Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Ülkemizde halen NATO kapsamında görevli olan Patriot bataryaları var. PAC-3 vs vs. Bunların rotasyonu vs sözkonusudur.


Özellikle Amerika'nın tüm itlikleri bir yana, hava savunma kuvvetleri konusunda ciddi bir darboğazı var. Haydi ekipman bir yere konuşlanıp kalıyor da, personellerini de yakıyorlar. Adamlar ev yüzü görememekten şikayetçi. Ve bu 90'ların ortasından beri böyle.

Halen istedikleri adette THAAD bütçesi dahi bulamadılar, vs üzerine bir de K. Kore meselesi çıktı. Zaten bir THAAD var, altında Patriot, sonra da Avenger..  :P Mesajı Paylaş

Terra

NATO: Türkiye bizi S-400 anlaşması konusunda bilgilendirmedi


NATO yetkilileri, Türkiye'nin Rusya ile imzaladığı S-400 anlaşmasının detayları konusunda ittifakı bilgilendirmediğini söyledi.

İsmi belirtilmeyen bir NATO yetkilisi bir Rus ajansına yaptığı açıklamada, "Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi" dedi.
Rus yetkililer daha önce, konunun hassas olması nedeniyle S-400 anlaşmasıyla ilgili detayları açıklamayacaklarını söylemişti.

Bu nedenle anlaşmanın maliyeti ya da Türkiye'ye kaç tane S-400 bataryasının teslim edileceği net olarak bilinmiyor.

S-400 KULLANAN İLK NATO ÜYESİ

Teslim edilince, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Nitekim NATO üyeleri arasından sadece Yunanistan'ın elinde S-400'ün bir önceki modeli olan S-300 füzeleri var.

Yunanistan, bu füzeleri Türkiye'nin tepkisi üzerine NATO üyesi olmayan Kıbrıs'tan satın almıştı.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olan S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

https://tr.sputniknews.com/dunya/201709131030127353-nato-turkiye-s-400-anlasmasi/ Mesajı Paylaş

delidumrul

Böyle bir zorakilik var mıdır ki ? Yunan S-300'leri alınca bilgilendirmiş mi NATO'yu.Hatta demiş mi NATO üyesi olan başka bir ülkeye karşı kuruyorum bu sistemleri diye.Ne aymazlık yahu. Mesajı Paylaş

minigitav

Olay öyle olmadı hocam.kıbrıs rum kesimi bize karşı s-300 alınca biz büyük tepki gösterdik,s-300'leri imha amaçlı tatbikatlar düzenledik.füzelerin kıbrıstan yunanistana nakledilerek türkiyenin istediğinin olması natonun kıbrıs ve yunanistana baskısı ile mümkün olmuştu. Mesajı Paylaş

Trilogy

Almanya: Erdoğan'ın S-400 açıklamasını ciddiye almıyoruz


Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın S-400 füze savunma sistemlerine ilişkin sözleşmenin imzaladığını belirttiği açıklamasını ciddiye almadıklarını söyledi.
Basın mensuplarının sorusu üzerine Erdoğan'ın sözlerini yorumlayan Schaefer, "Bu, Türkiye'nin S-400'lerin muhtemel sevkiyatıyla ilgili bir mesajı ve oyunu. Bu bir haber değil" dedi.

Schaefer, Türkiye ve Rusya arasındaki müzakereleri ve mutabakatları bildiklerini ve yapılan açıklamaları ciddiye almadıklarını vurguladı.
Alman yetkili, NATO ülkelerinin aynı sistemleri ve yapıları kullanması gerektiğinin de altını çizdi.

ERDOĞAN KAPORANIN VERİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul'a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Rusya'dan S-400'lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi" demişti.

PUTİN'İN DANIŞMANI SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞINI BELİRTMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201709131030130790-almanya-erdogan-s400-ciddiye-almiyoruz/ Mesajı Paylaş

Revolver

Sözcü:"Bizim istihbaratımız Rusya ve Türkiye arasındaki görüşmeleri izliyordu. Yok öyle bir şey" demek istemiş. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

İyi ketenpereye getirmişler o zaman, onların istihbaratını.  ;D Mesajı Paylaş

merzifonlu

İlginç bir haber. Bakalım kimin burnu uzayacak, Alaman Bakanlık Sözcüsünün mü, yoksa RTE'nin mi? Mesajı Paylaş

meraklı

Bizim niye uzasın? Bizzat Ruslar da onayladılar ya? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Erdoğan'dan NATO'ya S-400 cevabı


Müttefiklerinden füze teknolojisi alamayan Türkiye Rusya ile S-400ler için anlaştı. NATO'dan gelen tepkilere Cumhurbaşkanı ve AK PArti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yanıt verdi.

Türkiye'nin Rusya ile S-400 konusundaki görüşmeleri Patriot teknolojisini paylaşmak istemeyen batılı müttefiklerine karşı zorlayıcı unsur olarak görülüyordu. Ancak kapora verildiğinin açıklanmasıyla ilk somut adımlar atılmış oldu.

NATO ve ABD'den konuya ilişkin gelen tepkiler sonrası Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtı da gecikmedi:

"Önemli adımlar atıyoruz. Şurada bir S-400 anlaşması yaotık diye çılgına döndüler. Ne olacaktı peki? Biz sizi mi bekleyeceğiz? Biz de başımızın çaresine bakarız. Bütün güvenlik tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız.

Türkiye hava savunması için uzun süredir füze sistemi arayışındaydı. önce Çin ile görüşülmüş ancak hem gelen tepkiler hem de müzakerlerden sonuç çıkmaması üzerine bundan vazgeçilmişti. Daha sonra kendi füze sistemlerini geliştireceğini açıklayan Türk hükümeti zaman kaybetmemek için Rusya ile masaya oturdu.

NATO'dan konuyla ilgili tepkiler geliyor ancak bir diğer NATO üyesi olan Yunanistan'da da Rus füze sistemi S-300'ler bulunuyor.

http://www.euronews.com/2017/09/13/turkey-defends-russian-defence-deal-amid-nato-concerns Mesajı Paylaş

HDS

Şu "bekleme" mevzusunu anlamadım hiç. Projeyi 94'ten beri süründüren biziz. Peki ne diyor?

Kongre onayları falan mı? Patriot'a niyetlendik de TTA vs için lisans mı gelmedi? Mesajı Paylaş

merzifonlu

#446
Eyl 13, 2017, 08:30 ÖS Last Edit: Eyl 13, 2017, 08:33 ÖS by merzifonlu
@HDS, Üstadım bu açıklama sektörü bilen bizler için değil, konudan bi haber "low level format" ahali için. RTE safları sıkılaştırmak adına tabana oynuyor işte. Dünyadaki bütün popülist politikacıların yaptığını yapıyor. Bir Allahın kulu da çıkıp işin aslı öyle değil böyle demiyor galiba.  (Politikacılar için söyledim bunu) Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Ya harika bir milletiz 2 sene olmadı adamların uçağını düşürdük şimdi ellerindeki en sağlam ürünlerinden birini alıyoruz. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Fransa'dan S-400 açıklaması: Türkiye'nin bağımsız seçimi


Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alacağını açıklamasına dünyadan yankılar sürüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "S-400'ler için Rusya ile imzalar atıldı" açıklamasının ardından, NATO üyesi ülkeler Türkiye'nin Rusya gibi NATO dışında bir ülkeden savunma sistemi almasına ilişkin rahatsızlık ve endişelerini dillendirmeye başladı. Ancak Amerika'nın "Bu konudaki kaygılarımızı Türkiye'ye ilettik" açıklamasına rağmen Fransa'dan "Türkiye'nin bu askeri sistemi kimden alacağı seçimi kendi bağımsızlık alanını ilgilendiren bir konudur " ifadesi geldi.

Fransız Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden konuya ilişkin bir soruya verilen yanıtta, "Türkiye'nin bu askeri sistemleri kimden alacağı konusu kendi bağımsızlık alanıyla ilgili bir seçimidir, bu konuda yorum yapmak NATO üyelerine ait değildir" denildi.

Dışişleri sözcülüğü, Türkiye'nin bölgesel tehditlerin yarattığı güvenlik sorunları karşısında NATO tarafından güçlü bir şekilde desteklendiğini belirterek, "2013 yılından bu yana, NATO, Türkiye'nin talebi üzerine, ülkenin doğusunda füze savunma sistemlerini kullanıyor. Ayrıca, güvenlik paketi önlemleri çerçevesinde, NATO'nun Türkiye'de AWACS uçuşları ve NATO kalıcı deniz kuvvetleri birimlerinin limanları kullanımı da düzenli olarak yapılabilmektedir" ifadesine yer verildi.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan S-400 füze savunma sistemlerinin maliyeti 2 milyar ila 2.5 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Anlaşma Rusya'nın Türkiye'ye 4 ayrı füze bataryasını teslim etmesini kapsıyor. Bunlardan ilk ikisinin yapımı Rusya'da tamamlanacak, diğer ikisinin montajı ise Türkiye'de yapılacak.

Fransa ile mekik diplomasisi

Almanya başta olmak üzere AB ve Amerika ile gergin bir dönemden geçen Türkiye, AB içerinde Fransa ile ilişkilerinde oldukça pozitif bir süreçten geçiyor. Fransa, Türkiye ile Almanya ve AB yönetimi arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması tartışmalarında da "Türkiye ile köprüler atılmamalı" çıkışı yaparak, müzakerelerin sürmesini savunmuştu. Bu noktada Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian, 14-15 Eylül tarihlerinde Ankara'da ikili görüşmeler yapacak. Paris'e gelen TBMM Enerji, Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyesi milletvekilleri de Paris'te 3 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacak. Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 18 Eylül'de New York'da BM Genel Kurul toplantısı vesilesiyle bir araya gelecek. Suriye, Rusya, Irak, Libya gibi ağır uluslararası dosyaların yanısıra Türkiye'de tutuklu bulunan Fransız gazeteci Loup Bureau konusu da gündeme gelecek.

NATO ülkelerinin endişesi

NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye'nin NATO dışında bir güvenlik sistemini ülkesine getirmek istemesi, NATO üyesi ülkeler tarafından endişe ile karşılanıyor. Uzun süredir AB'nin dışladığı Türkiye'yi Rusya'ya yakınlaşmakla suçlayan Batılı ülkeler, Rusya'nın NATO'yu zayıflatmak istediği endişelerini de dile getiriyorlar.

Türkiye füze savunma sistemleri ihalesini 2015 yılında Çin'e vermiş ancak Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesi olan bu satın alma girişimi, NATO'nun ve ABD'nin tepkisini çekince, Ankara 3,4 milyar dolarlık ihaleyi iptal etmişti. Ardından aylar süren müzakereler sonunda Türkiye ihaleyi yine NATO dışında bir güce, hem de NATO açısından son derece stratejik hassasiyet taşıyan Rusya'ya vermeyi kararlaştırdı.

"Rusya'nın diplomatik zaferi"

AB'nin eski Ankara Büyükelçisi Marc Pierini, Le Figaro gazetesine ihaleyi değerlendirirken, "Bugün öncelikle NATO'yu zayıflatmak isteyen Rusya'nın diplomatik bir zaferi söz konusudur. Darbe girişiminden sonra son derece ağır bir şekilde tecrübeli kadroları hava kuvvetlerinden temizlenen Türk ordusunun, S-400'leri tek başına kullanması olanaksız. Bu da demektir ki, Rusya, Türkiye'ye 100 ila 200 adet asker gönderecek. Ve ardından Kremlin, Türk savunma sistemine hem de son derece yüksek seviyede sızmayı başaracak" sözleriyle endişelerini dile getirdi.

Türkiye'nin yanıtı: Yunanistan da aldı

Türk askeri yetkililer, bütün bu endişe ve eleştirilere karşılık, NATO ve AB üyesi olan Yunanistan'ın da 90'lı yıllarda Rus S-300 füze savunma sistemlerini almasını örnek gösteriyor. Önce Kıbrıs adasına konuşlandırılması öngörülen füze sistemleri Yunanistan'a taşınmıştı.

NATO savunma sistemine entegre edileceği ve NATO'da güvenlik zaafiyeti yaratacağı endişesine karşılık da Savunma Bakanı Fikri Işık, S-400'lerin NATO sistmine entegre edilmeyeceği yanıtını veriyor.

Le Monde: Dönüm noktası

Türkiye'nin Rusya'dan füze savunma sistemleri alması hem Türkiye'nin batı ile ilişkilerinde, hem de Rusya'nın NATO'ya karşı pozisyonu açısından önemli bir dönüm noktası. Fransız Le Monde gazetesi, bu öneme dikkat çekerek, "Bu ihale, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süredir Batı'daki geleneksel müttefiklerinden uzaklaşarak, Rusya'ya yüzünü dönen yeni stratejisini onaylıyor. Brüksel ve Washington ile uyuşmazlık çok büyük. Batılı ülkelerin 15 Temmuz darbe girişimine karşı empati eksikliğinden yakınan, Amerika'nın PKK'nın devamı olarak gördükleri PYD'ye silah vermesinden dolayı hayal kırıklığı yaşayan Türklerin bir numaralı lideri, stratejik satranç oyununun tek ustasının kendisi olduğunu göstermek istiyor" ifadesine yer verdi.

Le Monde, Ankara'nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Türk ordusu içinde ciddi temizliğe gittiğini ve batı yanlısı çok sayıda üst düzey askerin ordudan uzaklaştırıldığını belirterek, "Şimdi Türk ordusu hava kuvvetlerini güçlendirmeye çalışıyor. Tecrübeli pilotların önemli bir bölümü başarısız darbe girişiminden sonra görevden alındı. Ankara ve NATO arasındaki ilişkilerin temel direği ordudaki batı yanlısı subaylar ordudan atıldı. Şimdi 'eurasien' yani asya yanlısı subaylar belirleyici çoğunlukta ve bunlar Türkiye'nin Rusya, Çin ve Hindistan'a yakınlaşmasını savunuyor" görüşlerine yer verdi.

Le Figaro Gazetesi ise, "NATO'nun ikinci büyük konvansiyonel ordusuna sahip Türkiye, NATO'nun bir numaralı muhalifinden füze alıyor. Bu anlaşma, AB'nin hemen kapısının önünde, Rusya ve Belarus'un NATO'yu kızdıran ortak askeri operasyonlarının arefesinde imzalanıyor" ifadesine yer verdi. Türk hava savunmasının batı sisteminin mimarisine tümüyle bağlı olduğunu savunan Le Figaro, "İncirlik hava üssünde, hava sistemi Amerika'nın 2013 yılında konuşlandırdığı Patriot 'yerden havaya' füze sistemleriyle donatılmış durumda. Washington, Suriye'nin hava saldırısı tehdidi karşısında bu füzeleri yerleştirmişti. Pentagon aynı zamanda, Almanya'nın da finansman desteğiyle İran sınırındaki Malatya'da Amerikan radarlarını konuşlandırmıştı. Yine Alman ve Amerikan ortak finansmanıyla, Konya'da Awacs radar uçakları hareket halinde" bilgilerini aktardı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/fransadan-s400-aciklamasi-turkiyenin-bagimsiz-secimi/4027767.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İşte, Fransa'dan SAMP-T alımının faydalarından biri... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter