ASELPOD Hedefleme Sistemi

Başlatan Kabardey, Kas 06, 2015, 12:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Kabardey

​​​ASELPOD savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podudur. ASELPOD her biri gelişmiş özelliklere sahip aşağıdaki birimleri ve yetenekleri bünyesinde barındırmaktadır:

- Yüksek Çözünürlüklü, 3. nesil Termal Kamera (FLIR)
- Lazer Mesafe Bulucu / Hedef İşaretleyici
- Lazer Nokta İzleme Birimi
- Lazer Aydınlatma Birimi
- Gelişmiş otomatik video hedef izleyici sayesinde, çoklu hedef takibi, Termal ve
- Gündüz Kameraları videolarında aynı anda takip yapabilme
- Termal / Gündüz Videosu kayıt edebilme
- Gelişmiş Görüntü İşleme Algoritmaları
- Hedefe ait hassas coğrafi konum bilgilerini hesaplayabilme
- Gelecekteki ilave görev isterleri için genişleme imkânı

https://www.youtube.com/watch?v=vh-yIkCbztE Mesajı Paylaş

TEKVUM

HEDEFLEME SİSTEMLERİ
ASELPOD Geliştirme ve Entegrasyon Projesi kapsamında, F16 PO-III uçakları üzerinde, 2015 yılı içerisinde
6 adet mühendislik amaçlı ve 9 adet fonksiyonel/performans amaçlı uçuş testi gerçekleştirilmiştir. Fonksiyonel/ performans amaçlı uçuş testlerine halihazırda devam edilmekte olup, bu testlerden sonra kabul faaliyetlerine başlanacaktır. Paralel olarak, mühendislik prototipi üzerindeki kalifikasyon testlerine de devam edilmektedir. Kalifikasyon testlerinin ve sonrasında da tüm kabul faaliyetlerinin 2016 ilk yarısında tamamlanması hedeflenmektedir. (Sayfa 95)

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/ASELSAN%20FR_2015_TR.pdf
Mesajı Paylaş

ocay

www.haberler.com/amp/aselsan-dan-25-milyon-dolarlik-imza-8522922-haberi?

ASELSAN 25 Milyon dolara ASELPOD ihraç etmiş.

Türk Savunma Sanayii için önemli bir başarı.

Pakistan olduğunu tahmin ediyorum Mesajı Paylaş

dmc

Bence de Pakistan. Acaba hangi uçaklar için? JF-17 uçakları için Fransa'dan Damocles almayı düşünüyorlardı. Bu ihtiyaç için bize yönelmiş olabilirler. Mesajı Paylaş

putty

Ben Azerbaycan diyorum. Mesajı Paylaş

warrior

Bence de J-17 uçakları için.Bu sözleşme ile Türkiye,dünya'da bu sistemi üreten ve ihraç eden 4.ülke olduğunu deklare etmiştir.Müthiş başarı.Sanırım 10-15 adetlik bir alım. Mesajı Paylaş

orko_8

F-16'dan farklı bir tip uçak için olduğunu pek zannetmiyorum, gerekecek olan entegrasyon faaliyetleri ve sertifikasyon testlerinin maliyetinden dolayı. Dolayısıyla benim tahminim Pakistan, Katar veya Ürdün. Mesajı Paylaş

murattekin

Tsk envanterine ne zaman girdi??  :o  Yada girdi mi? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

warrior

F-16 olması mantıklı olur.Tüm entegrasyon üzerinde yapıldığı için sıkıntı da olmaz.Ama Katar zor zira onlarda F-16 yok.Mirage serisi uçaklar var. Sonuç ne olursa olsun harika bir haber.Acaba teslimat ne zaman? Mesajı Paylaş

putty

F16 sı olan ülke ABD den alabilir yada İsrail den neden bizden alıp bizim bile daha kullanmadığımız pod u alsın. Azarbeycan ise ins güdümlü modern mühimmatlarını kanatlı kanatsız gördük ama daha hiç LGB görmedik uçaklar ile ilgili. Daha önce merak edip sormuştum bu forumda ama yanıt alamamıştım. Azerbaycan da LGB yeteneği varmı diye. Ben yok farzediyorum hiç göremedğim için. Aselsan Rus uçağına Aselpod takabilir bence. CN235 de deneniyor düşünün artık F16 şart değilki. Mesajı Paylaş

orko_8

Haz 13, 2016, 12:28 ÖS Last Edit: Haz 13, 2016, 12:30 ÖS by orko_8
Katar beni andı... Umman olacaktı.

CN-235'e nasıl takılıyor? Uçağın içi otobüs gibi, operatör konsolu, bilgisayarı, test ekipmanı bir kablo ile poda bağlanıyor. Ha yerdeki sistem entegrasyon laboında, sehpa üzerinde çalışmış pod, ha uçakta. Savaş jetine entegrasyon öyle mi? Aviyoniklerle haberleşmesi lazım. Uçağın gövdesi ile, kanatları ile yüksek hızda etkileşimine bakılması lazım, bir dünya işi var. Mesajı Paylaş

7Skies

Tahmini fiyatı nedir ve tahminen kaç adettir ? Mesajı Paylaş
.

orko_8

Tahmin etmek güç. Geliştirme sözleşmesi USD51 milyon idi ve dört prototipi kapsıyordu. Bu meblağın büyük kısmı NRE, yani tekrarlanmayan mühendislik ve geliştirme harcamaları. S&H'nin bir sayısında birim maliyet USD1.8 milyon olarak verilmiş. Bu rakam üzerinden hesaplayacak olursak 13 çıkıyor. Dolayısıyla 10 - 15 arası diyebiliriz. Mesajı Paylaş

HDS

Son zamanlarda beni en çok hayrete düşüren haber oldu. Mesajı Paylaş

turkdefence

Pakistan F-16'larını modernize edeceğiz/ediyoruz gibi bir durum vardı: https://www.tai.com.tr/en/project/paf-f-16-modernization

Belki bu modernizasyon sonunda uçaklara bu yetenek de kazandırılmasına karar verilmiş olabilir mi? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter