Benelli'den Çifte

Başlatan Yönetim, Kas 04, 2015, 09:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Yönetim

Sayın forum üyelerimiz,

Bugün de bireysel silahların duayeni üyemiz sayın Strongarm'ın, Benelli firması tarafından piyasaya yeni sunulan çifte modeli konusunun incelendiği yazısını paylaşıyoruz. Sayın Strongarm'a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederiz.


Merhabalar,


Silahseverler, "Benelli"yi, bizde "Kinetik" tabir edilen, "Ataletli sistem" otomatik yivsiz tüfekleriyle tanırlar. Kuruluş, bu sistemi, "Inertia Driven" tanımı ile ticari markaya bağlamıştır.

Geçen asrın son çeyreğinden itibaren, devamlı yükselen bir talep grafiğiyle, Dünya'da, sektöründe bir numara olan Benelli, tabir caizse, "Kimselere çaktırmadan" av tüfeklerinin aristokratı, çiftelere de bir çentik atma düşüncesinde olduğunu, 2012 yılı içinde hazırlıklarını tamamlayıp tescil için müracaat ettiği patentlerle göstermiş bulunmaktadır.

Medyada, haber olarak muhtemelen İLK DEFA bu sitede yer alan bu girişimin çıkış kaynağı, Amerikan Patent Dairesi Müracaatları Yayınlarıdır.

Asrmızın başlarındaki bir düzenleme gereği, Amerikan Patent Dairesine tescil için verlen müracaat dosyaları, tasdik hakkı kazansın veya kazanmasın, kayıt tarihini takip eden onsekiz ay sonrası mutlaka yayınlanmaktadır. Bu yenilik, aynı konuda çalışan başka araştırma kuruluşlarının, uğraşlarının heba olmaması için düşünülmüştür. Tetkik ve tasdik gören müracaatlar, daha sonradan, sınai mülkiyet koruma haklarını havi olarak, ayrıca yayınlanmaktadırlar.

Benelli, bindirme namlulu türdeki çiftesinin; Namlu, Kilit Bağlantıları ve Tetik Grubu ile alakadar üç patent müracaatını 2102 yılı içinde, muhtemelen her tür test ve üretim değerlendirmelerini katederek vermiş, ancak, bu güne kadar, patent kurumunun araştırma safhasının henüz neticelenmemiş olması nedeniyle, tasdik ve tescil alma konumuna ulaşamamıştır.

-US 2013 0167419/ Namlu,
-US 2013 0174459/ Tetik Grubu,
-US 2013 0174462/ Kilit.

Yayın seri numaralı müracaat dosyalarının tetkikinde,

Bindirme namlulu çiftenin, monoblok düzende bir birleştirme yapılanmasında, en uçta, ayrı ve yine tekparça bir yüksük ile düzenleme halinde olduğu,

Tek tetikli, ancak genel temayül aksine, kendinden yaylı ateşleme iğneli vuruş düzeninde, yani iğne ateşlemeli darbe sisteminde, geri tepmenin omza vuruşuyla etkinleşen pandül korumalı sistemde bir tetik grubuna sahip bulunduğu,

Kilit sisteminin, genelde bilinen yatay yönde sürgü aksine, dikey istikamette, yaylanır türde tek parça ve iki tutuşlu, son derece değişik bir kavrama yapılanmasında gerçekleştirildiğini...

Çıkarmak mümkün olabilmektedir. Kuruluş, yeterli düzeyde kavramanın sadece kilit bağlamalarıyla temin edilebildiğine tam inandığı cihetle, atışta oluşan sademe ve basıncı, daha büyük yüzeye yayan, namlu ve gövde geçmelerine yer vermemiştir. Bu tercihin, yapım ekonomisi yönünden de ağırlık kazandığını ifade etmek mümkündür.

İlgilenen okuyucular, "Free Patents Online" Linkinden, sadece yukarıda zikredilen seri numaralarını yazarak daha çok detay öğrenebileceklerdir.

"Kinetik", "Inertia Driven" derken, bir de bu çıktı şimdi başımıza.
Yaklaşık bir sene kadar önce, geliştirme çalışmaları ve patent müracaatının tamamlandığı burada ifade edilen Benelli bindirme namlulu çifteler, bu yılki SHOTSHOW 2015'te pazara sunulmuştur. Filvaki, tescilin henüz yapılmadığını belirtmek gerekir. Büyük müesseseler genelde, değişik çalışma ürünlerini kullanıcıya sunmada, buluşun kesin asalet tasdiki işlemlerinin  nihayete ermesini beklememektedirler.

Benelli "828U" tanımlı, klasik sabit namlu/gövde bağlamaları ihtiva etmeyen modelin önemli özellikleri aşağıdadır;

- Bakım ve değiştirme için kolay sökülebilir Tetik Grubu,

- Açma mandalıyla etkinleşen Darbe Mekanizması,

- Ateşlenen fişek basıncıyla etkinleşen Ejector,

- Monoblok namlu yatakları ve buna, ısıyla uzama payı diğerinden müstakil olacak şekilde sadece önden yüzükle  kılavuzlanmış olarak aralıklı raptedilmiş namlular.

Amerika satış bedeli 3000 Dolar civarında olan çiftelerin geleceği, şimdiden parlak görünümdedir.

Saygılar.


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter