ÖMTTZA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

musti

@Dum.

Kamyona monteli 155mm topçu işinden haber var mı ? Hazır Fırtına II başlarken yani MKE 155mm namlu üretiyorken aradan onuda çıkarılar herhalde.  Mesajı Paylaş

Eternal

Peki dum üstad bu komando 8*8 leri  7,62-12,7 sarp ukss ilemi gorecegiz baslangic olarak yoksa daha büyük kalibrelerde olacakmi Mesajı Paylaş

HDS

Kocaman ZMA kuleleri gösterdiler 8x8'lerde. Mesajı Paylaş

TULGA

Ben Aselsan Korhan kule sisteminden çok umutluyum. Umarım 35mm Parçacıklı mühimmat namlusu çeşitlendirilerek ve geliştirilerek 57mm, 76mm ve 105mm'de de kule namlu ve mühimmat çalışmaları yapılır. Bana göre ülkemizin bu çaplarda namlulu fakat ilave diğer ateş destek unsurlarını da beraberinde barındıran kule tasarımlarına yönelmesi lazım. Mesela 35mm de dahil yukarıdaki örneğini verdiğim çaplarda kule tasarımlarına ilave 2 adet antitank, 4 adet cirit eklenerek çoklu ateş gücüne haiz kule tasarımları yapılabilir. Bir başka versiyonunda da mesela aynı kule tasarımlarına bu sefer yerli manpads ilavesi yapılabilir. Bu da farklı bir görev tanımı ile diğer benzer kuleli ama antitank ve cirit taşıyan kulelere sahip görev grubunda ilave birlik hava savunmasına destek amaçlı görev alabilir.

Örneğin bir bölükte ister paletli olsun ister TTZA olsun diyelim ki 15 araç var. Bunun 3 tanesi 105mm'lik taretle donatilsin. 3 tanesi 35mm namlulu manpads destekli donatılsın.  3 tanesi 57mm veya 76mm namlulu cirit ve antitank destekli taretle donatılsın. Kalan 6 tanesi de mesela 25mm namlulu Pençe taretli olsun. Farklı çaplarda benzer ama farklı kulelere sahip araçlar bütününden oluşsun bölükler.

Mesela TTZA bölüğü böyleyken benzer taretli paletli bölükler olsun. Tulpar, Kaplan 30, Korhan tarzı paletli araçlar da bu kulelerle daha zorlu arazilerde palet avantajıyla yer alsın. Bu iki bölüğe 15-18 adetlik bir tank bölüğü eşlik etsin. Bu 45 araçlık farklı görev tanımlı ve silah yüklü tabura 3 adet Korkut ve 1 batarya Hisar A ve O eşlik etsin. Sakarya ÇNRA, Fırtına obüsü ve ilave edilecek sayıda ACV-15 ve 30 ile Taburlar her görev tanımına ve yerden ateş destek sistemlerine sahip olsun. Bu taburları havadan destekleyecek unsurları da zaten biliyorsunuz kategorize ederek bu taburlara bağlı hava destek unsurları olarak ekleyebiliriz. Bilemiyorum ben bu şekilde karma bir komando taburu tank taburu ile yapilanmayı hep hayal etmisimdir. Bunun eksikliğini de Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatlarında gördükten sonra somut olarak gerçekleşmesini daha çok arzulamaya başladım.

Mesajı Paylaş

sadalone

Yerli ve milli USMC istiyorsun yani. :D

Türkiye'nin mevcut tehditlerine bakıldığında bu tarz hibrid kuvvetlere kesinlikle ihtiyaç var. Mesajı Paylaş

gucluak

TULGA

PARS'ın üstünde Korhan mı gordüm ne :)

Allah'ım şükürler olsun sana... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter