Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Hocam, Suud'un üç tane şehri var. Karşısındaki Irak'ın da atacağı az SCUD benzeri füzesi vardı. 80'lerde Avrupa'da SS-N-21'leri vurmak için geliştirdikleri PAC-2'nin önleme kabiliyetini, yavaş ve hantal SCUD'lar için aptallaştırarak kullandılar.

Lakin biz sadece SCUD türevleri ile karşı karşıya değiliz. İran MRBM yaptı. Bu ciddi bir şey. Ermenistan'da Iskander'ler var. Yunan SCALP aldı, yarın Naval'ini alır. Bunların hepsi çok ama çok sofistike tehditler. Bunun yanında, aha da işte Kilis'e de 107'likler düşüyor. Yarın Grad düşecek ve belki ileride Smerch.

Bu İsrail'inkinden bile çok ama çok bir tehdit örgüsü. Zaten aynı olamayız. Ama o farklı tehditler için farklı şey kullanıyorsa biz denkullanırız diyorum.

Buradaki kastım S-400 ve SAMP-T değil. Zira SAMP-T falan almıyoruz. Almak da istemeyiz şimdilik. O bir fizibilite niyet sözleşmesiydi. En azından çok konuşan Fransız'ı mesela ciddiyete ve eşit iki ortak gibi masaya davetti. Bakalım ne olacak.

S-400 bile belli değil, ama olursa da S-400 bir ara çözüm bize.

HİSAR'ların alt irtifaları zaten malum, ama -U ise bambaşka bir sistem. Hatta bir de şimdi "Yerli Demir Kubbe" çıktı. Lazım çünkü... Mesajı Paylaş

HDS

@turgutreis,
Ne açı ile atarsan öyle gider. ICBM IRBM kadar da gidebilir. Ama İran MRBM'de duracağını söyledi. Rus'un ise bize ICBM atmasına gerek yok.

O sandalyeyi çevirirse biz düşeriz zaten. Mesajı Paylaş

Aybars

"O sandalyeyi çevirirse biz düşeriz zaten"

biraz açabilirmisiniz ben anlamadım.  :-[ Mesajı Paylaş

dragut41

Teşekkür ederim ustadım.  Hasım olarak gözünü karartmış bir Rus ile değilde İran ile füze savunma katmanında baş edebiliriz.
Saygılar Mesajı Paylaş

HDS


Aybars

Bunu sadece füzeleri için mi diyoruz yoksa geneli için mi? Mesajı Paylaş

süper çavuş

HDS ;
" Hatta bir de şimdi "Yerli Demir Kubbe" çıktı. Lazım çünkü...  "

Lazimmi gercekten ..??

Sınırdaş olduğumuz MRBM tehdidine karşı hava sahası sınırlarında 24 saat esaslı yüksek irtifalarda uçacak vede Hisar-U hava-hava derivatifini taşıyacak İHA lar balistik füze yükseliş aşamasındayken vurabilir mi  ??  Mesajı Paylaş

ÜNAL

Twitter'da 2. S-400 anlaşması diye bir haber dolanıyor, batarya sayısında artma olacak denilmiş.
Acaba 2. batarya için anlaşma mı sağlandı yoksa 2 bataryanın üstüne mi alım yapılacak acaba. Mesajı Paylaş

FeÇe

Bizim s400 leri barış kartallarıyla veya hava soj ile bağlantı kurmasını sağamaya yönelik çalışmalarımız var mı? En son çıkan bu haberlerin bununla bi ilgisi var mıdır acaba?Özellikle alçaktan uçan seyir füzelerine karşı olmazsa olmazlardan.  Mesajı Paylaş

sahin1

Bildiğim kadarıyla, ilk anlaşma 1 sistem/1 tabur (2 batarya=18 fırlatıcı) içindi. Daha sonra 2. bir anlaşma ile 1 sistem daha alınacağı ifade ediliyordu. Yalnız yeni açıklama ile sistemlerin bazı parçalarının Türkiye'de üretilmesi durumu var. Belki miktar artabilir. Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'den S-400'e karşı atak: "Hava savunmada iş birliği yapalım"

Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alma planları üzerine Türkiye'nin ABD yaptırımlarına maruz kalması ihtimali tartışılırken, Washington'dan Ankara'ya hava savunmasında işbirliği yapma mesajı geldi. Hürriyet Gazetesi'nden Sevil Erkuş'un haberine göre, ABD tarafı, Türkiye'nin hava savunma ihtiyacının daha iyi bir yöntemle giderilmesi için birlikte çalışılmasını önerdi.

ABD yönetiminden bir yetkili, Hürriyet'e bilgi vererek bu konunun ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara temaslarında görüşüldüğünü söyledi. Rusya'nın S-400 hava savunma sistemlerinin tasarım ve satışını yapan şirketlerin Amerikan Kongresi kararı ile ABD'nin yaptırım uygulanacaklar listesine girmesinin ardından, karardan Türkiye'nin nasıl etkileneceği de henüz netlik kazanmadı.

Türkiye ile ABD arasındaki sorunlu konuların görüşülmesi için uzlaşıya varılan mekanizmanın çalışma gruplarından biri de bu konuyu ele alacak. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına, NATO sistemlerine entegre edilemeyeceği gerekçesiyle karşı çıkan ABD ise Ankara'ya birlikte alternatif çözümler bulmayı öneriyor.

TILLERSON'IN ZİYARETİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerinden bir grup basın mensubunu, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nda Washington yönetiminin NATO politikaları konusunda bilgilendirdi. Bir ABD hükümet yetkilisi, Tillerson'un Ankara ziyaretinde, iki ülke arasında sorun yaratan bazı konularda önemli gelişmeler kaydettiklerini söyledi. Ortak güvenlik çıkarları ve NATO ittifakına taahhütlerin yeniden tasdik edildiğini belirten yetkili şu mesajları verdi:

YAPTIRIM İHTİMALİ

"Türkiye'nin hava savunmasını geliştirmek istemesi meşru, bunu anlıyoruz. Ancak Rus S-400 sistemlerinin olası tedarikine yönelik endişelerimiz olduğunu açıkça söylüyoruz. Bu alımın, NATO'nun birlikte çalışabilirliği üzerinde sonuçları olacak ve Türkiye'yi, ABD Kongresi'nde yeni kabul edilen kanun çerçevesinde yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir. Hava savunma ihtiyaçları için nasıl daha iyi çözüm bulabileceğimiz konusunda Türkiye'yle işbirliği halinde çalışıyoruz. Bu konu geçen hafta Ankara'da da görüşüldü. Bazı görüşmeler devam ediyor.

Rusya ve onun istikrarsızlaştırma girişimlerine karşı uyanık olmalıyız. ABD Rusya'yı hasım olarak görmek istemiyor ama Rusya'nın hedefleri açık; Batı'nın altını oymak, Transatlantik bağlarını kırmak, Avrupa'nın güvenlik ve istikrarını tehdit etmek ve yeni etki alanları yaratmak. Rusya'nın tavrını değiştirmesini beklemek yerine, bizi bölmeye yönelik girişimlerine karşı harekete geçmeliyiz.

'BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ'

Dışişleri Bakanımız, Türkiye'yi kısa süre önce ziyaret etti. Çok yapıcı ve verimli görüşmeler oldu. İttifakın geçmişine baktığımızda, demokratik bir ittifak olduğundan, zaman zaman görüş ayrılıkları da yaşanabiliyor. Güçlü bir ittifaka sahibiz. Önemli olan ortak güvenlik çabalarımız. Geçmişte yaşadığımız farklılıklara rağmen geleceği güvenli hale getirmek için birlikte çalışmaya devam ediyoruz."

http://www.kokpit.aero/abd-s400-onerisi Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

"...
Rusya'nın tavrını değiştirmesini beklemek yerine, bizi bölmeye yönelik girişimlerine karşı harekete geçmeliyiz.
..."

Hey yavrum hey! Peki bizi bölmeye yönelik hareketleri ne yapacağız? Bilmiyormuş, görmüyormuş gibi yapmaya devam mı edeceğiz?

Önce o konuyu bir çözelim, sonra Rusya'nın faaliyetlerine de sıra gelir elbet. Yoksa Rusya'nın ittifakı bölmek için çok da çaba sarfetmesine gerek kalmayacak. İttifak üyeleri birbirini bölmek için yeter de artar, bu gidişle. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter