Mühimmat tedariği haberleri

Başlatan mhm, Kas 10, 2015, 08:55 ÖS

« önceki - sonraki »

mhm

 Entegrasyonun zor kısmı uçakla füzenin iletişimi. C7 çok daha gelişmiş link kabiliyetine sahip. Bunu verimli kullanmak için atıcı uçağında benzer bir kabiliyet sergilemesi gerekiyor. Farklı radarlar için de benzer bir durum geçerli. Radarın uçuş bilgisayarı ve füzeyle olan iletişiminde de çalışmalar yapmak gerekiyor. AMRAAM genel olarak ateşlenmesi kolay bir füze değil. Bunun en büyük nedeni uçakla füze arasında ciddi bir iletişimin olması. Bir örnek vereyim: AMRAAM ı ateşlemek için uçağın ateş tuşuna bir süre basılı tutulması gerekir. Ancak Sidewinder gibi füzelerde, füze herhangi bir basılı tutulmaya ihtiyaç duymaz. Tuşa basıldığı an füze ateşlenecektir. Neden iki füze arasında böyle bir fark var derseniz basit olarak füzelere aktarılan iletişimin miktarı ve elektronik AMRAAM atış prosedürleri cevap olarak verilebilir. Yani füze basılı tutulan süre zarfında gerekli bilgileri uçaktan almaktadır. Eğer yeterli süre basılı tutulmazsa füze yeterli bilgiyi toplayamayıp atış için gerekli durumların gerçekleşmediğini anlayacak ve atış gerçekleşemeyecektir. Aynı durum Maddog atışlarda, yani herhangi bir hedefin uçağın radarı tarafından kilitlenmediği atış şeklinde de geçerlidir. Aslında AMRAAM gibi Fox 3 füzelerinin atışları günümüz hava harbının en karmaşık atış şekilidir. Günümüz modern uçakları ve füzeleri o kadar çok durumu hesaba katmaktadır ki ister istemez bu kadar yoğunluk elektronik anlamda gecikmelere neden olmaktadır.

 Saygı ve sevgilerimle. Mesajı Paylaş

Postulat

İletişimdeki bu yavaşlığın nedeni nedir? Eski nesil F-16 bilgisayarları kaynaklı bir sorun mu? F-35'de bu süre düşecektir diyebilir miyiz? Peki, veriler atış sonrasında veri bağı ile aktarılamaz mı? Mesajı Paylaş

mhm

 Sn. Postulat, ortada aslında yavaşlık sorunu yok. Bu araçlar böyle çalışıyor. Örnek vereyim: F-16'da radar öyle birden bile açılııp kapatılamaz. Radara güç verildikten yani açıldıktan sonra belli bir süre radar kendini ayarlar.  Bu süre sonra radar operasyonel olur. Bu hep böyledir. Aynı bilgisayarın açma tuşuna basıldığında direk windows ekranının gelmemesi gibi. Evet bu süreçler kısaltılabilir ve gelişen teknolojilerle zaten kısalıyor. Ancak şimdilik durum böyle. Bu arada AMRAAM için yaklaşık 0.75 sn basılı tutmak gerek.

 Atış sonrası veri bağı ile iletişim zaten füze kendi radarının kullanana kadar devam ediyor. Fox 3 füzeleri zaten kendine ait bir veri bağına sahip. Ancak sizin basettiğiniz o 0.75 saniye içinse, bu ufak aralıkta ki bilgileri aktarmak için elimizde ki en iyi yol halen direk aktarım(istasyon aracılığı, pilon aracılığı). Bu aynı zamanda füzenin hedefini isabetli vurması için en güvenli an. İlk atış anı ciddi bir sorun ki taktiklerin ortalama olarak yüksek bir kısmı bu ana yönelik. Evet, halen o 0.75 saniyeye ihtiyaç duymadan ateşleyebilirz ancak bu hem uçakta hem de füzede ciddi değişikliklere neden olacaktır. Bunlar gelişen teknoloji ile büyük ihtimalle olacaktır ancak şimdilik buna pekte yakın değiliz. Şimdi yapılmaya çalışan ise veri bağı kabiliyetini arttırarak füze uçuşu sırasında hedef değişimi ve 3. bir araçtan (örnek: AWACS) güdümün mümkün olması.

 Saygı ve sevgilerimle. Mesajı Paylaş

Postulat

Teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

mhm

- Raytheon 573.031.316 dolarlık AIM-120 AMRAAM üretim anlaşmasının sahibi olmuş. Üretimle ilgili diğer detaylar paylaşılmamamış.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/172248/raytheon-wins-%24573m-for-amraam-production.html Mesajı Paylaş

robust

683 milyon dolarlik BLU109'den sonra  mazallah bu son AMRAAM siparisindede FMS customer Turkey lafi gecseydi yanmistik. Mesajı Paylaş

warrior

Avustralya,2950 adet asıl,50 adet de test olmak üzere toplam 3000 adet GBU-39B SDB alıyor.Kongreye bildirilen tavan fiyat,386 milyon$.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/australia-gbu-39-small-diameter-bomb-increment-i Mesajı Paylaş

putty

130 bin dolar birim fiyat ne kadar fazla. IIR güdümlü olur motorlu olur filan anlarızda altı üstü içinde gps ins ısıl pil ve bir kaç servo var sadece
  Mesajı Paylaş

warrior

  Nihayet AIM-120D Amraam satışı başlıyor.Avustralya toplam 450 AIM-120D füzesi ile diğer ekipmanlar için 1.22 milyar$'lık DSCA bildirimi tavan fiyatlı olarak Kongreye gönderilmiş.Başta F-35 olmak üzere F-18E/F uçaklarında kullanılacak olan füze,serinin en son modeli olarak biliniyor.Kimi kaynaklar menzilini 180 km olarak veriyor.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/australia-aim-120d-advanced-medium-range-air-air-missiles Mesajı Paylaş

HDS

Off! Bundan bize de verseler, vursak beline kırbacı, atsak Rus'a, Suriye'ye.. Mesajı Paylaş

byemre

#25
Nis 25, 2016, 07:35 ÖS Last Edit: Nis 25, 2016, 07:41 ÖS by byemre
Cem yılmaz espirisi ile " vereyimde savaş çıkarın dimi " bize hemen vermezler. :)  Mesajı Paylaş

Postulat

Up to 10 spare AIM-120 Guidance Sections (GSs): Bu alımın sebebi nedir? Yedek parça olmadığını varsayıyorum.

The proposed sale of this equipment will not alter the basic military balance in the region.: İlginç.

Mesajı Paylaş

HDS

Spare yazıyor niye yedek olmasın? Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fransız Hükümetinin Askeri Dış Alım Yoluyla ( Foreign Military Sale) Hellfire anti-tank füzesi ve ilgili parçalarını satın almak üzere başvurduğunu, Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı'nın 112 adet AGM-114K1A ve 102 adet AGM-114N1A füzesi için 42 milyon dolar bedel ile Kongreye bilgi verdiğini, söz konusu füzelerin Fransa'ya teslim edildiğini açıkladı. Bakanlık Fransa'nın 30 milyon dolar bedelle ayrıca 200 adet AGM-114K1A satın almak için başvurduğunu iki ayrı satışın toplam değerinin 72 milyon ABD doları olduğunu açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/-fransa-abd-den-acil-hellfire-talep-etti/576/1 Mesajı Paylaş

mhm

- ABD, Birleşik Arap Emirlikleri'ne AGM-114 R/K Hellfire Category III satışını onaylamış. Toplam 476 milyon dolarlık sözleşme altında 4000 adet füze teslim edilecek. Eğer ihtiyaç görülürse sipariş sayısı  artabilecekmiş.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/173848/us-clears-%24476m-sale-of-hellfire-missiles-to-uae.html

- ABD, Mısır'a UGM-84L Harpoon Block II(Deniz altından atılabilen Harpoon) füze satışını onaylamış. 143 milyon dolarlık sözleşme dahilinde 20 adet füze ve 2 adet eğitim birimi teslim edilecek.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/173847/us-approves-sale-of-submarine_launched-harpoons-to-egypt.html
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter