Balkanlar

Başlatan dalamper, Kas 21, 2015, 11:14 ÖS

« önceki - sonraki »

dalamper

Kas 21, 2015, 11:14 ÖS Last Edit: Şub 01, 2017, 09:02 ÖÖ by Yönetim
Balkanlar, Orta Doğu kadar hareketli olmasa da ufak bir kıvılcımda alevlenmeye pek müsait bir bölge bildiğiniz üzere. Çarşamba günü 2 Bosna askeri, radikal biri tarafından öldürülmesinin ardından şimdi de Bosna Genelkurmay Başkanı'na suikast saldırısı gerçekleştirilmiş. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmamış.

Mesajı Paylaş

kimlikci

#1
Nis 16, 2016, 11:16 ÖÖ Last Edit: Nis 16, 2016, 11:39 ÖÖ by kimlikci
Geçen sene Mayıs ayında Makedonya büyük çaplı olaylara sahne olmuştu. Kumanova da Kosovadan gelen UÇK üyeleri Makedon polisiyle çatışmıştı.
Olaylar bayağı büyümüştü. O zaman sayın farabi yaptığı bir analizde balkanların yeni bir Suriye olabileceğinden bahsetmişti

Bugünlerde ise Makedonya tekrardan karışmış durumda. Mesele bazı siyasilerin örgütlü bir şekilde dinleme operasyonları düzenlemeleri ve bu yargılamaların Cummhurbaşkanı tarafından 5 Haziranda yapılacak seçim öncesi affedilmesi....

Anadolu ajansı Makedonya'nın siyasi durumu ile ilgili bir analiz yayınladı bu arada

http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/krizlerin-golgesindeki-makedonyanin-gelecegi-belirsiz/555656

edit1
Şuanda Makedonya da Ruslar iktidarı Avrupa ve Amerika da muhalefeti destekliyor.....

edit2
Geçen sene Türk akımı projesinin Makedonya dan geçecek olması Amerikanın Makedonyayı karıştırma sebeplerinin başında geliyordu sanırım Mesajı Paylaş

putty

Osmanlının ulaştığı son cm de savaşlar bitiyor bu ilginç değilmi. Kuzey afrika ortadoğu balkanlar kırım ın sahili kafkasya. Kötü bir şeyler mi yaptık yoksa iyi bir şeyler yaptık kültürlerini korumalarını sağladıkta rönesanstaki  doğal birleşmelerimi engelledik acaba. Almanya yı alsak belki bavyera kendini ayrı bir cumhuriyet sanacaktı şimdi yada italyayı almaya çok niyetlendik başarabilsek venedik komşuları ile toprak sorunları olan bir patlamaya hazır barut fıçısı olacaktı. Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerika ve Avrupa UÇK nın Kosova savaşında karıştığı bazı olaylar sebebiyle yargılanması için özel mahkeme kurdurdu. Güzel bir analiz....

http://www.dunyabulteni.net/yazar/bayram-pomak/20637/avrupa-ve-abd-kosova-savasini-sorguluyor
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Balkanlar yine karışıyor.Sırbistanın emrivaki yaparak,15 yıldır çalışmayan bir hatta,Sırbistan-Kosova arasında tren seferleri başlatmaya çalışması ortalığı gerdi.

Gerginliğin birden fazla nedeni var.Bunlardan ilki Sırbıstanın bu tren seferleri için Kosova Hükümetinden  izin almamış olması.Ayrıca tren Sırbistan bayrağı renklerine boyanmış ve üzerinde de 'Kosova Sırbıstanındır' yazısı bulunuyor.Kosova Hükümeti AB den trenin durdurulmasını istedi ama AB den herhangi bir hareket gelmeyince treni sınırlarında durdurarak Kosovaya sokmadı.

Tren,Kosovada Sırpların yoğun olarak yaşadığı Mitroviçaya gidiyordu.Ayrıca trenin hosteslerinin üzerine Sırbistan bayrağını sembolize eden giysilerin giydirilmiş ve tren,üzerinde Sırp Ortadoks Klisesine ait görseller ile de süslenmiş durumda.

Tren krizinin,geçtiğimiz hafta eski Kosova Başbakanı Haradinayın Sırbistanın isteği üzerine Fransada tutuklanıp,ardından serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra gerçekleşmesi manidar bulundu.

Mesajı Paylaş

HDS

Balkanlar'daki her şeyin neden bu kadar abartılı olması gerekiyor yahu? Yuh yani!.. Trenin burnunu da domuz şeklinde yapsalarmış. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kriz Sırbistan cumhurbaşkanının demeci ile tırmanışa geçiyor.Haber Dünya Bülteninden:

"Sırbistan'dan Kosova'ya asker tehdidi

Kosova'nın Sırp milliyetçi simgeleriyle donatılmış bir trenin ülkeye girişine izin vermemesi üzerine iki ülke arasında gerilim yükseldi. İllegal tren olayının ardından Sırbistan, kendi toprağı olarak saydığı komşu Kosova'ya asker göndermekle tehdit etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Sırp milliyetçi simgeleriyle donatılmış yolcu trenin Belgrad'dan Kuzey Mitroviça'ya sefer yapmasının engellenmesi üzerine, Kosova'yı savaş kışkırtıcılığı yapmakla suçladı. Kosova ise, izin alınmadan Belgrad'dan Kosova'nın kuzeyine tren seferlerini başlatmak isteyen Sırbistan'ın bu girişimini tehlikeli bir provokasyon olarak niteledi.

İki ülke arasında gerginliğe yol açan bu olaya değinen Sırp Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, gerektiği takdirde Kosova'daki Sırpları korumak için Kosova'ya silahlı güçlerini gönderebileceğini açıkladı. "Kosova'da Sırp nüfusun tehdit ile karşı karşıya kalması durumunda Sırbistan Kosova'ya silahlı kuvvetlerini göndermekte tereddüt etmeyecektir" ifadesini kullanan Nikoliç, trenin Kosova'ya girmesinin engellenmesini provokasyon olarak tanımladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç, Sırbistan'ın çatışma istemediğini vurguladı.

Geçen Cumartesi günü Belgrad'dan, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Kosova'nın kuzey bölümündeki Mitroviça şehrine deneme seferi başlatan treni engellemek amacıyla sınırda Kosova polisinin yığınak yapması üzerine tren Belgrad'a geri dönmüştü."

http://www.dunyabulteni.net/manset/391097/sirbistandan-kosovaya-asker-tehdidi
Mesajı Paylaş

kimlikci

#7
Oca 16, 2017, 01:22 ÖS Last Edit: Oca 18, 2017, 09:42 ÖÖ by kimlikci
Ben insanımızın Balkanlarda dönen oyunları yeterince dikkate almadığını düşünüyorum
Halbuki geçmişte yaşanan faciaların ardından bölge insanının travması hala devam etmekte
Bulgaristan da adeta yeni bir derin devlet oluşumu söz konusu
Adamlar gelir gelmez ortada doğru dürüst bir bahane dahi yokken terörle mücadele kanunlarının kapsamını genişlettiler(1)
Geçmişe dönük Rusya aleyhtarı olanları bir dünya operasyon çekildi.(2)
Genel Kurmay başkanı da durumu hazmedemeyip istifa etti.(3)
Bugün Bulgaristan da paramiliter gruplar almış başını gitmiş durumdalar(4) ve muhtemelen devlet desteğini de arka planda görüyorlardır...
Bu gruplara Rus askeri istihbaratının eğitim verdiği konuşuluyor.

Dahası Sırpların Trump öncesinde bir kamikazesi de var
Adamların siyasi ve milliyetçi hamleleri ciddi boyutlara ulaşmış durumda(5)
Ruslar Balkanlarda ki ajandasını artık gizli tutmuyor.
Karadağ da ki darbe denemesi bunun bir nevi göstergesi

Konumuzu doğrudan ilgilendiren Kosova ise bugüne kadar Amerikan desteğiyle ayakta duruyordu. Ama buna rağmen UÇK meselesinde Kosova ya bir linç söz konusu idi
Haşim Taçi Amerikalarda dolanıyor ama Rus hatırı karşısında ne yapabilir bilinmez. Her halükarda UÇK ve Arnavutların durumu hiçte iç açıcı değil.
Ki Amerikanın Ruslarla masaya oturduğunda Avrupayı nasıl paylaşacağı önemli

1-http://www.dunyabulteni.net/balkanlar/387854/kosovada-kabine-revizyonu-oldu
2-http://tr.euronews.com/2016/11/17/eski-bakana-devleti-zarara-ugratma-davasi
3-http://www.dunyabulteni.net/haber/386111/bulgaristanda-genelkurmay-baskani-istifa-etti
4-http://qha.com.ua/tr/analiz-haber/rusya-balkan-ceteciligini-hortlatti/151033/
5-http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/referandum-ve-buyuk-sirbistan-hareketinin-tukenisi/650675 Mesajı Paylaş

murattekin

Tren de bu. Direk tahrik var:

Alıntı: www.bbc.com/turkce Mesajı Paylaş
Murat Tekin

turkdefence

ilk iki dünya savaşı balkanlar yüzünden çıktı, 3. sü de bundan çıkacaktır demiştim.

beni haklı çıkartmasınlar. Mesajı Paylaş

kimlikci

Kosova için unutulmaması gereken şey resmi bir ordusunun olmamasıdır. UÇK ise kolaylıkla terör örgütü ilan edilebilir... Mesajı Paylaş

Observer

Beyaz Rusya'dan Sırbistan'a Mig-29 ve BUK

Beyaz Rusya ve Sırbistan 26 Ocakta Minsk'te bir savunma anlaşması imzaladı. Anlaşma uyarınca Beyaz Rusya (Belarus) Sırbistana 8 adet Mig-29 savaş uçağı ve 2 adet BUK hava savunma sistemi bağışladı.

Anlaşmaya göre uçak ve füzeler Sırbistan'a bedelsiz olarak devredilecekler. Ama modernizasyonları için Sırbistan gerekli ödemeyi yapacak. Modernizasyon sırasında uçaklar dışında iki adet BUK M1'i BUK MB seviyesine çıkartılacak.

Görüşmelerde S-300 füzelerinin de gündeme geldiği belirtiliyor.

http://www.janes.com/article/67352/belarus-to-donate-mig-29s-buk-sams-to-serbia Mesajı Paylaş

nokta

Britanya'dan Kosova Ordusu için baskı

Britanya'nın Kosova Büyükelçisi, Kosova'nın NATO'ya verdiği ordu sözünü yerine getirmesini istedi

Ekonomia Online'a böyle bir demeç veren Britanya'nın Kosova Büyükelçisi Ruairi O'Connel, Kosova güvenliğinin NATO ile partnerliğe bağlı olduğunu belirtti. Connel, "Kosova, Güvenlik Güçlerinin orduya dönüşmesinin anayasal değişikliklerle yapılacacağına dair NATO karşısında söz vermiştir. Dolaysıyla uluslararası etmen ile partnerliğin korunması amacıyla sözünde durmalıdır. " Büyükelçi 'Connel, KGG'nün orduya dönüşmesinin anayasa değişikliği esasınca yapolması konusunda Kosova'nın NATO ile vardığı anlaşmalara saygının gösterilmesinin çok önemli ve gerekli olduğunu ifade etti.

Britanya Büyükelçisi, " Kosova'nı verdiği sözünde durması çok önemlidir. Biz, her zaman gerek KGG gerek te gelecekte bir ordunun kurulmasında her zaman Kosova'nın yanındaydık. Biz, KGG için 2008 yılından sürekli katkı sunduk ve böyle devam edeceğiz. Kosova'nın verdiği vaatlerin saygılanması çok önemli olduğunu düşünüyorum ve saygılanacağından da memnunum" dedi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/397778/britanyadan-kosova-ordusu-icin-baski Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İtalya Batı Balkan Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı


İtalya'nın Trieste kenti çarşamba günü Batı Balkan Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan liderleri Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geleceğini masaya yatırdı. Zirvede, halihazırda uygulamada olan Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması'nın (CEFTA) genişletilmesi karara bağlandı.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, entegrasyon politikalarını desteklemeye devam edeceklerini belirtti:

"Batı Balkanlar'ın 6 ülkesi açık bir şekilde Avrupa Birliği ile daha fazla entegrasyon istiyor. Bu bölgedeki nüfu0,s ülkelerinin Avrupa Birliği perspektifini büyük oranda destekliyor. Avrupa Birliği tarafı olarak biz de kapıyı sonuna kadar açık tutmakta kararlıyız. Birliğimizde her biri için gelecek olduğunu garanti ediyoruz. Onlar doğru reformları geçirdiğinde biz de üzerimize düşeni yapacağız."

Sırbistan'ın yeni Başbakanı Ana Brnabic ise AB ile entegrasyonu Belgrad için stratejik bir öncelik olarak tanımladı:

"Sırbistan için ilişki ağımızın genişlemesi stratejik bir öncelik. Avrupa'da bölgesel istikrarın artarak devam etmesi bu strateji için hayati öneme sahip. Bundan dolayı Berlin Süreci'nin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz."

Balkan ülkelerinin AB ile ilişkilerde ortak hareket etmesi hedefleniyor.


http://www.euronews.com/2017/07/13/eu-encourages-balkans-unity-at-trieste-summit Mesajı Paylaş

Defence

Bosna ve Hırvatistan arasında köprü krizi alevlendi


Bosna'nın deniz kıyısındaki tek şehirleri olan Neum açıklarına yapılması planlanan Peljesac köprüsü nedeniyle Hırvatistan ile arası gerginleşti

Hırvatistan'ın, en güneydeki toprakları ile kuzeydeki topraklarını karayolu ile bağlamayı hedeflediği Peljesac Köprüsü, açık denize çıkışını kapatacak olması nedeniyle Bosna Hersek'te tepkiye neden oluyor.

Hırvatistan tarafı, köprünün inşa edilmesiyle insan ve malların ulaşımının kolaylaşacağını savunurken, Bosnalılar ise deniz kıyısındaki tek şehirleri olan Neum açıklarına yapılması planlanan köprü nedeniyle Bosna Hersek'in "hapsedilebileceğini" belirtiyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407216/bosna-ve-hirvatistan-arasinda-kopru-krizi-alevlendi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter