107, 122 ve 300mm ÇNRA Sistemleri

Başlatan ocay, Kas 18, 2015, 12:10 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

yalıtımlı pod dakileri güdümlü diye farz ediyorum ben. Güdümsüzüdemi var yalıtımlı podun Mesajı Paylaş

ocay

Güdümsüz de atılabiliyor yalıtımlı poddan Mesajı Paylaş

putty

O zaman güdümsüz o roketler. Zaten güdümsüze benziyorlardı Mesajı Paylaş

anafor2016

Nis 19, 2016, 05:55 ÖÖ Last Edit: Nis 19, 2016, 05:57 ÖÖ by anafor2016
Güdümlü hale getirilen t122 lerin uçaklarda kullanma imkanı olabilirmiş.

http://mobil.hurriyet.com.tr/tsknin-sniper-roketi-40091033 Mesajı Paylaş

dum

Aynından israil de yaptıydı. Mesajı Paylaş

Nutuk

Hurriyet yazarlari yine konuyu pic etmis!

Sniper roketi birkere 122mm degil 300mm!

Lakin "sniper" Roketsan icin guzel bir ornek, butun hersey mevcut sadece ucaga uyarlanan bir versiyon uretmesi gerekir. Mesajı Paylaş

Destiny

Aynen öyle Orko'nun yazısından etkilenmişler yüzüne gözüne bulaştırmışlar durumu belliki. Alakasız alakasız yerleri bağlamışlar. Mesajı Paylaş

zodack

Nis 22, 2016, 09:15 ÖÖ Last Edit: Nis 22, 2016, 09:17 ÖÖ by zodack
Haberi trmilitary'den 'zenmastera' adlı arkadaşımızın paylaşımından gördüm.

http://www.trdefence.com/2016/04/20/roketsan-to-unveil-guided-122mm-rockets/

Eğer haber doğruysa, gerçekten çok iyi iş çıkarmışlar.
Eğer doğru anladıysam  25km den hareket halindeki bir araca nokta atış yapılabilir. Mesajı Paylaş

NoLoven

Nis 23, 2016, 07:32 ÖÖ Last Edit: Nis 23, 2016, 07:56 ÖÖ by NoLoven
HAVELSAN, ASELSAN VE ROKETSAN'da çalışanlara sesleniyorum.  Bu ÇNRA sistemleri güdümlendiriliyor. Bir taraftanda Silahlı İHA diye kıvranıyoruz. Silahlı yüklediğimizde İHA'nın uçuş süresi neredeyse yarıya düşüyor.

Şöyle düşünelim. Sılahsız İHA'larımızın hedefleri lazerle işaretleme özelliği var. Her ÇNRA sisteminin lançerlerinin 1/3'üne Laser güdümlü roketleri yüklediğimizi düşünelim. TSK'daki en basit el telsizleri bile data gönderme ve almaya uygundur. Kasırgalar dahil bütün bu ateş destek vasıtalarının bilgisayar bağlantılı yazılımları var. Her bilgisayarda da bir tane ethernet kartı mevcuttur. İhanın üzerinde de Retransmisyon yani röle özelliği var.

İHA operatörü İHA üzerinden ilgili ÇNRA veya Fırtına yazılımına bağlansa hedefin koordinatlarını gönderse, atış bilgisayarı otomatik olarak bu koordinatlara tevcihi gerçekleştirdiğinde. Düğmeye hedefi sürekli takip eden İHA Operatörü bassa nasıl olur. Tetik sistemi bir elektronik selenoide bağlı olsa, bu selonoidi harici donanım olarak sisteme tanıtıp, küçük bir yazılım ile atış bilgisayarı üzerinden, İHA'ya İHA üzerinden de İHA Operatörüne bağlasak...

Bu yapılmayacak iş değil. Güdümsüz olsa bile, tevcih ile bile işe yarar. Keza kasırgada da öyle. Sistem vuruş ile paralanma noktası arasındaki farkı hesaplayıp ivedilikle düzeltmeyi verse yeni tevcih ile ikinci atım adamın tam kafasına gitmez mi?

Bunu sadece yazılım ile başarabilirsiniz. Laser Güdümlü roketlerde tek bir sorun olmaz. Kaba tevcih ile atar, İHA'dan Laser ile işaretlediğin yere nokta atışı yaparsın. Bakın F-16 ların çok yıprandığından bahsediliyor. Yapın şu işi. İnanırsanız başarırsınız.

Silahın başında bir tek nöbetçi mürettebat olsa yeter. Belkide yapmışlardır. Saygılarımla. 
Mesajı Paylaş

NoLoven

Nis 23, 2016, 07:50 ÖÖ Last Edit: Nis 23, 2016, 07:52 ÖÖ by NoLoven
Bunu 106 mm. ve 120 mm. havanlar içinde düşününüz. Mini İHA'lar dan hedefin koordinatlarını atış bilgisayarına transfer edebilmeliyiz. Atış bilgisayarının olmadığı durumlarda ateş idareye koordinat olarak versek duran hedef için gayet güzel işe yarar. Adamlar hep aynı patikaları kullanıyorlar. Hareketli hedefler için bile biraz deneyim ile gayet etkili olur. Saygılarımla. Mesajı Paylaş

ocay

"Roketsan ürünü roketler, 28 kilometre uzaktaki bir hedefi, 2 metre hassasiyetle tahrip edebiliyor. "

http://mobil.hurriyet.com.tr/insan-yapisiysa-daha-iyisini-yapariz-40093931

122mm roketler olsa gerek? Mesajı Paylaş

Göktuğ

S&H 173. sayıdan.

Türk Kara Kuvvetleri için geliştirilen ve atışlı kabul testleri devam eden K+ Roketinin 2o16 içinde hizmete girmesi bekleniyor.
K+ Roketi ile daha önce icra edilen bir atış testi sırasında 1o2km'de 5m vuruş hassasiyeti [CEP değeri, K+'ın CEP değeri azami menzilde 5- 5om arası olarak tahmin edilmektedir] elde edilmiştir.INS/GPS Güdümlü TR-302G [K+] Roketi'nin burun kısmındaki kontrol kanatçıkları sabit olsa da kuyruktaki denge/kontrol kanatçıkları katlanabilir yapıda olduğundan daha küçük bir poda ihtiyaç duymaktadır. Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

cabatli_53

Kasirga-G

Mesajı Paylaş

putty

Haz 17, 2016, 06:09 ÖS Last Edit: Haz 17, 2016, 06:28 ÖS by putty
100 km ye kadarki cephe derinliğini bu kadar hassas vurabilmek korkunç bir taktik üstünlük. Şimdi bizim bu kadar yüksek ateş gücüne uygun şekilde cephe derinliğini keşif yapabilecek teknolojilere sahip olmamız gerekiyor. Bununda çatı kabiliyeti SAR platformlu uçaklardır onun altında uydular onun altında iha lar onun altında muharip uçaklardaki keşif pod ları filan olabilir. En tepede ama joint stars gibi büyük gövdeli SAR radar uçaklar edinmemiz lazım Bu iş havada bir saat kalabilen F16 ya takılacak pod lar ile olacak iş değil. Bu kadar görüş ötesi silahlar ediniyorsak o zaman görüş ötesini avcumuzun içi gibi görmemiz de gerek. Bu olunca Allah düşmana yardım etsin işi ne kadar zor olur düşünemiyorum. Mesela bu silahı karabağ da Ermenistan Azerbaycan cephe hattına koyduğunuzda bütün karabağ menzili içinde kalacak. Bir an için bütün hedeflerin tespit edildiğini düşünelim. Düğmeye basınca savaşın ilk iki dakikasında cephe çökecek demektir. Ama hedefi tespit edemezsen görünce vururum ateş gelirse vururum yakalarsam vururum dersen o zaman iş klasik cephe savaşının dengesinde yine sürer gider. ABD joint stars lar ile ekranda bütün düşman hedeflerini belirleyip belki kesintsiz günlerce izleyip savaşın düğmesine basarak bütün cepheyi çökertti de çağdaş anlamda savaş kazandı. Bizde bu istihbarat yanı çok eksik ilerliyor malesef. Aselsan ın projelerini takip etmek gerek bu açık kapanacaktır ama elde bunca güzel silah varken öbür tarafı beklemek anlamlı değil acil davranmak gerek yazık yani kabiliyetlere.
Şu resme bakın yollardaki araçlar arazideki araçlar hepsi bütün araç hareketleri işaretlenmiş. Bir yazılım bunları analiz ederek askeri hedefleri hareket karakteristiklerinden konumlarından ve sar radar görüntülerinden kıymetlendirip hedef bilgisi oluşturabilir. Vur hepsini cephe çöksün.
SAR radarı pek anlayamıyoruz gibi bir his var içimde hiç alaka gösterilmemesinden bu sonuca varıyorum. Bunu kimsenin sorun etmemesine çok şaşıyorum.
Ben bu gevşek görüntünün sebebini biliyorum ama. Bence bizim HEIK lerin SAR radar yetenekleri var kafi ölçüde. F4 deki radarda varda HEIK de neden olmasın dimi. Ondan TSK leri gevşek gevşek görünüyor bu SAR meselesinde çünkü zaten yeteneğe sahip ama gizliyorlar.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter