Muhteşem yüzyıl kösem sultan dizisi

Başlatan putty, Kas 16, 2015, 10:46 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Kas 16, 2015, 10:46 ÖS Last Edit: Kas 16, 2015, 11:01 ÖS by putty
Bu diziyi izlemek gerek
AKP nin yavaş yavaş kıvama getirdiği Türkiye deki bir türlü dillendiremediği şeylere vatandaşı hazırlamak için bilerek yapılmış bir dizi bu
Bu diziyi izledikçe Fettullah nedir AKP nedir CHP nedir içeri atılan askerler neydi niye AKP dışarı çıkarttı bu kavgalar nedir bu ülkede laiklik dindarlık zannedilen kavga nedir asıl kavga nedir Ecevit nedir Baykal  nedir niye Baykal a Fettullah kaset tuzağı kurdu ucundan anlamaya başlayacağız yada sonrasında anlatılmaya başlayacak. Bunlar zor konuları dile getirmek için halkı hazırlama çalışmaları. Birazda doğru bir iş ben destekliyorum.  İçinden çıkamadığımız bugün kim kimin dostu düşmanı dindarlar niye bir birine giriyor laiklerle dindarlar niye omuz omuza anlaşılmazlığını arap saçının aslında  ne kadar basit bir şey olduğunu anlayacağız. Ve ürpereceğiz aman Allahım diyeceğiz biz nasıl bir ülkede doğmuşuz yaşıyoruz diyeceğiz.  Tabi düşünen akıllara

https://www.youtube.com/watch?v=iljpQO4I40E Mesajı Paylaş

wolvarin

Tavsiyene uyup diziyi seyrettim 10 bölüm 2 saatten 20 saat verdim bu işe. Dizi senin dediğin görünümden çıktı.ilk bölümler daha sağlam duruyordular. Sonra okuduğum kadarıyla reytingler düşük gelmiş dizi kadın dedikoduları saray yalakalığına doğru evrimmiş durumda. Seyirci topladıktan sonra çizgisi değişirmi bilemem. Gördüğüm diğer eksiklik karakterlerden çabuk vaz geçemiyorlar. O dizide karakterlerin ölmeye başlaması lazım aksi taktirde yapılanın sonucu olmayan bir çocuk oyunundan farkı yok gözüküyor. Ben dizi seyretmem ama babamın diyeceği şu olur aman o ona yalan numara diğeri öbürüne yalan numara hep aynı. Mesajı Paylaş

putty

Oca 23, 2016, 10:14 ÖÖ Last Edit: Oca 23, 2016, 10:16 ÖÖ by putty
Bende hayal kırıklığına uğradım. İlk bölümden amaçlarını öyle kestirdim ama ya yanıldım yada kulaklarını çektiler bu konulara girmeyin fazla diye.
Hükümet bu ülkedeki meshep mücadelesinin derinliğini köklülüğünü ciddiyetini durdurulamazlığını bastırılamazlığını yenillemezliğini kimlerin kazandığını kimlerin ne zaman iktidara geldiğini gittiğini anlamasını istiyor. Ama bunu anlatmak bu ülkede çok zor. İlk bölümden görüyorsunuz celali isyanları filan işlemeye kalktılar ama arkası gelmedi
Sinematografik masumlukta bakarsak da bu dizi gerçekten tam bir hayal kırıklığı halini aldı. Bu arada filimdeki Giray lar benim gerçek atalarım. Onlarla aramdaki soy ağacını eksiksiz isim isim biliyorum. Muhteşem süleymanı yok memeleri görünüyor yok padişahla kim öyle konuşacak gibi eleştiriyorlardı ama olur filim bu doğru olmasada o kadar değişiklik olur deniyordu. Bunda ise kafadan uydurmuşlar yok kardeşi padişahı zehirlemiş çiçek virüsü bulaştırmış yok kızın babasını getirmişler tehdit etmişler böyle tarihi şahsiyetlerle olaylarla kafadan atarak filim yapılırmı.
Mesajı Paylaş

wolvarin

Bu durumda 5 tepe de hak iddia edebilirsin Mesajı Paylaş

putty

Babamın babası babası babası babası diye cengiz han a kadar isim isim soy ağacım var benim.
Abdülhamit bile benim kadar soy ağacını bilmiyordu
Varmı bu ülkede üç kuşaktan sonra soyunu sopunu isim isim bilen adam
Tepelerden daha kıymetli bu
Bendeki o parıltı oradan geliyor işte Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Putty, mevcut iktidarın bir diziyi desteklediği doğrudur fakat bu değil ;D

Diriliş Ertuğrul desteği alan dizidir, tam amacına hizmet etmektedir ve günümüz konjonktürüne son derece uygundur.

Osmanlının ilk tohumlarının atıldığı Ertuğrul Gazi dönemi konu alınmakta ve günümüz Türkiye'sinin de şu an bu doğum sancılarını yaşamasına, bölgesinde güçlü bir şekilde var olma mücadelesi vermesine, güncel politik mücadelelere göndermeler yapılmaktadır.

Diğer taraftan benim diziyi asıl takdir ettiğim yönü ise, her bölümünde muhakkak sancağın kutsallığına, türk törelerine, bilfiil dinimizin görüntülü olarak eksiksiz bir şekilde ibadet şekillerine (abdest almak, namaz kılmak vs.), eski türk yaşantısına ve dahi eski oğuz destanlarından birine göndermeler yapması ve görüntülü olarak anlatmasıdır.

Soy-sop araştırması hususunda ise haklısınız, millet olarak maalesef birkaç kuşak ilerisini merak etmiyoruz. Bende şanslı ailelerden birine sahibim. Soylu olmasakta ;D  benim soyum Afşar boyuna, ondan önce ise Selçuklulara gider. 1300'lerin sonu 1400'lerin başında Osmanlı tarafından tuz kanununa muhalefetten Rumeliye sürülmüş ve Osmanlı'nın uçbeyliklerini tutmuşuz.1800'lerin sonunda yaşanan Osmanlı-Rus savaşı döneminde ise ana vatanımıza geri dönüş yapmışız.

Bu konularda özellikle Rumeli göçleri hususunda İlber Ortaylı gibi bir üstadın güzel çalışmaları var. Ayrıca bilindiği kadarıyla bizim gibi sorun çıkartıp sürülen yada mükafat babında Osmanlı tarafından çok sıkı bir şekilde uygulanan göç politikaları, eksiksiz bir şekilde kayıt altına alınmıştır. Osmanlı arşivleri sağlam bir şekilde araştırılmaya devam edildikçe ülkemizde yaşayan herkes belli bir ölçüde bilgi sahibi olabilecektir kanaatindeyim. Tabiki soyunu sopunu merak edenler...

Saygılarımla Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, seni hayal kirikligina ugratmak istemem ama gecen hafta, Teke Tek'de, Ilber Hoca, Giray'larin soyunu bir taraftan Cengiz Han'a obur taraftan Hz. Ebubekir'e dayandirmasini kibarca "Fazlaca Abarti" (Aslinda palavra) olarak ifade etti.... :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ayrı bir parantez daha açmak isterim. Bölgemizde, Orta Asya ve Doğu'da mezhep-etnik kavgalar temelinde yaşanan mücadelelere bence en güzel bakış Osmanlı'nın zamanında yüzyıllarca uyguladığı zorunlu göç politikalarıdır. Sonuçta binbir çeşit din ve milletten meydana gelen bu bölgeleri o zamanın teknolojisi ile 600 yıl yönetmiştir.

Sorulması gereken soru "nasıl" ? Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Oca 23, 2016, 08:03 ÖS Last Edit: Oca 23, 2016, 08:05 ÖS by HAZERFEN
Bu sorunun cevabı için Samiha Ayverdi'nin "Türk Tarihinde Osmanlı Asırları" adlı 2 ciltlik kitabını okumak icab eder. Bir şaheser denilebilecek kitaptır. Okumayla tadına doyulmaz. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter