABD ile Rusya arasında 2011'de yürürlüğe giren Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (NEW START) ile 1987'de imzalanan Orta Ölçekli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ihlal edilip edilmediğinin tespitini öngörüyor.

Rusya'nın RS-26 adlı orta ölçekli balistik füzelerini savaş başlıkları ile test ettiği kaydedilen yasa maddesinde, Rusya'nın, söz konusu füzenin de NEW START Anlaşması'nın ana sınırlamalarının kapsamını ve bu sistemi göstermeyi kabul edip etmediğinin belirlenmesi talep ediliyor.
http://aa.com.tr/tr/dunya/trumptan-rus-balistik-fuzelerine-inceleme-talimati/1069114

Şu yaklaşmakta olan neyin nesidir acaba?? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

ABD ile Rusya arasında nükleer füze gerilimi


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, ABD'nin nükleer kapasitesinin, Rusya'nın nükleer faaliyetlerine karşı caydırıcılık sağlamak için çeşitlendirildiğini ve Rusya'dan gelebilecek bir tehdide karşı "tam şekilde hazır olduklarını" belirtti.

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan White, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "dünyanın her yanını vurabilecek büyük bir nükleer füze hazırladıkları ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağı" açıklamasını şaşırtıcı bulmadıklarını ifade etti.

White, "Açıklama bizim için şaşırtıcı değil ancak Amerikan halkı emin olsun ki biz tam bir şekilde hazırız" diye konuştu.

Putin'in, Federal Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin yeni Nükleer Durum İnceleme Belgesi'nde yer alan ifadelerin "endişe verici" olduğuna ilişkin açıklamasını değerlendiren White, "Güvenilir bir caydırıcılığa sahip olduğumuza emin olmamız gerekir. Ve bu ülkeyi ne olursa olsun savunmaya hazır olduğumuzdan eminiz." dedi.

Putin'in, "Kapasitesi ne olursa olsun Rusya'ya yönelik her türlü nükleer saldırının, nükleer savaş ilanı olarak addedileceğine" yönelik ifadesiyle ilgili White, şunları kaydetti:

"Nükleer Durum İnceleme Belgesi'nde düşük kapasiteli nükleer silah ihtiyacını ortaya koyduğumuzda bunun Rusya'nın yaptıklarından dolayı olduğunu belirttik. Bu, Orta Ölçekli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na aykırı değil. Nükleer stokumuzun güvenilir nükleer caydırıcılığımızı karşıladığından emin olmalıyız."

White, ABD'nin füze savunma sistemlerini güncellemesinin Rusya'ya değil, "serseri devletler" diye nitelendirdikleri Kuzey Kore gibi ülkelere karşı olduğunu ifade etti.

Putin'den nükleer tehdit

Rusya'nın yalnızca savunma amaçlı nükleer silahlar geliştirdiğini söyleyen Putin, su altında ilerleyen ve nükleer başlık taşıyabilen yeni bir drone geliştirdiklerini anlatmıştı.

Federal Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada Putin, "Yüksek hıza sahip bu drone ile uçak gemileri ve kıyı koruma yapıları hedef alınabilir. Kıtalar arası mesafeleri aşabilecek bu drone, radarlarla tespit edilemeyecek." ifadelerini kullanmıştı.

Putin ayrıca Rusya'nın hiçbir ülkede bulunmayan füzeler geliştirdiğini ve sonbaharda denedikleri bu füzenin hava savunma sistemleri tarafından engellenemediğini ve dünyanın tüm noktalarına ulaşabilecek sınırsız menzile sahip olduğunu söylemişti.
https://aa.com.tr/tr/dunya/abd-ile-rusya-arasinda-nukleer-fuze-gerilimi/1077591

Rus Hipersonik Kayma Araçlarının bilinen ilk simülasyonu
https://twitter.com/gooksel/status/969252348693565440 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Rus jetleri sınır bölgesinde 5 uçağa önleme uyguladı

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin bir hafta içinde sınır bölgelerinde yabancı ülkelere ait 5 askeri uçağa önleme yaptığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi yayın organı 'Krasnaya Zvezda' gazetesinin haberine göre, önlenen 5 yabancı askeri uçağın dışında diğer ülkelere ait 22 uçağın sınır bölgelerinde keşif uçuşu yaptığı da tespit edildi.

Söz konusu uçaklardan hiçbirinin Rusya'nın ulusal sınırlarını ihlal etmediği belirtildi.

Geçen ay bir Rus jetinin ABD Hava Kuvetleri'ne ait bir keşif uçağının 1.5 metre yakınından geçerek tehlikeli önleme yaptığı, Amerikan uçağının önleme sonrasında görevi iptal etmek zorunda kaldığı ileri sürülmüştü.

Bunun üzerine Rusya Savunma Bakanlığı, Rus avcı uçağının yaptığı manevraların standart, uluslararası kurallara tamamen uygun ve güvenli olduğunu açıklamıştı.

SURİYE'DEKİ FAALİYETLER

Rusya Savunma Bakanlığı aynı zamanda Suriye'deki faaliyetleriyle ilgili hazırladığı raporda son 1 hafta içinde yaklaşık 1500 sivilin evlerine döndüğünü, 750'nin üzerinde kişiye sağlık hizmeti verildiğini, muhtaç bölgelere 9 tonun üzerinde ilaç ve gıda ulaştırıldığını kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201803021032477845-Rus-jetleri-sinir-bolgesinde-bes-ucaga-onleme-uyguladi/ Mesajı Paylaş

Alkyone

'Rusya, Türkiye'ye yönelik herhangi bir nükleer saldırı tehdidine karşı harekete geçmeye hazır'

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksandr Şerin, Kolektif Güvenlik Anlaşması (KGAÖ) ülkeleri, Suriye, İran, Kuzey Kore, Çin ve Türkiye'nin Rusya'nın müttefikleri olduğunu, bu ülkelere karşı herhangi bir nükleer saldırı tehdidi halinde Moskova'nın harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis konuşmasında Rusya ya da müttefiklerinden birine karşı nükleer silah kullanılması halinde, bu saldırıya Rusya'ya yapılmış bir saldırı gözüyle bakılıp derhal karşılık verileceğini vurguladı.
Sputnik'in 'Putin'in müttefikler sözüyle kimleri kast ediyor olabileceği' sorusuna yanıt veren Şerin "KGAÖ üyesi ülkeler, Suriye… Çin'in Rusya'ya karşı yaklaşımı oldukça olumlu ve dürüst. Çin'i düşmanımız olarak sayamayız. Bu sözlerden galiba Kuzey Kore ve İran'ı da anlayabiliriz. Türkiye de bizim için her zaman müttefik oldu" dedi.
KGAÖ ülkeleri arasında Rusya'nın yanı sıra Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan yer alıyor.
https://tr.sputniknews.com/rusya/201803011032463790-rusya-turkiye-nukleer-saldiri-tehdidine-karsi-harekete-gecmeye-hazir/

Pandoranın kutusunu forumda açayım dedim.  8)
Amerika Kuzey Kore de nükleer silah kullanırsa karşı saldırı düzenleriz
Çin e nükleer silah kullanılırsa karşı saldırıya geçeriz
Türkiyeyi saymama gerek yok herhalde

Ben yukarıda ki ifadeleri böyle anlamlandırdım
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#248
Mar 06, 2018, 11:40 ÖÖ Last Edit: Mar 06, 2018, 05:29 ÖS by Alkyone
Güney Kore ve Kuzey Kore, gelecek ay sonunda liderler zirvesi yapma konusunda mutabakata vardı. Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye karşı nükleer silah kullanmamayı, ABD ile anlaşılırsa nükleer ve füze denemelerini durdurmayı kabul ettiği bildirildi.

https://aa.com.tr/tr/dunya/kuzey-koreden-guney-koreye-nukleer-silah-sozu/1081147

İngiltere de MI6 adına casusluk yapan bir eski Rus albayı kim vurduya gitti. İngilizler olayın arkasında Rusların olduğunun kesinleşmesi durumunda ortalığı alevlendirebilir
http://www.star.com.tr/dunya/ingiltere-disisleri-bakani-johnson-bu-topraklardaki-masum-canlara-yonelik-hicbir-girisim-cezasiz-kalmayacak-haber-1317136/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#249
Mar 08, 2018, 08:52 ÖÖ Last Edit: Mar 08, 2018, 09:34 ÖÖ by Alkyone
Çin-Amerikan istihbarat savaşı Amerika da üniversitelere de sıçradı
http://freebeacon.com/national-security/cia-warns-extensive-chinese-operation-infiltrate-american-institutions/amp/?__twitter_impression=true

Cibuti de liman işletmesinin Çin eline geçmesi ihtimali Amerikan generallerinin yüreğini ağzına getirmiş durumda
http://www.scmp.com/news/world/africa/article/2136048/us-general-fears-significant-consequences-military-if-china-takes

NATO'dan Rusya sınırlarında 45 bin askerlik tatbikat

ABD Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral Robert B. Neller, NATO ülkelerinin Rusya sınırlarında, 45 bin askerin katılımıyla büyük tatbikat gerçekleştireceğini belirtti. ABD Temsilciler Meclisi'ndeki oturumda konuşan Neller, "Önümüzdeki sonbaharda, ekim ayında, amfibilerin katılımıyla NATO'nun büyük tatbikatı olacak. Muhtemelen, soğuk savaşın doruğunda Trident Juncture adı altında yapılandan bu yana en büyük tatbikat olacak" dedi.
Orgeneral, onlarca savaş gemisi ve uçağının katılımıyla yapılacak tatbikatın Norveç kıyılarında düzenleneceğini dile getirdi.
Tatbikatın yapılacağı bölgeyle ilgili net bilgi vermeyen Neller, sadece Rusya sınırları yakınlarında olacağını ima ederek şunu söyledi: "Eminim, Rusya tarafından girişimler olacak. Ama sanırım bu, ABD'nin yürüttüğü stratejinin ciddiyetini, NATO müttefiklerimizin onları korumak için bizi orada görmek istediklerini gösteriyor."
Daha önce Neller, Norveç'te konuşlandırılmış askerlerini, bölgede 'büyük kavganın' başlayabileceği konusunda uyarmıştı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803071032545671-nato-rusya-sinirinda-45bin-askerlik-tatbikat/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

ABD, Karadeniz'de yeni elektronik harp sistemini test etti

ABD Donanması'nın, yeni elektronik füze saldırısı tespit ve önleme sistemini Karadeniz'de test ettiği belirtildi.

The Driver'in haberine göre, iki hafta boyunca Karadeniz bölgesinde bulunan Arleigh Burke sınıfından Uss Carney (DDG-64) destroyeri, ABD'nin 40 yıldır farklı modifikasyonlar şeklinde kullandığı AN/SLQ-32V6 elektronik harp sisteminden Block II cihazını test etti.
Block II'nin, elektronik savaş araçlarını iyileştirme programı SEWIP kapsamında modernize edildiği kaydedilen haberde, bu aracın Block III'ü geliştirmede temel alındığı belirtilerek, "Eğer Block II geminin kulakları ise Block III yumrukları olacak" dendi.

Yörük Işık isimli Twitter kullanıcısının yayınladığı fotoğraflar, haberi doğrular nitelikte.

Yörük Işık, "USS Carney'de yeni AN/SLQ-32V6 sistemi: ABD Donanması, DDG-64'ü Lockheed Martin şirketinin SEWIP programı kapsamında modernize edilen Block II ile donattı. Bu, USS Carney için füze tehdidine karşı mücadelede önemli bir elektronik koruma sistemi yenilemesi. USS Carney, dün Türk Boğazlarını geçerek Akdeniz'e geçti" diye yazdı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803081032545865-abd-karadeniz-yeni-elektronik-harp-sistemini-test-etti/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere Başbakanı May: Eski casus Skripal ve kızına Rus sinir gazı Noviçok ile saldırıldı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Salisbury kentinde saldırıya uğrayan yoğun bakımdaki eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal'a yönelik saldırıdan "büyük ihtimalle" Rusya'nın sorumlu olduğunu söyledi.

Avam Kamarası'nda konuşan May, Skripalların "askeri seviyede bir sinir gazı" olan Noviçok ile öldürüldüğünü belirtti.

May, bu silahın Rusya tarafından üretildiğini ve bu şekilde kullanılmasının iki nedeni olabileceğini vurgulayarak ekledi:

"Ya Rusya Skripalları öldürdü, ya da sinir gazını başkaları ele geçirdi ve onlar öldürdü."

İngiltere Başbakanı ayrıca olayın yalnızca eski bir Rus casusa yönelik bir saldırı olmadığını, aynı zamanda İngiltere'deki sivillerin de hayatlarını tehlikeye atan bir saldırı olduğunu belirtti.

Theresa May, İngiltere'nin Rusya'yla ilişkisinin eskisi gibi devam edemeyeceğini, Rusya'dan bu olayla ilgili bilgi talep ettiklerini de ekledi.

Sergey ve kızı Yulia Skripal, Pazar günü bir alışveriş merkezinde bir anda hastalanmış, ardından sokaktaki bir bankta bilinçsizce yatarken bulunmuştu.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43375280 Mesajı Paylaş

Alkyone

İngiltere-Rusya krizi büyüyor:  İngiliz basınına göre, Rus diplomatların sınır dışı edilmesinden NATO'nun 5. maddesinin hayata geçirilmesine kadar bir dizi seçenek masada
http://www.star.com.tr/dunya/ingiltere-rusyaya-yaptirim-seceneklerini-tartisiyor-haber-1319686/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Rusya bu kez baltayı taşa vurmuş olabilir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#254
Mar 13, 2018, 03:23 ÖS Last Edit: Mar 13, 2018, 03:30 ÖS by delenda_est_carthago
Theresa May'in House of Commons'daki  konusmasini izledim olayla ilgili. Gercekten cok sertti.  Bu aralar May'in siyasi anlamda  bir zafere, ya da en azindan safları sıkılastıracak bir seye  ihtiyaci vardı. Bu konuyu bayagı buyutecekler gibi gorunuyor. Saldırıda hedef kisi dısında 20 kusur insanın bahsedilen kimyasal maddeden etkilendigini unutmamak lazim. Kucuk capta bir kimyasal saldırı gibi bir sey oldu bu suikast girisimi.

Yarına kadar zaman verildi Ruslara. Bir izahat gelmezse  yaptirim aciklayacaklarmis. Bakalim. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter