Yerli Motor Projeleri

Başlatan malpsoy, Kas 12, 2015, 09:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delidumrul


Facebook sayfasındaki yazıları yapıştırmayı denedim,başaramadım.DADE ile ilgili ilginç bilgiler var.

https://www.facebook.com/TSS61/photos/a.681242775240484.1073741844.680336278664467/1531395690225184/?type=3&theater Mesajı Paylaş

Traverten

TÜLOMSAŞ ve TEI Milli Tank Motorunu Üretebilir


Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, Altay Ana Muharebe Tankı'nın motorunun Eskişehir'de üretilmesine talip olduklarını bildirdi.

ETO Başkanı Metin Güler, milli imkanlarla yapılan Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunun üretimine ilişkin değerlendirmede bulundu. Eskişehir'in ilklerin şehri olduğunu hatırlatan ETO Başkanı Güler, ilk yerli lokomotifi üreten ve ilk yerli otomobili yapan Eskişehir'in, Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunu da üretebileceğini söyledi. TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.) ve TEİ'nin (TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş) işbirliğinde Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunun imal edilebileceğini kaydeden ETO Başkanı Metin Güler, bunun için Eskişehir'in her türlü alt yapı ve teknik donanıma sahip olduğunu dile getirdi.

TEİ ve TÜLOMSAŞ işbirliğinde kolaylıkla üretilebilir

Yakın zamanda TEİ'nin İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) motorunu imal ettiğini de kaydeden ETO Başkanı Metin Güler, "Eskişehir'in sanayi kültürü 100 yıl ötesine kadar gitmektedir. Bugün uçak motoru üretiminde Eskişehir 300 milyon doları aşan ihracatı ile öncü konumdadır. Havacılık şirketlerimiz dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinin partneri durumundadır. Yine lokomotif motoru üretiminde TÜLOMSAŞ'ın tecrübesi ve dünyanın önde gelen firmaları ile işbirliği ortadadır. Eğer Türkiye yerli üretim tankını yapacaksa bunun motorunu üretecek şehir Eskişehir olmalıdır. TEİ ve TÜLOMSAŞ'ın güçlerini birleştirmesi halinde yerli üretim tank motoru kolaylıkla imal edebilir. Çünkü her iki kuruluşumuz da AR-GE ve inovasyona yönelik çok önemli yatırımlar yapmaktadır. Yüzlerce mühendis ve teknik elemanı bünyesinde çalıştıran bu kurumlarımız yeterli teknik alt yapıya sahiptir. Bütün bunlardan hareketle Eskişehir yerli üretim tankımızın motorunu üretmek için taliptir. Yeter ki devlet büyüklerimiz Eskişehir'e güvensin. Eskişehir yerli üretim tank motorunu da başarıyla üretecektir" diye konuştu.

http://www.rayhaber.com/2017/08/tulomsas-ve-tusas-milli-tank-motorunu-uretebilir/ Mesajı Paylaş

Danişment

Birgün dünya güzeli ve Einstein karşılaşırlar. Dünya güzeli kadın Einstein'nın yanına gelir ve der ki
- Sizinle evlenelim çocuğumuz senin kadar zeki benim kadar güzel olsun der.
Einstein cevap verir
-Ya benim kadar çirkin senin kadar salak olursa

İnşallah böyle olmaz, gerçi bundan sonra galiba olmaz Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna'dan Motor Getirmeye "Yetki" Şoku

Altay ana muharebe tankında kullanılmak üzere Türkiye'nin Ukrayna'dan getirmeyi görüştüğü motorlarda "yetkili firma" şoku yaşandı.

Ukrayna'nın tank motorlarını Türkiye'de üretme ve satışı için temsil yetkisini haiz tek firma olduğunu iddia eden "Delta Defence Savunma Ltd." firması hakkında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) harekete geçti. Türk ve Ukrayna liderlerinin Ankara'da Mart 2017'de gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde iki ülke motor konusunda işbirliği imkanlarını geliştirmeye karar vermişti. C4Defence'in bu görüşmeyi müteakiben UkrOboronProm CEO'su Roman Romanov ile gerçekleştirdiği görüşmede tank motoru konusundaki gelişmeler de ele alınmış, Türk kamuoyu gelişmelerden haberdar olmuştu.

Bu yayının ardından C4Defence'e ulaşan Delta Defence Savunma Firması'nın sahibi Serdar Özyurt bu konuda tek yetkili firmanın kendileri olduğunu iddia ederek planladıkları çalışmaları anlattı. Özyurt'ın firma yetkisi hakkındaki yayınlarının ardından harekete geçen SSM, Ukrayna Büyükelçiliği'ne 5 Haziran tarihinde bir mektup gönderdi.  SSM, söz konusu firmanın izinlerini sorguladı.  Müsteşarlığın bu konudaki yazılı sorusuna 7 Temmuz 2017 tarihinde yazılı olarak yanıt veren Büyükelçilik, firmanın sunduğu 14 Mart 2017 tarihli Devlet Dış Ticaret Kuruluşu Spets Techno Export ait 31.2/91/2017-17 numaralı izin ve yetki yazısının gerçek olmadığını kaydetti. Büyükelçilik resmi yanıtında,  "söz konusu tarihli yazışmanın içeriği farklıdır. Spets Techno Export kuruluşu söz konusu izni Delta Defence Savunma Firmasına vermemiştir" ifadesine yer verdi. 

Bu gelişme üzerine SSM, 15 Eylül 2017 tarihli 38539801,724.1.1-E.2017-O-28634 nolu yazışma ile Delta Defence Savunma hakkındaki bilginin Türk Savunma Sanayii firmaları ile paylaşılmasını istedi. Yazıda, "Ukrayna ile yürütülen savunma sanayii çalışmaları kapsamında Ukrayna devletine ait " Spets Techno Export" şirketi tarafından yetkilendirildiği belirtilen Delta Defence Ltd. şirketine yapılan yazışmalar sonucunda, böyle bir yetki verilmediği bilgisinin alındığı ilgi ile bildirilmiştir" denildi. Delta Defence Savunma firması söz konusu yetki mektubunda Zaslon ERA konusunda da yetkili olduğunu bildiriyordu. Dün, ROKETSAN söz konusu ERA için Ukrayna'da bir çerçeve anlaşması imzaladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukraynadan-motor-getirmeye-yetki-soku/4952/1 Mesajı Paylaş

ocay

Ah şu çantacı firmalar.. Mesajı Paylaş

turkdefence

Delta'nın sözde ürünlerini Türk Savunma Sanayi ürünleri listesine almama sebebim bu şüpheydi :) Mesajı Paylaş

orko_8

Firmanın web sitesindeki katalogunda AK-47, Anka, RPG-7, Cirit var yahu. Mesajı Paylaş

turkdefence


Destiny

Hangimiziz bu delta defence doğru söyleyin?  :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Şu anda Ankara'da, savunma sanayinin gerek sivil, gerekse askeri bürokrasisinin odaklandığı temel konu motor. Hem hava, hem kara ve hem de deniz motorları. Havada GE ile TEİ, P&W ile Kale ve Rolls Royce ile Kale arasındaki ortaklıklar dışında, karada da Ukrayna ile ilişkiler sürüyor. Kara motorlarında Caterpillar'in da İngiltere kolu aracılığı ile bir "ortak geliştirme" önerisi oldu. Buna Tümosan ve BMC gibi firmaların bağımsız çalışmalarını da eklersek, en azından niyet ve proje başlatılma konusunda bayağı bir ilerleme sağlanmış gibi. Tülomsaş ve Rolls Royce'un deniz motorları ve tahrik sistemleri konusundaki ilgileri de eklenince gidişat olumlu yönde. Bakalım bu işin de üstesinden gelebilecek miyiz? Mesajı Paylaş

HDS

Gaz türbinleri çok su kaldırır da, kara motorlarında kritik bir kütle oluşmuştu. O "kütle" de sivilde kalmadı askeriyeye doğru geçiyor. Fena halde üst üste geldi.
Ben çok kısada hiç fena olmayan dizel motor ve eh işte, bize yeter diyeceğimiz boy boy transmisyonlar çıkarabileceğimizi sanıyorum. Mesajı Paylaş

ocay

Bize yetsin şimdilik işimizi görür.. Mesajı Paylaş


Merkator

Sorgusuz sualsiz, pazarlıksız teklifsiz doğrudan verilen ihaleler. Tank motoru Albayrak'a verilirse, bari zırhlı araç işini de Sancak alsın denmiş olmalı? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter