Deniz Kuvvetlerinde Yeniden Yapılanma

Başlatan ocay, Kas 09, 2015, 06:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sadalone

Donanma diyoruz ama denizaltıları unutuyoruz nedense. :) Sürekli sanki yoklarmış gibi davranıyoruz, bence denizaltılarımız donanmadaki asıl gücümüz.

Bizim denizaltı konusuna daha fazla eğilmemiz gerekiyor, MİLDEN çok önemli umarım milli olduğu kadar daha önce olmayan kabiliyetlere de kavuşmuş oluruz. Mesajı Paylaş

HDS

Milden için Türkiye çok enteresan ve dünya ile başa baş teknolojilere bakıyor. Çok uzun yıllar alacakaöa, gün sonunda becerebilirsek, teknolojik hazırlık seviyesi yeterli olur, denk gelirde çok acayip bir denizaltı olabilir.


..hayır Idealab'ın SC-CO2 sistemini kast etmiyorum. Mesajı Paylaş

dmc

Li-ion bataryalara mı bakıyor? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Denizciliğin bir tarafı kullandığın gemiler olduğu kadar çevre denizlerini tanıman ve biriktirdiğin tecrübedir de...

Denizaltılar mevzu bahis olduğunda ise bu birikim had safhalara varır.

Bu minvalde açıkçası Akdeniz ve Ege'de bize tek rakip Yunanistan olur ama onlarında uzun vadede donanma nitelik ve niceliği anlamında bizimle denk olabilme ihtimali yok.

Yeni nesil gemiler ile tecrübe birikimimizi birleştirdiğimiz anda yakın denizlerimizde kimsenin bize denk olabileceğini düşünmüyorum.

İyi gemiye sahip olmak başka şey, bu gemiyi hakkını vererek kullabilmek başka... Mesajı Paylaş

tomcatIDEALAB örneğine bizim bile inançsızlığımız benim içimi karartıyor. Ki muhtemelen proje desteksizlikten akamete uğrayacak. Bu meyanda kalem oynatacak teknik bilgiye haiz değilim. Her insan gibi hangi fikir beni ikna ederse onun peşinden gidiyorum, bu hususlarda duygular yada hamasetle fikir yürütmek bizi doğruya iletmez. Ancak kendimizi kandırırız.
Bu konularda bir üstadımızın aşağıda linkleri bulunan yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Buradaki fikirlere itirazlarınız varsa duymaktan memnun olurum ki biraz moralim düzelir belki.

Saygılar,


http://uskudar.biz/savunma-sanayii/tek-k%C3%BCrek-yalova
http://uskudar.biz/ihbarname/h%C3%A2dise/k%C4%B1yak%C3%A7%C4%B1lar-ve-%C5%9Feytanlar


MILDEN BAHSINE DAIR:

http://uskudar.biz/savunma-sanayii/milli-denizalt%C4%B1-milden-tahrik
http://uskudar.biz/savunma-sanayii/milli-denizalt%C4%B1-milden-ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7
http://uskudar.biz/savunma-sanayii/milli-denizalt%C4%B1-milden-motor


Bu işlere dair Avustralya ve Hindistan'da bunlar oluyorsa Türkiye'de neler olmaz:

https://kangaroocourtofaustralia.com/2016/04/30/bribery-allegations-against-australias-50-billion-submarine-contract-winner/

https://www.theaustralian.com.au/national-affairs/defence/our-french-submarine-builder-in-massive-leak-scandal/news-story/3fe0d25b7733873c44aaa0a4d42db39e  Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

#185
Kas 10, 2018, 12:55 ÖS Last Edit: Kas 10, 2018, 01:01 ÖS by BATTLESTAR
Doğu Akdenize Çözüm Önerileri Madde 1 = Brahmos ihtimaliArkadaşlar/Abiler Doğu Akdeniz'deki malum ortam ve yunanistanla olan sorunlarımız malum. Şu an ki gemi üretim hızımızla İ sınıfının ilk sınıfını hemen üretip geri kalanını özel sektöre versek ve hemen tf-2000'e başlasak bile ilk tf-2000 en iyi ihtimal 2025 de gelecek. Kısacası kısa vadede elimiz bayağı biraz zayıf kıbrıs, israil, mısır, yunanistan ittifakına karşı.

Acaba Brahmos Füzesini kendi deniz platformlarımıza entegre edebilirmiyiz ?Brahmos füzelerinin ng modeli 6 metre boy 0.50 cm çap ile 300 km menzil ve mach 3.5 hız sunuyor. Brahmos-A dan daha fazla gemilerimize konuşlandırılabilir. Eğer bunuda sığdıramazsak daha küçük versiyonu aslında havadan atım için tasarlanmış 300 km menzilli daha ufak brahmos mini'lerini az bir menzil kaybıyla gemilerimize entegre edebiliriz.

Brahmos'u ruslarla geliştirdilerse de füze gps altyapısına sahip export versiyonuda olan füze gps uyumluluğuyla batı sistemlerine de entegre edilebilir bir altyapısı olabileceği imajı veriyor. Zaten hintliler batı ve doğu karma sistem kullanan bir ülke. Öyle bir export engelleri'de yok bir çok ülkeyle ihracat için görüşmüşler. Rusya kanalıyla bize yardımcı olabileceklerini düşünüyorum.Ayrıca Brahmosun daha büyük A versiyonun'un karadan da atılabilir bir A versiyonu var. Export versiyonu 450 km menzili var. Karadan nerdeyse tüm doğu akdenizi vurabiliyoruz.Bence olabilirliği düşünülmesi gereken bir füze. Envanterden çıkacak Yavuz sınıfını bir kenara koyarsak . Barbaros, milgem ve Gabyalara ister 8 füzenin 8'i içinde ister 4x brahmos ng/mini 4x atmaca şeklinde , İ sınıfına da  8x atmaca, 8x brahmos ng/mini şeklinde konuşlanabilir. Denizde essm ve Karada s-400 le birleşince büyük bir güç çarpanı olabilir. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

deniz olayını geçtim. 2 batarya kara sistemi alsak, sevinçten 3 gün uyuyamayız. Ammavelakin bizimkiler hindistan yapımı silah alır mı ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Doğu Akdenize Çözüm Önerileri Madde 2 = Muhtemel Barbaros Gemisi Modernizasyonu İhtimali

Arkadaşlar/Abiler Doğu Akdeniz'deki malum ortam ve yunanistanla olan sorunlarımız malum. Şu an ki gemi üretim hızımızla İ sınıfının ilk sınıfını hemen üretip geri kalanını özel sektöre versek ve hemen tf-2000'e başlasak bile ilk tf-2000 en iyi ihtimal 2025 de gelecek. Kısacası kısa vadede elimiz bayağı biraz zayıf kıbrıs, israil, mısır, yunanistan ittifakına karşı.

Acaba Tf-2000'ler tamamiyle oturana kadar henüz 18 yaşında olan ve önünde 20-25 sene olan Barbaros sınıfını Orta sınıf bir Hava savunma fırkateynine çevirecek bir modernizasyon düşünülebilir mi ?Resimdeki İsrail elta aesa radarının tanıtmında kullanılan bir barbaros sınıfı. Acaba biz barbaroslarda buna benzer bir çafrad faz I(2019 DA HAZIR OLACAK) 'in çfr'sinin 100 km uzun menzilli versiyonlusuyla(Veya direk çfr yerine özelleştirilmiş bir umr versiyonlusu) veya direk Çafrad Faz I + smart-s mk2 uzun menzilli tarama radarı konfigürasyonunda kullandığımız bir modernize yapabilirmiyiz ?


3 Sea zenithtende öndekini çıkartıp oraya 8xvls koyup essmleri öne alıp arkaya 16x aster-30 veya biraz ilerde siper koyarsak 16 aster-30/siper- 32 essm ve 2x sea zenith ciws kabiliyetine sahip olabiliriz. Birde buna ek yukarda bahsettiğim brahmos entegresini sağlayabilirsek gerçekten çok güçlü bir gemiyi kısa sürede sağlarız.


Ayrıca radarı ve lançerlerle füzeleri barbarosları emekli ederken yeni gemilere taşıyabiliriz. G sınıflarını komple brahmos + essm smart-s mk2 modernizasyonundan geçirsek . Bu gemileride bu modernizasyondan geçirsek çok iyi olabiliriz akdenizde.


4x Barbaros AAW (Aster-30, Essm, Brahmos-Atmaca Karma,Çafrad)
8x Gabya Anti Surface Warfare (Smart-s Mk-2, Essm,Brahmos-Atmaca Karma)
4x Milgem Anti Submarine Warfare ( Smart-s Mk-2, Essm(Ön tarafa yanlamasına 8x milli vls ve yeni radar eklentisiyle), Brahmos-Atmaca Karma)
4x Yavuz Anti Surface Warfare ( İ sınıfıyla değişecek)

+

Havadan atmaca-som kabiliyeti

+

Kara konuşlu bora-brahmos-s-400 desteği

= Doğu Akdeniz Ölüm Çemberi
Uyarı = Bunların hepsi öneri niteliğindedir. Uygulanabilirlikleri uzmanlar tarafından değerlendirilmeye muhtaçtır. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter