ÖMTTZA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Bu "adam" bir tek adı vardı firmada. Şimdi galiba o da yok. Emanetçi bunlar... Mesajı Paylaş

putty

Türkiye nin bae systems gibi bir tek çatı arzulanıyor olması çok eleştirilemez motordan telsize kadar yapsın biz küçük ülkeyiz yüz tane oluşumu ihya ederek savunma sanayi kuramayız. Ama bunu yarısı Katar lı bir firma ile yapmak doğrumu. Mesajı Paylaş

HDS

Sen Katarlılar'ı dinledin mi? Mesajı Paylaş

putty

Dinlemedim Mesajı Paylaş

HDS

Dinle. Anlıyor insan o zaman... Mesajı Paylaş

putty

May 21, 2018, 07:59 ÖS Last Edit: May 21, 2018, 08:01 ÖS by putty
İlaç oldun HDS valla mübarek düzgün anlatsana şunu
Zor konuysa özelden anlat benden sır çıkmaz Mesajı Paylaş

HDS

Yarına kadar sabretmen gerek.

@orko Katar hakkında bir makale yazmıştı en son ya da...
Ona soralım. Mesajı Paylaş

muhendus

May 21, 2018, 08:19 ÖS Last Edit: May 21, 2018, 08:24 ÖS by muhendus
@HDS sakın hocam Putty'i dinleme, Allahtan bazen saflığı tutuyor da kendini açık ediyor. :) Gerçi sende gayet iyi biliyorsun durumu :)

Bkz: Sohbet başlığı - 19 Mayıs 2018

"Bana bunlar çok gizli sakın söyleme internette bahsetme filan derlerdi ama ben kafamdan bir şeyler düşünürdüm saçmalıyolar derdim açıklardım kesin. Kendimi biliyorum inadına açıklardım. Öbür foruma almamanızda gerçekten isabet olmuş. Harzemşah biliyo zaten bana SSF de bir kaç inanıp sır vermişti dakkasında özel mesajdan çıkıp yazmıştım sonra küsmüştü. Bir kaç ay sonra kendimi affettirdim yine bir sır aldım onuda dakkada açıkladım forumda kendi bilgim gibi. "

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1252.495 Mesajı Paylaş

putty

Mühendis onun espirisi için yazdım zaten niye dünkü yazışmayı taşıdın heyecanla. Mesajı Paylaş

putty

orko artık forumlarla eskisi gibi ilgilenmiyor twiter ci oldu oda herkes gibi
Forumlar bayilerdeki gazeteler gibi gittikçe kan kaybediyor. Forum dururken twiter bana çok yanlış geliyor
neyse
Mesajı Paylaş

HDS

@putty,

Bak burada üç ayrı Katarlı ile söyleşiler var. Bu iki söylevde açık seçik anlatıyorlar:

DIMDEX's Al-Ansari on Event's History, Growth, Role, Significance Amidst Blockade

Qatar's Al-Obaidli on International Military Cooperation Priorities, Blockade, Israel, Iran

Qatar's Al Attiyah on Diplomatic Strategy, Al Udeid Air Base, Modernization

Ezcümle:
Bu heriflerin karşısında ciddi bir "risk" oluşmaya başladı. Mesela BAE dediğimiz herif 2014'ten beri zorunlu askerliğe geçti ve Finlandiya'nın eski Askere Alma şubesi başkanı olan generali bile danışman diye getirtti bu konuda yardımcı olsun diye. Kara kuvvetlerinin kara havacılığını kurmak için bir emekli US Army albayını getirdi koydu oraya. Blackwater'ın "Prince"i orada. Ne kadar askeri kirli adam ve danışman var ise ülkesine biriktirdi manyak herifler. Buna eski CIA'ciler ve Amerikalı özel kuvvetçiler de dahil.
Suudi Arabistan'ı da ayrıca yazmıyorum.

Bu risk altında, adam da diyor ki; "Yarınımız belli olmaz, bizim de bazı askeri teknolojilere erişimimiz olması gerek. Biz hayalci değiliz, elimizden geldiğince modern bir ordu kuruyoruz ve teçhiz ediyoruz. Yoktan dev bir hava kuvveti ve deniz kuvveti kuruyoruz, lakin yarın öbür gün bir terslik olursa bunun kesintiye uğramaması gerek. Onun için kabiliyetimizi çokluyoruz. Hayalci de değiliz, biz BAE gibi, Suudi gibi kendi ülkemize finans yemi ile silah sanayisini çekebilecek büyüklükte değiliz. Ama Türkiye gibi 'dost" ülkenin yaptığı geliştirmelere de destek olmak istiyoruz." diyor.

Yani, yarın öbür gün, bu leş kargaları (Suud, BAE) Amerika'yı falan arkasına alıp bizi yutmaya kalkar, bize de bir abluka koyarsa, biz silah sistem tedarikini yapabilmek zorundayız. Bunun için Türkiye çok önemli. Bunu biz tek başımıza yapamayız, ama Türk firmalarına ortak olup, Türkiye'nin zaten girmiş olduğu yolda biz de bir sandalye rezerve etmiş oluruz, diyor.

Aslında çok da gerçekçi ve çok da enteresan bir iş yapıyor.

Biz ise bunu kendi tarafımızda yine bok ediyoruz ve adamın finansörü olduğu BMC konglomerasına, sanki borçluymuş gibi her projeyi veriyoruz.

Katarlı, BMC'ye "Ambargolardan etkilenmeden kendisine en modern silahları, hini hacette sevk edebilmek için destek veriyor. Biz ise o "modern" şeyi Alman'dan, İrailli'den, Güney Afrika'dan, nereden bulursak toplamaya çalışıyoruz.

Şimdi burada bir durup sormak gerek. Ya bu iş de bir "Zarrab" vakasına dönerse? Yani, bürokratın daha "usulüne uygun "götürmeye çalıştığı işi siyasetin en "çirkef" adamları "önüne yatarız" falkan diyerek, akçeli işlere bulanarak köpürtüyorsa? Bir kez başımız yandı. Bürokrasiye bıraksak aslında u kadar yara yemeden götüreceğimiz bir "faaliyet"i, hatta çıkıp "haklıyız ulan" diyeceğimiz şeyi Boyunsuz Muharrem'in, Zafer Çağlayan'ın, onun bunun rüşvet çanağına çevirmemiş, çanak büyüsün diye herkes o çemberden geçsin diye zorlamamış, işi abartı boyutlara çıkarmamış olsak delikanlı gibi savunacağımız şeyi bok eden siyaset tarafı durumuna mı düşüyoruz?

Katar çok akıllıca davranıyor. Kendi silahlanma projeleri de çok akıllıca. Risk almakla falan da hiç dertleri yok. BMC'yi desteklemek de iyi bir hamle. Doğrudur, Türkiye'ye yatırım yapan hep kazanır. Ama o BMC'nin yapacağı işin bokunu çıkarmak ne kafadır bilinmez...

Ama bizim siyasetimiz bu.

Beri yanda, Altay BMC'ye gitti de Otokar "uf" mu oldu? Yoo. Aslında üretimi "amelelik" olan bir işi çakıp kendi daha ileri teknoloji işlerine yükselsinler. Aslan gibi Tulpar yapsınlar, en kaliteli ve iyi 6x6'yı, 8x8'i tasarlasınlar. "Undestructable" 4x4'ü yapsınlar.

Kara araçcılarımız ile ne kadar övünsek az, lakin yaptıkları da öyle aman aman araçlar falan da değil. Tamam pek hoş, şak diye araç tasarlayıp, konfigüre edip tak diye üretebiliyorlar. Ama o işte. Hoş bir gam var ama o kadar. Bakın BAE'nin taşıma suyla yaptırdığı NIMR bizim anlı şanlı firmalarımızdan çok daha süratli kaç çeşit araç yaptı, Çekyalı VOP ile ortaklık kurdu da aracını tüm Avrupa'ya da pazarlıyor.

Ejder mejder falan iyi hoş da, yani yapan da yapıyor işte aynısını. Yer yer daha iyisini.

Halen de o kadar ülke arasında, o kadar 8x8 ihalesi sonuçlanırken, bizim pek bir numaramız yok.

Mesajı Paylaş

putty

May 22, 2018, 09:28 ÖÖ Last Edit: May 22, 2018, 09:35 ÖÖ by putty
Tamam iyi niyetli olucam bir süre gönlümden bir kredi veriyorum bu modele o zaman. Beş yıl izleyelim görelim sonuçları madem ona göre sonra olumlu olumsuz bakarız olaya. Ben olumsuz bakıyorum ama yanılmakta beni üzmez bir daha bu BMC yi çok katı eleştirmiycem içime atıcam düşüncemi bir süre gözlüycem umarım güzel sonuçlanır. Tecavüz kaçınılmazsa espirisi gibi oldu zaten başkada yapacak bir şey yok dua edip işler iyi gitsin demek lazım Mesajı Paylaş

HDS

Yahu neyi eleştirmeyeceksin @putty? Yine bokunu çıkardık. Elimize ne verilse bozup bırakıyoruz. Ne kapı açılsa oraya pisliyoruz. Akıl bizden ırak işte daha ne olsun?

Ya sırf BMC gazlayacağım diye adama Güney Afrika aracının lisansını kovalatmak neir allahaşkına? Tamam alsın yapsın Otokar gibi FNSS gibi kısmetini kovalasın. İstiyorsa Katar'a yapsın, bana ne iteliyorsun bunu? Mesajı Paylaş

HDS

Şimdilik herhalde öyle ama "bunu alan bunu da aldı" olmasın sonra..  ::) Mesajı Paylaş

ocay

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kara-kuvvetleri-pars-izciyle-engel-tanimayacak-40986679

haberlere göre projeyi FNSS kazanmış. Adet vs bilgisi var mı? Sanırım projede sayı epey azaltıldı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter