Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Altarinoglutarkan

Sayin Kabardey, İsrail ile ne sorunumuz vardi allah aşkina? Kimse PKK'ya karşı kullanacagiz diye silah vermek istemez iken bu ülke bize Iha dahil bir dünya silah verdi, belki bilmezsiniz Abdullah Öcalan'a yapilacak suikastler icin Israil özel birliklerimize eğitim verdi. Ha hersey güllük gülüstanlik miydi? Tabikide hayir, ancak suanki durumdan katiyen iyi durumdaydi.

Gaza çökebilirdik çünkü onlar içinde en mantikli müttefik biziz. Adamlar yillarca Mavi Marmara icin kilini kipirtmadi, gaz gecirmek icin tazminat verip ozur dilediler yada üzgun olduklarini beyan ettiler. Peki biz ne yaptık? Adamlara sövdük, kola döktük vs vs.

"Gaza çökebilirdik" deki kastımi anlamanızı umardim.
Bil mukabele saygılar. Mesajı Paylaş
Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.

Kabardey

Hocam biraz işe naif bakıyorsunuz. İsrail ile iyi ilişkilerimiz olmasına bir lafım yok ama İsrail'in bizle Akdenizden çıkacak potansiyel bir gazı paylaşacağı fikri gerçekçi değil. İsrail en fazla Rusya'nın yaptığını yapardı, Türkiye'den bir boru hatta geçirirdi ve bizden başımızı öne eğip bunu kabullenmemizi isterdi. Ayrıca İsrail mavi marmara olayını Obama'nın baskısı ve tehditleri ile kapatmayı kabul etti, keza onuda baltalamışız oda ayrı konu. Mesajı Paylaş

Altarinoglutarkan

İsrail çok değerli bir muttefik umarım bunu ileride gelecek hükumet görür ve ilişkileri duzeltir. Ben Cumhurbaşkanı seçilsem devlet adeti olan Azerbaycan ve Kıbrıs ziyaretlerinden sonra ilk resmi ziyaretimi İsrail'e yapar bu araplarin canını okurdum. Mısır konusunada deginmek gerekiyor onlar ilede hiçbir mantigi olmayan aptalca egolar nedeniyle kötü durumdayiz, Sisi haber yolladi aracilar soktu görüşmek için Erdoğan kürsüye çıkıp ne görüşeceğim dedi. Şahsi politika uyguluyoruz, milli degil. İşte tüm kaybetmelerimiz bu yüzden.

Konu dışı tum iletiler icin özür dilerim. Herkese hayırlı iftarlar, iyi akşamlar. Mesajı Paylaş
Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.

FeÇe

Savunma bakanı Sayın Akar ,Eurosam'ın ürettiği Samp-T hava savunma sisteminin tedarikine ilişkin de çalışmanın devam ettiğini belirterek: "Bu çalışma Ekim ayında tamamlanacak ondan sonra ortak üretim dahil yapılması gereken neyse onları yapmaya çalışacağız" diye belirtti.
S400 Patriot Siper Samp-T...
Ben Samp t deniz konuşlu olur diye düşünüyorum.İ sınıfına yetişir rahat. Mesajı Paylaş

Kabardey

Bakanın açıkladığı sanırım halihazırda süren projeden bahsediyor. Eurosam ile ihtiyaçların belirlenmesi üstüne olan çalışma. Aslında bu çalışmadan çok güzel sonuçlar çıkarılabilirdi. Ne S-400 ne Patriot, Aselsan radarı etrafında samp-t sisteminin alt yapısını ve füzelerini kullanan çok güzel bir sistem çıkardı. Ayrıca Aster füzelerini TF-2000'de de gönül rahatlığı ile kullanırdık. Mesajı Paylaş

robust

Dugmeyi bastan yanlis baglayinca, sonucta boyle oluyor. S400, Patriot, SAMP/T, SIPER, HISAR-X, SAGE Goktug ve G40 projeleri. Bizim paramiz cok nasil olsa, neredeyse her hava savunma taburumuz icin ozel fuze projesi yapabiliyoruz, ne guzel degil mi? SSB gibi bir kurumumuz var, bu isleri organize eden. Iyi ki varlar, birde olmasalardi yanmistik.

Fransa, Ingiltere, Italya gibi fakir ulkeler bir sistem yapmisler, hem kara hem deniz ihtiyaci kullaniyorlar. Mesajı Paylaş

Kabardey

Üstadım SSB'ye kızamıyorum zira, SSB'den konuştuğum biri açık açık söylemese de, karacıların istediğini denizciler istemiyor, havacılar ayrı bir dünyada, bir taraftan siyasiler her yerde, kadrolar zaten karıştı demişti. Tanımadığım biriydi ayak üstü bir sohbetti, hangi kademede çalıştığını da tam hatırlamıyorum, lakin söylediklerini üç aşağı beş yukarı bende tamamen dışarıdan bakan biri olarak hissedebiliyorum. Bazen diyorum siyasiler karışmasaydı da askeriye de aynen bu işi bu şekilde yapabilirdi. Havacılar S-400, denizciler samp-t ve karacılar patriot alırdı sanırım. :D Mesajı Paylaş

sadalone

May 17, 2019, 10:12 ÖS Last Edit: May 17, 2019, 10:20 ÖS by sadalone
Tabloya bakınca olması gereken S400 ve Patriot sevdasından vazgeçmek...Siper-HisarU aynı proje gibi görünüyor göktuğ ve G40'la ortaklıkları olacak.Umarım bu saatten sonra SAMPT tedarikine gidilmez, EUROSAM'la yürüyecek projenin GUMS denilen proje olduğunu düşünüyorum muhtemelen istenilen Arrow muadili bir füze.EUROSAM'la yapılacak ortak füzeyi daha sonra ya Hisar-U'ya entegre ederiz yada yeni bir milli sistem kurarız...Belki bir nebze bu karışıklık son bulur.

Mesajı Paylaş

Kartalbey

@Sadalone

Siper ve Hisar-U aynı projeler ise nasıl 2021de bitecekler bir anlat da öğrenelim hocam? Ayrıca nasıl olur da G-40 kullanan bir sistem uzun menzilli hava savunma sistemi olur onu da lütfen? Mesajı Paylaş

factoraptor

May 17, 2019, 11:15 ÖS Last Edit: May 17, 2019, 11:16 ÖS by factoraptor
Hisar A/O ile U ya da Siper farklı, G40 ve Göktuğ da farklı. GUMS ise apayrı.

Biz illaki dışarıdan bir HSS tedarik edecektik zaten. En oluru SAMPT gibi görünüyordu. Silinen mesajımda da belirttiğim gibi -hadi daha nazik oluyorum- S400 ve Patriot çok daha siyasi yönleriyle artık önümüzde. Hisar U ya da Siper ise Hisar O/RF 'den sonraki teknolojik seviye olduğu için beklenmedi başlandı ve devam ediyor.

Ve 2021 bu proje için gerçekçi değil evet. Ama mesela EIRS gerçekçi olabilir. Veya STR. Belki bunlarla kompakt bir IADS kurarız 2021'e hevesi olabilir. Ama işler oralarda çok prematüre. Ama strateji doğru.

Göktuğ için de 2021 2022 gibi tarihler çok abartı olmaz. Ama kalifikasyondu, üretim standardizasyonuydu çok yoracak. Oradan G40'ın sıyrılıp çıkması da iyi oldu. Ama hem G ailesi için hem de Siper için daha ileri (çok ileri değil ama görece ileri) zamanlar gerekebilir. Ama bir Anka, bir Altay bekler gibi beklemeyeceğiz gibi görünüyor. İnşallah.

Bizim elimizde sayılan Hisar A ve O nun kapsamı belli. Bize 2025 civarlarına kadar bizi götürecek bir HSS lazımdı. Ama bu S400 olarak hiç tahayyül bile edilmemiştir herhalde. HQ-9 macerasından sonra hele.. (politik değil, teknik macera)

HDS üstadın da dediği gibi, biz ne Patriot ne de S400 istiyorduk aslında. Biz bize özel bir şeylerin peşindeydik. Hala da öyleyiz. Ama şimdi işler karmaşıklaştığı hengamda önümüze ne gelirse onunla ilerleyeceğiz gibi görünüyor.

S400 ile standalone Ankara ve İstanbulu koruyacakmışız. Öyle diyolla.. Mesajı Paylaş

robust

May 18, 2019, 12:22 ÖÖ Last Edit: May 18, 2019, 03:06 ÖÖ by robust
SIPER icin en son IDEF2019'da mulakat veren SSB Mustesari Ismail Demir ilk prototip/baslangic uretimi icin 2023 olarak verdi yanlis duymadiysam.

https://youtu.be/HniL0mUyLC4

TF2000 acisindan bakinca  henuz cok net olmayan seyler var. CAFRAD radar sistemne fuze entegrasyonu olarak Mk-41 VL lanceri uzerinden alcak-orta menzil icin ESSM olacagi kesin gibi. Yeni versiyon aktif RF gudum kabiliyeti kazandirilan ESSM Block-2 projesi 2020 yilinda seri uretim ve teslimleri basliyor. Turkiye'de bu projenin NATO kanali ile katilan ortak ulkelerden bir tanesi.

TF2000'in uzun menzilli alan savunmasi ihtiyaci icin SIPER projesinin bu ihtiyaca gore tasarlanmasi yerinde olur ki bence oyle olmali artik. Bu acidan bakinca SIPER'in TuDzK ihtiyacini karsilayacak menzil ve performansa sahip olmasi gerekir veya o zekilde tasarlanmali. Hem HvKK ihtiyaci, hem TuDzK ihtiyacini karsilayacak, ortak performans kesisim kumesinde bulusmasi lazim. 

Ideal olan uzun menzilli hava savunma fuzesinin CAFRAD sensorunu atis kontrol/aydinlatma radarinin menziline uygun olmasi beklenir. Bu acidan benim tahminim uzun menilli hava savunma fuze sisteminin 100km uzeri yatay irtifa, en az 15-20km dikey irtifada hava soluyan hedeflere etkili olmasi istenecektir, aktif radar gudum veya SM-2 benzeri two-way mid-course guidance yapan SARH fuzesi. Mesajı Paylaş

ozbey

May 18, 2019, 12:26 ÖÖ Last Edit: May 18, 2019, 01:02 ÖÖ by ozbey
https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/milli-savunma-bakani-akar-ntvnin-sorularini-yanitladi,ysZQ4Xa5IUy3KxKXSfR-3Q

eurosam  ile yapılan işin  içeriğine dair  14.46'dan  başlayarak  kısa bir  bilgi  verilmiş.
benim anladığım  şu aşamada   bir  sistem  ortaya  çıkmayacak.  buradan  çıkacak sonuca  göre  somut bir sistem  tedariği veya  ortak üretimi  için  yeni bir sözleşme  imzalanması gerekiyorki  imzalanır mı?
ABD  ket vuracaktır  s400  gelmesi halinde  diye düşünüyorum.
bana  biraz zor gibi geliyor.

patriot  içinse  finansman  konusu  çok etkili olur sanırım.  orada da elde var dert.

korkut-hisar a-o  ile  orta irtifada  ortaya yakın menzillerde  gayet  çetin  bir hava savunma  sistemi  kuracağız aslında.
bunlar  3 farklı sistem gibi  çalışabilse de  birbirlerini  tamamlayan   3  ögeli  tek bir hava savunma  anlayışını  hayata geçirecekler   gibi algılıyorum.

denizciler için  gökdeniz  uyarlamasını  aynı şekilde  hisar   uyarlamasıyla  sürdürebilmek  şimdilik  en kestirme yol  gibi  geliyor bana.
zaten hisar o  özelinde ıır arayıcısı  dışında  başka  bir model daha olacağı  biliniyor.
olmazsa da   g-40  çözümüne  yönelirler belki.

bunun yanında  bir de   hisar u "roketsan,  sage ve aselsan"  ile  imzalanan  anlaşma  tarihinde  zaten    bu  her kuvvete ayrı sistem  mi  olacak tartışmaları  dönüyordu forumlarda.
hisar u  için  illaki  bu  durum  göz  önünde  bulunduruluyordur.

Mesajı Paylaş

sadalone

@Kartalbey Hangi 2021? İsmail Demir'in yaptığı açıklamalardan Siper ve Hisar-U'nun aynı olduğu yönünde aksi bir yorum yok..Roketsan,  sage ve aselsan ortak yapıyor...SAGE'nin burada olması Göktuğ'la ilgili bence mesela Hisar'larda SAGE yok.

Göktuğ ve Siper aynı füze demedim ortaklıkları olacak dedim tıpkı AMRAAM-ESSM-SM2/SM6 gibi.

@robust Bende ESSM  Mk-41 olacağını düşünüyordum ama İDEF'deki grafikte nedense Milli VLS(MDAS) ve milli hava savunma füzesi yazıyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Cumhurbaşkanı, ilk kez Siper projesini, S-400 ve Patriot konuları konuşulurken dile getirdiği için kamuoyunda Siper'in bir Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi olduğu izlenimi oluştu.

Yakında olay netleştir...

Halen milli uzun menzilli hava savunma sistemi Aselsan önderliğinde geliştiriliyor. Radar ve yazılım da herhangi bir teknolojik sıkıntı yok. Sorun füzelerde. Bu nedenle hedef, ilk aşamada milli radar ve milli yazılım ile dış destekli bir füze kullanılması, ikinci aşama ise füzenin de millileştirilmesi... Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Bahsedilen "füze için dış destek" de EUROSAM ile yapılan anlaşma ile mi sağlanıyor? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter