ÖMTTZA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesinde teklifler iletilmiş. "Çok Opsiyonlu" bir proje olduğu için  kararın 2016'da çıkması bekleniyormuş.

Her ne kadar Türkiye M113/ACV 15 araçlarını 3000 kadar Yeni Nesil Paletli Zırhlı Araç ile değiştirmeyi planlasa da dünyada 8x8 araçları Mekanize Piyade birliklerinde kullanmaya bir eğilim var. Son olarak İsrail Eitan isimli bir 8x8 araç geliştiriyor bu araç M113'lerin yerini alacak. Tabii ki zırhlı tugaylar için Namer APC üretimi devam edecek. İlave olarak İsrail Centurion temelli bazı özel görev araçlarını eski Merkava Mk2 türevi araçlar ile değiştirmeye başlamış. M60A3 leri ya da Leopard-1 leri benzer şekilde değerlendirsek çok iyi olurdu Mesajı Paylaş

ocay

Proje imzaya kalmış galiba. 5-6 ayda imzalanacakmış. Acaba kimi seçtiler? Mesajı Paylaş

ocay

1 senedir imzaya kaldığını söylüyorlar. Bakalım.. Mesajı Paylaş

ocay

Afrin operasyon başlarken yine sahada balistik ve mayın koruması epey düşük ACV araçları ile sahaya çıkıyoruz.

FK'dan ders alıp OTOKAR ARMA ve FNSS PARS-III sipariş etmemiz gerekirken şu anda askerlerimiz yine koruması az olan araçlarla cephede.

Maalesef tedarik mekanizmaları hala BMC'nin Güney Afrika'dan alacağı lisansla, ve kuracağı fabrika ile 6x6 ve 8x8 araç üretmesini bekliyor ısrarla.

Maalesef yine mehmetçiğin canı birilerinin umrunda değil.

Mesajı Paylaş

dum

Para yok para..

Mesajı Paylaş

ÜNAL

Üstadım bu araçların birim fiyatı nedir ?
Ayrıca neden proje usulü yüz küsür sayılarda alıyoruz ki ?
Acil ihtiyaç dolayısı ile diğer projelerden arttırılacak para ile en azından bir cephelik küçük küçük alımlar yapılamaz mıydı ? 60-70 tane dahi iyi olmaz mıydı ? Mesajı Paylaş

putty

Oca 17, 2018, 10:08 ÖS Last Edit: Oca 17, 2018, 10:13 ÖS by putty
Bütün araçlarımız için elden geldiğince yerli motorları beklemek dişimiz isıkmak gerek.
Zırhlı muharebe araçlarında ise Aselsan ın parçacıklı mühimmatını atabilen bir silah siteminin ana silah olarak hazırlanması gerek

Bunlar olmadan neden bu kadar araç var ihraç ediliyor ama biz kullanmıyoruz dememek gerek
Bizim artık önümüzdeki 40 yılın araçlarını yabancı motor ile büyük rakamlarda alma hakkımız yok.
Dişimizi sıkıp yerli motor ailesini beklemek gerek
Kamyondan tanka zırhlı aracaç ailelerine kadar hepsinde TSK lerinin büyük toplu tedariklerini yerli motor ve güç sistemleri ile yapmak gerek.
NUROL un aracından 1000 tane alsak çokmu iyi olur içinde yabancı motor şanzıman yakışırmı bize bunca heyecannımıza. Araplar her şeyi hazır alır Gürcistan Azerbaycan Ürdün Mısır gibi ülkeler uğraşır didinir bir araç yapar ama içi motoru allahın emiridir yabancı olması ama bizim gibi Ukrayna gibi Kore gibi ülkede motorda yerli olmalı olmuyor ise dişimizi sıkıp beklemeliyiz. Sanırım olanda bu. TSK leri sanıyorum yerli motor olmadan büyük ihtiyaçlarını artık tedarik etmeyecek.  Fuardaki onca araç varken neden kullanmıyoruz dememek gerek. O araçlar o hali ile bize olmaz motorunu yapıp öyle gelsinler. Tumosan başladı mesela uğraşmaya.
Bu benim arzum aslıda tahminim değil. Bu eylemsizliği ben böyle görmek istiyorum yorumluyorum.
Tabi işin içine BMC girince her şey değişir. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@putty

Üstad Motoru yaptık diyelim içinde 2 tane kritik yurtdışı parça olsa ve yine engel yesek motorda yarım kalacak. Ben yüzde yüz yerli parçalı motor ve şanzıman olacağını sanmıyorum ilk anda. Mesajı Paylaş

putty

Her şey ambargo değil lojistik sebeplerimizde var. Mesajı Paylaş

ocay

Belki de yavaş ilerlemiyordur, karar verilmiştir. Mesajı Paylaş

Balamir

https://twitter.com/5nci_Boyut/status/995677687132905472 Şaşıran varsa eğer beri gelsin..Yine haklı çıkmanın kahrıyla diyorum ki bu ülkenin kara araçları geliştirme çabaları bu kararlarla ölecek..Kirpi gibi lisans altında ya da her ne şekilde özgün olmayan tasarım ve yetersiz üretim kabiliyetinin ödüllendirildiği bu durumda kimse özgün araç geliştirmez artık..TF-2000, füzeler, motorlar ve daha nicelerini bu mantıkla açtır ortak bir fabrika ürettir yarım yamalak olsun bitsin..Bunları geliştiren idealist mühendisler ve firmaların suçu ne..Bunları yapanlar çarpıttıkları Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ konularını da bir daha açmasınlar derim ki onları da durduran bugünkü yönetimin bir türeviydi.. Mesajı Paylaş

murattekin

Nereye kadar gidecek bu işin sonu? Kuvvet niye sesini çıkaramıyor? Daha ortada olmayan bir araca nasıl güvenip operasyona çıkacaklar? Başka ordular çatır çatır kullanıyor bizim araçları. Biz ise yandaş üretecek diye beklerken Toyotalarla geziyoruz. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

BATTLESTAR

Bmc'nin katarlı ortakları kimdir tam net bilgi varmı ad san ? Mesajı Paylaş

Kabardey

Daha ziyade bütçe ile ilgili bir sebepten bekleniyor olmasın. Mesajı Paylaş

murattekin

Sayın Kabardey şöyle bir şüphe var:

Valla benim duyduğum seçim oldu ama teknik değerlendirmeyi kazanan değil baska bir firma tercih edildi ve o firma su an o tip araç üretmediği için üretebilmesi bekleniyor... Bu bir iddia tabi ne kadar doğru olduğunu bekleyip göreceğiz... Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter