Dış Basından Türkiye Haberleri

Başlatan Sihirbaz, Kas 02, 2015, 10:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HAZERFEN

Sığınmacı krizi nedeniyle ağızlarını açamadıkları ne kadar da belli oluyor  :) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Almanya'nın resmi yayın kuruluşu Deutsch Welle her fırsatta Türkiye aleyhtarı yayını sürdürüyor:

İki dünya arasında hayat mücadelesi

Türkiye'deki sığınmacıların durumu hiç iç açıcı değil. Devlet tarafından ihmal edilmişler. Türklerin de sabrı tükenmek üzere. Daniel Heinrich'in Çeşme'den izlenimleri.

Avusturyalı hasta bakıcı Andrea Schwaiger İzmir bölgesindeki sığınmacılarla ilgileniyor. İki çocuk annesi Schwaiger Türkiye'deki durum karşısında şoke olmuş. "Durmadan intihar saldırılarının olduğu ve güvenli gelecek vaat etmeyen böyle bir ülkede kalmaktansa, çocuklarımı alır dünyanın sonuna giderdim" diyor.

Türkiye'nin 'güvenli liman' olmanın hakkını verememesinin nedenleri ortada. Ülkedeki üç milyona yakın sığınmacının çok küçük bir bölümü organize kamplarda kalıyor. 2,7 milyon Suriyeli sığınmacının sadece yüzde 11'i kamplarda barındırılıyor. Diğerleri çoğunlukla büyük kentlere dağılmış.

Otel sahibi Cevdet Bey

Mülteci tecrübesi olmayan ülke

Sığınmacıların sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmaları teorik olarak mümkün. Ama topluma uyumlarında büyük problemlerle karşılaşılıyor. Bunda öncelikle devletin ilgisizliği rol oynuyor.

İstanbul'daki Heinrich Böll Vakfı'nın yöneticisi Kristian Brakel buna büyük ölçüde Türkiye'nin göç ülkesi olmamasından kaynaklanan tecrübesizliğinin neden olduğunu söylüyor. Brakel, Türk makamlarının vatandaşlıkla ilgili sorulara yabancı olduğunu ve göçmenlerin ülkenin karakterini, millet ve Türk halkı kavramlarının tarifini nasıl etkileyeceğiyle ilgilenilmediğini anatıyor.

Görmezliğin vahim sonuçları

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Anıl Aktaş devletin ilgisizliğinin bütün toplum açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı görüşünde. Halkın tedirginliğe kapılmaya başladığını, bu kadar yabancıyı toplumla kaynaştırmanın hiç de kolay olmayacağını düşündüğünü belirten Aktaş, Türklerin toplumsal ve kültürel farklılıklardan tedirginliğe kapıldıklarını ve göçmenlere Türk vatandaşlığı verilmesinin felakete yol açacağına inandıklarını sözlerine ekliyor.

'Davranmasını bilmiyorlar'

Toplumdaki korkuya otelci Cevdet örnek gösterilebilir. Cevdet sığınmacıları aylarca otelinde barındırmış. Parası olmayanları birkaç gün otelinde yatırdığını anlatan Cevdet, "Aslında kültürel yakınlığımız var. Ama neden terbiyeli davranmıyorlar, anlamıyorum" diyor.

Müşterileriyle çekişmekten bıkmış. Cevdet, "Ne zaman yiyecek yada dağıtmak üzere giyecek getirsem adeta harp çıkıyor. Çocuklara şekerleme almıştım. Sıraya girip, aralarında paylaşmalarını söyledim. Başımı çevirdiğimde getirdiklerimin üstüne saldırdılar. Zavallı haldeler. Herkes önce kendini düşünüyor" diyor.

'Avrupa' derken kendini şantiyede bulmuş

Ailesiyle birlikte Afganistan'ın Mezar-ı Şerif bölgesindeki Taliban teröründen kaçan 24 yaşındaki Cevad Husmeyni bütün zorluklara rağmen topluma ayak uydurmaya çalışıyor. İran ve Irak üzerinden kaçıp Ege sahillerine ulaşmışlar. İkamet izni var ama çalışması yasak. Diğerleri gibi o da çok düşük yevmiye ile inşaatlarda çalışıyor. Tabii sigortası da yok.

Husmeyni, "Almanya'ya gidecektik ama eşim yolda doğum yaptı. Bir ara Yunanistan'a geçmeyi düşündük ama vazgeçtik. Kısmet olursa Türkiye'de kendimize yeni bir hayat kurarız. Artık buraya alıştık ta", diyor.

Huseyni Ailesi

Nasıl bir göç ülkesi?

İyimser görünmeye çalışıyor ama bakışları farklı ifade taşıyor. Altı yaşındaki oğlu dışarıda top oynarken, baba koltukta eşi ve bebeği Merve'nin yanına oturmuş yorgunluk atmaya çalışıyor. Avrupa hayalleri şimdilik sönmüş. Husmeyniler hayatın realitelerinden kaçamamışlar. Nasıl bir göç ülkesi olacağını kestiremeyen bir ülkeye gelmişler.

http://www.dw.com/tr/iki-d%C3%BCnya-aras%C4%B1nda-hayat-m%C3%BCcadelesi/a-19142290 Mesajı Paylaş

BETONBEY

Almanın propagandası Berlin'de bir bomba patlayana kadardır.

Bu avrupalıların yukardaki burunlarına ve  kendilerine olan güvenlerine hayranım ;D

Önce Fransa sonra Belçika, sırada kim var acaba ? Mesajı Paylaş

UGZ

Ne yaziki Berlinde bomba da patlasa katliyamda olsa bu Türkiye düsmanligi azalacagina aksine daha cok artacaktir... Mesajı Paylaş

turkdefence

@betonbey; bundan sonraki bombanın muhtemelen iki hedefi

a) Amsterdam: Güvenlik önlemleri düşük hedef olabilir
b) Berlin: Güvenlik önlemleri yüksek olsa bile müslüman nüfus fazla.

Hollanda da işid'e karşı operasyon yapan tarafta olduğuna göre (http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/01/160129_hollanda_isid_hava_operasyonu)

Amsterdam, Amsterdam :) Mesajı Paylaş

UGZ

Berlin de de bomba patlayacak bundan kimsenin süphesi olmasin ne kadar güvenlik konusunda iyi olsalarda...

Ama ne yaziki Berlin Polisi bu konuda yetersiz kalmaktadir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Brandenburg kapısı tarihi önemi olması itibarı ile de ciddi bir hedeftir.

Hollanda şu anda teyakkuzda ben olsam dönüp gene Fransa'ya eylemi yapardım.

Diğer taraftan Alman ve Fransızlardaki hızlı trenler ciddi hedeflerdir bence...

Adam olsalar birşey demiyeceğimde bu kadar yaşanandan sonra hala bana dokunmayan bin yaşasın modunun bir tık üstünden gidiyorlar. Mesajı Paylaş

UGZ

Berlin´de Brandenburger Tor önemli bir noktadir hic süphesiz ama berlinde bir cok baska önemli noktalarda bulunmakta.

- Alexanderplatz berli basli yerler

- Ku Damm berli Basli yerler ki burada bir keresine Kadewede  Bomba patlamisti

- Reichsstag

- Regierungsviertel

Berlinin en can alici yerleri ise Tren ve Metro istasiyonlaridir, burada bir yerde bir patlama resmen Verlini her alanda felc eder.
Mesajı Paylaş

putty

Mar 25, 2016, 08:28 ÖS Last Edit: Mar 25, 2016, 08:32 ÖS by putty
Böyle konuşmayın arkadaşlar. Bilinç altımızda Belçika da Almanya da Fransa da bomba patlamasından gizli bir memnuniyet olduğunu biliyoruz ama bunla mücadele edip o ahlaklı olmayan yanımızı bastırmamız ve oralarda bomba patlayınca samimi olarak üzülmeyi becermemiz lazım.
Berlin de bomba patlamasını bekleyen yanımızı eğitip bu kötü şeyi değiştirmemiz gerek. Önce içimizde bu kararı bir verelim bombalar hiç bir yerde patlamasın diyelim.
 UGZ arkadaşa da bir uyarıda bulunayım. Böyle yorumlar yaparsan sınır dışı edilirsin ona göre.
Mesajı Paylaş

kimlikci

kusura bakma putty adam eğer bizim burada bombalar patlarken orada pkk ya her türlü desteği veriyorsa bizimde bazı ahlak kurallarını esnetmemiz lazım Mesajı Paylaş

UGZ

@ Sayin putty,

akli basinda olan her kimse hic bir yerde masum insanlarin ölmesini istemez, bunu isteyen zaten insan olamaz!

Lakin benim ve diger arkadaslarin bahs ettigi olay ise, orda burda bir bombanin patlamasini arzu etmek degil, önlenmese  Paris de ki gibi Brüseldeki gibi  olaylarin tekrar aci bir sekilde  yasanacagini  tartismaktir.

Bakiniz, Cumurbaskanimiz ve bizim emniyet birimleri Belcikayi haftalar önce, brükselde patlayacak olan terrör saldiri hakkinda bilgi vermisler, ne yaziki Belcika devleti bizimkileri ciddiye almadiklarindan  önlem almamislar hata gereken birimlere bildirmemisler bile, sonuc ? sonuc ortada su an.

Birseyi tartismak baska yerlerde baskalarin da cani yansin anlamina gelmez, aksine nasil önlene bilinir bunu tartismasi yapilir.

Bana vermis oldugunuz uyariniz gereksiz, cünkü Almanya devleti beni sinir disi edemez ! Mesajı Paylaş

UGZ

Cok özür dilerim, alinti nasil yapiliyor bilmedigimden  böyle belirledim... Nail alinti yapildigini bana biri göstere bilirse, bir dahaki severine daha iyi yaparim.

Tesekkürler. Mesajı Paylaş

Postulat

Mar 29, 2016, 04:24 ÖS Last Edit: Mar 29, 2016, 05:44 ÖS by Postulat
ABD, Türkiye'deki asker ailelerinin ve söylenene göre(teyit edemedim) diplomatlarının Türkiye'den çıkmasını istemiş.

http://www.militarytimes.com/story/military/2016/03/29/us-military-dependents-ordered-leave-turkey/82377984/ Mesajı Paylaş

Postulat

Bu emir Türkiye'deki sıradan ABD vatandaşlarını da kapsıyor mu? Kapsamıyor ise özellikle diplomatların ve asker ailelerinin çağırılma nedeni nedir?
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Daiş'in ulaşabileceği en kolay ve yakın ABD hedeflerinin İncirlik olabileceğini varsayarak önlem almış olabilirler.

Yada Suriye ve Irak'ta karadan operasyon hazırlığı olarakta görülebilir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter