NASA

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 03:45 ÖS

« önceki - sonraki »

theavengers

Eyl 28, 2015, 03:45 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2015, 03:47 ÖS by theavengers
(Alıntıdır)

NASA, Mars yüzeyinde *çağdaş* su akıntılarının yarattığı yarıklar ve desenler bulduğunu ilan etti! Bir diğer deyişle sadece eskiden değil, halen Mars yüzeyinde sıvı halde, tuzlu ve akmakta olan su bulunması muhtemel!

Mars üzerinde sıvı suyun hala var olduğundan zaten şüpheleniliyordu; ancak bir türlü net kanıtlar bulunamıyordu. Mars Reconnaissance Yörünge Aracı'nın spektrometresi CRISM ile toplanan veriler, soru işaretlerini neredeyse tamamen giderebilecek şekilde suyun varlığını ortaya koydu.

Henüz bu suyun kaynağı tespit edilebilmiş değil ancak yüzey-altı suları veya atmosferden direkt emilim en olası opsiyonlar olarak gözüküyor. Şu anda fiziksel olarak halen akabilen suyun var olup olmadığı tam bilinmiyor; ancak yoksa bile, yeni analiz edilen yarıklar çok yakın bir zamanda oluşmuş olmalı. Bu da, sanılanın aksine suyun çok yakın zamanlarda Mars'ta akabilecek kadar var olduğunu gösteriyor.

Bu suyun gezegende yaşamı destekleyip desteklemeyeceğini şu anda bilmiyoruz. Her şey, bu suyun içeriğindeki hidratlı tuzların (perkloratların) oranına bağlı. Eğer ki suyun çoğu bu tuzlardan oluşuyorsa, yaşam bu suyu kullanarak bildiğimiz anlamıyla başlayamaz veya sürdürülemez. Ancak eğer ki perklorat oranı çok düşükse, yaşam rahatlıkla Mars'ta sürdürülebilir ve oluşabilir!
Tuzlu Mars suyu içerisinde özellikle magnezyum perklorat, magnezyum klorat ve sodyum perklorat olduğu düşünülüyor. Bu tuzlar sayesinde suyun donma noktası epey bir düşüyor ve soğuk Mars şartları altında bile sıvı olarak kalabiliyor. Discovery, aktardığı haberde şu cümlelere yer veriyor:

"Suyun kaynağı ne olursa olsun, Mars yüzeyindeki suyun mevsimsel olarak ortaya çıkıyor olması gezegen üzerinde şu anda bile yaşamın var olduğuna işaret ediyor olabilir."


Kaynak: Evrim Ağacı Facebook Sayfası. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

ayibarishi

Umduğum bir gelişmedir açıkçası. Evrenin birçok yerinde su var. Dünya su zengini.  Güneş sisteminde birçok uyduda su var.  Ama marsta fazla yok... En azından görünürde. Pek mantıklı gelmiyordu zaten bana. Paylaşmalarına sevindim açıkçası... Mesajı Paylaş

TEORI

Yalnızca suyun tespiti yaşamın varlığına işaret etmiyor ama. Kuyruklu yıldız diye bilinen göktaşlarının üzerindeki su buzullarının yıldızlara yaklaşmasıyla eriyerek o görünen kuyruğu oluşturuyor. Yani su neredeyse her yerde ama yaşam suyun olduğu her yerde yok. Mesajı Paylaş

aktifkarbon

http://interestingengineering.com/nasa-released-56-patents-public-domain/

http://technology.nasa.gov/latest/public_domain/1

Bahsedilen patentleri http://www.freepatentsonline.com/ adresinden PDF olarak indirebilirsiniz.
Bazı projeler çok ilginç ve çekici. Tabii ÇEKİCİ tanımı kişiden kişiye değişir. Bana çekici gelen aerogel ve carbon nanotüp çalışması.

ArGe için konu arayanlar için güzel bir link. Umarım bazılarının işine yarar. Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

kimlikci


kimlikci

NASA'nın yakıt roketi yapımını time lapse çekim tekniği ile görüntülediler.

http://www.haberturk.com/video/ekonomi/izle/nasanin-yakit-roketi-yapimi/197548 Mesajı Paylaş

kimlikci

#6
Eyl 06, 2016, 09:30 ÖÖ Last Edit: Eyl 06, 2016, 02:46 ÖS by kimlikci

The Thing

ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurumu NASA, toplumsal araştırmalara katkıda bulunmak amacıyla, resim, video ve ses dosyalarının bulunduğu arşivini kullanıma sundu.

Kullanıma sunulan arşivde kurum içindeki çalışmalar, astronotların ve uyduların çektiği fotoğraf ve videolar, bilimsel verilerle oluşturulmuş konseptler gibi birçok içerik yer alıyor. Arşivde, 140 binden fazla fotoğraf, video ve ses dosyası bulunuyor. Kullanıcılar dosyaları embed kodları ile kendi sitelerine gömebiliyor. Ayrıca fotoğraflar farklı boyut seçenekleri ile indirilebiliyor.

İnternet sitesi ayrıca fotoğrafların bilgilerini de sunuyor. Böylece baktığınız bir fotoğrafın kimin tarafından ya da kaç yılında çekildiğini öğrenebiliyorsunuz. EXIF bilgiler üzerinden fotoğraf makinesi modeli, çekim değerleri, odak uzaklığı, resim düzenleme yazılımı gibi türlü bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

En popüler fotoğraflar arasında 1969'da Ay'a atılan ilk adımın fotoğrafları da yer alıyor. NASA sözcüsü "Site NASA'nın elindeki tüm dosyaları bulunduracak kadar kapsamlı değil. Ancak NASA'nın insanlarla paylaşabileceği en iyi dosyalar yer alıyor. Site sürekli güncel tutularak NASA tarafından elde edilen yeni görüntüler, videolar ve ses kayıtları arşive eklenecek" dedi.

http://www.kokpit.aero/arsivini-kullanicilarina-acti Mesajı Paylaş

The Thing

Satürn'ün Enceladus uydusunun Güneş Sistemi'nde Dünya'dan sonra yaşama en uygun yerlerden biri olabileceği açıklandı.

Açıklama NASA, Japonya ve Avrupa ülkelerinin Enceladus'u incelemek için uzaya gönderdiği Cassini uydusundan gelen verileri inceleyen ekip tarafından yapıldı.

500 kilometre genişliğindeki uydunun buz kaplı yüzeyinden atmosfere su parçacıkları püskürüyordu.
Cassini'nin yaptığı kimyasal analiz sonucunda Enceladus'un buz tabakasının altındaki okyanusun tabanında sıcak hidrotermal bacalar bulunduğu ortaya çıktı. Hidrotermal bacalar dünyadaki okyanusların tabanında canlıları besleyen bir kaynak görevi görüyor.
Bacalar kimyasal reaksiyon sonucu ortama hidrojen de salarak mikro organizmaları besliyor.

Enceladus'un kabuğundan dışarı püsküren parçacıklarda da hidrojen tespit edildi.

Bu bacaların varlığı, orada kesinlikle yaşam olduğu anlamına gelmese de bilim insanları Enceladus'a tekrardan bir uydu göndererek bu su parçacıklarında biyolojik belirtiler aramayı düşünüyor. Bölgeye 2026'da yeni bir gözlem uydusu gönderme planı hazırlık aşamasında.

Cassini ekibinden Dr. Hunter Waite "Enceladus'un okyanuslarının yaşama uygun olduğundan eminiz ve oraya tekrar gidip daha fazla araştırma yapmamız lazım" diye konuştu: "Eğer yaşam yoksa, neden olmadığını öğreniriz. Eğer yaşam bulursak, çok daha iyi. Ama yaşam olmasa bile yaşama bu kadar uygun bir yerde neden yaşam olmadığını ortaya çıkarmak da yaşam bulmak kadar değerli olacaktır.
"
Enceladus'un kabuğunun altında kilometrelerce derinlikte olduğu düşünülen okyanus, Satürn'ün kütle çekim etkisi sayesinde oluşan ısı sonucu sıvı halde kalabiliyor. Satürn ve uydularını 12 yıldır inceleyen Cassini uydusu görevini sonlandırmak üzere. Görevi bittiğinde Enceladus'a düşüp oradaki hayatı etkilememesinden emin olmak için bilim insanları uydunun Satürn atmosferine girerek yanmasını sağlayacak.

http://www.bbc.com/news/science-environment-39592059 Mesajı Paylaş


The Thing

NASA uzay tarihinin önemli anlarını YouTube'ta paylaşacak


Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi, arşivindeki görüntülerini YouTube'a yükleme kararı aldı. NASA bu hamlesiyle uzay araştırmalarının daha çok insana ulaşmasını hedefliyor.

Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi, test uçuşu, roketlerin kalkış ve iniş görüntüsünü YouTube'a ve kendi internet sitesine yüklüyor. 300 kadar videonun aktarımı tamamlandı. Geriye  200 civarında video kaldı. Kalan videolar da ilerleyen günlerde NASA'nın hesaplarında yer alacak. YouTube'a yüklenen videolar arasında, X1 VE X43A deneme uçuşları ve Ay araştırmaları aracının test edilişi gibi NASA tarihinden kesitler sunuluyor.

1947'de D-558 Skystreak hava aracının montajından Lockheed Martin SR-71 jetin 1991'deki kalkışına kadar uzanan arşiv uzay araştırmaları tarihine de ışık tutuyor.  Görüntülerin YouTube'da paylaşılması ile birlikte uzay sevdalıları bu tarihi görüntülere kolaylıkla ulaşabilecek.

Video arşivi Armstrong Flight Research Center'ın internet sitesi ve YouTube kanalı üzerinden erişime açık hale gelecek.

http://www.hurriyet.com.tr/nasa-uzay-tarihinin-onemli-anlarini-youtubeta-paylasacak-40526145 Mesajı Paylaş

The Thing

NASA'dan, Dünyayı uzaylılardan koruyacak kahramana rekor ücret


Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünya'nın uzaydan olası bir biyolojik kirlilik gelmesi ihtimaline karşı bir 'Gezegen Koruma Memuru'nu işe alacak. İşe başlayacak olan görevlinin alacağı ücretin milyon dolar civarında olması bekleniyor.

NASA'nın verdiği iş ilanında görev tanımı, "Gezegen koruma, organik bileşenler ve biyolojik kirliliğin insanlı ve insansız uzay araştırmalarını engellememesini sağlamak." olarak açıklandı.

İlanın iş tanımı bölümünde ise, "NASA'nın gezegen koruma politikaları, istemli ya da istemsiz bir şekilde Dünyalı organizmaları ve organik bileşenleri başka gezegenler ya da güneş sistemlerine taşıyan ve Dünya'ya geri dönmek üzere Dünya dışı gezegenlerden örnekler toplayan uzay mekiklerini kapsayacak." denildi.

'Gezegen Koruma Memuru'nun görevleri ise, NASA'nın gezegen koruma çalışmalarına liderlik etmek, gezegen koruma politikalarının sürdürülebilirliğini sağlama ve NASA'nın uzay görevlerinde gezegen koruma politikalarının uygulandığından emin olmak olarak açıklanıyor.

Mühendislik, fizik ya da matematik mezunu adayların başvurabileceği ilana sadece ABD vatandaşlarının başvurabileceği belirtilirken, uygun bir aday bulunamaması halinde ABD vatandaşı olmayan adaylar da ilana başvurabilecek.

http://www.kokpit.aero/nasa-dan-rekor-ucret Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Bildiğin "doctor" arıyor adamlar  :p . Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yahu bu nasıl bir habercilik?
Adamlar uzaydan meteorlar yolu ile bulaşabilecek organik ve biyolojik maddeleri kastediyor, haberde "uzaylılar" deniyor...

Ama bu haberde ilginç olan, organik ve biyolojik madde kontaminasyonu için adamların, mühendis, fizik ya da matematikçi aramaları. Yani asıl iş uzaydan düşen meteor vs. gibi materyalleri izleyip, yörüngelerini vs. izleyip tehdit analizi yapmak gibi görünüyor.

Zaten ne zamandır diyorum. Tıp dediğin elektronik endüstrisine dönüştü. Doktorlar elektrikle çalışan ekipmanları olmadan çaresiz gibiler artık... Mesajı Paylaş

Terra

NASA'dan uçak düşüş testi


NASA 33 yıl aradan sonra yeniden uçuş testindeki kazayı dünyayla paylaştı:  https://www.youtube.com/watch?v=vVyZeSgxmsw

http://www.kokpit.aero/nasa-yayinladi
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter