ÖMTTZA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Kabardey

Yazarın kendisi bile bu bir iddia diyor. Hemen sonuca atlamaktansa beklemekte fayda var diyorum ben. Bu ara bir kaç proje malumunuz bütçe sebebi ile bayağı bir ertelendi. Mesajı Paylaş

murattekin

Bu ülkede bazı şeyler uluorta söylenemiyor maaleaef. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Defence

TFX projesinin motor işinin el altından kime verildiğini bilseydiniz ruhunuzu teslim ederdiniz. :) Mesajı Paylaş

putty

May 20, 2018, 02:00 ÖS Last Edit: May 20, 2018, 02:17 ÖS by putty
BMC tamam Türk firması çoğunluk bizde karar alıcı biziz geliştiren de biziz. Ama karın yarısı Araba neden gidiyor ben onu anlamadım. Sipariş üzerine sipariş otomatik yağıyor bu kadar kar daha önce ön görülüp ziraat bankasından kredi verilse bu Arap ların parasına ihtiyaç olmasa olmuyormuydu. Zaten 800 milyon du yarısı Arap ise 400 milyon vermiş olmalılar bu kadar devlet desteği aşina olan işte Arap şartmıydı hiç yokmuydu yolu yerli BMC nin. Gazeteyi aldılar mesela milyar dolara Ziraat bankasının kredisi ile. Niye Katar bizim TSK leri harcamalarımızın bu devasa giderlerimizin BMC deki karının yarısına ortak edildi. Arkasıda akıyor yani tanklar binlerce araç kamyon daha neler neler gelecek kimbilir ve hepsine Arap lar ortak. Hatta yerli arabaya bile ortaklar motora ortaklar gemi yapacağız motoruna Katar ortak oldu tank yapacağız ortaklar motoruna ortaklar otobüze kamyona ortaklar neden ortaklar 100 milyon dolar verdiler diye. Sebep ne BMC alınırken 400 milyon tl verdiler Dolarda değil TL yani. 100 milyon dolar filan verdi bu Katarlı bize karşılığında ihale akıyor oh ne ala iş. Bu saçmalığı anlamıyorum ben hiç bir ticari basirete uymuyor. Size bir örnek vereyim tekrar aynı örnek. Bir kırtasiye dükkanını ortak alıyoruz belediyeden iş gelecek garanti diyor ortağım. 100 ben veriyorum 100 de o veriyor para lazı madama. Sonra işler ertesi gün gelmeye başlıyor bir ayda 5000 kazanıyoruz. 100 veriyorum belediyede dayısı olan arkadaşım sayesinde 1000 kazanıyorum bir ayda. Bu durumda bu arkadaşım enayi olmazmı 100 tl için ilelebet sağacam adamı hemde ne sağma. Hiç bir basiretli tüccar Katar lıya yarı ortaklık vermez. Devletin garanti ihaleleri belediyelerin otobüs ihaleleri tank ihalesi motor sanayi yerli araba uktemiz bunlar belli iken BMC alınacakken devletin deryalar kadar parası bankalarda kredi olarak beklerken ve bu ortağın katkısıda aman aman büyük değilken hangi akılla biz bu adamlara yarı ortaklık verdik. Hani özel sektördü helva üretir inanılmaz işleri iyi gider ortak da şaşırır kara ama bu öyle değilki zaten akacak projeler ihaleler önceden biliniyor.
Mesela BMC 10 milyar dolarlık tank işi yapacak 2 milyar dolar kar elde edecek 1 milyar doları Katar lının hesabına yatacak.  Bunun 100 milyon doları verdiği para kalanı Katar lının risk alıp girdiği işten karı. Kirpi için öyle yerli araba ne olacak mesela belkide on milyarlarca dolar iş yapacak yerli motor paraları ne olacak. 50 yıl sonraki konteyner gemisi ürettiğimizde BMC malı motorundan elde edilen karın yarısı Katar a mı gidecek. Bütün bunlar 100 milyon dolar içinmi

Tankı geliştirmek için devlet 500 milyon dolar Otokar a para verdi. Sonra o tank ortaya çıktı içinde yarım milyar dolar sıkışık bir yerine dimi bu tankın en azından. O tankı şimdi biz BMC ye verdik al bunu üret dedik. yarım milyar dolarlık hediyeyi 100 milyon dolar veren Katarlıya yarı yarıya ortak ettik. Katar lı 100 verdi 250 milyon dolarlık hediyeye sahip olmadı mı bir anlamda. Mesajı Paylaş

dmc

Katar başka şekilde o parayı peşinen vermiştir. Arada hatır var gönül var -gibi gözüküyor. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@defence

baykar ?

Mesajı Paylaş

Defence

Değil. Olağan şüpheliye gitti o da. Mesajı Paylaş

ocay

BMC Engine... Mesajı Paylaş

omerv

Arkadaşlar olayları çok basit ve duygusal düşünüyorsunuz. BMC'nin yatırım planını ve bütcesini dikkatle inceleyin. Bunu gerçekleştirebilecek şuan ülkemizde bir firma yok. Ethem Sancak'ın da okadar parası yok. Sermayenin büyük kısmı Katara ait (bunu çeşitli defa Ethem Bey TV lerde ima etti), fikir Ethem Sancak ın, para katarın. Adamların hayali otomobilden-trene kadar bir ürün gamı geliştirmek. Planlarda 2025 yılına kadar devasa yatırımlar var. Zannediyormusunizki 1000-2000 aracın karı ile bunlar gerçekleştirilebilir. Şuan firma kredi almadan direk katar sermayesi ile yatırım yapıyor, anlaşma nasıl bilmiyorum ama uzun vadede Karata öderler belki. Yani devlet bu yatırımlara siparişlerle destek olması gerekiyor. Otokar güzel ürünler ortaya çıkarıyor, misyonu var  ama vizyonu yok. Hiç bir zaman büyük firma olma hayali yok. Bu hayali gerçekleştirecek uluslar arası izni de yok. Bu bakımdan %49'u Katara ait olsada en milli BMC. FNNS BEA ile ortaklığı sebebi ile Ejder'i dahi Nurol çatısı altında üretebildi, neden bir düşününüzmü. Otokarın hikayesini bir inceleyin. Bu firmanın kuruluşuna Fiat'ın nasıl engel olmaya çalıştığını öğrenin. Koç grubu elleri ve kolları dış yatırımcılar tarafından bağlı olan bir firma (ben şahsen takdir ederim) onlar ne kadar izin verirse okadar yerli olur. Yakında zırhlı araç ihaleleri ne yerli motor,şanzıman ve şasi gibi ürünlerde yerli şartı gelecek ozamana ne yapacak merak ediyorum. Halbuki elinde 400-700 beygirlik Otosan motoru varken hiç bir zaman araçlara uygulayım demediler veya diyemediler. Ama bir milli düşününce hızlı yol alabilir. Örnek Hidromek en çok gurur duyduğum bir Türk firma. Ben yıllar önce Ostimde ki fabrikasını görmüştüm. Küçük bir yerdi şimdi dünya devi oldular. Mitsubishi greyder bölümünü alınca onun teknolojileri de onlara geçmiş. Tahmin edin içerisinde ne var. Tam otomatik şanzıman var. Hidromek hemen işe koyulmuş ve Ankara fabrikasını kuruyorlar. Bu şanzımanın askeri araçlarda da kullanılması mümkünmüş. İşte yerli ve milli olmak bu. Yani bir firma çok şeyi değiştirebilir, izleyin. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Ömer

Otokar en azından savunma alanındaki en büyük düşmanımızı milli tank projesine sokup veledi zina ettirmiyor projeyi. Mesajı Paylaş

wazz

BMC ile ne zaman iş kesilir biliyormusunuz  sattıkları araçlar çalışmaz o zaman Mesajı Paylaş

murattekin

Kendilerinden SLV falan da bekliyorum.

Dur bakalım elbet bu işin sonu gelecek. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

May 21, 2018, 02:25 ÖS Last Edit: May 21, 2018, 02:27 ÖS by putty
Keşke BMC gerçek olsa ama o kadar politize bir şeyki yaşaması için gereken hiç bir motivasyona tutkuya endüstriyel heyecana basiretli tüccarlığa sahip değiller. Bir mevzuları var onunla meşguller gün gelecek devran dönecek ki bunun için tamamen iklimin değişmesi filanda gerekemez AKP iktidardayken bile bu olur o günlerde BMC nin başında şimdikilerden hiç kimse kalmayacak neredeler onu bile bir birimize soracağız neredeler şimdi diyeceğiz.  Yandaş olsa bunu demezdim yandaşlık alay edilecek bir mevzu değil onlarda sanayici onlara güvenirim ama bu yandaşlık bile değil. Endüsriyel bir ışık göremiyorum ben bu heyecanda kesinlikle. Keşke olsa ama çok zorlama çok dönemsel bir olay bu. Kesinlikle ama kesinlikle geleceği hiç yok. İmkan ihtimal yok bütün projeleri ona yığın paraları akıtın sonu kocaman bir hüsran olacak. Gün gelecek bunu hatırlayın putty demişti dersiniz Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Hiç Katarlılar yahut BMC'dekilerle konuştun mu? Mesajı Paylaş

putty

Video da izledim adamları orada notumu verdim

https://www.youtube.com/watch?v=ZGodgGymfwM Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter