Dış Basından Türkiye Haberleri

Başlatan Sihirbaz, Kas 02, 2015, 10:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Postulat

Oldukça mantıklı görünüyor. Peki, yukarıda sormak istediğim gibi, sıradan ABD vatandaşını asker ailesinden ayırma nedenleri neler olabilir? Terörist organizasyonlar bu ayrımı nasıl yapabilir? Bireylere yönelik, asker ailelerini ve askerleri hedef alan eylemler mi bekleniyor? Bunların haricinde bu emir neden halka bu kadar açık bir kanal üzerinden yapıldı? Neden bu emir gizli bir şekilde duyurulmadı?
Mesajı Paylaş

HDS

Yahu arkadaş, devlet kendi gönderdiği adamı geri çağırır. Bunlar "görevli" akrabaları sebebi ile burada olan insanlar. Mesajı Paylaş

Postulat

Çağırır mı çağırıyor mu?

Ne kadar doğrudur bilinmez, ben bunu biraz tahliye olarak yorumluyorum. Savaş ve benzeri durumlarda devletlerin tüm vatandaşlarını tahliye ettiği görülmemiş bir durum mudur? İDO feribotları değil miydi Libya'ya giden? Mesajı Paylaş

ÜNAL

ABD'nin pyd açıklaması
Ankara patlaması
Reza olayı ve belki karşılığında verilecek-alınacak kozlar .
Rusya'nın çekilme adı altında ABD ile anlaşmış olabileceği
Ukrayna'nın eli kulağında iken Suriye'yi birine emanet etme düşüncesi
Yurt içi şehir operasyonlarında son düzlüğe girilmesi

Sorular sorular ...
Suriye'ye mi giriyoruz acep ? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

ABD'nin, Türkiye'deki görevlilerin ailelerini durup dururken geri çağırması, ABD Dış İşleri Bakanlığının, "Bu çağrı herhangi bir terör eylemine ilişkin değildir" açıklamaları tek bir şeye işaret ediyor: ABD'nin bizim bilmediğimiz bir şeyi biliyor olduğu...

PKK'nın Ankara'daki bombalamalarının ardından da yazdığım gibi, fail PKK'dır ama azmettiren kimdir? Patlama öncesinde, "Suriye'de ne işimiz var? Suriye'ye Suriye'liler gidip savaşsın" diyen Türk kamuoyu, patlamaların ardından birden bire Suriye'ye ve Irak'a girip PKK/PYD ekürisine ders vermeden yana bir tavır takınmıştı.

Gelen bilgiler, PYD'nin kısa süre içinde "Mare Hattı"nı hedef alan ve İŞİD elindeki Carablus'tan başlayarak Azez Kantonu ile birleşmeyi amaçlayan bir saldırı hazırlığı içinde olunduğunu gösteriyor. ABD'nin bu saldırıyı ve ardından Dicle'nin geçilmemesi yönündeki Türkiye'nin kırmızı çizgisi uyarınca, fiilen Suriye topraklarına girip PYD'ye müdahale edeceğini öngörmüş olabilir... Mesajı Paylaş

Göktuğ

Akşam haberlerinde ilginç bir konu geçti.ABD çevrelerinde muhtemel bir darbe söylentisi varmış Türkiye için.İnşallah bununla ilgili değildir bu planda. Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

kimlikci

Parelel yapının bir çeşit ürünü olabilir onların bu yönde olağanüstü bir beklentisi var Mesajı Paylaş

BETONBEY

PYD Münbiç'e girecek. Kritik bir bölge, Cerablus'un güneyinde yer alıyor ve Cerablus'un 10 katı nüfusa sahip bir yerleşim birimidir. Uzanımında Al-Bab bölgesi ve Mare var.

Hesap, bizim kurmak istediğimiz tampon bölgenin güney uzanımına Haseke-Ayn El Arap-Tışrin Barajı-Münbiç-Al Bab-Mare-Afrin bölgelerini içine alan kendi tampon bölgelerini kurarak Halep ve güneyinde kalan  muhaliflerle Türkiye'nin dolayısıyla tüm Suriye'nin bağlantısını kesmek!

Bize tampon bölge konusunda destek vermeyen ABD Pyd'nin Münbiç'te geçmişten beri yaptığı hava bombardımanları ile önünü açıyor.

ABD, Musul'da Şii Hizbullah milislerle Irak ordusu, Suriye'de Pyd vasıtasıyla yürüyor.

Rusya'da Suriye'de buna yakın bir şekilde hareket ederek bizimle çatışma rotasına girmişti. ABD daha light yöntemlerle hareket ediyor ama geçmişten beri durum aynı, er yada geç çıngar kopacak.

ABD ve bizim çıkarlarımız farklı yönlere kayıyor. Bunu söyleyeceğimi düşünmezdim ama hiç girmemek daha iyiydi galiba :( Mesajı Paylaş

wolvarin

Mar 30, 2016, 10:31 ÖÖ Last Edit: Mar 31, 2016, 05:58 ÖÖ by wolvarin
Şimdi işler kötüye gidince halk çabuk unutsada işi ders çıkarmak olanlar hatırlayacak. Kardeşim Esat dan katliamcı esed E Nasıl gelindi.
- Esad 3 ay içinde devrilir.
-Suriye işi felakete yol açar diyenler vatan haini
-işid neredeyse bizim çıkarımıza savaşıyor
işid Nasıl oldu. Çok büyük bir halkla ilişkiler başarısıyla işid dünyanın şeytanı haline Nasıl getirildi ve bu şeytanın sahibi Türkiye olarak Nasıl pazarlanıyor. Ve tabii ki Suriye işinin dolayısıyla işid in faturası kime kesilecek.

Bizden istenen belli artık ya işid İ girip biz yok edeceğiz. Yada tartışmaya başlarız. Kuzey Suriye Kürt bölgesi mi, yoksa Suriye'nin kuzeyi mi ? Nasıl adlandıracağız bölgeyi.

Üç milyon suriyelimiz oldu. O işi doğru yönetirsek 10 yıl sonra oyunu çok lehimize çevirebiliriz Mesajı Paylaş

korat

Bu darbe söylentisi ile ilgili haber eski bir makalenin rubin'e ait olması lazım Erdoğan'ın ABD ziyaretinden önce tekrar kotarılmasından başka bir şey değildi. Bu makalenin tekrar gündeme gelmesini son bir hafta da ayyuka çıkan Obama Erdoğan ile görüşmeyecek haberiyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Ve bu iki gelişmeninde cemaatle kısmen bir bağlantısı olabileceğini de düşünüyorum. cemaatin etkileme kapasitesi Newsweek e kadar uzanır mı bilemem ama bu basın özgürlüğü ve gazetecilerin tutuklanması dolayısıyla uluslararası medya da bir Erdoğan antipatisi var olduğuda bilinen birşey.
Konuya dönücek olursak cemaat bağlantısı, tahmin Erdoğan obama görüşmesinde terörle mücadele konusu gündeme gelecektir ve Gülen'in abd den iadesi konuşulması muhtemel. cemaatinde bu konunun gündeme gelme olasılığını bildiği için bir şekilde Erdoğan obama görüşmesinin gerçekleşmemesi için sabote etmek için elinden geldiğini yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Bu obama erdoğan la görüşmeyecek, erdoğanı kabul etmedi söylemlerinin arkasında cemaatin olduğunu düşünüyorum. Tabi bu iddia. Ama şundan eminim obamanın erdoğan la görüşmemesi için ellerinden geleni yapmışlardır. Çünkü işin içinde gündeme gelecek olan hoca efendinin iadesi talebi var.        Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Postulat

WSJ'de Erdoğan'ın sadece Biden ile görüşeceğine dair bir haber okumuştum. Hatta aynı makalede Obama'nın görüşmeler süresince bire bir görüşme yapacağı tek liderin Çin Başkanı olduğunu da eklemişlerdi. Obama ile görüşeceği kesin mi? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Gayri resmi bir görüşme yapacakları açıklandı. Mesajı Paylaş

Postulat

Resmi olmayan bir görüşme neden Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edilir? Bir tarafın gönülsüz olduğunu her platformdan bildirdiği görüşmeden nasıl sonuçlar alınmasını beklemeliyiz? Bildiğim kadarı ile Dış Işleri bakanlarımız kısa bir süre önce görüşmüştü -ki anlayabildiğim araları da iyi- , neden bu görüşmeler dış işleri seviyesinde yürütülmüyor? Ya da neden başbakan bu görüşmelere katılmıyor?

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Birçok ülkenin başbakanı varken devlet başkanları görüşme yapar. Yapılacak işle alakalı bir durumda olabilir. Protokolle ilgili de olabilir ki protokol konusunda ABD çok dikkatlidir.

Ama ben görüştü-görüşmedi-randevu alamadı polemiğine takıldım. Bu ziyaret ABD Başkanına yada devletine yapılmıyor.

Cumhurbaşkanı Washington'a 10 mil mesafede, Nasa'nın hemen yanında Türkiye'deki camilerden sonra dünyadaki en büyük cami ve yanındaki Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin açılışını yapmak üzere ABD'ye gitti.

Ama her ne hikmetse bu ziyaret açıklandığı andan itibaren ABD, Cumhurbaşkanına randevu vermedi diye bir mevzu bir anda peydah oldu ve üzerinden bir dünya polemik dönüyor.

Talep yoktu, mecburiyetten talep oldu, üzerinden konuşulanın yapılan propagandanın ise haddi hesabı yok.

Mesajı Paylaş

putty

Bence biz uçak düşürme ve sonrasında ondan da beter bir şey olan açık semalar gözlem uçağına izin vermeyerek batı menfaatlerine zarar veren bir ülke konumuna iyice oturduk
Belkide artık yeni Türkiye ye karşı tahammül değil tavır almaya başlayacaklar
Açık semalar anlaşması akka yı nükleer silahsızlanmayı filan temsil eden dünya barışının amentüsü olan bir detay biz pek uyanamadık o olaya. Sembolik biraz ama dünya bu uçuşları önemsiyor.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter