Hava SOJ (Stand-Off Jammer) - GÖLGE Programı

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 03:30 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Ağu 10, 2018, 08:44 ÖÖ Last Edit: Ağu 10, 2018, 08:51 ÖÖ by putty
Fuardaki iki uçak maketinden birinde SAR radar vardı. Bu SAR radarın ANKA daki mütevaziliktew olmadığını farzetmek gerek. J-STARS gibi bir şey olur yada yakını. J-STARS gibi uzun erimli SAR radar uçağımızın eksikliği çok kötü ama ondan daha anlamsızı böyle bir programda hiç lafı bile edilmiyor 2050 de yapalım diyen bile yok. Bu devirde modern bir orduyu bu uçaklar olmadan hücuma geçirmek düşünülemez bir şey. SOJ lardan bir ihtimal olasılık bu hedeflaniyordur diye umut ediyorum ama bu başka görevde bir uçağa yamanacak basitlikte bir iş değil bu yüzden biraz karamsarım. HEIK den 4 tane alan ülke bunu nasıl atlar anlamıyorum. O kadar anlamsızki sessizce yürütüldüğüne inanıyorum bu ihtiyacın. Bu ihtiyaç şu andan nasıl gideriliyor yada ne planlanıyor mesela Efes tatbikatlarında SAR platformalar cepheyi izlemeden kurmaylar nasıl çıkartma planlıyor işgal planlıyor aklım almıyor. Ama Türkiye nin SAR radar konusundaki ihtirasını bilerek bu konuda çokta endişeli olunmaması gerektiğide ortada. Mutlaka durum iyidir bir takvimi mutlaka avrdır ama neden bu kadar sessiz ve derinden onu anlamıyorum havalı bir iş ve çokta artık dünyanın bildiği tanıdığı bir şey gizlemeye örtülü yürütmeye pek gerek yok. Mesajı Paylaş

Terra

Putty sen SAR'ın ne olduğunu bildiğinden eminmisin? SAR'ın optik gözetlemeden temel üstünlüğü her hava koşulunda kullanılabilmesi. Bu nedenle mesajında yazdığın "Efes tatbikatlarında SAR platformalar cepheyi izlemeden kurmaylar nasıl çıkartma planlıyor işgal planlıyor aklım almıyor" cümlesinin hiçbir anlamı yok. Komutanlar cepheyi uydu, İHA ve keşif uçakları ile izliyorlar tabiki. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 10, 2018, 09:35 ÖÖ Last Edit: Ağu 10, 2018, 09:40 ÖÖ by putty
Bakınız bu Irak savaşındaki Amerikan SAR uçağının 200 km den cephedeki araç trafiğini SAR radar ile tespit edip harita üzerinde kıymetlendirilmiş hali. Düşünün cephede uçan bir uçak cephedeki yollarda arazide bütün askeri ve sivil araç hareketini tespit edecek haritada gösterecek birliklerin hareketini yer değiştirmesini zırhlı araç sayısını pozisyonlarını takviyelerini hareket etmeyenleri edenleri haritada gösterecek. ANKA nın SAR radarını sırıf bulut olunca pkk lı avlamak için zannetmeniz bence biraz hatalı. ANKA pkk avlama aracı değil sadece onunla karşı adaya çıkartma yaparkende istifade edeceğiz. Birbirimizi kırmayalım lütfen üslup gibi kolay bir mevzuda

ABD nin JSTARS uçağını incelemenizi öneririm. Bu harita 30 yıllık teknoloji üstelik düşünün bugünkü halini. Her renkli piksel bir karakteristik araç hareketini ifade ediyor. Bunu elinde bulunduran kurmayın harekatı nasıl kolay planladığını düşünün. ABD Irak tanklarını arazide boşuna keklik gibi avlamadı hepsinin yerini bir haftadır bir aydır aralıksız izleyerek biliyordu belkide.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter