Remington V3 Yivsiz Tüfek

Başlatan Yönetim, Kas 06, 2015, 02:37 ÖS

« önceki - sonraki »

Yönetim

Remington'un yivsiz tüfeği V3 üyemiz sayın Strongarm'ın yeni inceleme konusu. Sayın bireysel silah duayenimizin söz konusu inceleme ve yorumlarını, üyelerimizin ve tüm Türkiye kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.


Merhabalar,Remington, yivsiz tüfekte, uzun süreler Amerika'nın en çok pazar payına sahip olan kuruluşu olmuştur. Son zamanlarda bu sıfatı başkalarına kaptıran müessese, geri kazanım için, yaklaşık yirmi yıldır değişik platformlarda uğraş üzerindedir.

Remington, şarjörlü tüfeklerde, otomatik ve pompalı grubunda, ülkesinde sembol olan örnekler vermiştir. Kuruluşun ilk otomatiği, Avrupa'da A5 tanımıyla FN tarafından imal edilen "Browning" tasarımının Klonu olan "Model 11" dir. Pedersen  çalışmalarıyla kombine modellerle pompalı ve otomatik örnekleri veren müessese, geçen asrın ortalarından bir on yıl kadar sonra, mekanik aksamı büyük ölçüde ortak olan pompalı "870" ve otomatik "1100" modelleriyle uzun süre pazarda en üst mevkii işgal altında tutabilmeği bilmiştir.

"Gaz sevketmeli çalışma sistemli" 1100 modeli, konusunda, Sears'tan sonra büyük ölçüde yapım gören ilk yivsiz tüfektir. Çelik gövdeli yapılanmayı imal edildiğince sürdüren, ancak, geçen asrın son çeyreğinden itibaren, İtalyan asıllı gazlı ve her doluya göre kapak geri tepme süratini kendinden ayarlayan modellere yenik düşen bu yivsiz, 1987 yılında, hayli değişik ve bir o kadar da başarısız bir regülatör yapılanmasıyla "11-87" tanımıyla imal edilmeye başlanmış, ancak , sistemin başarısızlığıyla ve pazarı dolduran Avrupa ve Türk menşeli otomatiklerin kalite yönünden performans, bedel
yönünden kalite kıstaslarıyla boy ölçüşemiyerek, pazar payını çok kısa sürede rakiplerine kaptırmıştır.

Üretimdeki kalite problemleriyle de uğraşma durumunda kalan Remington, pazarda kalabilmek için, önce ultramodern karbon fiber gövdeli bir modeli, ardından Rus "Baikal" fasonlarını kullanıcıya sunmaya çalışmış, başarılı olamayınca, nasıl ve  ne zaman, hangi akılla girdiği belli olmaz şekilde, anında "Benelli M4" taklidi bir modeli imal etmeğe veya ettirmeğe başlamıştır.

"VersaMax" tanımlı tüfeğin, M4'ten tek farkı, muhtelif dolulara göre gaz ayar yapılanmasının, gaz pistonlarındaki valflar aracılığıyla değil, pistonlara gaz sevkeden tahliye kanallarının fişek yatağından uzaklık ve adedine binaen yapılmış oluşudur. Yine bir İtalyan mühendisin geliştirdiği bu düzenin aksayan tarafı, bir kereden fazla kullanılan fişeklerde, gövdenin kapama etkisiyle devre dışı kalacak tahliye kanallarının, tekraren kullanımdan gelebilecek çatlaklar neticesi görev verme özelliklerini
yitirebilmesi olup, medyada fazla dile getirilmese de gerçekte oldukça ağırlıklı olarak yer bulması vakıasıdır.

Kamuoyuna intikal ettirilmeyen, ancak bariz olan "Benelli" ile hukuki çatışma, bunun yanında, Versamax gaz ayar düzeni aksaklıkları ve hepsinin üzerine, kronik hale gelen kalite kontrol problemleriyle iyice bunalan Remington, söylenilene göre, üç senedir üzerinde çalışmakta olduğu yeni bir yivsiz otomatik modelini bu sene başlarında "V3" tanımıyla pazara vererek biraz ferahlık arama yolunda gibi görünmektedir.

"V3" modelinde, "Benelli"nin ataletli sistemindeki kütle gereğine, ayrıca, boy kundağı içindeki geri getirme yayı yapılanmasına uyum için normalden 2.5 cm kadar uzun yapılan ve taklid "VersaMax"ta kullanılan gövde, geri getirme yayları, kapağın iki yanına, Browning A500 ya da Benelli Vinci benzeri, içeride konumlandırılarak kısaltılmış, görüldüğü kadar, Amerika için gereksiz olan, şarjörden namluya ilk doldurmada mekanik bir başlatıcı gereğine son verilmiş, tetik grubu, Baikal esinlenmesi ile baştan aşağı yenilenmiş, Benelli M4'le aynı olan, fişek yatağına yakın çifte gaz silindirlerine, kullanılmış fişek arızasına cevaben, gaz ayarı için valf düzenleri eklenmiştir.

Basılı ve siber ortamda, "Yandaş" denebilecek exsperlerle yapılan tanıtımın kullanıcılar üzerindeki etkisi, maalesef, Remington kurmaylarının hayal ettiği şekilde gerçekleşmemiş, oldukça ağırlıklı kitle tarafından girişim, reklam nitelikli ve tarafgir bulunmuştur.

Remington V3'ün, kuruluşun beklentilerine ne ölçüde cevap veren bir model olduğunu zaman gösterecektir.

Saygılar.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter