Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 08:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

#285
Haz 07, 2018, 05:34 ÖS Last Edit: Haz 08, 2018, 11:10 ÖÖ by Alkyone
NATO Ukraynayı üyeliğe kabul etmek için hazırlıklarını hızlandırdı.
https://twitter.com/USNATO/status/1004722916011991042

Bu arada Putin Ukrayna'nın Dünya kupası esnasında ayrılıkçı bölgelere saldırı düzenlemesi durumunda bunun sonuçlarının ağır olacağını açıkladı.  
https://tr.sputniknews.com/rusya/201806071033761733-putin-direkt-hat-sorulari-yanitliyor/#article_item_1033769626

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Alman gazetesi Die Welt'e verdiği röportajda, "Rusya şu anda Ukrayna'ya asker gönderme çalışması içinde, NATO, Rus tankların saldırısına karşı koyabilir. Ruslar Ukrayna'ya hücum ederse NATO Rus tanklarının rahatlıkla vurabilir" dedi.
https://www.timeturk.com/nato-eski-genel-sekreteri-rusya-ukrayna-ya-girerse-karsilik-veririz/haber-910458

Direk Hat programı kapsamında halkın sorularını yanıtlayan Putin Suriye de uzun vadeli kalmayı düşünmediklerini istemeleri halinde hızlıca Suriyeyi terk edebileceklerini açıkladı  
https://tr.sputniknews.com/rusya/201806071033761733-putin-direkt-hat-sorulari-yanitliyor/

NATO'dan Rusya'ya karşı yeni önlem

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya Ukrayna'ya girerse buna karşılık verebiliriz dedi. Gözler NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının Perşembe günü Brüksel'de yapacağı toplantıya çevrildi. Bu topantıda görüşmelerin iki gün süreceği belirtilirken, "Four Thirties" (Dört Otuzlar) isimli yeni bir inisiyatife onay verileceği ifade eidliyor.

Söz konusu inisiyatif kapsamında NATO bünyesinde 30 kara taburu, 30 hava filosu ve 30 savaş gemisinin 30 gün içerisinde harekata hazır hale getirilmesi mümkün olacak. İnisiyatif, 30 bin birlik, 300 uçak ve en az 30 savaş gemisi ve denizaltıyı kapsayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Perşembe günü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "Kestirilmesi daha zor hale gelen bir dünyada, doğru yerlerde doğru güçlere sahip olduğumuzdan emin olmalıyız" dedi. Stoltenberg daha önce "İhtiyaç halinde hızlıca konuşlandırılabilmeleri için NATO silahlı kuvvetlerinin harekata hazırlığını artırmak için farklı tedbirleri tartışıyoruz" demişti. Bakanların görüşmeler kapsamında Almanya'nın Ulm ve ABD'nin Norfolk kentlerinde kurulması planlanan yeni komuta merkezlerine resmi olarak yeşil ışık yakması bekleniyor. Söz konusu merkezlerde bin 200'ü aşkın yeni personel istihdam edilecek.
"NATO komuta yapısını geleceğin getireceği zorluklara adapte ettiklerini" söyleyen Stoltenberg, "NATO korkmuyor ancak NATO uyum sağlamak zorunda. Ve NATO tarihteki en başarılı ittifak olarak kalmaya devam etmemizi sağlamak zorunda" şeklinde konuştu.
Savunma bakanlarının gündemindeki olası önlemler, resmi olarak gelecek ay NATO liderler zirvesinde su yüzüne çıkacak.
https://www.timeturk.com/nato-dan-rusya-ya-karsi-yeni-onlem/haber-910863 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

ABD'den Ortadoğu'ya ilk F-35 sevkiyatı

ABD Deniz Piyadeleri Komutanlığı'nın dikey iniş-kalkış yapabilen bir F-35B tipi savaş uçağının eşlik ettiği Essex Amfibi Hazırlık Grubu gemilerini Ortadoğu ve Pasifik bölgesine sevk ettiği bildirildi.

Merkez Kuvvetler Deniz Piyadeleri Komutanlığından Amerikan medyasına yapılan açıklamada, üç gemiden oluşan Essex Amfibi Gemi grubunun 6 aylık bir görevlendirmeyle Ortadoğu'da faaliyet gösteren 5'inci filo ile Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren 7'inci filo bünyesindeki 6 aylık görev için geçen hafta San Diego'dan ayrıldığı duyuruldu.
Gemi grubuna 13'üncü Deniz Piyadeleri Sefer Birliğinde görevli dikey kalkış-iniş yapabilen bir F-35 uçağının eşlik ettiği bilgisini de paylaşan yetkililer, gemi grubunda 5 bin askerin görev yapacağını kaydetti.

ABD'nin aktif operasyonlarının olduğu Ortadoğu'ya yönelik bu sevkiyatta, F-35B uçağının bu ülke tarafından ilk kez bir savaş alanında kullanacağı yorumlarını beraberinde getirdi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201807171034329230-abden-ortadoguya-ilk-f35-sevkiyati/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter