Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@HeleBiDinle

Aslında şöyle bir çekince doneleride olabilir. Eğer biz kendi f-35'lerimiz üzerinden bu meretleri s-400 lerle tespit etme konusunda tecrübe kazanırsak bu bazıları için sıkıntı olabilir. Sonunda bu f-35 sadece bizim kara saldırı ve deniz ötesi operasyonlarda kullandığımız bir demokrasi getirme aracı değil. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

IFF : Identification Friend or Foe.

@Battlestar, adam seni zaten Friend, yani dost ve müttefik olarak görseydi, bu durumdan büyük bir memnuniyet duyması gerekirdi. Çünkü dost bir ülke, belki de seninle ortak olarak bir tatbikat düzenliyor ve bu tatbikatta rakip S-400 ile senin F-35'i karşılıklı olarak tokuştururyor. Bundan şikayetçi olur musun?

Her iki silahın da kontrolü bizde olduğuna göre her iki silahın da birbirine göre güçlü ve zayıf yönlerini BİZ tespit edebiliriz. (Dikkat! Tek taraflı olarak Ruslar veya Amerikalılar değil! Her iki silahı da kontrol eden güç olarak BİZ tespit edebiliriz, BİZ.)

Eğer Amerikalılar gerçekten Friend, yani dost ve müttefik olma düşüncesinde olsalardı her iki silahın da zayıf yönlerini bizim vasıtamızla öğrenebilirlerdi. Böylelikle F-35'lerin zayıf yönlerini güçlendirip S-400 için de uygun saldırı stratejileri geliştirebilirlerdi. Bu durumda endişe etmesi gereken taraf Amerikalılar değil, Ruslar olurdu.

Buna göre, Amerikalılar bizi Friend olarak mı yoksa Foe olarak mı görüyorlar? Bir karar verme ve ağızlarındaki baklayı çıkarma zamanı çoktan geldi. Mesajı Paylaş

Tuzmen

Bende ne zamandır benzer bir şey yazayım diye düşünüyordum: Amerikalılar bardağa hep boş tarafından bakıyor ve "S-400 bilgilerimizi çalar" diye tepki gösteriyorlar. Oysaki bardağa birde dolu tarafından bakıp "Müttefik Türkiye sayesinde bizde S-400 lere nasıl taarruz edileceğini, nasıl etkisiz hale getirileceğini öğreniriz" diye düşünebilirlerdi.

Demek ki mesele bölgede S-400 ve F-35 ile hem savunma hemde saldırı açısından güçlü bir ülke olmaması. Belki de Akdeniz'de çıkacak olası bir enerji ihtilafında İsrail'e tehlike oluşturacak kimseyi istemiyorlar. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Zaten sorun da orada...

Amerikalılar neden bardağın hep boş tarafına bakıyorlar ve neden bizim kazanımlarımızı bardağın hep boş tarafında görüyorlar?

Oysa ki, bizim kazanımlarımızın bardağın dolu tarafına ait olduğunu düşünmeleri gerekmez miydi? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

S-400'ler ve ABD tarafından sunulan tüm gerekçeler bahane...
ABD içindeki Türkiye aleyhine kararların ardında İsrail var. İsrail, bölgede kendine düşman olarak gördüğü, Irak-Suriye-İran üçgenine Türkiye'yi de ekledikten sonra, Türkiye ile ABD'nin arasını açarak, Türkiye'yi zayıflatmak, kendine bir tehdit olmaktan çıkarmak istiyor...

Lakin uyguladığı bu politikanın öngöremediği bir yan etkisi oluşuyor: Anti-semitizm. ABD'de İsrail nefreti tavan yapmaya doğru evriliyor... Mesajı Paylaş

Merkator

Çavuşoğlu:Biz artık S-400'ü aldık. Bunun sorgulanmasına gerek yok!

NATO zirvesi için geldiği Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, ABD ve bazı NATO üyesi ülkelerden bu satışı sorgulayan açıklamalar ve soruların geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400'ün NATO'yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımlamadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız, alırken de bu konularda şartlarımızı da ortaya koyduk. Bu bizim ihtiyacımızdı, acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılamadığımız için Rusya'dan almak durumunda kaldığımızı, en iyi teklifi de Rusya'nın verdiğini, sonuçta da Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisinin verebileceğini söyledik, bugün de söyledik, sürekli vurguluyoruz."

Ancak bunun dışındaki sorgulamaları kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, "Yani acaba Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu? Hayır, Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefikleri, müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik" diye konuştu.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Neticede biz zaten artık S-400'ü aldık. Bunun sorgulanmasına da gerek yok. Bu anlaşma bitti, uzun zaman önce bitti. Kredi meselesi vardı o da tamamlandı. Süreç tamamlandı. Artık sadece teslim süreci var ve önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok. Yunanistan'da S-300 var. S-300'ler nasıl NATO'yu düşman olarak tanımlamıyorsa S-400'ler de NATO'yu ve müttefikleri düşman olarak tanımlamayacak. Bunu da zaten kendilerine de sürekli söylüyoruz."

http://www.kokpit.aero/s400-mevlut-cavusoglu-aciklama Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'den Türkiye'ye Patriot teklifi

Reuters haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye S-400'lerin alternatifi olarak Patriot hava savunma sistemleri satmak için Türkiye ile müzakere yaptığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Büyükelçi Tina Kaidanow, Türkiye'nin hâlihazırda Rusya ile anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemlerine alternatif olarak, ülkeye satmak istedikleri Patriot hava sistemleri konusunda müzakere yürütüldüğünü söyledi.

Tina Kaidanow, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türklere Patriot'a saygı duymalarını anlamayı sağlamaları için ne yapabileceklerini düşündüklerini, ABD'nin stratejik ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkilerini desteklemek istediğini söyledi.

http://www.kokpit.aero/abd-turkiyeye-patriot-satmak-istiyor Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter