ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Kazakistan ASELSAN, ihracat alanını genişletiyor

Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE) Genel Müdürü Tarık Ziya Kaboğlu, Türkiye'nin dışında ilk defa Türk Cumhuriyetlerinden Özbekistan'a ihracat yapacaklarını, ürünlerinin Özbekistan ordusu tarafından denenmesi sonrası ihracatın artacağını düşündüklerini söyledi.
KAE'nin faaliyetlerini değerlendiren Kaboğlu, 2011'de Kazakistan ile Türkiye'nin ortaklaşa kurduğu KAE'nin, 2013 Aralık ayında 44 milyon dolarlık yatırımla faaliyete başladığını belirtti.

Kaboğlu, Astana Serbest Ekonomik Bölgesinde 75 bin metrekare açık alan üzerinde 8 bin 500 metrekare kapalı alanda yer alan KAE fabrikasındaki yatırım miktarının 4 yılda 50 milyon dolara çıktığını söyledi.

Hem stratejik hem de bir ticari kuruluş olan KAE'nin 10 yıllık çalışma planı çerçevesinde Kazakistan'da teknolojik hedeflerini gerçekleştirdiklerini dile getiren Kaboğlu, şunları kaydetti: "Belirlediğimiz yol haritası kapsamında elektro-optik ürünlerin üretimi yanı sıra askeri platformların modernizasyonu da planlanmıştır. Bunlar T72 tankları, M17 helikopter modernizasyonu, İGLA alçak irtifa füzelerinin atış platformları, keşif gözetleme, topçu atış sistemleri ve stabilize silah sistemleri. Telsiz cihazlarının üretimi de yol haritasına girdi. Hazırladığımız yol haritası Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından onaylandı. Onların kontrolü ve desteğiyle şu anda projelerimiz meyve verme aşamasına geldi."

Kaboğlu, ürettikleri 12,7 SARP stabilize silah sisteminin Kazakistan Paramount Engineering şirketinin Arlan aracına entegre edilerek aracın 2016 yılında Kazakistan devletine teslim edildiğini belirtti. Kabaoğlu, "36 tane araç Kazakistan ordusu tarafından sahada denendi, kabul görüldü ve envantere girdi." diye konuştu.

ÖZBEKİSTAN'A İHRACAT BAŞLAYACAK

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2020 stratejik hedeflerinin Kazakistan ürünlerinin yurt dışına ihraç edilmesini içerdiğini aktaran Kaboğlu, şöyle devam etti: "Kazakistan'ın Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanlığı bizi bu konuda destekliyor ve yol açıyor. Bu yıl Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in de katıldığı bir fuara savunma ürünlerini götürdük ve Özbek askeri birlikleri silah sistemlerimizi denediler. Daha sonra onlardan bir sipariş aldık. Türkiye'nin dışında ilk defa Türk Cumhuriyetlerinden Özbekistan'a ihracat yapacağız. Ürünlerimizin Özbekistan ordusu tarafından denenmesi sonrası ihracatın artacağını düşünüyoruz."

10 YILDA 600 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFİ

Kaboğlu, 10 yıllık plan çerçevesinde 2023 yılına kadar toplam 1 milyar dolarlık satış yapmayı hedeflediklerini kaydederek "2014-2017'de Türkiye'ye 6 milyon dolara yakın, Kazakistan'a da 100 milyon dolar civarında satış yaptık. Hedefimiz önümüzdeki 6 yılda Türkiye'ye 96 milyon dolarlık ihracat, Kazakistan'a 200 milyon dolarlık satış yapmaktır." şeklinde konuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411337/kazakistan-aselsan-ihracat-alanini-genisletiyor
Mesajı Paylaş

Atılgan

ASELSAN'a TÜRK LOYDU Tarafından EN 15085-2 belgesi verildi

ASELSAN'ın Demiryolu Kaynak Tasarım Çalışmaları TÜRK LOYDU Tarafından Onaylandı.

Savunma Sanayimizin lokomotifi olan Aselsan, ülkemizin demiryolu sektöründe ihtiyaç duyulan kritik öneme sahip teknolojileri yerli imkânlarla geliştirmek üzere çalışmalarına hız verdi..

Güç elektroniğindeki tecrübesini demiryolu endüstrisinin ihtiyaçlarına uyarlayan Aselsan, bu kapsamda cer sistemleri ve cer kontrol birimleri dışında yerli sinyalizasyon ve hibrit lokomotif geliştirilmesi  çalışmalarına devam ediyor..

Bilindiği üzere, demiryolu araçları ve bileşenlerinin kaynaklı imalatlarının kalite şartlarını düzenleyen EN 15085 standart serisinin imalatçı tarafından içselleştirilmesi kaynak kalitesinin emniyete doğrudan etki ettiği demiryolu sistemleri için büyük önem arz ediyor.

 Bu standarda göre imalatçıların belgelendirmesini yapmak üzere yetkilendirilmiş olan Türk Loydu, Aselsan'a kaynak tasarımı yapmak üzere belgelendirme denetimi gerçekleştirmiş ve denetim neticesinde Aselsan EN 15085-2'ye göre belgelendirilmeye hak kazandı.

Ülkemizin tüm sektörlerde yerli sanayiyi güçlendirmek vizyonuna paralel olarak yerli demiryolu endüstrisinde de sürdürülebilir gelişimimizin imalatçı, işletmeci ve belgelendirme kuruluşları arasındaki bunun gibi işbirliklerinin artarak devam etmesi ile sağlanabileceğine olan inancımız tamdır.

http://www.denizhaber.com/bilim-ve-teknoloji/aselsana-turk-loydu-tarafindan-en-15085-2-belgesi-verildi-h72576.html Mesajı Paylaş

Yakın

ASELSAN 42 Yaşında

Türk Savunma Sanayisinin en büyük kuruluşu ASELSAN, 42'inci kuruluş yıldönümünde 5 bini aşkın çalışanı ile Anıtkabir'i ziyaret etti.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özkol, yöneticiler ve çalışanlar ile birlikte Anıtkabir'de saygı duruşunda bulundu. Ulu Önder Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Yönetim Kurulu Başkanı Özkol, saygı duruşundan sonra Anıtkabir özel defterini imzaladı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özkol, deftere şunları yazdı:

"Ulu Önder Atatürk, ASELSAN Ailesi olarak kuruluşumuzun 42'nci yılını kutladığımız bu günde gururla yüksek huzurunuzdayız.

Yüce devletimiz ve bağışçılarımızın katkıları ile kurulan ASELSAN, milletimizin bağrından çıkan 5 bini aşkın çalışanı ile Dünya'nın en büyük 57'nci savunma sanayi şirketi, Borsa İstanbul'un en değerli şirketi konumuna erişmiştir.

Kurulduğu günden bugüne ASELSAN; küresel pazarda yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, stratejik bir ortak gibi güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir milli teknoloji firması olma hedefinde emin adımlarla ilerlemektedir.

Büyük Türk Milleti'nin ve Kahraman Türk Ordusunun ASELSAN'ı olmak için ilerlediğimiz teknoloji yolculuğunda; 'Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir', Ruhunuz şad olsun." Mesajı Paylaş

AlkyoneASELSAN, Yüksek Başarımlı Çok İşlemcili Bilgisayar Kartı ile elektronik tasarım konusunda uluslararası alandaki en prestijli yarışmada ikincilik ödülünün sahibi oldu.ASELSAN, elektronik kart tasarımıyla bu alanın "Oscar'ı" kabul edilen Baskı Devre Kartı Teknolojisi Liderliği Yarışması'nda ikincilik ödülü kazandı.

Mentor Graphics'in, baskı devre kartı (Printed Circuit Board-PCB) teknolojisi konusunda 27'ncisini düzenlediği yarışma sonuçlandı.

Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan elektronik kart tasarımları, elektronik endüstrisinde uzman ve dünya çapında tanınmış üyelerden oluşan jüri kadrosu tarafından değerlendirildi. Tasarımlar, boyut, kat sayısı, hatlar arası mesafe, delik sayısı, sinyal sayısı, bağlantı sayısı, yüksek hızlı sinyal sayısı gibi özelliklerine göre rakiplerine üstünlük sağladı.

Değerlendirme sonunda, "En İyi Genel Tasarım", "Bilgisayar ve Hafıza Sistemleri", "Endüstriyel Kontrol, Enstrümantasyon, Güvenlik ve Sağlık", "Savunma, Havacılık ve Uzay", "Telekomünikasyon, Ağ Kontrolleri, Hat Kartları" ile "Ulaşım ve Otomotiv" kategorilerinde ödül sahipleri açıklandı.

ASELSAN, yarışmada, elektronik tasarım teknolojisindeki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Mentor Graphics Xpedition Enterprise ürünü ile yapılan Yüksek Başarımlı Çok İşlemcili Bilgisayar Kartı ile yarışmaya katılan ASELSAN, "Bilgisayar ve Hafıza Sistemleri" kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Yüksek Başarımlı Çok İşlemcili Bilgisayar Kartı, yüksek hızlı işaret iletimi, yüksek akımlı ve verimli güç dağıtımı, bileşen sayısı ve kart büyüklüğü ile ön plana çıktı.

Söz konusu kategoride ilk sırayı İsrail'den ise Adcom aldı.

En İyi Genel Tasarım Ödülü ise Almanya'dan Fujitsu Augsburg'a gitti.

Yarışmada verilen toplam 11 ödül, Türkiye, Almanya, İsrail, Çin, Kanada, İtalya, Portekiz, Finlandiya ve Hindistan'dan katılan tasarımlar arasında paylaşıldı.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsana-elektronik-tasarim-alaninda-odul/987892

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Yılda iki kez yayınlanan Aselsan Dergisinin Aralık 2017 tarihli 97. sayısı yayınlandı:

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Documents/ASELSANDergileri/Aselsan_Dergi_097.pdf Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN MALAYSIA, Yerel Üretime Hazırlanıyor

Malezya Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Malezya Deniz Kuvvetleri yetkililerinin katılımı ile 30mm MUHAFIZ Sisteminin sahil güvenlik botlarına montaj, entegrasyon ve testleri gerçekleştirildi.

 Malezya Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyacı kapsamında teslim edilen 30mm MUHAFIZ Uzaktan Komutalı Silah Sisteminin sahil güvenlik botlarına montajı, entegrasyonu ve testleri Malezyalı mühendisler tarafından yerel olarak gerçekleştirildi. Bu süreçte Malezyalı mühendislere eğitim verilerek ASELSAN'ın Malezya Savunma Sanayisine ve insan kaynağına katkıda bulunmaya yönelik taahhüdü somut bir adımla hayata geçirildi.

Malezya'da yüzde 100 ASELSAN'a ait olarak kurulan ASELSAN MALAYSIA firması Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin yerel üretimi ve Güneydoğu Asya'ya ihracatı hedefiyle faaliyetlerini sürdürmekte olup MUHAFIZ sisteminin yerel katkı ile teslimata hazırlanması bu kapsamda önemli bir aşama oldu.

Sözleşme kapsamında 30mm MUHAFIZ Sisteminin Malezya Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına entegrasyonu devam ediyor.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/haberler/Sayfalar/ASELSAN-MALAYSIA20171206.aspx Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN'ın takografı 1 milyar avroyu ülkede tutacak

ASELSAN, dünyada sadece birkaç ülkede imal edilen sayısal takograf cihazını Türkiye'de üreterek, 1 milyar avroya yakın döviz çıkışını engelleyecek.

ASELSAN, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla birçok yenilikçi ürün üretiyor. Ortaya koyduğu ürün ve çözümlerle savunma sanayisinin gelişimine katkıda bulunan ASELSAN, askeri teknolojilerin sivilleştirilerek ticarileştirilmesine yönelik de çalışmalar yapıyor. Şirket, mevcut bilgi birikimiyle sivil alandaki çeşitli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çözümler sunuyor.

ASELSAN, çalışmaları kapsamında dünyada sadece birkaç ülke tarafından yapılabilen "sayısal takograf cihazı"nı üretti.

Yerli ve milli sayısal takograflar araçlarda kullanılmaya başlandı. Sayısal takograf cihazı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tüm kamyon, kamyonet ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlarda zorunlu olarak bulunuyor. AB, Türkiye'den gelen tüm otobüs ve kamyonlarda da bu cihazı zorunlu kılıyor. Cihazın Türkiye'de benzeri araçlarda kullanımı için düzenleme yapıldı.

Türkiye, AB ülkeleri ve AB'ye yönelik karayolu taşımacılığı yapan diğer ülkeler de hesaba katıldığında, sayısal takograf için yıllık 1 milyonun üzerinde bir pazar bulunuyor. Takograf kullanılan araç sayısı ve bu alandaki dönüşüm ihtiyacı dikkate alındığında ASELSAN'ın çözümü, Türkiye'den 1 milyar avroya yakın döviz çıkışını engelleyecek.

Dünyadaki dördüncü üretici oldu
Yolcu ve yük taşımacılığının büyük kısmının karayoluyla yapıldığı Türkiye, Avrupa'da çalışan 60 bin araçlık filosuyla uluslararası karayolu taşımacılığında dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Eski nesil takograflar, manipülasyonlara son derece açık olduğundan trafik kazalarına, can ve mal kayıplarına yol açabiliyor. ASELSAN'ın ürettiği sayısal takograflar ve etkili denetim metotlarının buna son vermesi bekleniyor. Araçlar sayesinde çalışma süreleri ve hız ihlalleri şeffaf şekilde izlenebilecek.

ASELSAN tarafından geliştirilen cihaz, aracın hızını ve kullanan sürücülerin kullanım sürelerini kimlikleriyle beraber otomatik veya yarı otomatik kaydediyor, kriptolu yapısıyla kayıt sistemine dışarıdan müdahale edilmesine izin vermiyor.

Şirket, AB Ortak Araştırma Merkezi'ndeki "Birlikte Çalışabilirlik Testleri"ni ilk başvurusunda başarılı şekilde geçerek sertifikalandırılan STC-8250A cihazıyla dünyadaki dördüncü üretici oldu.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsanin-takografi-1-milyar-avroyu-ulkede-tutacak/994363 Mesajı Paylaş

anafor2016

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsanin-takografi-1-milyar-avroyu-ulkede-tutacak/994363

Çok güzel bir haber gerçekten. Düşünen yapan destek veren herkese sonsuz teşekkürler Mesajı Paylaş

putty

Ne saçma haber. Bir sürü dijital takograf üreten firma var Türkiye de. Bir şey değişmiştir AB bir şey getirmiştir onu diyordur ilk diye yoksa 20 yıldır üretiliyor dijital takograf. Neyse artık o yeni mevzuat hepsi kendi yeni modellerinde uygulayacaktır mutlaka. Mesajı Paylaş

AlkyoneJandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve beraberindeki heyet ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. İbrahim Özkol'a ziyarette bulundu.
https://twitter.com/jandarma/status/939399720853823488 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#220
Ara 09, 2017, 08:59 ÖÖ Last Edit: Ara 09, 2017, 09:03 ÖÖ by putty
zaman ayarlı paralanan mühimmat atan silah fark ettinizmi
40 mm granada da değil sanki 20 mm gibi yada 40 mm gözüm yanıldı
Ama zaman ayarlı mühimmat çalışması Mesajı Paylaş

ocay

40mm AGL'ye ASELSAN Ateş Kontrol Bilgisayarı geliştirmiş olmalı.

40mm paralanan mühimmat da geliştirilmeli doğal olarak. MKEK ile yapılmış sözleşme var. Mesajı Paylaş

Search and rescue

#222
Ara 09, 2017, 09:44 ÖÖ Last Edit: Ara 09, 2017, 09:48 ÖÖ by Search and rescue
40 mm bomba atar bence. Çok güzel olmuş. Bundan sonraki aşama lazerli mesafe ölçer ile termali daha da küçültüp bundan tüfek çıkarmak olacak galiba. ABD Afganistan'da denedi, ''game-changer'' diye nitelendirmiş, fakat ağır diye vazgeçmişler. Bizimkiler taşır ama :)

25mm

Mesajı Paylaş

putty

40 mm bomba atarı klasik olarak tara gitsin bu kadar teknolojiye gerek yok. Elektrik ile çalışacak filan hiç pratiği yok. TATATATA oldu bitti zaman ayarlı yapıp köşede saklanana mevzide saklanana fila ndiye fantaziye ne gerek var. Bu çapta silah için anlamsız ben tutacağına inanmıyorum. Tamam youtube da çok anlamlı video lar var binanın köşesinde saklananı köşede paralanıp vuruyor siperdeki adamı tepesinde paralanıyor ama tatata tara biri illa denk gelir ne gerek var mühimmatı 20 kat pahallı hale getirmeye. Silah elektrikle çalışacak pahallı olacak mühimmat pahallı olacak... Gün içinde köşede adam varsa çok işe yarayacak peki öbür hedefleredemi bu kıymetli mühimmatı ziyan edecek asker. Tutmaz bu aletler Mesajı Paylaş

Göktuğ

Sanırım yaptılar ama pek hafif görünmüyor.

Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter