STA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

murattekin

Haz 30, 2016, 03:06 ÖS Last Edit: Haz 30, 2016, 05:40 ÖS by murattekin
Kule "tasarlayarak" arge parası alacaklardır. Hazır bir kule varken. Yeni ve yüksek bir tasarım bana ters geldi. Ha belki  burada böyle görünüyordur o ayrı. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

dmc

Paletli araçta değişik gözüküyor. Hani epey farklı olacağı kesinde yine de makyajlanmış M113 gibi. Keşke Altay'ın yanına ne koyacaksak onun tanksavar kuleli versiyonu olsaydı. Ya da Bradley kulesi benzeri bir çözüm olabilirdi. Kuvvet ne istediğini bilir hayırlı olsun diyelim. Mesajı Paylaş

HDS

Mevcut hangi kuleye takacaklar ki? Mesajı Paylaş

murattekin

Pençe veya Teber kuleleri uygun görünüyor. Bunlara uygulanamaz mi? Herşeyi bıraktım yeni kule tasarımı bu kadar uzun sürer mi? Bilmediğimden soruyorum. Yıllardır zırhlı arac ürettiğini düşünürek. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Ne kadar uzun sürecekmiş ki? Ben kaçırdım galiba konuyu.  ???
Aselsan'ın galiba bir prototipi var zaten. Ama Pençe kulesi falan Pars'a olmaz.

Araçlar daha yok ortada. İkisi de yok daha. Onlar vakit alacaktır. Mesajı Paylaş

ocay

ocay

Bu yukarıdaki araçlar daha çok değişir gibi geliyor bana.

Bu araçlarda teleskopik mast monteli FLIR olsa güzel olurdu Mesajı Paylaş

murattekin

Araçlar daha yok ortada. İkisi de yok daha. Onlar vakit alacaktır.

Hocam fuarlarda sergilenenler? Mock-up mı onlar? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Tem 01, 2016, 09:08 ÖÖ Last Edit: Tem 01, 2016, 09:13 ÖÖ by putty
Cobra ve Akıncı nın nesi varda yeni araçlar tasarlanıyor. Amerika Almanya Fransa İngiltere Rusya Çin hangisi var olan genel maksatlı aracı dururken özel araç tasarladı. ZPT ne ise ondan bir ZTA çıkartırsın eskiden de böyle yaptık. Bizim gibi sineğin yağını çıkartan bir ordu şimdi nasıl böyle fantazi iş yapıpta silah taşıyıcı araç tasarlıyor anlamıyorum. Zaten bir sürü çok güzel araç var tekerlekli ve paletli.  Amerikanın bile silah taşıma aracı yok böyle özel. Ülkenin paletli araç üreticisi firması FNSS. O dururken Tulpar almak belki savunma sanayi kurgumuza uymuyordur onu anlarım ama aynı şekilde ülkenin tekerlekli araç üreticiside Otokar olarak ortaya çıkmış kabul görmüş. Bu durumda da FNSS den tekerlekli araç almak ne demek. Otokar ne olacak bu kadar emek başarı. Otokar parası yetiyor ise bu FNSS i satın alsın bu sorun hallolsun. Mesajı Paylaş

ocay

Bu ihale'nin FNSS'ye verilmesinin sebebi 15 yıldır FNSS'ye doğru dürüst sipariş verilmemesinden dolayıdır diye tahmin ediyorum. Ardında teknik bir gerekçe olduğunu sanmıyorum Mesajı Paylaş

HDS

E @putty, cevabını bildiğin sorular bunlar.

Çok da dert değil, daha çok zırhlı, silah kuleli, özel amaçlı falan zırhlı aracımız olacak. El mahkum, artık yeni Land'imiz Cobra'lar.

Dedim ya, Otokar epey yüksek kapasiteli bir üretim hattı devreye aldı Cobra için. Hatta aynı anda iki tane falan üretebilmek için. Sanıyorum vardiyada 8-10 hatta 12 tane çıkaracak kapasite oluşturulmaya çalışılıyor. Mesajı Paylaş

dum

Orta vadede, paletli zpt ve zma'ların da değişeceğini unutma putty.

Muhtemelen alınacak olanlar, STA kaplan araçları ile ortak çizgileri olacak 20 ton civarı kaplanlar olacaktır.

Tekerlekli araçlarda da (6x6 veya 8x8) , pars türevlerini alabiliriz.

Bu arada kaplan ile pars arasındaki dahi görsel benzerliklere de dikkat çekerim. Mesajı Paylaş

putty

Tankların piyadenin peşine biz bu paletli aracımı takacağız hücuma geçerken niye böyle çelimsiz olsun paletli tanksavar aracı. Zırhı ile motoru ile yakıtı ile Tulpar gibi kocaman bir araç ancak bu işi üstlenebilir. Bu araç büyük taaruzda tankları yalnız bırakır bence. Mesajı Paylaş

Destiny

Benim anladığım kadarıyla TSK bazı durumlarda görevine özel araçlar istiyor. Bu sadece STA ile ilgilide değil Hisar ve Korkut projelerindede durum böyle mesela o projelerde ortak platformda buluşamazmıydı ama özel araçlar oldu sonuçta altındakiler hatta belki bu konseptler gerçektende özel olmayı hakediyordur. Yetersizlik, yeterlilik kısmı tartışılabilir tabiki..

Benim fikrimce çok ağır bir sistem olmasına gerek görülmedi ki bencede gerek yok hafif sınıf, taşınabilmesi kolay(Belki 30 tonluk bir zma üzerinde 1 tane taşıyabilecekken uçakla bu şekilde 3 tane taşıyacağız gibi..), arazi kabiliyeti iyi olması, atik olması, düşük silüet vs.. görevi ve kullandığı silah sistemi gereğide çokda yakınlaşması gerekmeyen bir sistem ayrıca uzakdan füzelerini sallayıp hızlı bir şekilde yer değiştirebilir hatta tüyebilir.

Ancak kule tasarımı konusunda benide memnun bırakmadı daha işlevsel ve nicel olabilirdi sanki.

Yeni Nesil ZMA projesinde isterler 30 tonluk bir aracı gösteriyormuş bu arada FNSS'ninde bu isterlerin belirginleşmesi üzerine Kaplan-30 aile tasarımına başlanmış. S&H Binlerce aracın envantere alınacağı bu ihalede Tulpar ile Kaplan-30 yarışacak gibi. Belki İdef-17'ye bir ön prototip çıkarırlarsa görürüz aracı kaba taslak. Otokar 12'den vurmuş anlaşılan projeyi. Aynı zamanda SH'ye göre ihale Tekerlekli Zırhlı Araçlarıda kapsıyormuş yani Paletli ve Tekerli araçlar ortak ihale ile alınacak yazdığı kadarıyla. Mesajı Paylaş

putty

Tem 01, 2016, 12:12 ÖS Last Edit: Tem 01, 2016, 12:33 ÖS by putty
Araçların üstüne bildiğin endüstriyel robotları koymak gerek. Tabi boyu posu uygun olacak biraz da uayarlanacak ama sonuçta bildiğin kaynak robotuna benzer robotlar la bu iş çok kolay halledilebilir gibi geliyor bana. O zaman makinelide takarsın tow da takarsın omtas da takarsın keşif optiğide takarsın hatta lastiği paleti bile takarken mühimmat malzeme yüklerken bile kullanabilirsin belkide.  Bu kolay üniversal şeyin üstüne biraz mühendislerin düşünmesi gerek. Basit adaptörler yapmak kalır geriye. Mühimmat bitti kapağa gider personel doldurur mesela çok pratik.
Bir kaç video bulup koyayım daha hissedilir olsun
Bu mesela koy aracın üstüne fabrika çıkışı sonra ne lazımsa onun adaptör parçasını yap robota tak yazılımıda yükle. Tabi biraz militarize etmek gerek tak çalıştır olmaz ama mantık bu olmalı yani biraz.
Böyle olursa tek omsas ı içerden alıp ateşleyebilir sonra bir saniyede yenisini içerden alır ateşler. Dışarda füze taşıması bile gerekmez hatta.

https://www.youtube.com/watch?v=nH08-JQwsZQ

https://www.youtube.com/watch?v=_mbdtupCbc4

https://www.youtube.com/watch?v=86Eu_YI38a0

Şuna bir makineli tüfek bağlasan yanınada optik koysna mermi bitti kupolo dan içeri kafasını soksa filan . Stamp dan daha ucuz olur dahada pratik olur bence

Araca tırmanmaya kalkan düşman içinde şu video var
https://www.youtube.com/watch?v=O3XyDLbaUmU

Aselsan ın bu bomba imha aracı aslında dedğim gibi bir çözüm
https://www.youtube.com/watch?v=8dUAu97vBFU Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter