ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Dostu düşmanı ASELSAN söyleyecek

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kritik ihtiyaçlarından Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma Sistemini (Identification Friend or Foe/ IFF) yerli ve milli imkanlarla üretti ve bugün Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile tedarik sözleşmesi imzaladı.ASELSAN konuya ilişkin resmi twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, "Proje sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı tüm IFF sistemleri, milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak." İmzaları Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün  attı.

http://www.c4defence.com/Gundem/dostu-dusmani-aselsan-soyleyecek/6461/1 Mesajı Paylaş

meraklı

S-400 de de kullanılır mı acaba? Mesajı Paylaş

putty

Bu forumda birisi IFF lerin kartları mecburen ABD den geliyor demişti. Neydi o mevzu. Mesajı Paylaş

warrior

ASELSAN ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında İstanbul ve Ankara illerinde toplam tutarı 37.600.000 ABD Doları ve 214.900.000 TL olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaçları doğrultusunda Sayısal Haberleşme Şebekesi kurulumu konusunda  05.06.2018 tarihinde mutabakata varılmıştır.
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/686986 Mesajı Paylaş

meraklı


Alkyone

ASELSAN 'vücut tarayıcı' geliştiriyor


ASELSAN, radar konusunda askeri alandaki birikimiyle sivil ihtiyaçlara yönelik çözümler üretiyor. Şirket, son dönemde havaalanlarında kullanılmaya başlanan ve kıyafet altına gizlenen tehlike oluşturabilecek cisimlerin tespitini sağlayan "vücut tarayıcıları" üretmek için önemli bir adım attı.

ASELSAN, radar ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak üzere Türkiye'nin Radar Teknoloji Merkezi olarak tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerine 20 yılı aşkın süredir devam ediyor. Şirketin Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı tarafından, radar konusunda askeri alanda kazanılan birikim ve teknolojilerin kullanılmasıyla yurt içi/yurt dışı müşterilerinin sivil radar ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürünlerin süratle geliştirilebileceği değerlendirildi. Bu doğrultuda, Türkiye'nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak aralarında 3 Boyutlu Güvenlik Radarı'nın da olduğu bir dizi alanda çalışmalara başlandı.

Havaalanı, otogar, metro, alışveriş merkezi, stadyum gibi kalabalık kamusal alanlarda oluşabilecek güvenlik zafiyetlerini önlemek amacıyla giysi altında saklanan tehditlerin insan müdahalesine gerek olmadan tespitine ilişkin ihtiyaçlar giderek artıyor. ASELSAN, bu ihtiyaca cevap verebilmek için şahıslar üzerinde gizlenmiş ve güvenlik için tehlike arz edebilecek metalik/metalik olmayan yabancı cisimleri 3 boyutlu olarak yüksek çözünürlükle görüntüleyen, otomatik hedef tespit işlevine sahip ultra-geniş bantlı radar görüntüleme sistemi geliştirilmesi hedefiyle yola çıktı.

Bu kapsamda, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli 3 Boyutlu Güvenlik Radarı Teknoloji Geliştirme Projesi'ne Ocak 2015'te başlandı ve geçen yılın sonunda tamamlandı. Proje kapsamında ultra-geniş bantlı, seyrek yerleşimli MIMO anten dizisine sahip basamak frekans taramalı görüntüleme radar prototipi geliştirildi. Yapılan testlerde, kıyafet altına gizlenmiş metalik/metalik olmayan silah ve bıçak hedeflerinin başarıyla görüntülendiği doğrulandı. Projeyle 3 Boyutlu Görüntüleme Radarı'nın ürünleşmesi için gerekli kritik teknolojiler kazanılarak, gelecek dönemde ürün geliştirme faaliyetlerine devam edilmesi hedefleniyor.

Çalışmaların geldiği boyut, 3 Boyutlu Güvenlik Radarı ürün konfigürasyonu temsili görseli ile radarın kullanıcı görüntü ünitesine ilişkin görsellerle de ortaya konuldu. Buna ek olarak, proje kapsamında geliştirilen 3 boyutlu görüntüleme algoritmaları, Yere Nüfuz Eden Radar (YENER) ve Duvar Arkası Görüntüleme Radarı gibi radar sistemlerinde de kullanılabilecek. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan alımlarla havaalanlarında geçen yıl bir dizi vücut tarayıcı cihaz kullanılmaya başlanmıştı. Yolcuların vücudunu saniyeler içinde tarayan cihaz, elde edilen bilgileri ekran üzerinde gösteriyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsan-vucut-tarayici-gelistiriyor/1170041

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

ASELSAN T-70 Projesi aviyonikleri için MFD Panellerini american panel corpration isimli şirketten satın alıyor.

http://www.janes.com/article/80925/displays-for-turkey-es18d3

http://american-panel.com/products/


Maalesef o kadar TV üreten ülke olarak panellerin sanayileştirilememesi üzücü. Mesajı Paylaş

commandos

Aselsanın vücut tarayıcı işi yanında güvenlik sistemleri üreticisi haline gelip sivil piyasaya da girmesini çok arzu ederim. Bu cihazın yanında, x-ray, kapı tipi metal arama dedektörleri, patlayızı iz dedektörleri, tomografi cihazları,vs. çok geniş bir yelpaze mevcut ve bu sektörden hiç de azınsanamayacak kadar para kazanabilir. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

nokta

ASELSAN UKKS'leri Konya'da üretecek

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi A.Ş ortaklığında Konya'da kurulacak fabrikanın ayrıntılarına C4Defence ulaştı. ASELSAN bölgede "ASELSAN Silah Sistemleri Tesisi" kuracak. Yaklaşık 300 milyon TL sermaye, 60 milyon TL makina ve teçhizat ile 85 milyon TL inşaat yatırımıyla kurulacak olan tesiste ASELSAN'ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) üretilecek. ASELSAN'ın UKSS olarak ürettiği sistemlerin adı şöyle; Deniz sistemleri için; Stamp, Stamp-2, Stamp-G, Stamp-L, 25 mm Stop, 30 mm muhafız, Sarp, Sarp-L, Sarp-NSV, Sarp-Dual, Sarp-antitank, Nefer. ASELSAN'ın binden fazla UKSS'si kullanımda bulunuyor. Konya'daki tesiste üretim yapılınca ASELSAN'ın Macunköy tesislerinde UKSS üretimi sona erecek.

Edinilen bilgiye göre yeni tesisin yönetim kurulunda ASELSAN'dan üç, Konya Savunma Sanayii A.Ş. firmasından iki kişi yer alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-ukksleri-konyada-uretecek/6585/1 Mesajı Paylaş

murattekin

Sarp antitank?  :o Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Konya da çok fazla atış testleri için bulundukları için orada bir üslenmeye ihtiyaç duymuş olabilirler. Tek başına bir sebep değil ama şöyle bir ikilemde kalmışlar ise mesela Konya mı Adana mı diye iki seçenek olsa hepsi birden Konya tabi ki der yani. Bir taşla iki kuş vurmuş gibi hissetmişlerdir yani. Bir hafta Konya daki falanca tesislerde çalışacaklarına Aselsan fabrikasında kalır oradan yönetirler testlerini. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Konya'da olmakla falan alakası yok. Aselsan SST'nin bir dolu hacim isteyen işi var. SARP'lar, bugünlerde ortaya cideoları dökülen bütün lançerli araçlar. Yüzlerce SARP, STAMP, Korkut'u, Hisar'ı, osu busu. Bu da neredeyse sadece TAI kadar yer gerektiriyor.

Bunu Ankara'da yapmaya çalışmanın pahalı bir seçim olduğunu düşündüler herhalde. Dikkat edersen, tıpkı Sivas'taki optik üretim fabrikası gibi, buna da Konya Sanayi Odası para yatırmış. Bu şekilde bir dolu yan torna freze işini de Konya yapacak. Ama tesis maliyetinin de çoğunu herhalde KSO karşılayacak.

Win-win yani. Belki OSTİM'deki firmaların da bazılarının orada bazı atölyeler kurması istenecek. Mesajı Paylaş

putty

İyi bir şey tabi. Konya nın da hafif silah sanayi biraz şehri ödüllendirmeyi hak ettiriyor. Güzel seçim Konya bence de. Hava üssü atış alanı sanayisi her şeyi ile yakışır bu yatırım Konya ya. Ankara'nın da arka bahçesi oldu zaten hızlı tren den sonra. Yani asıl demek istediğim tabi kimse orada atış alanı var deyip fabrika kurmaz ama bir vesile ile Konya seçildi ise çokta mutludur Aselsan yönetimi. Mesajı Paylaş

meraklı

Sözleşme İmzalanması

ASELSAN ile yurt dışındaki bir müşteri arasında hava platformlarına ASELPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi entegre edilmesine yönelik 30.000.000,-  ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

Bu açıklama müşteriden alınan 29.06.2018 tarihli izne istinaden yapılmıştır.​

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/BistDuyurular/Sayfalar/kap1831.aspx Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN'da Üst Düzey Atama

ASELSAN'ın Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklama kapsamında, Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı görevine Doç Dr. Hakan Karataş atandı. 1967 doğumlu olan Karataş, eğitim bilimleri üzerine akademik çalışmalarını başta Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarda geliştirdi. Karataş, ASELSAN bünyesindeki Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcılığı ile İnsan Kaynakları Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı'nın, Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı adı altında birleştirilmesi çerçevesinde ASELSAN'ın stratejilerine katkı sağlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-da-ust-duzey-atama/6609/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter