STA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Nis 21, 2016, 05:54 ÖÖ Last Edit: Nis 21, 2016, 06:05 ÖÖ by putty
Kaplan-20 yi ben fuar aracı olarak görüyorum. Motoru olduğundan bile kuşkuluyum. İçindeki aletlerin hiç birinin gerçek olduğuna inanmıyorum.
hollywood vari o garip detaylarını hiç inandırıcı bulmuyorum. Kuleye gömülü sis yuvaları, 20 mm gibi küçük bir namlu için hiç anlamı olamayan koruyucu kısım filan tamamen görsel kaygılarla yapılmış askeri gereklere uymayan şeyler gibi geliyor bana. Kim gövdeye gömülü sis atıcısı isterki bu dünyada.  Mesajı Paylaş

Lotus

@7Skies

İlgili duyuru: http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=225

30 Mart'ta güncelleme geçmişler. Mesajı Paylaş

ocay

SH ve MSI'daki FNSS haberlerine bakarsak

STA Projesi için; fuarda sergilenen Kaplan-10 ve PARS 4X4 modelleri üzerinden nihai çözümler geliştirilşyormuş.

Yeni Nesil Zırhlı Araçlar Projesinde ise isterler ortaya çıkınca Kaplan-20 den daha büyük Kaplan-30 tipi araç ile geliştirme faaliyetleri devam edecekmiş. Bu sene içerisinde yürüyen prototip araç ortaya çıkıp; IDEF-17'de tanıtılacakmış.

Şahsen Kaplan-20'yi büyüklük açısından ve iç hacmini beğenmiştim; daha fazla büyütülürse ACV-30 gibi düdük bir şeye dönüşebilir. Bakalım..

Mesajı Paylaş

korat

Sözleşme imzalanmış

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve FNSS arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, yeni nesil tank avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 9 Mart'ta gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmeleri tamamlandı.

Sözleşmeye konu proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilmiş tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilecek. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 tanksavar sistemi tedarik edilecek. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra 7,62 milimetre makinalı tüfek ile donatılacak.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA Projesi kapsamında paletli tip, PARS 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlıyor.

STA Projesi kapsamında geliştirilecek amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekat icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ileride doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabilecek.

Tanksavar silah sistemi taşımaya yönelik geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en modern örnekler olarak öne çıkıyor. Araçlar, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlandı.

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018'de tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde 260 STA Sistemi 'milli ve yerli' üretimin örnekleri olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek.
http://beyazgazete.com/haber/2016/6/28/kara-kuvvetlerine-silah-tasiyici-araclar-alinacak-3356189.html Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

byemre

Çok geç değilmi ya başka araç mi yok? Şu tipsiz aracı 4 yıl beklemek... Mesajı Paylaş

ocay

Yoo geç değil 2020'ye kadar 260 araç envantere alıyorsun. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Haz 28, 2016, 11:32 ÖÖ Last Edit: Haz 28, 2016, 11:36 ÖÖ by BETONBEY
FNSS'nin 2 yıl önceki Kaplan tanıtımı...

https://youtu.be/ezbwAWbV8TM

Pars 4x4'ün 2016 görüntüleri...

https://youtu.be/sUXuigxL-V4 Mesajı Paylaş

7Skies

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

http://www.youtube.com/watch?v=sKL-gnWLLYI

Mesajı Paylaş
.

ocay

Bu arada ne Kaplan-10 ne PARS 4X4 amfibik olarak sergilenmişti ama STA Projesindeki araçlar amfibik olacak Mesajı Paylaş

murattekin

Haz 29, 2016, 06:46 ÖÖ Last Edit: Haz 29, 2016, 07:45 ÖÖ by murattekin
2020 uzun bir süre degil mi? Araçlar temel olarak hazır. Birkaç modifikasyon yapılacak. Diğer istenenler (Amfibi özellik, silah kulesi vb.) de daha önceden çizilmiş ve hemen hemen hazırdır herhalde. Zira forumda bile ihalenin FNSS'ye gideceği tahmin ediliyordu. Uçak olsa 3 senede ortaya çıkar. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Göktuğ

Ocay;

Kaplan değil ama Pars zaten amfibik olarak tasarlandı hatta idef 2015 te sergilenen prototip üzerinde su jetleri mevcuttu.

Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

Lotus

Haz 30, 2016, 12:50 ÖS Last Edit: Haz 30, 2016, 01:08 ÖS by Lotus

----------------------------------

Ben bu projeden hiçbir şey anlamadım. 4 lancer, 1 7.62mm ve 2 koca araç. Hadi Pars neyse de Kaplan?

Şu Bozok'un yanına-üstüne; artık neresine isteniyorsa koyulsaydı lancerlar (ya da Kaplan 20'nin kulesine falan) daha iyi olurdu.
Mesajı Paylaş

HDS

Ben Türk Savunma Sanayisinin bokunda boncuk bulmuşçasına bu sevimli görsellere sardırmasına da hastayım. Pek hoş bir "leaflet" mertebesini aşmayan tasarımda en azından "yüksek balistik koruma" yerine bir Stanag verelermiş iyiymiş.

Bu arada, FNSS de Aslesan'ın üreteceği kulenin balaban olacağına inancı tam demek ki.  :) Mesajı Paylaş

anafor2016

Sadece 4 tane AT füze taşımak için özel araç almak israf değilmi?  Bir kule tasarımı üzerine oturtulmaz mi acaba Mesajı Paylaş

saladin

Her zamanki gibi yine aynı isimleri kullanmayı becermisler. Umarım bir gün birisi SSM:e Roketsan kaplan sipariş edip FNSS kaplan teslim almaz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter