Balkanlar

Başlatan dalamper, Kas 21, 2015, 11:14 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

#15
Eyl 08, 2017, 11:24 ÖÖ Last Edit: Eyl 08, 2017, 11:33 ÖÖ by putty
Hırvatistan ın yapacağı köprünün iki yakası arasında şu an için kara bağlantısı yok başka ülkeden geçerek bu topraklarına gidebiliyor( feribotla gidiyor yani). Savaş zamanı Almanya nın da desteği ile Müslüman Boşnak ların denize kıyıları tamamen işgal edildi ince up uzun arsızca bir şerit ile. Sonra nasıl olduysa demek ki benim atladığım şekilde bir anlaşma ile biraz denize kıyı vermişler Bosna ya buda eskiden yoktu. O kıyı verilince Hırvatistan iki parça oldu. Bu köprü ile kara  bağlantısı kurulacak. Bosnalıların gözü muhtemelen o kendilerinin olması gereken doğudaki Hırvat topraklarında belkide. Oranın dahada Hırvatlaşmasına asapları bozuluyordur. Sarı yerin en ucundaki ayrılmış parça yani. Buranın Bosna ya ait olduğunu anlamak için haritaya bakmak bile yeter tarih filan okumaya gerek yok. Bosnalılar Sırp kuşatmasında canı ile cebelleşirken Almanya'nın sınırsız desteği ile Hırvatlar yıldırım harekat ile buraları rahat rahat aldılar ve öylede kaldı. Bir adaletsizlik var yani bu paylaşımlar. Bakın Bosnalılara öyle bir kıyı vermişler ki en sığ en zor koy. Öbür taraftan verseler önleri Adriyatik. Buna da şükür vermeseler vermezlerdi eskiden burasıda yoktu ben hatırlıyorum ne ara verildi Bosna ya bilmiyorum. sonuçta her durumda köprülüde köprüsüz de çok yeterli bu denize kıyı tabi ki. Kürtler in düşünsenize Akdeniz de Azerilerin Karadeniz de bu kadar kıyısı olsa köprüyü dert mi ederlerdi. Bu köprüyü fiziki olarak kötü niyetli yaptılar mı o önemli mesela en büyük yolcu gemilerinin geçemeyeceği gibi . 60 metre yapacağına 50 metre yapınca ne oluyor bizim köprüler 60 metre denizcilikten anlayan biri yorumlamalı bunu. Bir kötü niyet varsa durdurmak lazım yapmışken yüksek yap niye alçak yapacaksın. Ayrıca bizde Boğaziçi köprüsünü inşa ederken Sovyetler aynı sorunu çıkartmıştı.

Mesajı Paylaş

commandos

İşin ilginç yanı, Bosna-Hersek'i 3 ayrı başkanın yönetmesi. 3 ayrı bölge mevcut. Zaten Hırvat topraklarına yakın yerlerde Hırvat yönetimi var. Aynı durum Sırp topraklarına yakın yerde de var. Oraları da Sırplar yönetiyor. Boşnaklara da ufacık Saraybosna ve etrafı kalmış durumda. Bu bayram tatilinde gitmiştim de Sırbistan'dan karayolu ile Bosna-Hersek'e girdim. Sınır kapısından geçip Saraybosnaya yaklaşana kadar her yerde Sırp bayrağı dalgalanıyordu. Olacak iş değil. Tabi aynı durum Hırvatistana yakın yerde de var. (Bayrak mevzusu)
Sanırım Avrupanın göbeğine yakın bir ülkenin tamamen müslüman bir topluluk tarafından yönetilmesine tahammülleri yok bunların. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Terra

Tsipras dörtlü zirve için Bulgaristan'da

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras 3 Ekim Salı günü Bulgaristan'ın Varna şehrini ziyaret ediyor.

Yunanistan Başbakanının 1. Yunanistan-Bulgaristan-Sırbistan-Romanya Dörtlü Toplantısına katılmak üzere bugün Bulgaristan'da olacağı kaydedildi.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408945/tsipras-dortlu-zirve-icin-bulgaristanda Mesajı Paylaş

meraklı

Balkanlardan da mı dışlanmışız? Bizi çağırmamışlar. Mesajı Paylaş

Kartalbey

ABD'nin Dedeağaç planı

ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt Yunanistan'ın Akdeniz ve Balkanlar'da oynadığı kritik role dikkat çekti.

Amerikalı Büyükelçi yüzer müze "Hellas Liberty"de gerçekleştirilen 7'inci "Navigator 2017, The Shipping decision Makers forum"da yaptığı açıklamada Yunanistan'ın Balkanlar ve Akdeniz'de oynadığı önemli role dikkat çekerek ABD'nin yatırım planlarından bahsetti.

Amerikalı Büyükelçi Pyatt, azınlıkça'daki habere göre Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı'na özel atıfta bulundu. Pyatt, Amerikalıların Dedeağaç Limanı'nın gerek ticari gerek askeri amaçlarla kullanmak istediğini kaydederken, limanı helikopter üssü olarak kullanmayı planladıklarını ifade etti.

"Dedeağaç Limanı ABD için stratejik öneme sahip, daha büyük bir rol oynamasını istiyoruz" ifadelerini kullanan ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt "ABD'nin yatırımları şeffaf. Yunanistan'ın mali açıdan yeniden kendine gelmesine katkıda bulunmak istiyoruz. America is back. Yunanistan-ABD ilişkileri daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve güçlenmeye devam edecek. Yunan denizciliği de iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde önemli rol oynadı" şeklinde konuştu.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5309 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter