Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 08:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Rusya bu kez de Karadağı karıştırıyor.Haber Anadolu Ajansından:

'Rusya'nın eli' Karadağ'ın da üzerinde

Karadağ'da, bir aydır süren "hükümet karşıtı" gösterilerde, Karadağ'ın NATO'ya üye olmasını istemeyen Rusya ve bölgedeki partneri Sırbistan'ın etkisinin olduğu konuşuluyor

PODGORİCA - KAYHAN GÜL/ADEL OMERAGİC

Rusya'nın son yıllarda izlediği yayılmacı politikayla Ukrayna'dan Baltık ülkelerine, Suriye'den Balkanlar'a uzanan geniş bir coğrafyada nüfuzunu artırmaya çalışması birçok kesim tarafından eleştirilirken, Karadağ'da "hükümet karşıtı" protestolarda da Moskova'nın aktif rol oynadığı konuşuluyor.

Karadağ'da, 27 Eylül'de başlayan muhalefet protestolarının görünen yüzü, "hükümetin istifası ve erken genel seçimlerin yapılması talebi" olsa da aslında madalyonun arka yüzünde ülkenin NATO üyeliğine karşıt fikirlerin olduğu düşünülüyor.

NATO üyeliği için gerekli tüm koşulları yerine getiren Karadağ, aralık ayında yapılacak NATO Bakanlar Toplantısı'nda üyelik daveti beklerken, ülkedeki bazı kesimler bir aydır süren protestoların aslında iddia edildiği gibi hükümet değil, Rusya'nın da desteğiyle düzenlenen NATO karşıtı protestolar olabileceğini belirtiyor.

Saraybosnalı yazar Andrej Nikolaidis, muhalefet koalisyonu Demokratik Cephe (DF) tarafından organize edilen gösteriler hakkındaki "Rusya'nın eli uzundur" başlıklı yazısınında, Karadağ'ın NATO üyesi olmasıyla Rusya ve Sırbistan'ın yörüngesinden çıkacağını öne sürerken, Karadağ'ın NATO'ya üye olmasının sorunsuz bir süreç olmayacağının aylar öncesinde aşikar olduğunu ifade etti.

Karadağ'daki protestoların arkasında Moskova ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olduğunu savunan Nikolaidis, protestoların söylendiği gibi hükümet değil, NATO karşıtı olduğunu ve Rusya'nın da protestolarda önemli rol üstlendiğini öne sürdü.

Karadağlı siyasi analist Dusan Janjic de "Rusya'nın eli Karadağ'ın üzerinde" başlıklı yazısında, Rusya'nın doğrudan Karadağ'ın içişlerine karıştığını belirterek, tıpkı Nikolaidis gibi o da gösterilerin hükümet değil NATO üyeliği karşıtı olduğu savundu.

Öte yandan protestoların öncülüğü yapan DF liderlerinden Andrija Mandic'in Sırp milliyetçisi kimliğiyle tanınması, ayrıca protestoların milliyetçi Sırp gruplarca da desteklenmesi ve Rusya tarafından "alkışlanması" da aslında protestoların "sadece" hükümet karşıtı olmadığının işaretleri.

Protestolarda Karadağ bayrağından çok Sırbistan bayrağının yer alması da gösterilerde dikkat çeken bir diğer husus olarak dikkati çekiyor.

"Karadağ'ın AB ve NATO üyelik sürecinin önü kesilmek istendi"

Hükümetin istifası ve erken genel seçime gidilmesi taleplerine ilk tepki gösterenlerden Başbakan Yardımcısı Dusko Markovic, hükümetlerin seçimle başa geldiğini ve tehditlerin kesinlikle kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Öte yandan Slovenya ziyareti sırasında konuşan Başbakan Milo Djukanovic ise muhalefet protestolarına ilişkin, "Karadağ'daki muhalefet protestoları sadece hükümete değil, ülkenin Avrupa yoluna da karşı" ifadesini kullanarak, protestoların görünenden farklı bir arka plana sahip olduğuna işaret etti.

Karadağlı sosyolog ve siyasi analist Srdjan Vukadinovic, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, DF'in taleplerinin dayanağı olmadığını belirterek, muhalefetin taleplerinin mecliste oylamaya sunularak çözüme kavuşturulması gerektiğini ancak iktidarın mecliste çoğunluğuna sahip olduğu gerçeğinin de gözardı edilmemesini vurguladı.

Muhalefet yanlılarının, taleplerinin gerçekleştirilmesi noktasında yeterli güce sahip olmadığınını kaydeden Vukadinovic, hükümetin "sessiz devam eden" eyleme müdahale ederek aceleci davrandığını savundu.

Eski milletvekillerinden Novak Kilibarda da hükümetin çadır protestosunda "yanlış tutum" sergilediğini öne sürerek, çadırların kaldırılması noktasında hükümetin bir şey yapmaması gerektiğini, böylece sıkılan muhalefetin kendiliğinden protestolara son vereceğini söyledi.

Protestolarının arka planında Karadağ'ın AB ve NATO üyelik sürecinin önünü kesmek olduğunu iddia eden Kilibara, kendiliğinden bitme olasılığı bulunan protestolara hükümetin müdahale etmesinin "doğru olmadığını" dile getirdi.

Kilibarda, protestoların Karadağ vatandaşlarının "tam desteğini" alamadığına işaret ederek, göstericilerin Karadağ'ın bağımsızlığının temel ilkelerini derinden yaralayan eylemlerde bulunduklarını anlattı.

Muhalefetin iddialarının aksine tüm Karadağ'ın hiçbir zaman meydanlara inmeyeceğini vurgulayan Kilibarda, "Karadağ için NATO üyeliği son derece önemli. Karadağ, NATO üyesi olduğu takdirde ülke istikrarına tehlike arz eden her durum ve kişi ortadan yavaş yavaş kaybolacaktır" dedi.

Rusya ile Karadağ arasından "açıklama" savaşı

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Karadağ'daki muhalefet protestoları sırasında polisin göstericilere müdahalesinden endişe duyulduğu ifade edilirken, Rusya'nın açıklamasına Karadağ'ın cevabı gecikmedi.

Karadağ Başbakanlığından yapılan açıklamada ise Rusya'nın bu açıklamasının, Karadağ Başbakanı Djukanovic'in söz konusu protestoların AB ve NATO üyeliğine karşı protestolar olduğu açıklamasını haklı gösterdiği ifade edildi.

Moskova tarafından yapılan açıklamada, Karadağ'daki protestolarda Rusya'nın aktif rol oynadığı iddiaları reddedilse de Karadağ hükümetince yapılan açıklamada aksi ifadeler yer aldı.

Açıklamada, "Rusya'nın açıklamasında eleştirilen Karadağ polisi ile ilgili, o akşamki (24 Ekim) gösterilerde, protestocuların polise molotof kokteyli, ses bombası ve taş attığını, meclise zorla girmeye çalıştığını hatırlatmak isteriz. Tüm bu karelerin dünya basınına yansımasına rağmen Rusya'nın olayları 'barışçıl protesto' olarak değerlendirmesi, Başbakan Djukanovic'in açıklamalarını daha da haklı çıkarmaktadır" denildi.

27 Eylül'de meclis binası önünden geçen ve başkentin en büyük caddelerinden biri olan St. Petar Cetinjski Bulvarı'nda başlayan "çadırlı" protestonun, 21. günün sonunda polis tarafından sonlandırılması ve çadırların kaldırılması, gösterilerin büyümesine neden olmuştu.

17, 18 ve 24 Ekim'de başkent Podgorica'da gösteri düzenleyen muhalefet yanlıları ile polis arasında çıkan arbedelerde çok sayıda polis ve gösterici yaralanmış, kent merkezi atılan göz yaşartıcı gaz, meşaleler ve kırılan camlarla adeta savaş alanına dönmüştü.

http://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusyanin-eli-karadagin-da-uzerinde/457922
Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Türk Rus ilişkileri nasıl başladı - Büyük Komplolar 29 11 2015

https://www.youtube.com/watch?v=3f97_xnZfeE
Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/


HAZERFEN

#18
Ara 02, 2015, 02:50 ÖÖ Last Edit: Ara 02, 2015, 02:52 ÖÖ by HAZERFEN
Daily mail FBI'a muhbirlik telif ettiği için Ruslar tarafından öldürüldüğünü yazmış. Takvimdeki yazarı okuduğumda da bu işin arkasında CIA değil Rusya'nın kendisi olabilir diye düşünmüştüm.

Ama işin ilginci Jewish Times'ın Lesin'in bir yahudi olduğu bilgisini vermesi. İktidara geldikten sonra yeni bir "pogrom" başlatıp Abromovic gibi nice Rus yahudisi milyarderi kaçırtan ve Hodorkovski'yi hapse tıktıran Putin'in en yakınında bir yahudiyi tutması irdelenmesi gereken bir olay. Ama şu videodaki görüntüler biraz fikir veriyor. Gören göze tabii ki;

http://youtu.be/l8-y6pIVy38

Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

#19
Ara 04, 2015, 06:57 ÖS Last Edit: Ara 04, 2015, 07:14 ÖS by Çınar Çakmak
Petrol "OPEC" sonrası değer kaybetti - 04.12.2015

Petrol, OPEC'in bugünkü toplantısında üretim tavanını günlük 31.5 milyon varil olrak belirlemesinin ardından düştü (16:55'te güncellendi)

Petrol, karar hakkında bilgiye sahip bir delegeye göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretim tavanını günlük 31.5 milyon varil olrak belirlemesinin ardından değer kaybetti.

Vadeli petrol kontratları, erken saatlerdeki yüzde 2.2'ye kadar çıkan kazançlarını geri verdi ve yüzde 3.6 kadar düşerek varil başına 40 doların altına indi. Yeni tavan, önceki günlük 30 milyon varilin üzerinde ve OPEC delegesinin bildirdiği üzere, yaklaşık yedi yıl sonra topluluğa dönen Endonezya2nın üretimini içermiyor.


http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1839919-petrol-opec-sonrasi-deger-kaybetti

Bu sabah 44,5 USD idi.

Bu 1. adım. 2. Adım 16'sında FED toplantısındaki faiz arttırımı.

Rus ve İran ekonomileri sallanmaya başlayacakRusya`ya bir darbe de OPEC'ten!

Petrol fiyatlarında düşüşün sürmesi durumunda yeni bir kriz dalgasıyla karşı karşıya kalması beklenen Rusya için tehlike çanları çalıyor. OPEC`in üretim tavanını yükseltmesiyle petrol fiyatları çakılırken, Ruble ve Rus borsası tepetaklak.

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/rusyaya-bir-darbe-de-opecten/33000/33659/

Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ayibarishi

Abd, Rusya ve Çin ittifakına karşı ilk önce ekonomik önlemleri uygulamaya başladı ve ekonomilerini şöyle bir salladı.

Bundan ders çıkaramayan şer ittifak, uzak doğuda yapay adacıklar, Senkoku adaları, Kuril adalarına ekstra askeri birlikler konuşlandırma, deniz gücünü ofansif  arttırma, kutuplar üstünde niyetlerini askeri açıdan derinleştirme, hatta ileriki zamanlarda kırımı işgal etme gibi kaba güce, tehdide ve yaşam düzeniniz bozulur ha sakın işleri germeyin kartına oynamaya başladı...

Bu nedenle abd önce dostlarını da kullanarak petrol fiyatlarını iyiden iyiye düşürdü, politikayı kullanarak Avrupa dahil ve başta enerji akışını farklı kaynaklara yönlendirip Rus ekonomisini iyice sıkıştırdı, dostu olmayan arap ülkelerini de karıştırdı. Ruslar ve çinliler ise İran ile Şia kartını açtı ve bölgede mezhep savaşı ihtimalini öne çıkardı.

Biri bu yazıyı tamamlarsa sevinirim çünkü hanım bir taraftan ziyarete gelen anacığım bir taraftan, bende yazacak beyin kalmadı. Saygılarımla... :)  Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

NASA'ya sızan hacker: ABD'nin uzayda savaş gemileri var

NASA bilgisayarlarını çökerttikten sonra 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan bilgisayar korsanı Gary McKinnon, NASA bilgisayarlarında bulduklarını kamuoyuyla paylaştı.

"ABD GİZLİ BİR UZAY PROGRAMI YÜRÜTÜYOR"
McKinnon, Amerikan donanmasının yürüttüğü gizli bir uzay programına dair kanıt bulduğunu ve program kapsamında uzay savaş gemisinin de olduğu bilgisini paylaştı.

"ABD'NİN UZAYDA SAVAŞ GEMİLERİ VAR"
UFO kanallarından RichPlanet televizyonuna "Aylardır gidip geliyorum. Sürekli düşünüyorum. Landsearch adında bütün dosya ve klasörleri araştırabilen bir program kullandım. Bütün belgeleri taradım ve inceledim. 'Dünya dışı subaylar' yazan bir Excel hesap tablosu buldum. Subayların rütbeleri ve adları yer alıyordu. Uzay gemileri arasında 'madde transferi'ne dair kayıtlar da vardı. Buradan Amerika'nın uzayda gemileri olduğu sonucuna vardım. Adları U.S.S. (ABD gemisi) diye başlıyordu." dedi.


http://www.ensonhaber.com/nasaya-sizan-hacker-abdnin-uzayda-savas-gemileri-var-2015-12-08.html Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

HARZEMŞAH

Artık fiilen başlayan soğuk savaşın çok sayıda yeni etkisi olacaktır. Bu etkiler dalga dalga gelecektir. İlk dalga İran'ı vuracaktır. Zira ABD ve Batı, İran'ın Rusya ile yakınlaşmasını, kendine yeni uydu devletler (Lübnan, Suriye, Yemen, Irak) oluşturmaya başlamasını izleyemez. Bu nedenle önümüzdeki dönemde, Kuzey Irak'ta yani Azeri Türklerinin ve Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde karışıklıklar başlaması olasıdır. Ayrıca merkezi İran'da ise rejim muhaliflerinin direnişleri artacaktır.

İran dışındaki, İran yanlısı ülkelerdeki operasyonlar da İran yönetiminin etki alanını azaltacaktır... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Fiilen başlayan soğuk savaşın ilk ayak sesleri gelmeye başladı. Almanya silahlanma harcamalarını arttırmaya hazırlanıyormuş. Modernizasyon ve yeni ekipman alımına 15 yılda 130 milyar Euro harcanacakmış. Savunma bütçesinin bu yıl için 33 milyar Euro'dan 35 milyar Euro'ya çıkarılması isteniyormuş...

Ayrıca ABD'de Japonya'nın denizaltı ihracatını serbest bırakmaya hazırlanıyormuş.

http://tr.euronews.com/2016/01/26/almanya-dan-savunmaya-dev-yatirim-plani/
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bu sürece Polonya'dan gelen açıklamaları da eklemek gerek. Malum, Polonya tarihsel olarak kendisini Rus tehdidi altında hisseden bir ülke. Dış işleri bakanı Avrupa için en büyük tehdidin Rusya olduğunu söylüyor. Ve Polonya Rus gazına bağımlılığı sona erdirmek için Norveç ile arasına boru hattı inşa ediyor. Polonya zırhlarını kuşanıyor... Mesajı Paylaş

HDS

M. Thatcher'ın lafıydı; "20. Yy'da Avrupa'nın başına iki bela geldi, biri komünizm, diğeri faşizm. İkisi de Avrupa'dan çıktı ve ikisinin de çözümü Atlantik ötesinden geldi."
Polonya da ne yapsın, duvarlarını çekip kendine Atlantik ötesinden müttefik arıyor. Mesajı Paylaş

derkrieger

Polonyalı kızlara sorunlarının aslında Viyana'da başladığını anlatmaya çalıştım.
"Biz doğal müttefikiz bebeğim" dedim.
ve olaylar gelişir...
(polonyalıların mantı benzeri yemeğini yedik durduk, gelişen budur. başka da bir durum olmadı.  :-[  ) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Haber Almanyanın resmi yayın kurumu Deutsche Welleden:

ABD'den Avrupa'ya askeri takviye

Amerikan ordusu, Avrupa'daki varlığını güçlendiriyor. Pentagon, 'Rusya'nın saldırgan tutumuna karşı' Doğu Avrupa'ya bir zırhlı tugay gönderileceğini açıkladı. Rusya'dan ise 'seyirci kalmayız' açıklaması geldi.

ABD, Doğu Avrupa'daki askeri varlığını güçlendiriyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, bir zırhlı tugayın NATO'nun doğu kanadına sevk edileceği, bu adımın Avrupalı müttefiklerin Rusya'nın saldırgan tavrına karşı endişeleri nedeniyle atıldığı bildirildi.

ABD ordusunun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (Eucom), daha önce yaptığı açıklamada muharip tugayın sevkinin 2017 şubat ayında başlayacağını açıklamış, Başkan Barack Obama, ocak ayında Avrupa için savunma harcamalarının artırılacağını söylemişti. Böylece 2017 sonu itibariyle Avrupa'da Amerikan ordusuna bağlı üç tugayın bulunması planlanıyor.

Rusya: Önlemlerimizi alıyoruz

ABD'nin adımına Rusya'dan yanıt gecikmedi. Rusya'nın NATO elçisi Aleksander Gruşko, karşı önlemler alacaklarını açıklayarak, "Elimiz kolumuz bağlı seyredecek değiliz. ABD'nin askeri varlığını artırmasının hiçbir gerekçesi yoktur ve buna karşı biz de düzenli olarak gerekli gördüğümüz askeri önlemleri alıyoruz" diye konuştu.

Amerikan tugayının başta Rusya'ya komşu Baltık ülkeleri ve Polonya olmak üzere Bulgaristan ve Romanya'da da düzenli olarak tatbikatlara katılması, 4 bin 200 asker, 250 tank, ayrıca obüs, askeri taşıt ve bin 700 taşıtı kapsaması öngörülüyor.

Tugayda dokuz ayda bir askerlerin değiştirilmesi ve yeni askeri teçhizatın Avrupa'ya taşınması planlanıyor. Sabit teçhizatın ise Almanya, Belçika ve Hollanda'da depolanması öngörülüyor.

Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, Avrupa'da daha modern teçhizat ve daha büyük hareket kabiliyeti ortaya koyacaklarını belirterek, "Böylece NATO müttefiklerimizi Rusya'nın Orta Avrupa ve diğer bölgelerdeki saldırgan tutumu karşısında güvenceye almadaki güçlü ve uygun adımlar atma stratejimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

http://www.dw.com/tr/abdden-avrupaya-askeri-takviye/a-19153126

Mesajı Paylaş

delidumrul

Sayın HDS,günümüzde o büyük ve son savaşı kazandıkları için çoğu düşünce adamının fikirleri aynı noktada birleşiyor."Faşizm ile Komünizm belaydı" diye.2.dünya savaşı ne kadar karmaşık görünse de aslında Komünizmle,Faşizmin savaşıydı.Tabi kazanan ne hikmetse Kapitalizm oldu. Mesajı Paylaş

kimlikci

Su-24 uçakları Baltık denizinde Amerikanın USS Donald Cook destroyerini taciz etti

https://www.youtube.com/watch?v=wq1wDMGA9DM Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter