STA Projesi

Başlatan ocay, Kas 14, 2015, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Berk

Eki 15, 2018, 01:57 ÖS Last Edit: Eki 15, 2018, 02:00 ÖS by Berk
Benim yorum bilirkişilik taslar gibi olmuş, amacım sormaktı.

Top menzillerine baktım; mühimmatlara, çapa ve namlu uzunluğuna göre etkili menziller değişiyor. Net birşey bulmamakla birlikte 3-7 km arası değerler okudum. İnşallah doğrudur.

Beni etkileyen spike nlos örneği, birde umtas gibi bir füzenin seçilmemesi. Sonuçta savaş ortamı ne olacağı belli değil. Karşı taraftan da javelin gelebilir. Herkes birbirini daha uzaktan vurmaya çalışırken bizim bu tercihimizi 'anlamak istedim'. Merak ettim. Mesajı Paylaş

HDS

@Berk, Doğru, eyvallah, lakin isterlerimiz başına "uzaktan vurayım ama vurulmayayım" cüzünü eklemekten ileri gidemezsek gün sonunda tasarladığımız her şey bir Fırtına obüsü olur. Sürekli kendimizi Kasırga'yı, Fırtına'yı yeniden keşfederken buluruz.

Bunlar işi tanksavar olan, özel birliklerde çalışacak, oldukça ufak, oldukça hızlı ve hafif platformlar. Silüetleri oldukça küçük, hızla düşman zırhlı birliklerini tespit ederek, olabilecek en uzun mesafeden bunların imhasını sağlamak üzere tasarlanmış "özel" sistemler. Özel amaçlılar. Böyle bir taktikle çalışacaklar. Onun için bu kadar alçak ve ufaklar.

TSK'nın "tek" tanksavar kabiliyeti bunlar değil ve olmayacak. Yine de bunlar üzerine UMTAS konamaz mıydı? Mühimmatın ağırlığı onu taşıyan kuleyi de etkileyecek, mühimmat ve dolayısı ile kule büyüyecek, dengeli bir şekilde yüzmesi ve arazide hızla yol alması beklenen bu araçların da epeyce büyümesi manasına gelecekti. Üstelik, UMTAS'ın menzilinde görecek bir optik ve mast üzerinde bir optik ve hatta aslında muhtemelen 8km'ye bakmak da zor olacağı için radar vs gerekecekti. Bu da aslında 8x8 falan bir platform demek. 8km karadan karaya az mesafe değil. Hakikaten değil. Onun için bir "ara" çözüm olarak zaten Kundağı Motorlu Cirit düşünüldü ama neredeler belli değil.

Bunlar "direkt" olarak zırhlı birliklerle çatışmaya girecek sistemler. Endirekt olarak, UMTAS ve OMTAS'ın veribağı ve belki sair ISR kabiliyetinden, İHA'dan yahut ileriye sızmış dost birliklerden, Adestim'den vs konum alacak ve aşırtarak füze atacak, Spike-NLOS gibi bir sisteme elbette bizim de ihtiyacımız var. Ama o bu değil, bu o değil.

Eğer Bab'da, Hastane tepesinde elimizde bu STA'lardan olsa belki o 16 şehidi vermeyecektik. Mesajı Paylaş

putty

Eki 15, 2018, 02:28 ÖS Last Edit: Eki 15, 2018, 02:31 ÖS by putty
Siz önce 4 km ne kadar bir mesafe onun iyice farkına varın. 4 km yi önce Google Earth de bir işaretleyin kendi evinizin önünden başlayarak ve 4. km yi bir füze ile vurmanın yeterli olup olmadığına sonra bir daha konuşalım. 4 km den bir apartmanı seçemezsiniz .

Bak ölçtüm karşıdaki cami 4 km mesafede mesela.
Oradaki bir hedefi bu kıytırık 4 tekerli araç ile imha etmek az işmi. Ayrıca 8 km 30 km bile gündemde onlarda olacak ama önce bir cephedeki piyade ateş gelen hedefini kendi silahı ile vursun
Mesajı Paylaş

Berk

Teşekkürler hocam sağolun, bilenden dinlemek bir başka oluyor.  :D Mesajı Paylaş

saladin

Putty herhalde duymussundur. Videosu da var ama haberi
https://www.newscientist.com/article/dn23571-self-aiming-rifle-turns-novices-into-expert-snipers/

Senin piyade tufegi ve mesafe dusuncelerine yardimci olmasi icin.

Mesajı Paylaş

ocay

Bir de Kaideye Monteli Cirit Projesi vardı.. ona ne oldu? Mesajı Paylaş

putty

Eki 16, 2018, 06:21 ÖÖ Last Edit: Eki 16, 2018, 06:46 ÖÖ by putty
Çok masraflı bence o kaideye monteli deneme.

Birde şuna bakın aynı işi görüyor.

Bizimkinde masklar optikler kameralar lazer işaretleyiciler zırhlı araç servolar makineler vs. TSK lerinden dünyaları istemişlerdir TSK leri tamam çok faydalı ama diye ikilemde kalmıştır
Bu aşağıdakine bakın ne servo var ne motor ne mekanik ittire kaktıra asker biraz istikamet verip ateşliyor zaten nişanlamaya gerek yok ki lazer güdüm bu biraz koni içene sok istikameti yeter. Lazer işaretleyici bile piyadenin uçak bombalarını güdümlediği taşınabilir lazer işaretleyici aracın sol önünde yerde duran alet yani.
Bizimde böyle basit bir seçenek sunmamız iyi olurdu.

Şunları bir mukayese edin nereden geliyor bu çözüm pratikliği bunu da irdelemek lazım artık çünkü bizim bazı projelerimiz gerçekten maliyet arttırıcı çabalarla hazırlanmış gibi duruyor. Aselsan karakolları filan mesela optimum fayda değil ne kadar çok kamera radar stamp diye önceliklendirilmiş gibiler.
Bizim cirit de stabilize bile var ben itiraz edince neler demiştiniz hatırlıyorum ama bakın yabancı örnekte motor bile yok adam ittire kaktıra kullanıyor

Birde bizimkine bakın stabilize platform masklar gece gündüz kameralar tırtıllı araç.  İyi güzel ama olmadı işte bak sonuç ta yok o zaman neyleyim ben güzelliği. Asker olaya parmağını basmalı bu tasarım işlerinde. Yoksa kurumun mühendislerine kalırsa ay üssü alfa olacak tüm projeler. Yabancı bir tek füze yeter demiş bunu ben sanmıyorum firma mühendisi böyle istesin oda Roektsan aracı gibi yapmak isterdi ama kurmay demekki bana basit bir şey yap en basitini demiş.

LAzer işaretleyici bile askerin yanında taşıdığı taşınabilir lazer işaretleyici ne gerek var dahili işaretleyiciye gerçektende.

Bu yani zaten F16 için yanında taşıyor her işe yeter bu . Şu resimdeki BAE silahının bizim zırhlı araç üstündekinden hiç eksiği yok. Manganın zaten keşif imkanları var etrafa farkındalıkları var ekran başındaki askerde avantaj değil yani çevreyi görüyor diye. Manganın işi zaten düşmanı izlemek bunu illa Cirit aracından yapmak zorunda değil her şeyleri ile etrafa farkındalık sağlıyorlar görürse neyle ateş edecek o lazım oda bu işte. Silahı eleştirmiyorum bu minimalistlik farkı nereden geliyor onu istiyorum ben yoksa arkası kesilmeyecek. Yapabilmeye başladık diye en ağdalısını yapmayalım yani

Bu ne Allah Aşkına? Roketsan da 107 mm yi tıra 4 lançer koyan birileri var dikkat etmezsen mazallah birinin dur demesi şart yani.

Ama birde şu var mesela nerede ise BAE nin basitliğinde

Mesajı Paylaş

murattekin

O komplike aletleri asker istiyor Putty. Araç kendi kendine yetsin istiyor. Sonrasında senin dediğin gibi ortaya çıkan nesne Ay Üssü Alfa gibi oluyor. Haa... böyle pratik düşünemeyince de projeler uzuyor da uzuyor.
Korkut'un obez taşıyıcısını hatırlasana? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter