NASA

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 03:45 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

NASA, Güneş'e 'dokunacak' uzay aracı Parker Solar Probe'u tanıttı


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) gelecek yıl, Güneş'in atmosferine göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe'u tanıttı. Maryland'deki Laurel Labaratuvarı'nda tasarlanan ve küçük bir otomobil büyüklüğündeki Parker Solar Probe, Güneş'e en fazla yaklaşan uzay aracı olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde Uygulamalı Fizik Bölümü'nde çalışan Nicky Fox, Parker Solar Probe'un bilim insanlarının on yıllardır ortaya çıkarmaya çalışığı Güneş'e ait sırları araştıracağını söyledi.

Güneş'in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır. Güneş rüzgarı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.'Hiçbir uzay aracı bu kadar sıcaklığa maruz kalmadı'
1371 derecelik sıcaklığa dayanabilecek malzemelerle tasarlanan uzay aracı, süpersonik parçacıklar ve güçlü radyasyondan da etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.

Parker Solar Probe adlı uzay aracı, Güneş'in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korona) inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak ve Güneş'e, yıldızın çapının yaklaşık 5 katı kadar yaklaşacak. Güneş'e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya'daki bilim insanlarına bilgi gönderebilecek.

Bugüne kadar Solar Probe Plus adıyla anılan uzay aracına, güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar gibi uzaya saçtığı teorisini 1958 yılında geliştiren Eugene Parker'ın adının verilmişti.

Böylece NASA ilk defa bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının ismini vermişti.

http://www.bbc.com/news/av/science-environment-41410107/nasa-s-mission-to-touch-the-sun Mesajı Paylaş

Merkator

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin Dünya dışı görevlere karma mürettebat gönderilmesinden endişe duyduğunu yansıtan gizli bir raporu ortaya çıktı. Uzaya çıkan ilk İngiliz astronot olan Helen Sharman'ın iddiasına göre; NASA astronotların uzayda seks yapmasından endişe duymuş.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen New Scientist Live Festival'da bu sabah konuşan Sharman, Mars göreviyle ilgili söz konusu düşünceleri içeren bir resmi bir çalışma yapıldığını ve hiçbir zaman yayınlanmadığını söyledi.

Birkaç yıl önce rapordan haberdar olduğunu anlatan Sharman, NASA raporunda uzaya giden mürettebatın ya tamamen kadın ya da tamamen erkek olması gerektiği sonucuna varıldığını aktardı.

54 yaşındaki astronot, NASA'nın kadınlardan oluşan mürettebatın en uygun tercih olduğunu düşündüğünü, çünkü kadınların daha işbirliği yapmaya daha uygun olduğu, erkeklerin ise liderlik konusunda birbiriyle dalaşabildiğini söyledi.

İngiliz The Sun gazetesine yansıyan habere göre; uzayda cinsel ilişkinin ne gibi sakıncaları olduğu net değil. Ancak 1-1.5 yıl süren görevlerde, uzayda doğum kabus senaryosu olarak değerlendirilebilir.

http://www.kokpit.aero/basina-sizdi Mesajı Paylaş

The Thing

NASA, kıyamet iddialarının önüne geçemiyor

21 Ağustos'taki güneş tutulmasının ardından 20-23 Eylül tarihlerinde esrarengiz Nibiru gezegeninin Dünya'ya çarpacağı ve kıyametin kopacağını iddia eden komplo teorisyenleri söz konusu tarihi erteledi. NASA ise 'Nibiru ve başıboş gezegenlerle ilgili diğer iddialar internet palavrası" diyor. NASA böyle bir kıyamet senaryosunu kesinlikle reddediyor.

Komplo teorisyenleri bir süredir 3.600 yılda bir Güneş sistemiyle yörüngesinin kesiştiğini iddia ettikleri Nibiru gezegeninin gelişini bekliyor. Her ne kadar Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Nibiru ile ilgili söylentileri kesinlikle reddetse de komplo teorisyenleri bu iddialarından vazgeçeceğe benzemiyor.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre 21 Ağustos'taki güneş tutulmasının ardından Hıristiyan numarologlar en geç 23 Eylül'te Dünya'nın ortadan kalkacağını iddia etmişlerdi. Şimdi ise Nibiru'nun 19 Kasım'da Dünya'ya yaklaşacağını öne sürüyorlar.

Nibiru ya da X Gezegeni diye de anılan gökcisminin ya Dünya'ya doğrudan çarpacağını ya da yakınından geçerek şiddetli depremlere yol açarak yeryüzünü ortadan kaldıracağını iddia ediyorlar.

Bazı komplo teorisyenleri ise söz konusu gezegenin şimdiden 'plazmatik enerji partiküllerini' güneş sistemine yollamaya başladığını belirtiyor. Sözkonusu partiküllerin de Dünya'nın iklimini alt üst edeceğini iddia ederek doğal afetlere yol açacağı kehanetinde bulunuyor.

NASA: NİRİBU BİR PALAVRA

NASA ise 'Nibiru ve başıboş gezegenlerle ilgili diğer iddialar internet palavrası" diyor. NASA böyle bir kıyamet senaryosunu kesinlikle reddediyor.

Komplo teorilerinin ardında 'PlanetxNews.com' diye bir site var. Dünya üzerinde yaşanan son deprem ve volkanik faaliyetlerinin de yaklaşmakta olan gezegenin çekim gücünden kaynaklandığı iddiası söz konusu.

23 Eylül kehaneti doğru çıkmayan 'Hıristiyan numarolog' David Meade, İncil ve Giza piramitinde yazanların '33'üncü' güne işaret ettiğini belirterek bunu 'Güneş tutulmasının 33'üncü gücü' diye yorumluyor. Meade, 23 Eylül'de kıyametin kopacağını söylemediğini, kıyamet öncesi döneme girildiğini savunarak "Dünya sona ermeyecek, bizim bildiğimiz şekliyle dünya bitiyor" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/nasa-kiyamet-iddialarinin-onune-gecemiyor-40625719 Mesajı Paylaş

canıtez

NASA'dan olumlu açıklama

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi, ozon tabakasındaki deliğin bu yıl normalden fazla küçüldüğünü duyurdu.

Yapılan açıklamada yine de endişelerin sürdüğünü belirtildi.

1985 yılında ilk keşfedildiğinden beri ozon tabakasındaki deliği uydular, hava balonları ve yere dayalı aletler kullanarak izleyen NASA, yıl boyunca ozon deliğinde büyük değişiklikler yaşandığını ve 11 Eylül'de bu değişikliğin en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde çalışan Paul A. Newman, "Antarktika'daki stratosferde mevcut hava koşulları göz önüne alındığında deliğin küçülmesi beklenen bir şeydi" yorumunda bulundu.

NASA'dan yapılan açıklamada, 'sıcaklığı düşüren küresel değişikliklerin deliğin küçülmesinde önemli bir faktör olduğu' belirtildi.

Açıklamada 'deliğin küçülmesinin doğal değişkenlerden kaynaklandığı ve hızlı bir iyileşmenin işareti olmadığı' belirtildi.

Ozon deliğinın hâlâ yaklaşık 20 milyon kilometrekare ve Avustralya'nın iki buçuk katı büyüklüğünde olduğu ifade edilen açıklamada, bilim dünyasının zamanla iyileşme yaşanacağı konusunda iyimser olduğu kaydedildi.

80'li yıllarda ozon deliğinin alarm verici düzeyde algılanmasından sonra kloroflorokarbonlar da dahil olmak üzere pek çok zarar verici maddenin salınımını azaltmak için uluslararası bir çaba başlamıştı.

Yapılan açıklamada NASA'nın, söz konusu deliğin 2070'e kadar 1980'lerdeki seviyesine geri dönmesini beklediği belirtildi. Mesajı Paylaş

canıtez

Uber ile NASA, uçan taksi için anlaşma imzaladı

Taksicilik ve araç kiralama uygulamasıyla tanınan Uber ile Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uber'in "uçan taksi" projesi Uber Elevate için hava sahasının yönetimini sağlayacak yazılım geliştirilmesi amacıyla anlaşma imzaladı.
Anlaşma kapsamında, NASA uçan taksiler için alçak irtifada gerekli hava sahasının oluşturulması konusunda Uber'e destek verecek. Anlaşmaya göre NASA, insansız hava sistemlerinin uçuşlarını da test edecek.

Uber'in projesinde uçan taksilerin dikey olarak iniş-kalkış yapması ve alçak irtifada uçması planlanıyor.

Uber, Los Angeles, Dubai ve Dallas-Fort Worth'ta uçan taksilerin test sürüşüne 2020'de başlayacağını açıklamıştı. Şirket, ticari uçan taksi servisine 2028 Los Angeles Olimpiyatları öncesinde başlamayı hedefliyor.

Uber, dünyada uçan taksi uygulamasında öne çıkan şirketlerden biri. Dubai Yol ve Ulaştırma Müdürlüğü de, mart ayında yaptığı açıklamada, Çin yapımı sürücüsüz hava araçlarının hizmete başlayacağını duyurmuştu.

https://www.airlinehaber.com/uber-ile-nasa-ucan-taksi-icin-anlasma-imzaladi/ Mesajı Paylaş

ocay

Uçan taksiler, insanşı otonom dronlar vs şehir içi  ulaşımda devrim yapacak Mesajı Paylaş

canıtez

37 YIL SONRA HAREKETE GEÇTİ

NASA, 40 yıl önce gönderdiği Dünya'dan en uzak uzay aracı Gezgin 1'i harekete geçirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) 40 yıl önce Güneş Sistemi'nde başka galaksiler ve gezegenler üzerinde veri toplaması için uzaya gönderdiği Dünya'dan en uzak uzay aracı olan Gezgin 1'in itici roketleri, yeni bir teknolojiyle ateşlenerek tekrar harekete geçirildi. Tam 37 yıldır uyku halinde, hareketsiz şekilde duran insansız hava aracı Gezgin 1'in dört iticisi, en son 8 Kasım 1980'de ateşlenmişti. Dünya'dan 13 milyar mil uzaklıktaki bu emektar uzay aracının iticilerine yeni nesil bir yazılım yüklenerek NASA'nın Kaliforniya'daki Roket İtki Laboratuvarı'ndan (JPL) cuma günü harekete geçmesi sağlandı. Salı günü yapılan son testte JPL mühendisleri, Gezgin 1'e 10 mil saniyede bir itici sinyaller gönderdi. Bu işlemden sonra 19 saat 35 dakika beklendi ve test sonuçları Kaliforniya'daki merkeze ulaşınca JPL ekibi, iticilerin çalıştığına emin oldu. Gezgin 1 harekete geçirilirken, ikiz uzay aracı Gezgin 2'nin iticileri de aynı teknoloji kullanılarak ateşleneceği belirtiliyor.

http://airkule.com/haber/37-YIL-SONRA-HAREKETE-GECTI/28967 Mesajı Paylaş

nokta

NASA'nın Isı Kalkanı Testlerde Başarısız Oldu

Mars 2020 görevinde kullanılacak ısı kalkanı için kompozit yapının test sonrası incelemelerinde, yapısal test sırasında bir kırılmanın meydana geldiği ortaya çıktı. Kalkanın dış kenarı yakınında meydana gelen ve çevresine yayılan kırılma, Lockheed Martin Space tesislerinde bir hafta süren testlerin tamamlanmasının ardından yürütülen incelemelerde, 12 Nisan'da keşfedildi. NASA, yaptığı açıklamada, kalkanın testlerde Mars atmosferine girerken beklenenden yüzde 20 daha fazla kuvvete maruz bırakıldığını vurguladı. NASA, kırılmanın nedenini anlamak ve herhangi bir tasarım değişikliği gerekip gerekmediğini belirlemek için 2 milyar Dolarlık programın ana yüklenicisi Lockheed Martin Space ile birlikte çalışıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/nasa-nin-isi-kalkani-testlerde-basarisiz-oldu/6196/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter